Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Investitii anuale fara munca

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#37
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 22.12.2015
Fonduri de  investitii....eu nu am cumparat  inca titluri de participare dau voi cumpara. Nu am sume asa de mari, sa fiu cinstit...
Fonduri  BT.
Unele  foarte  riscante....dar  si castig   pe   masura...

#38
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007

View PostMediavis, on 14 septembrie 2021 - 11:13, said:

Terenuri agicole, eu nu vorbesc de 22Ha, de asta zic ca ai nevoie de multi bani, daca cumperi teren de 2500 ha in bucati cat mai mari lipite, sau toate terenurile sa fie apropriate, atunci merita. Practic investesti 1M euro si iei 15-20.000 Euro pe luna doar din chiria acelui teren. Problema este ca nu se mai gasesc asemenea terenuri, pe cine cunosc eu a inceput sa cumpere in Republica Moldova si le inchiriaza unor arabi pe sume mari, dar investitia sare de 1M, insa el nu munceste si nici nu are nevoie sa faca mentenanta, ca este teren.
Eu nu am vazut teren agricol pe care sa poti cultiva ceva sub 4000-5000E/ha.
Asta inseamna ca 2500ha te duce pe la 10-12.5M euro. ROI-ul ajunge pe la 1-2% pe an. F f mic.
In plus, crezi ca te duci la piata sa cumperi 2500ha? Mai puneti, doamna, sa fie de 13M euro. Trebuie sa fii prieten cu primarii. Sa stii tot ce misca in zona de 5-6 comune. Sa ai access la informatiile cu datele de contact ale proprietarilor. Stii cand moare unul, vin urmasii, poate vand. Mantocarii d-astea.

Apartamente cu scop comercial si aici ai nevoie de multi bani. Exemplu, cauti un apartament de 2 camere undeva aproape de un metrou sau zona circulata, de preferat la parter, dai minim 100.000 pe el (probabil si 100.000 este putin), mai bagi 25 - 50.000 Euro (depinde daca iei nou sau sh si de unde) pentru a le utila, sa zicem cabinet stomatologic. Practic faci 2 cabinete stomatologice si o mica receptie intr-un apartament, toate sunt asa, dupa care inchiriezi tura (4 ore / zi) cu 300 Euro. Asta inseamna ca ai 2 cabinete cu cate 2 ture, adica 300 euro * 4, 1200 Euro/luna in loc de 3-400 Euro cat ai fi luat pe chiria apartament. Este avantajos, insa cumva ar fi bine sa fi in domeniu, daca faci cabinet stomatologic sa fi stomatolog, daca faci frizerie, sa ai treaba cu industria... etc. plus ca trebuie sa te ocupi de mentenanta, daca nu merge ceva sa rezolvi.
Eu nu inteleg o chestie. Daca esti stomatolog, si castigi, de ce nu-ti iei tu propriul apartament?
De ce i-as da bivolului 300E/luna pe un cabinet in care lucrez doar 4h/zi cand pot sa fac o rata si sa iau cu 500E/luna tot apartamentul doar pentru mine. Si pot sa lucrez si sambata sau seara cand sunt urgente. Nu ma da nimeni afara din operatie ca vine cealalta tura, etc.

Ambele propuneri necesita mult mai multi bani.

Edited by lyanna, 14 September 2021 - 14:39.


#39
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
aur fizic hey, nu foicele care iti zic ca ai aur uneva intr-un beci. ce sa fie greu la pastrat 10 kg de aur? cat o minge de fotbal.nu stie nimeni ca il ai. daca vrei iti cumperi un seif

Edited by zile_san, 14 September 2021 - 16:30.


#40
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010

View PostMediavis, on 13 septembrie 2021 - 15:15, said:

205 KEuro / an
Insa, daca elimin cheltuielile noastre lunare si vacantele (3-4 ori pe an) raman cu aproape 100000 Euro pe an de investit in ceva.

Mult ai, mult cheltui. Daca te fortezi putin in 5-6 ani esti milionar, adica ai un milion de usd/eur in banca. Dar nu vrei.
Ai putea incepe prin limitarea cheltuielilor. 10 k eur lunar cand ai deja tot ce-ti trebuie sunt prea mult, chiar si cu 4 vacante pe an. Daca mananci doar la restaurant si bei doar vin de 100 euro sticla atunci sunt putini bani.

Sunt cateva chestii pe care te poti axa:
- lipsa locurilor de parcare - construieste o parcare privata
- terenuri de orice natura, se inventeaza orice, dar pamant nu mai avem de unde inventa
- energia electrica - parc de eoliene, parc de panouri solare
- apa potabila, spune sincer daca ai in proprietate si vreo fantana, un luciu de apa, un parau adiacent. Daca n-ai, e timpul sa cauti.
- ai macar o gradina , o livada sau o microferma? Sa mananci din ce produci. Proaspat si curat/sanatos.
Ai 5 idei, care pot fi combinate.


#41
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017

View PostMediavis, on 14 septembrie 2021 - 11:13, said:

Terenuri agicole, eu nu vorbesc de 22Ha, de asta zic ca ai nevoie de multi bani, daca cumperi teren de 2500 ha in bucati cat mai mari lipite, sau toate terenurile sa fie apropriate, atunci merita. Practic investesti 1M euro si iei 15-20.000 Euro pe luna doar din chiria acelui teren. Problema este ca nu se mai gasesc asemenea terenuri, pe cine cunosc eu a inceput sa cumpere in Republica Moldova si le inchiriaza unor arabi pe sume mari, dar investitia sare de 1M, insa el nu munceste si nici nu are nevoie sa faca mentenanta, ca este teren.

Vorbesti doar ca sa te afli in treaba sau ai informatii complet eronate.
Pretul de vanzare al unui hectar in zone agricole fertile (CL,IL) e in jur de 10k euro, chiar si parcelute de 1-2 hectare. Iti spun sigur fiindca am ruda care a vandut parcela de 3.7 hectare cu 10500 euro/hectar, cu toate taxele platite, inclusiv impozitul pe venit, de catre cumparator. Asa ca din 1M euro, poti cumpara maxim 100 hectare si alea lotizate in draci.
Arenda medie e 250-300 euro/hectar, iar din astia scazi cei 10% impozit pe venit. Asa ca per hectar vei avea un venit net de maxim 250 euro/hectar, adica 25k eur in total.
Raportat la investitia initiala de 1M euro, 25k euro pe an inseamna 2.5% ROI, adica fix pix. Mai putin decat ai obtine dobanda la banca.

Lasati naibii povestile cu investitiile in agricultura, ca sunt doar praf in ochi. Singura varianta de profituri calumea e sa te apuci de agricultura, nu sa astepti dupa arenda.

Edit: Daca e reala faza cu terenurile in RM date la arabi, tu stii ceva, dar stii prost. Profitul ala iese prin spalare de bani, adica declara recolta mai mare, ca sa poata baga banii cash in circuitul contabil si sa-i scoata in afara granitelor.

Edited by Thuraya_123, 14 September 2021 - 20:48.


#42
Mediavis

Mediavis

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.09.2021
Am vazut mesajul tau, am si citit un pic din blogul tau, nu ma cunosti, nu te cunosc, eu nu te jignesc. Donez anual, destul de mult, insa in situatiile in care cred, nu as dona la recomandarea cuiva care sustine din cauza lui joaca S Halep asa de bine.

Edited by Dany_Darke, 15 September 2021 - 12:28.


#43
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 14.04.2018
sigur, daca postezi 20 pag pe contul ei de Facebook si vezi imbunatatirile/erorile remediate in jocul ei dupa 1 saptamana tu ce ai crede?

sunt sigur ca asta e motivul daca nu era asta gaseai altul totusi castigi m mult ca presedintele K. pe luna...!

Edited by vdesigns, 15 September 2021 - 13:15.


#44
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostMediavis, on 15 septembrie 2021 - 10:27, said:

Am vazut mesajul tau, am si citit un pic din blogul tau, nu ma cunosti, nu te cunosc, eu nu te jignesc. Donez anual, destul de mult, insa in situatiile in care cred, nu as dona la recomandarea cuiva care sustine din cauza lui joaca S Halep asa de bine.

:)

Eu cred (sper) ca n-ai inteles "mesajul"

#45
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010

View Postvdesigns, on 15 septembrie 2021 - 13:16, said:

sigur, daca postezi 20 pag pe contul ei de Facebook si vezi imbunatatirile/erorile remediate in jocul ei dupa 1 saptamana tu ce ai crede?

sunt sigur ca asta e motivul daca nu era asta gaseai altul totusi castigi m mult ca presedintele K. pe luna...!
Pai nu aici trebuie sa postezi. Trimiti frumos factura la Daren Cahill.

#46
Mediavis

Mediavis

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.09.2021

View Postlucianburjuiul, on 14 septembrie 2021 - 17:24, said:




Salut,

nu cheltuim asa de mult, am exagerat un pic acolo, insa pe an cam asa ajungem. Adica, noi cheltuim pe luna aproximativ 4000 Euro din salariu, asta inseamna tot, de la cumparaturile zilnice pana la utilitati si haine si restaurant (1-2 ori pe luna maxim) ... etc. restul ajung intr-un cont de economii, unde se tot strang, insa o data la cateva luni apare o cheltuiala mare, cum ar fi niste copaci scumpi de pus in gradina, acum vreau sa facem o piscina, ne-am facut o sala de fitness in casa... etc , sper ca se vor termina ideile astea la un moment dat Posted Image . si cu astea adunate, reusim sa ramanem cu minim 100.000 Euro de investit in fiecare an, insa de fiecare data dupa ce am cumparat un apartament nu am ramas fara bani, adica nu eram fix acolo, mai aveam ceva.

Acum, am reusit sa fac un plan cu sotia, dupa raspunsurile de pe acest forum si discutiile cu alte persoane, trebuie sa va imaginati ca-mi este greu sa discut cu alti oameni despre cum sa investesc eu banii, forumul este un loc bun pentru ca este anonim, altfel salariul si veniturile mele sunt confidentiale. O sa pun aici decizia noastra, poate ajuta si pe altcineva. Eu sunt convins ca la cum functioneaza piata IT acum, in 2-3 ani vor fi multi oameni in situatia mea, multe companii din Bucuresti au inceput sa ofere actiuni de zeci de mii de dolari in loc de salarii foarte mari.

Am reconsiderat foarte multe optiuni, inclusiv bursa, asa ca:

- In fiecare an vrem sa cumparam inca o proprietate, de preferat in regim hotelier, cum este Nordis, Vogue ... etc. pentru ca asa nu mai este nevoie sa investim timp in mentenanta. La Nordis deja avem, vom cauta si alte proiecte similare: Tomis Vila. Vogue, pe la munte ... etc.. In general, faptul ca am banii cash, ma ajuta sa obtin reduceri bune, la preturi bune putem loa si diverse apartamente/garsoniere aflata in constructie, care se pot revinde mult mai scump cand sunt gata.
- Minim $20000  ( la fiecare 6 luni) investiti in bursa, long term la companii cat mai sigure. Asta ne va ajuta sa economisim fix pentru asta, pentru a ne ramane banii pentru imobiliare. Cumva, ne permitem sa pierdem $20000 pe an si daca sunt impartiti la 4-5 companii, gen Apple, Amazon, Google ... etc. cred ca au mici sanse sa pice.
- Am mai pus ochii pe niste terenuri relativ ieftine pe langa casa, poate vom cauta si ceva de genul, tot pentru long term.

Cumva acest forum ne-a facut sa reconsideram bursa, ceea ce este un plus. Multumesc pentru sfaturi.

Edited by Dany_Darke, 16 September 2021 - 21:24.


#47
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,210
  • Înscris: 28.05.2020

View Postlucianburjuiul, on 14 septembrie 2021 - 17:24, said:

Daca te fortezi putin in 5-6 ani esti milionar, adica ai un milion de usd/eur in banca.
Dar nu vrei.  Ai putea incepe prin limitarea cheltuielilor.
De ce sa-ti limitezi cheltuielile ?  Daca faci bani, pentru ce mai traiesti,  doar sa ii pui in cont sau in investitii ?!

Edited by Alex432, 27 September 2021 - 09:54.


#48
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010

View PostAlex432, on 27 septembrie 2021 - 09:49, said:

De ce sa-ti limitezi cheltuielile ?  Daca faci bani, pentru ce mai traiesti,  doar sa ii pui in cont sau in investitii ?!
Pentru ca multi bani se duc pe prostii. Si vorbesc din experienta proprie: de ex cumpar impulsiv anumite chestii si arunc multa mancare. Nu sunt la nivelul financiar al initiatorului dar imi zboara cateva sute de euro lunar pe prostii. Scriind aici mi-am dat seama ca si eu pot trage (putin mai mult) frana de mana.

#49
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,210
  • Înscris: 28.05.2020

View Postlucianburjuiul, on 27 septembrie 2021 - 15:22, said:

de ex cumpar impulsiv anumite chestii si arunc multa mancare.
Si eu arunc. Pare inevitabil... La fel cu luatul de obiecte inutile, care ajung tot aruncate dupa un an, nefolosite.

#50
ferydaboss

ferydaboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.04.2008

View PostMediavis, on 13 septembrie 2021 - 14:28, said:


Sunt bani munciti, nu vreau sa merg la cazino sau crypto sau bursa, vreau sugestii de investitii sigure sau cat de sigur se poate, care sa-mi aduca in viitor un potential venit pasiv.
Imi poti scrie te rog in privat un mesaj?

#51
calle

calle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 04.03.2009

View PostMediavis, on 13 septembrie 2021 - 14:28, said:

Salut,

mi-am facut acest cont, doar pentru a obtine mai multe pareri si idei de investitii.

Sunt angajat full time in IT de aproape 20 de ani, castig destul de bine, undeva peste 9000 Euro net (cu carte de munca) + bonusuri semestriale care pot ajunge la inca un salariu si actiuni oferite de firma, undeva intre 50000 - 100000 Euro pe an.

Bun, dupa ce mi-am inchis creditul cu care mi-am luat primul apartament, mi-am terminat de mobilat si utilat casa in care locuiesc, am inceput sa investesc ca tot "prostu" in imobiliare, adica in ultimii 2-3 ani am cumparat apartamente in diverse locatii, la mare si la munte, nu neaparat pentru a scoate bani din ele, doar sa le folosesc pentru iesiri cu familia. Am considerat eu ca daca bag banii in imobiliare, cumva nu risc sa-i pierd prin devalorizare, de asta am cumparat apartamente noi, chiar le-am luat din faza de constructie, acum valorand mult mai mult (cel putin se cer mai multi bani pe ele, nu stiu daca da cineva).

Dupa cum spuneam, lucrez in IT, nu sunt om de afaceri, nu prea am avut treaba cu afacerile, nu vreau sa investesc timp in alte afaceri, in afara de programare nu stiu sa fac mare lucru si nici nu vreau sa fac altceva, nu vreau sa-mi deschid firma mea, nu vreau sa muncesc mai mult decat muncesc acum. Am trecut de 30 de ani, nu mai vreau 14-15 ore pe zi la munca, vreau timp cu familia si atat.

Ce pot sa fac cu banii ? Ce alte metode "sigure" de investitii sugerati?

Sunt bani munciti, nu vreau sa merg la cazino sau crypto sau bursa, vreau sugestii de investitii sigure sau cat de sigur se poate, care sa-mi aduca in viitor un potential venit pasiv.

Contacteaza-ma si iti dau un pont, mai ales ca lucrezi in IT il poti intelege mai bine. Nu necesita investitie mare.

#52
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Poate gresesc dar daca te duce capul sa faci atatia bani anual, trebuie sa te duca capul sa faci si afaceri. N-am cum sa iti dau eu o idee de afacere buna atata timp cat bag 15.000 km pe luna cu camionul pentru 1800-2000 euro pe luna :) sau iti iei o automacara de 100 t care o inchiriem cu 1000 euro la 10 ore lucrate si facem bani cu ea 🙈🙉🙊

Edited by ionutsb, 05 January 2022 - 14:53.


#53
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
IT-ist si nu stie cum se scrie startup :D Si voi de 3 pagini ii dati sfaturi

#54
calle

calle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 04.03.2009

View Postionutsb, on 05 ianuarie 2022 - 14:50, said:

Poate gresesc dar daca te duce capul sa faci atatia bani anual, trebuie sa te duca capul sa faci si afaceri. N-am cum sa iti dau eu o idee de afacere buna atata timp cat bag 15.000 km pe luna cu camionul pentru 1800-2000 euro pe luna :) sau iti iei o automacara de 100 t care o inchiriem cu 1000 euro la 10 ore lucrate si facem bani cu ea 🙈🙉🙊

Ai fi surprins... daca ar sti ar fi angajator nu ITist

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate