Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...
 Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...
 

Windows 11 Insider Preview - Dev Channel

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,816
  • Înscris: 09.12.2012
As dori sa postam aici de acum incolo despre Windows 11 Insider Preview , aka urmatoarea versiune de Windows 11 ce va fi lansata in 2022.

Ultimul ISO il aveti aici -> Windows 11 Insider Preview build 22454

sau de aici -> Insider Preview Downloads
PS: trebuie sa aveti un cont microsoft, ca sa puteti accesa Insider Preview / respectiv a descarca ultimul build in format ISO.

Edited by DianaXO, 14 September 2021 - 07:57.


#2
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 18.07.2018
@DianaXO - Salut. Linkul nu este bun.
Cel corect este: https://blogs.window...uild-22000-160/ sau aici : https://www.microsof...siderpreviewiso
Pentru ISO.

Edited by GT_Xpress, 14 September 2021 - 13:43.


#3
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 05.03.2006
Am incercat upgrade de la windows 10, prin windows update, se instaleaza pana la 100% si dupa resetare boteaza in windows 10. De ce oare?

#4
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,816
  • Înscris: 09.12.2012
1. verifica sa ai antivirusul dezactivat / dezinstalat daca e vreunul third party.
2. daca nu, reseteaza Windows Update, bootezi in Safe Mode, te duci in C:\Windows\SoftwareDistribution -> stergi tot ce este in folderul asta, asa vei reseta Windows Update si vei descarca / instala din nou Windows 11.
3. daca tot nu vrea descarci manual ultimul build ( in format ISO) de Windows 11 de aici  ,  pentru a putea accesa pagina ai nevoie de un cont microsoft, inscris in Windows Insider, si faci "manual upgrade" direct din ISO.
4. daca tot nu vrea, atunci pui imaginea descarcata pe un DVD / stick , si ii dai un clean install .

#5
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,816
  • Înscris: 09.12.2012
De fapt ultimul build din canalul Dev, cere TPM si alte chestii de securitate, fara asta nici eu nu pot face upgrade in VMWare, lol Microsoft...

#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,933
  • Înscris: 24.04.2013
Microsoft spune ca folosind imaginea ISO poti instala, cred ca doar pe curat nu si update la ceva existent (nu imi amintesc formularea exacta), si pe calculatoare fara TPM 2.0 si alte chestii pe care in mod normal le cere. Insa nu vei avea update-uri. Ca sa instalezi o versiune noua o iei de la capat cu un alt ISO. Asa ai incercat? (cu acel build la care spui ca nu mai poti face update)

#7
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,816
  • Înscris: 09.12.2012
Dar ei aplica si in VM-uri chestia asta deja, wtf ? pe bune acum :))) cer TPM pentru o masina virtuala ? lol !

#8
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,208
  • Înscris: 05.01.2006
Pai cred ca si in VM poti avea TPM... https://docs.vmware....A69B094558.html

#9
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,816
  • Înscris: 09.12.2012
Mda , am activat Trusted Platform Module via VMWare, dar initial trebuia criptata masina virtuala , dupa mi-a dat voie sa activez si TPM.
Masina virtuala acum are , EFI secure boot, GPT format , TPM , 65 GB spatiu virtual , mai putin daca pui , nu poti face upgrade la viitoarele build-uri.

Acum vad ca se descarca / instaleaza normal ultimul build, nu mai imi spune ca nu indeplinesc cerintele , si CPU-ul e intel i3 7100 , probabil un semn de la Microsoft ca vor include pana la urma generatia 7 de la Intel.

Mai 'secure" e masina virtuala acum decat host-ul Posted Image))

Edited by DianaXO, 16 September 2021 - 15:06.


#10
james126

james126

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.09.2021
Primesc actualizarea Windows 11 Build 22459

#11
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,816
  • Înscris: 09.12.2012
build nou, Windows 11 Insider Preview Build 22463

Edited by DianaXO, 23 September 2021 - 20:41.


#12
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,508
  • Înscris: 21.12.2006
Am primit si eu direct in setari update de la Win 10 la Win 11, s-a instalat rapid, in maxim 30 min. eram cu noul sistem instalat. Pana acum nu am sesizat probleme. Nu imi dau seama daca ce am primit e versiune Release sau Developer. Stiu ca sunt inscris in programul de Insider. Z490+10700K si TPM activ in BIOS
Attached File  Windows11.png   11.48K   32 downloads

Edited by nei-k, 24 September 2021 - 15:08.


#13
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,706
  • Înscris: 30.08.2006
Este versiunea beta.

#14
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020
Pentru ca este o gresala in titlu si unii nu stiu exact ce reprezinta buildul pe care-l au.
Microsoft are 3 canale in dezvoltarea unui sistem de operare.
1. DEV CHANNEL (dezvoltare in stare incipienta, sau cu implementare de functii noi)
2. BETA CHANNEL (s-a terminat dezvoltarea se lucreaza la bug fixuri).
3. Insider Preview Channel (BUGurile mari s-au rezolvat si sistemul se pregateste de lansare).

Windows 11 a ajuns in a 3-a etapa buildul 22000.194, este disponibil la download pe canalul insider preview, asta inseamna ca mai primeste vreo doua sau trei updateuri, si o sa fie lansat RTM.

In canalul DEV vor veni builduri care dezvolta versiunile urmatoare de Windows 11.

Edited by SOIMMALTEZ, 25 September 2021 - 07:50.


#15
3U3U

3U3U

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 20.12.2020
Al 3 -lea canal se numeste release preview si microsoft a spus ca este release review buildul .194, dar inca nu l-au pus la downloadare.

#16
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,706
  • Înscris: 30.08.2006
Nu mai incurcati si pe altii. Este pus la download si e beta. In release build e doar comercial preview si nu ne intereseaza ca utilizatori finali.
https://blogs.window...uild-22000-194/

Edited by Leo2006, 25 September 2021 - 09:03.


#17
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,508
  • Înscris: 21.12.2006
Prima problema: Photoshop CC 2021 se inchide imediat ce incerc sa printez din el, fara mesaj de eroare, fara nimic. Cum apas <CTRL+P> ingheata cateva secunde si se inchide.

#18
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 05.01.2020
Eu de ani de zile singurul Windows folosit acasă este Windows-ul de server. La muncă folosesc unul standard că asta este acolo.
Sunt destule avantaje la Windows-ul de server, cum ar fi stabilitate mai mare, optimizare, mult mai puțin bloat. Începând cu Windows 10, edițiile de server ale Windows sunt LTSC, cu GUI, iar cele non-LTSC fără GUI sau cu GUI redus la minimul absolut. Dacă știi să îl configurezi, poți instala și rula aproape tot ce se poate pe Windows-ul obișnuit, rulând chiar mai bine. Este, la bază, același Windows precum cel standard, dar customuzat și ușor modificat. Pe Microsoft Dreamspark studenții au avut licență gratuită mereu pe Windows-ul de server.
Vineri au băgat primul preview de Windows Server 11. Este în linie cu Developer Chanel, cred că va fi actualizat o dată pe săptămână. upgrade de la un build la altul se va face, ca la precentul Windows 10 Server, cu ajutorul iso-ului, dându-i mount sau punând-ul pe un DVD, pe stick sau dezarhivând iso-ul, apoi upgradând Windows-ul deja instalat. Nu ai nevoie de Microsoft Account, te lasă să instalezi și pe 2 gb de ram și pe procesoare mai vechi, dacă au toate funcțiile necesare kernel-ului de Windows 11 să ruleze. Așa se pare, din ce am testat, docamdată.
Pare stabil și fain pe 2 gb de ram, și pe Intel Celeron Dual core. Sunt bug-uri, dar majoritatea moștenite din Windows 10, nu noi. Kernel-ul este tot 10.0 , deci va fi tot un Windows 10, se pare, în nucleu. Vom vedea însă aici. Îl recomand.
Aici este linkul de download.
https://www.microsof...erpreviewserver
Dacă vrea cineva să testeze ultimul Windows Server stabil, poate lua Windows Server 2022, ce este Windows 10 21H2 de pe Microsoft Evaluation Center.
https://www.microsof...-us/evalcenter/
Ghidul pentru Windows 10 Server, neactualizat (nu recomand unealta de automatizare, ci munca manuală)
https://www.windowsw...m/win2016-2019/
Este incomplet, mai există câțiva pași netrecuți acolo, mă puteți întreba dacă vreți să îi pun pe aici. Windows 11 Server are cam aceeași pași la costumizarea post-install.

Edited by Lotusisrael, 25 September 2021 - 16:14.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate