Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Investitii anuale fara munca

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#73
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postcosmin_235423, on 08 mai 2022 - 15:30, said:



familia cu un copil n-ar nicio legatura cu familia cu doi copii

apoi la ce bogati te referi? aia de isi permit sa manance la mcdonalds? sau ion tiriac?
ion tiriac are copii de nici nu le stie numarul.

un barbat care munceste si realizeaza ceva in viata isi doreste mostenitori
e ceva atat de natural si normal precum rasare soarele dimineata.

ca unii au tras lozul necastigator si s-au incurcat cu o feminista care nu vrea copii sau cel mult un singur copil pe care sa-l creasca bona ...aia e.
norocul si-l face omul cu mana lui.
Nu mai bine face fiecare cum consideră mai bine, de cuviință? "Bine", oricum, e subiectiv. In Romania, nu merită să ai mai mult de 2 copii, dpmdv.

Și 1-2 moștenitori nu sunt suficienti sau cum? Nu înțeleg de ce trebuie să ne frece atât, de "capra" vecinului.

Ion Țiriac e la extreme, omul ăla e miliardar, ajuns și prin diverse circumstanțe acolo.

Edited by Vlad_22, 08 May 2022 - 16:23.


#74
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022

View Postcosmin_235423, on 08 mai 2022 - 15:30, said:



familia cu un copil n-ar nicio legatura cu familia cu doi copii

apoi la ce bogati te referi? aia de isi permit sa manance la mcdonalds? sau ion tiriac?
ion tiriac are copii de nici nu le stie numarul.

un barbat care munceste si realizeaza ceva in viata isi doreste mostenitori
e ceva atat de natural si normal precum rasare soarele dimineata.

ca unii au tras lozul necastigator si s-au incurcat cu o feminista care nu vrea copii sau cel mult un singur copil pe care sa-l creasca bona ...aia e.
norocul si-l face omul cu mana lui.
Pai si daca faci 1-2 copii inseamna ca nu realizezi ceva in viata ? Sau ca te-ai luat cu o feminista ?

Repet, TU, cati copii ai ?

Ca unii dintre noi, avem copii si nu avem 5-6 si tot ne simtim impliniti si ca am reusit in viata .
Personal recunosc, sunt egoist si prefer sa imi petrec cu familia cat mai mult timp de cat mai buna calitate si intr-un confort cat mai bun.
Daca asta inseamna  sa muncesc mai putin ca sa pot oferi asta numai pentru 1-2 copii, atunci...ghinion, nu sunt barbat adevarat, dar totusi  nu dau 2 bani pe parerile sau trairile altora legate de stilul meu de viata si confort.

Pentru fiecare copil asigur un imobil inainte de implinirea majoratului, un cont bancar suficient si experiente prin toate tarile Europei.
Asta e ...atat s-a putut.

Daca n-am facut 6 copii pe care sa ii hranesc cu cartofi, paine si orez si sa ii duc in vacanta la Caciulata, voi trai jumatate de viata regretant ca nu sunt barbat adevarat !

Mai ai si alte placi ? Ca asta cam patineaza !

Edited by icssizero, 08 May 2022 - 17:08.


#75
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005
Te poți trezi cu cei care îți vor spune ce va face copilul sau copiii tai, după majorat, dacă le-ai dat mură în gură tot, "din start".
Cum vor gestiona, ceva ce alții muncesc ani de zile, ca să aibă o casă a lor.... ?
Confortul financiar ii face pe copiii ajunși majori, mai bine pregatiti să își gestioneze bugetul familiei pe care o vor întemeia, sau doar devin mâna spartă și dependenți de ce le da mama și tata, in continuare, adulți fiind ...

#76
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Excludem din discutie beizadelele, nu este cazul.
Pentru restul, oamenilor de rand din clasa de mijloc , educatia din familie isi va face treaba dupa 18 ani.
Acum ca unii vor face facultati prin Europa si nu la Spiru sau Titu, aia e..ghinion, n-au decat maxim un frate, nu au 5 care sa aiva si ei nevoie de sponsor !
Ai csf, n-ai csf...iti da o lacrima ca nu esti barbat adevarat cu nevasta casnica si 6 plozi !

#77
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Colegul doar trolleaza, ori o baga la înaintare pe aia cu "societatea face asta, aia, spune" etc. Societatea e plină de imbecili, tâmpiți, frustrați, ar fi și culmea să le dai atenție, unora și să le urmezi "sfaturile" de viață.

#78
GonzZo

GonzZo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 19.08.2006

View PostBylly00, on 13 septembrie 2021 - 16:46, said:



Cel mai probabil e troll-eala ce faci tu cu noi aici, daca esti la nivelul asta de castig mi se pare improbabil sa nu ai niste prieteni pe aceeasi treapta si sa afli fara sa vrei ce mai fac oamenii cu bani cu banii Posted Image .

Banul la ban trage si paduchele la paduche este o vorba in batrani

#79
linkhd

linkhd

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.05.2021
Ma frate , tu povestesti aici ca ai venituri de peste 100k , cu imobiliare in diverse locatii ale Romaniei si poate nu numa , si inca nu stii in ce sa investesti , cred ca majoritatea care comenteaza castiga pana in 30k pe an , tu stii cat castiga un roman normal ?? Iti zic eu 4000 anual atata ii salaru minim , si sunt 1.4 milioane de salariati in Romania cu acest salar deci fa diferenta la cat castigi tu anual si dupaia gandeste-te , oricum eu cred ca palavragesti aiureli aici .

#80
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
Nimeni nu ii tine blocati la salariul minim. Nici pe mine nimeni nu ma opreste sa castig 100 000 de euro pe an. O fac eu singur. Stau la locul meu de munca, nu cer mariri, nu vorbesc cu alte firme, nimeni nu ma stie si nu primesc nici o oferta.

La fel, nimeni nu ma opreste sa imi lansez produsele, doar eu ma tin in loc. Nu am facut un plan de monetizare a lor, ce sa mai zic de pagina unde omul sa plateasca?

Edited by RedDev, 30 May 2022 - 10:16.


#81
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

View PostMediavis, on 13 septembrie 2021 - 14:28, said:

Salut,

mi-am facut acest cont, doar pentru a obtine mai multe pareri si idei de investitii.

Sunt angajat full time in IT de aproape 20 de ani, castig destul de bine, undeva peste 9000 Euro net (cu carte de munca) + bonusuri semestriale care pot ajunge la inca un salariu si actiuni oferite de firma, undeva intre 50000 - 100000 Euro pe an.

Bun, dupa ce mi-am inchis creditul cu care mi-am luat primul apartament, mi-am terminat de mobilat si utilat casa in care locuiesc, am inceput sa investesc ca tot "prostu" in imobiliare, adica in ultimii 2-3 ani am cumparat apartamente in diverse locatii, la mare si la munte, nu neaparat pentru a scoate bani din ele, doar sa le folosesc pentru iesiri cu familia. Am considerat eu ca daca bag banii in imobiliare, cumva nu risc sa-i pierd prin devalorizare, de asta am cumparat apartamente noi, chiar le-am luat din faza de constructie, acum valorand mult mai mult (cel putin se cer mai multi bani pe ele, nu stiu daca da cineva).

Dupa cum spuneam, lucrez in IT, nu sunt om de afaceri, nu prea am avut treaba cu afacerile, nu vreau sa investesc timp in alte afaceri, in afara de programare nu stiu sa fac mare lucru si nici nu vreau sa fac altceva, nu vreau sa-mi deschid firma mea, nu vreau sa muncesc mai mult decat muncesc acum. Am trecut de 30 de ani, nu mai vreau 14-15 ore pe zi la munca, vreau timp cu familia si atat.

Ce pot sa fac cu banii ? Ce alte metode "sigure" de investitii sugerati?

Sunt bani munciti, nu vreau sa merg la cazino sau crypto sau bursa, vreau sugestii de investitii sigure sau cat de sigur se poate, care sa-mi aduca in viitor un potential venit pasiv.
Diverse chestii in zona fondurilor de investitii (cu diverse acoperiri, mai riscante sau mai putin riscante. In general, nu prea riscante). Pe termen mediu si lung, au randamente bune (chiar si pentru actiunile luate cu cap, nu pierzi pe termen lung). Pentru asta nu te ocupi tu, ci un fond, un broker etc. Si diversificat. Nu m-as fi bagat in imobiliare, nu mult, oricum... Sunt cateva minusuri evidente: nu ai lichiditate (trebuie sa vinzi daca ai nevoie de bani), bataia de cap cu inchiriatul si vandutul. La mare, munte etc nu ai grad de ocupare atat de mare. In fine, mai degraba poti sa pierzi decat sa castigi.

View PostMediavis, on 13 septembrie 2021 - 15:15, said:

Ba nu stau asa de prost:
9000 salariu * 12 luni + 9000 * 4 bonusuri pe an + 100000 din actiuni = 244000 Euro / an

Dar nu este chiar asa, nu iau bonusul acela in fiecare semestru, in medie cred ca iau maxim 3 salarii pe an si din actiuni nu am luat mereu 100.000 (care apropo sunt dolari) iau undeva pe la 80000 $ ca medie a ultimilor 3 ani. Un calcul mai realist ar fi:

9000 * 12 + 9000 * 3 + 70000 = 205000

Insa, daca elimin cheltuielile noastre lunare si vacantele (3-4 ori pe an) raman cu aproape 100000 Euro pe an de investit in ceva.
Zici ca lucrezi cu America (USA), din ce imi dau seama. Nu ai vazut ceva oportuiitati de side jobs? Nu te-ai intalnit la un pahar de vorba cu (fosti) colegi, parteneri? Dar aici sunt ceva riscuri, recunoasc. Ai putea pune o buna parte din bani in fonduri cu risc scazut-mediu (clasic), si o mica parte (15-20-30%) sa ii investesti in ceva afaceri cu potential sau alte fonduri cu expunere in zona asta. Asa.. poti sa investeti si in cripto, dar doar o mica parte din bani (adica, oricum, sub 10%; plus ca nu stiu cat de oportun mai e acum).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate