Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Ce s-a intamplat cu tratatul de la Versailles ?!

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
In general daca ai capacitate de analiza tragi concluziile din fapte, nu din ce se scrie si altele. Pai de aia si am ajuns cum am ajuns, tocmai ca lumea nu prea stie in general realitatea mai ales in politica, zic asta la general, ar ajuta f mult sa-si dezvolte capacitatea asta de patrundere sub suprafata, ca ne va ajuta foarte mult, stiind ce si cum, sti ce sa ceri si cum sa rezolvi problema.
Tu nu vezi ca de 31 ani suntem cum suntem ? Si culmea, schimbarea sta in mainile noastre, dar lumea nu stie ce sa ceara, ce trebe facut, e doar nemultumita.

Tu in loc sa iti zici "ia ma, ce zice ala..acolo, sau ce zic si ailaltii, ia sa vad, are vreo logica sau n-are ?", pe tine te-a deranjat ca de ca am intrebat ce am intrebat. Eu cand zice cineva ceva, incerc sa vad ce zice, ca poate pot sa invat ceva, sti cum e, si de la un prost poti avea de invatat, zic la general asta, daca zice prostii, aia e, dar daca zice bine ?
Si daca ce zice pare aiurea, stau si ma gandesc ce a zis ca sa vad ce si cum.

Si daca sa zicem ca vine cineva sa faca pe desteptu, f bine, bine ca am ce invata de la el daca zice bine, nu ma int pe mine cu ce intentie a zis ce a zis, daca se da mare dar e corect ce zice, am de castigat eu.
Daca-mi zice cineva ca-s prost si asa e, ma bucur ca mi-a dat un sut in dos sa ma destept.

Edited by MinettoMatoi, 18 September 2021 - 17:29.


#38
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,278
  • Înscris: 05.08.2015

View PostMinettoMatoi, on 18 septembrie 2021 - 17:22, said:

In general daca ai capacitate de analiza tragi concluziile din fapte, nu din ce se scrie si altele. Pai de aia si am ajuns cum am ajuns, tocmai ca lumea nu prea stie in general realitatea mai ales in politica, zic asta la general, ar ajuta f mult sa-si dezvolte capacitatea asta de patrundere sub suprafata, ca ne va ajuta foarte mult, stiind ce si cum, sti ce sa ceri si cum sa rezolvi problema.
Tu nu vezi ca de 31 ani suntem cum suntem ? Si culmea, schimbarea sta in mainile noastre, dar lumea nu stie ce sa ceara, ce trebe facut, e doar nemultumita.

Tu in loc sa iti zici "ia ma, ce zice ala..acolo, sau ce zic si ailaltii, ia sa vad, are vreo logica sau n-are ?", pe tine te-a deranjat ca de ca am intrebat ce am intrebat. Eu cand zice cineva ceva, incerc sa vad ce zice, ca poate pot sa invat ceva, sti cum e, si de la un prost poti avea de invatat, zic la general asta, daca zice prostii, aia e, dar daca zice bine ?
Si daca ce zice pare aiurea, stau si ma gandesc ce a zis ca sa vad ce si cum.

Si daca sa zicem ca vine cineva sa faca pe desteptu, f bine, bine ca am ce invata de la el daca zice bine, nu ma int pe mine cu ce intentie a zis ce a zis, daca se da mare dar e corect ce zice, am de castigat eu.
Daca-mi zice cineva ca-s prost si asa e, ma bucur ca mi-a dat un sut in dos sa ma destept.

Iti multumesc,

Am avut foarte multe de-nvatat de la tine.

#39
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Nu era vorba de mine, ziceam la general.
Oricum e nasol, niste unii f bogati au avut interesele lor, si au facut cele doua razboaie pentru asta pe vietile oamenilor.

#40
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostMinettoMatoi, on 14 septembrie 2021 - 18:37, said:


Am zis sa fi intrat inainte peste el ca sa nu-l lase sa ia amploare, NU dupa, deci sa fi intrat la inceput cand inca nu se inarmase, cand nu era capabil sa opuna rezistenta. Si daca interveneau sa impuna tratatul, nu se mai intampla ce s-a intamplat, insa eu am dat o parere, a fost interes sa nu se intervina.

Mount_Yerrmom, eu am doar o parere si anume ca a fost interes ca sa nu se intervina, ca de fapt Hitler a avut spate tocmai sa faca ce a facut, se stia ca face bubuiala si exact asta era interesul, Anglia avea acest interes ptr ca ei asa au facut mereu, i-au pus pe altii sa se bata si dupa aia au luat ei tot, deci vroia bubuiala si in Europa, SUA vroia si ea sa fie aici bubuiala ptr ca am zis ieri, castiga mult de pe urma razboiului din Europa, Iar Franta si Anglia pe de alta parte, vroia ca nemtii sa se duca si peste comunisti.
Insa Anglia nu se astepta ca se duce Hitler si peste ei, aici a fost socul mare.
Adica Hitler chiar a fost finantat si sustinut din afara, de aia a si stat doar 9 luni la parnaie ca la hotel in loc de 5 ani, tocmai de aia au fost toti indulgenti cu el la proces.

Pe langa ca de unde bani sa ai cand in 33 erai praf economic ?! De unde atatia bani sa faci armament greu si altele ?! Nu cumva de la altii ? Desi astia in documentar ziceau ceva de moneda MEFO, dar n-am inteles eu prea mult ce si cum cu ea, si cica asa a facut atatea, un fel de moneda neacoperita in nimic cumva.

Asta e raspunsul meu dar nu-s sigur ca zic corect (desi alt raspuns realitatea si faptele nu il pot da), insa e interesant si de aia doream sa aud alte pareri, sa vad si alte posibile variante !
Dar dupa cum observ, mai nimeni de aici nu s-a prins ca ceva pute in neinterventia asta ptr a impune tratatul, si unii nici nu raspundeau la subiect, ei descriau doar ce a facut Hitler, n-a atins subiectul principal.
Multi cad in capcana "aaa pai nu mai vroiau razboi" (asa cum mint si astia in documentare, ca asa scuza lipsa de interventie), cand nu era nevoie de razboi, dat fiind ca daca interveneai la inceput cand nemtii erau praf militar, nu aveai nevoie de razboi ca sa-l potolesti de la inarmare.

Si alta chestie, NU vad pe nicaieri ca se discuta despre lipsa de interventie contra inarmarii lui Hitler, f tare si asta, nu s-a sesizat nimeni ca nu da ceva ? Nu a analizat nimeni faptele sa traga o concluzie ? Si macar sa o dezbata undeva. Erau trei tari !!! SUA, Anglia si Franta, nu puteau aia din start sa-i dea un bobarnac aluia ? Asa, lejer fara nimic altceva.
Iar daca parerea mea e corecta, de ce nu se spune asta nicaieri ?! Mai ales ca asta a decis viitorul Europei dupa 45 in colo, deci e ceva extrem de important.

Urss era ultimul imperiu ramas inaintea Angliei si Anglia incercase sa-l termine prin Razboiul Crimeii dar nu a reusit. Mai inainte incercase Napoleon, Austria, samd.
Rusia a castigat de fiecare data si de fiecare data si-a consolidat si mai mult statutul.
Aliatii sperau ca Urss sa fie spulberat, iar Germania lui Hitler sa ofere bucati din Urss inclusiv Angliei, SUA, Frantei, samd drept garantii pentru o pace postbelica de durata.
In schimb Al Treilea Reich si-a consumat rapid resursele alergand dupa evrei, dusmani interni, aliante aiuristice cu Italia si Japonia care filau tot teritoriul Urss, apoi ducand un razboi de uzura in Africa de nord cu Aliatii, apoi ocupand Europa apuseana, oferind suport Spaniei, samd.

Asadar in loc sa faca ceea ce spuneau initial si pentru ce aveau acordul tacit al Aliatilor, au luat-o aiurea iar planul Barbarossa a ajuns din scop primar scop secundar pe ultimul loc si lipsit de resurse.

Acesta a fost tot calculul Aliatilor.
Cu privire la Rusia, aceasta a fost cel mai docil imperiu si care si-a respectat mereu angajamentele fata de Aliati chiar daca a fost injunghiata pe la spate de nenumarate ori de catre acestia.
Rusia nu a cucerit nici o tarisoara ori insulita tropicala din Indochina, Pacific, Oceanul Indian, lumea araba, Mediterana, iar in Atlantic a acceptat hegemonia scandinavilor in Swalbard, Faeroern, ba mai mult a vandut Alaska americanilor si poate era pregatita pe tava si Kamceatka.

Din acest motiv SUA a acceptat Rusia dupa ww2, iar Rusia a primit acte reparatorii prin noi teritorii din Europa centrala si garantii de pace si recunoastere.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate