Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cursuri inot apa netratata

Telefoane vechi, fixe si mobile c...

Sa desparțim cuvintele in cuvinte

Apartament complex rezidential no...
 [UNDE] reciclare cd / dvd

Foliere geamuri

Microsoft Defender

cartela Internet Europa
 Sondaj EV

Testerul pe VAG arata devieri la ...

Aparat ieftin pentru sigilat pung...

Hyundai elantra 2024 Highway, 6MT.
 Interpretare XML

PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

RDS intervenții

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

RazvanBercea

RazvanBercea

Member

• Grup: Members
În vară am avut niște probleme cu priza de perete cum de altfel am avut cu multe chestii cable related de când am cumpărat un apartament într-un bloc nou dar făcut pe repede înainte și la gară. Tipul "de la cablu" a venit și a remediat problema însă mi s-a părut ciudat că la sfârșit sub pretextul că vrea să verifice dacă totul e ok mi-a cerut parola de Wi-fi ceea ce și dacă aș fi știut-o pe dinafară evident că nu i-aș fi dat-o.

Țin să menționez că am vrut să i-l dau pe taică meu la telefon întrucât fiind absolvent de politehnică putea să vorbească mai "pre limba lui" dar fiindcă androidul îmi dădea “No Service and Signal” i-am lăsat telefonul vreo două minute timp în care a meșterit ceva pe acolo.

Sunt precaut fiindcă am mai pățit-o evident nu cu angajații unei firme ce cu oameni în care am avut încredere și mi-au "usurat" contul de vreo câteva sute de lei și sistemul de ceva informații. E suspect comportamentul angajatului rds?

JustXXL

JustXXL

Active Member

Cu ce l-ar ajuta pe el parola ta de wi-fi?
Ca sa o foloseasca trebuie sa stea foarte aproape de apartamentul tau.
Si la mine cand au venit, au conectat tableta la wi-fi ca sa vada daca functioneaza ok.
Eu am schimbat ulterior parola din interfata ONT-ului.

Znevna

Znevna

Senior Member

• Grup: Senior Members
Ce incearca sa ne transmita initiatorul?
1. Si-a amintit de-o intamplare "din vara" (tinand cont ca e aproape mijlocul lui septembrie, banuiesc ca e de cel mult o luna in urma).
2. Nu e titularul contractului, nu stie datele de conectare, nu stie parola de la wireless, nu stie sa verifice starea conexiunii = nu a putut confirma remedierea situatiei tehnice semnalate.
3. Titularul contractului nu era prin apropiere.
4. Ce treaba are RDS-ul cu prizele din peretii clientilor daca nu-s montate de catre RDS ?
5. ???

aeon

aeon

Guru Member

Cum de ti-au "usurat" contul de vreo câteva sute de lei și sistemul de ceva informații. Crezi ca se poate asa ceva cu parola de wifi?
Ti-a cerut-o probabil sa verifice daca ai internet..

crocko.dilul

crocko.dilul

Senior Member

Se cheama paranoia. Se trateaza.

RazvanBercea

RazvanBercea

Member

View Postcrocko.dilul, on 13 septembrie 2021 - 17:36, said:

Se cheama paranoia. Se trateaza.
Când o să muncești pentru banii ăia și o să-ți dispară să vezi ce sentiment plăcut te încearcă atunci să vii să îți dai cu părerea.

View PostZnevna, on 13 septembrie 2021 - 17:31, said:

Ce incearca sa ne transmita initiatorul?
1. Si-a amintit de-o intamplare "din vara" (tinand cont ca e aproape mijlocul lui septembrie, banuiesc ca e de cel mult o luna in urma).
2. Nu e titularul contractului, nu stie datele de conectare, nu stie parola de la wireless, nu stie sa verifice starea conexiunii = nu a putut confirma remedierea situatiei tehnice semnalate.
3. Titularul contractului nu era prin apropiere.
4. Ce treaba are RDS-ul cu prizele din peretii clientilor daca nu-s montate de catre RDS ?
5. ???
Într-adevăr nu au nici o treabă cu infrastructura dezvoltatorului însă problema nu putea fi rezolvată pe loc decât așa. Ar fi trebuit să mă duc să caut priză de perete tip B timp în care el nu ar mai fi fost în orele de lucru și atunci ar mai fi trebuit să aștept încă o zi sau două pentru că a doua zi avea programate intervenții în alte zone. Ca de obicei în loc să ajutați vă bateți joc.

View Postaeon, on 13 septembrie 2021 - 17:34, said:

Cum de ti-au "usurat" contul de vreo câteva sute de lei și sistemul de ceva informații. Crezi ca se poate asa ceva cu parola de wifi?
Ti-a cerut-o probabil sa verifice daca ai internet..
A instalat un remote și în momentul în care am comandat niște cărți a văzut seria de card ... foarte simplu

m-amintors

m-amintors

Member

Si noi ce vrei sa facem acum? Daca ai dubii de ce nu iti schimbi credentialele? Username parola?

Bvdan2016

Bvdan2016

Senior Member

Și renunța la android și Windows și tura următoare sa ii dai un laptop personal pt teste și ai rezolvat problema .

crocko.dilul

crocko.dilul

Senior Member

Sunt sute de retele wireless neparolate.
Alora nu le mai ia nimeni banii din cont.
Ca sa instaleze chestii remote mai trebuie niste aprobari de la proprietar, alea cine le-o fi dat?

Neaceasca85

Neaceasca85

You do the math

Sa le schimbe daca se simte incomod. Eu din 2008 incoace ma simt foarte bine fara parola la Wi-Fi (dar la interfata routerului parola zdravana). Am avut un atac asupra unui NAS dar venit international, nicidecum prin LAN/Wi-Fi, cand e sa o patesti, o patesti si cu parola de 100 de caractere.

mannyx92

mannyx92

Senior Member

Omule esti culmea. Pai nu ti se pare NORMAL ca la final sa verifice daca serviciul este functional?
Ce dracu crezi ca face ala cu parola ta? Schimb-o in secunda 2 si gata. Unii n-aveti la ce va gandi.

Daca pleca si nu era functional iar nu era bine, daca ti-a cerut parola Wi-Fi iar nu e bine ca deh

Edited by mannyx92, 13 September 2021 - 18:27.

kopilu_198

kopilu_198

Senior Member

Nu are nici o legatura ca esti praf cu tehnologia si cine știe pe unde ai dat click

RazvanBercea

RazvanBercea

Member

View Postmannyx92, on 13 septembrie 2021 - 18:26, said:

Omule esti culmea. Pai nu ti se pare NORMAL ca la final sa verifice daca serviciul este functional?
Ce dracu crezi ca face ala cu parola ta? Schimb-o in secunda 2 si gata. Unii n-aveti la ce va gandi.

Daca pleca si nu era functional iar nu era bine, daca ti-a cerut parola Wi-Fi iar nu e bine ca deh
Am verificat de pe desktop și mergea. Era clar că dacă mergea pe cablu mergea și pe wireless...

View Postkopilu_198, on 13 septembrie 2021 - 18:27, said:

Nu are nici o legatura ca esti praf cu tehnologia si cine știe pe unde ai dat click
Chestia aia s-a întâmplat acum mai bine de 10 ani la un chef când tipul a rămas singur la calculator... N-aveam router n-aveam firewall n-aveam nimic... Ulterior am pus și am trecut chiar pe Linux.

Cat despre ăla era el varză cu tehnologia că de asta l-au prins și s-a ales și cu dosar penal.

Edited by RazvanBercea, 13 September 2021 - 18:36.

Ravy

Ravy

Don't be sad, get MAD!

• Grup: Moderators
Schimbă parola de la acel Wi-Fi și totul va fi bine...

Vlad_22

Vlad_22

Guru Member

View PostNeaceasca85, on 13 septembrie 2021 - 18:10, said:

Sa le schimbe daca se simte incomod. Eu din 2008 incoace ma simt foarte bine fara parola la Wi-Fi (dar la interfata routerului parola zdravana). Am avut un atac asupra unui NAS dar venit international, nicidecum prin LAN/Wi-Fi, cand e sa o patesti, o patesti si cu parola de 100 de caractere.
Huh, și se înfruptă vecinii și alți trecători din rețeaua ta, lol?!.. Dacă face careva vreo ilegalitate prin rețeaua ta, nu-i a bună. Tu ai pica nasol.

Inițiator, păi tocmai de asta a vrut parola la Wi-Fi, să încerce pe dispozitivul său. Telefonul, clar nu trebuia să îl dai, până la urmă ce treabă să aibă dansul cu el? Cel mai nasol, putea să-ți umble rapid în app de banking, însă acestea sunt parolate sau logare prin amprentă, deci șanse 0 să fi intrat în ceva de banking.

Edited by Vlad_22, 13 September 2021 - 19:47.

mannyx92

mannyx92

Senior Member

View PostRazvanBercea, on 13 septembrie 2021 - 18:35, said:

Am verificat de pe desktop și mergea. Era clar că dacă mergea pe cablu mergea și pe wireless...
Zi zau ca daca functioneaza pe cablu, 100% functioneaza si pe wireless.

valirex

valirex

Muzeul Lampilor

View PostRazvanBercea, on 13 septembrie 2021 - 17:09, said:

E suspect comportamentul angajatului rds?

Clar. Esti sigur ca nu ti-a facut si vreun vaccin in timpul asta?

Neaceasca85

Neaceasca85

You do the math

View PostVlad_22, on 13 septembrie 2021 - 19:45, said:

Huh, și se înfruptă vecinii și alți trecători din rețeaua ta, lol?!.. Dacă face careva vreo ilegalitate prin rețeaua ta, nu-i a bună. Tu ai pica nasol.
Nu se mai infrupta nimeni pentru ca toti au net mobil pe cartele. In 2015 a fost punctul culminant.

Mai exista si Wi-Fi 4 EU acuma, platit de primarie dar gratis pentru cine intra pe hotspoturi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate