Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

”Vrem parcari” - contracte de inchiriere pentru locuri de parcare

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1370 replies to this topic

#1
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
hello,

cunoaștem specificul tuturor orașelor mari, din perspectiva locurilor de parcare.
mai nou, este un „trend” al primăriilor de a aduna banii contribuabililor prin închirierea locurilor de parcare din jurul blocurilor (mai ales!).
cât de „onorabil” este să-nchiriezi locurile de parcare ale unui bloc cu 27 de apartamente, în condițiile în care sunt DOAR 10 locuri disponibile? :o

dacă ar fi să fac o apreciere, cred că există cam o treime de locuri de parcare raportat la numărul de apartamente (nu vorbesc despre faptul că sunt cu mult mai multe autoturisme...).
toți plătesc impozit.

ce metodă de protest ar avea șanse de reușită împotriva acestei acțiuni ale primăriilor?

#2
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013
Te muti la curte si uiti de bloc, problema asta nu se va rezolva aproape niciodata, singura sansa este sa facem un recensamant al masinilor detinute de cei de la bloc si apoi sa demolam Bucurestiul sau orasul unde locuiesti si sa il reconstruim pe principii moderne, parcari subterane la fiecare bloc, parcari peste tot, sau sa hotaram ca de luna viitoare toti mergem pe biciclete,sanse de reusita împotriva acestei acțiuni ale primăriilor ? Zero! pe caile normale, au legi acoperitoare

#3
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Sunt locuri de parcare ale domeniului public/primăriei? Atunci primăria poate să le închirieze. Nu contează că sunt 10 sau 100.

Problema nu este închirierea în sine. Spațiul în orașe este limitat, deci locurile de parcare sunt o resursă limitată, și deci prin urmare scumpă.

#4
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009

View Postgushpi, on 13 septembrie 2021 - 12:01, said:

ce metodă de protest ar avea șanse de reușită împotriva acestei acțiuni ale primăriilor?
sa licitezi tu si sa oferi dublu fata de cat ofera ceilalti. Asa o sa adune primaria bani si o sa construiasca parcari subterane/supraetajate :-)

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Protest ?
Poate pe alta planeta. Pe asta nu

Ce vrei sa faca primaria daca toata lumea are masina si vrea loc de parcare ?
Sa mai scoata din joben inca 85347876878 locuri ?
Nu are joben

Si vad ca lumea face confuzie intre impozit autoi si locul de parcare
N'are dom'le nici o legatura
Eu daca am camion si platesc impozit la el, trebuie neaparat sa-mi dea primaria loc de parcare ?

Locurile de parcare trebuie taxate
Sunt mai multe masini =  licitatie

E cat se poate de onorabil

#6
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011

View Postgushpi, on 13 septembrie 2021 - 12:01, said:

hello,

cunoaștem specificul tuturor orașelor mari, din perspectiva locurilor de parcare.
mai nou, este un „trend” al primăriilor de a aduna banii contribuabililor prin închirierea locurilor de parcare din jurul blocurilor (mai ales!).
cât de „onorabil” este să-nchiriezi locurile de parcare ale unui bloc cu 27 de apartamente, în condițiile în care sunt DOAR 10 locuri disponibile? :o

dacă ar fi să fac o apreciere, cred că există cam o treime de locuri de parcare raportat la numărul de apartamente (nu vorbesc despre faptul că sunt cu mult mai multe autoturisme...).
toți plătesc impozit.

ce metodă de protest ar avea șanse de reușită împotriva acestei acțiuni ale primăriilor?
Tocmai de aia e normal si sanatos sa coste, ca sunt 27 de mașini și 10 locuri. Dacă era invers era un pic altfel povestea

#7
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
locurile de parcare ale primăriei nu trebuie închiriate nominal, ci trebuie exploatate la potențialul maxim. deci trebuie taxate orar sau cu abonament, iar accesul pe ele să se facă de către oricine, pe regula "primul venit, primul servit". astfel se asigură echitate (oricine din bloc dar și vizitatori pot ocupa temporar un loc) și folosirea optimă a spațiului

dacă locul este rezervat unui singur om, el când va pleca cu mașina la serviciu sau în concediu va lăsa acel spațiu liber dar nefolosit, ceea ce este o crimă în condițiile unui oraș sufocat
locurile închiriate 24/7 nominal trebuie să fie numai cele private

de asemenea, politica primăriilor ar trebui să fie de descurajare a traficului, conform cu tendințele europene, deci să mergem spre o desființare treptată a parcărilor publice

#8
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005
Nici n-ar trebui ca primariile sa se bage in distribuirea locurilor de parcare.
Locurile de parcare ar trebui impozitate pe cladire, asa cum se intampla candva, prin anii '90 spre 2000, la case.
Cat "tine" gardul imobilului/blocului ? 1 loc si jumatate/2/4/20/50 ?
Iti vine impozitul acasa, direct, si dupa aia te intelegi cu aia de acolo.
Altceva, in afara de-a construi/amenaja, pe unde se mai poate, parcari, primaria n-ar trebui sa faca.
Sa se mai gandeasca si oamenii cand isi iau 2-3-5 masini, "bai da' eu unde parchez ?"

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Aiurea
Ar trebui - CU EXCEPTIA RIVERANILOR
Asta se practica si in Paris daca tot pomenesti de tendinte europene

Eu sunt din Constanta
Daca s-ar face cum vrei matale, noi localnicii, nu mai gasim locuri de parcare vara

#10
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostNaijax, on 13 septembrie 2021 - 12:24, said:

Eu sunt din Constanta
Daca s-ar face cum vrei matale, noi localnicii, nu mai gasim locuri de parcare vara

ghinion
și acum e mai bine, că turiștii nu găsesc locuri de parcare la voi când vin?

e mai important să găsească turiștii loc să vină la voi acolo decât să aveți voi locuri. dacă vrei să găsești loc tot timpul disponibil fără bătaie de cap, nu trebuie să îți asigure primăria, ci trebuie să îți cumperi din privat

#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017

View PostFlat, on 13 septembrie 2021 - 12:29, said:

...

In Constanta exista locuri de parcare cu plata si chiar sunt multe
Exista locuri de parcare si la (aproape) toate hotelurile

Problema este ca toata lumea vrea sa-si parcheze gratis cazanul inmatriculat pe Bulgaria si cu volan pe dreapta si imi ocupa mie locul cateva zile pe motiv ca e cetatean european si are drepturi. Obligatii si bun simt - NU. Doar drepturi

Asta inseamna tendinta europeana ?
Spune-mi un oras european unde se intampla asa ceva

Edited by Naijax, 13 September 2021 - 12:35.


#12
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
toate orașele europene au locuri cu plată, atît pt rezidenți cât și pt vizitatori

View PostNaijax, on 13 septembrie 2021 - 12:33, said:

imi ocupa mie locul cateva zile

nu este locul tău decât dacă ai acte de proprietate pe el
locul este al tuturor cetățenilor și este imoral să te consideri numai tu îndreptățit să folosești acel spațiu public

#13
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005

View PostFlat, on 13 septembrie 2021 - 12:39, said:

nu este locul tău decât dacă ai acte de proprietate pe el
locul este al tuturor cetățenilor și este imoral să te consideri numai tu îndreptățit să folosești acel spațiu public
E pe dracu' al tuturor, atat vreme cat eu sunt responsabil de murdaria din fata casei, trotuar, bla.
Doar nu ai pretentia ca riveranii sa parcheze la 300 de metri distanta fiindca a venit Gigel in vacanta, sau e unul pe strada care isi inchiriaza apartamentul la 2 baieti cu 7 masini ?!

Edited by worldwide, 13 September 2021 - 12:56.


#14
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postgushpi, on 13 septembrie 2021 - 12:01, said:

ce metodă de protest ar avea șanse de reușită împotriva acestei acțiuni ale primăriilor?
Niciuna, se vor găsi destui proști care să-l voteze primar în continuare! :D

#15
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Ai dreptate, ar trebui reinoite actual inmatricularile si licitat un numar identic cu numarul de locuri de parcare, minus cele pentru dizabilitati.

#16
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Eu sunt deacord.

M-am saturat de bosorogi, care au impresia ca locul de parcare se mosteneste pe ... 50 de lei pa an,
Ca cunoaste el pe nustce ce nepot la primarie, care l-a bagat pe pile acolo.


Oricum o suma de tot rasul.
Sau cat naiba o fi.

View Postsebulbus, on 13 septembrie 2021 - 13:02, said:

minus cele pentru dizabilitati.

Eu nu prea mai pot merge bine cu dreptul de vreo 2-3 luni.
Uneori dimineata am nevoie de o carja sa ajung la baie (nu am inca carja) - dar atat de rau ma doare

Ar trebui sa imi scot loc de parcare ptr handicap ?

Ai inteles ideea... !

Edited by M4V3RiCk_, 13 September 2021 - 13:11.


#17
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postworldwide, on 13 septembrie 2021 - 12:54, said:

E pe dracu' al tuturor, atat vreme cat eu sunt responsabil de murdaria din fata casei, trotuar, bla.

citește legea. este spațiu public.
placa asta cu murdăria este aruncată de cei ca tine care vor să se facă stăpâni abuziv pe o bucată de teren care nu le aparține
crezi că cu 2 mături pe an (sau nici alea) meriți un spațiu care valorează câteva mii de euro? mai gândește-te

View Postworldwide, on 13 septembrie 2021 - 12:54, said:

Doar nu ai pretentia ca riveranii sa parcheze la 300 de metri distanta fiindca a venit Gigel in vacanta, sau e unul pe strada care isi inchiriaza apartamentul la 2 baieti cu 7 masini ?!

normal că am pretenția. eu sunt turist și interesul tău ca cetățean este să îmi oferi toate condițiile pentru ca eu să vin să fiu încântat și să cheltui mulți bani la tine în oraș
dacă tu mă pui să mă învârt zeci de minute că rezidenții au locuri rezervate pt măriile lor, atunci îmi bag pc și nu mai vin

tu gândești din punctul de vedere egoist al tău, nu al primăriei.
în plus, chiar dacă nu ar exista problema cu turiștii, este nedrept față de ceilalți locatari, vecini. deci voi aveți 10 locuri la 27, dacă tu ești șmecher și iei cumva unul din locuri, nu îți mai pasă de ceilalți 17 care nu au loc, ăia ce vor face? nu e normal să folosiți locurile alea pe rând, toți în mod egal? de ce ești tu mai important decât vecinul care nu a prins loc?

#18
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,725
  • Înscris: 06.08.2004
De-acord sa se inchirieze cui da mai mult. E cerere pentru un lucru finit.
Ca sa deti o masina in centrul unui oras e normal sa coste. Orasele ofera oportunitati de transport alternativ.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate