Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Rog ajutor configuratie tamplarie

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
chiticco

chiticco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 29.08.2003
Salut,

rog sa ma ajutati cu cateva recomandari de configuratie tamplarie PVC pentru o lucrare in curs; am atasat schita cu numerotarea elementelor si cele 4 coordonate geografice pentru a intelege cum sunt expuse la Soare. La mijloc e o terasa, spre nord e o rulota, deci o structura oarecum expusa vremii.
Structura va fi acoperita cu acoperis; e o constructie ce nu ia in calcul locuitul iarna, dar in zile racoroase de primavara/vara/toamna da; e o structura pe lemn cu izolatie de 15 si placi OSB.
Incalzirea va fi electrica gen aeroterma/convector (birou/baie) si o soba mica in corpul mai mare din dreapta.

Mai jos ce am cerut de la firme:
Geamuri (tripan):
-----------------------
F1: 0.65x130 fix, LowE
F2: 120x130 fix, LowE
F3: 100x130 oscilobatant stanga, 4Season
F4: 0.80x130 oscilobatant stanga, LowE
F5: 100x130 fix, 4Season
F6: 120x150 fix, 4Season
F7: 0.45x0.90 oscilobatant dreapta, LowE
Usi (tripan):
---------------
U1: 80x210 dreapta, jos plin, sus geam(uri), LowE
U2: 80x210 stanga, jos plin, sus geam(uri), LowE
U3: 80x210 oscilobatant dreapta, de balcon, geam complet, LowE

Am spus sticla tripan dar de fapt doresc un geam cu un coeficient bun (Uw < 0.8 de ex). In general am primit oferte cu geam dublu/triplu dar cu Uw > 1.2 ceea ce ma cam nemultumeste pentru ca zona de sud e expusa aproape permanent la Soare si percep ca platesc ceva ce nu am nevoie. Deasemenea mi se pune geam 4S la usi/ferestre care nu au nevoie de asa ceva caci nu sunt expuse la Soare intr-o mare masura.

Ce vreau sa stiu:
1. Gresesc parametrii sticlei asa cum i-am pus?
2. Am nevoie de geam tripan sau e suficient dublu dar cu coeficienti buni?
3. Pentru un geam tripan e ok LowE + Float + Float?
4. Sa cer configuratie cu Argon, ajuta asa mult?
5. E mai relevant Ug decat Uw, corect? Caci e coeficientul ferestrei, e zona cea mai mare expusa
6. Gasesc in oferte diferenta la usa U3 de 37.5Kg vs 60Kg, mi se pare uriasa diferenta; are sens la structura mea de lemn sa sustina o greutate mai mare?

Multumesc anticipat

#2
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020
strict părerea mea e că arată urit la o casa geamuri cu  low-e într-o parte și cu 4s in altă parte dar fiecare cu gustul lui,dacă dorești un coeficient bun la sticla pune tripan dar pachetul sa fie minim de 40 mm in configurația 4s-f4- low-e,ușile pot  avea greutăți diferite ( crezi că stă agentul de la calculator să le cintareasca in parte?) , Greutățile diferite la uși pot veni din alt profil,alta armătură etc,structura de lemn tine ( crezi că acoperișul e mai ușor decât o ușa?), obligatoriu argon in  termopan( tripan) dacă îl pun băieți de la sticlă ,nu ai cum  sa verifici iar ug și uw de pe oferte este pur estimativ( se pot modifica din programul de calcul).Și să nu uit diferența dintre 4s și low-e e de un euro��,mai degrabă caută un profil cu 3 garnituri care suporta pachet de sticla mai mare iar daca e color armatura de 2 ( indiferent de teava de plastic pe care o să fie pusă sticla) ,și nu uita că pe un geam fix sticla contează nu plasticul

Edited by Dany_Darke, 13 September 2021 - 10:28.
de ce citezi? nu va intelegeti 2 oameni? sau uiti prea repede cui ii raspunzi?


#3
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Structura de lemn osb + polistiren
Nu se ia in calcul locuirea pe timpul iernii…
Din partea mea as merge pe orice configuratie cu geam termopan.La asa ceva cred ca nu merita upgrade la tripan.
Diferentele de greutate sunt date de program cand o sa am timp si chef cred ca o sa configurez o fereastra sa aiba 500 de kilograme.Asa de distractie.
La fel si la coeficient.Am vazut oferte in winarhi pe ferestre identice cu coeficienti diferiti.Dar slabe sanse sa ajungi la sub 0.8 pe fereastra cu deschidere fara armaturi termice si alte bazaconii

#4
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020
De ce să nu locuiască pe timpul iernii? La ce ierni avem🤐🤕 cu 15 grade sau mai rău 20 cu plus...... mi-e dor de iernile in care  cînd era -5 grade era cald🤔 iar de zăpadă.......ce sa mai zic trebuie să mă duc la munte să o  vad

Edited by Timplarualin, 12 September 2021 - 19:11.


#5
chiticco

chiticco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 29.08.2003
Mulțumesc pentru răspunsuri.
Nu știam diferența dintre LowE și 4S la preț dar nu înțeleg care e diferența estetică? Înțeleg că se văd diferit, din interior sau din exterior?
E structură de Osb cu vată nu cu polistiren și lambriu la interior și exterior, pereții vor avea cam 20 cm grosime. Acum serile sunt la 8 grade de exemplu, ziua 32. Fața va sta spre sud toată ziua.

Credeam că greutatea usiiy poate indica că una se pretează msi bine la un prerete de beton de exemplu iar cealaltă mai ușoară la unul de lem. Ok, am înțeles, nimeni nu respectă setările de aplicații să fie conforme cu realitatea.

Dacă la specificația data nu contează prea mult pe timp de vară ce pun, să inteleg că un geam dublu în sistem 4S-LowE mai gros (32mm?) e suficient? În ideea că reduc costul.

Edited by chiticco, 12 September 2021 - 20:00.


#6
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020
Eu la casa am 4s+ f6 cu bagheta termica, grosime de 32 face față cu brio,as fi vrut să pun sticla mi groasa dar pe timplaria pe care o am de 11 ani nu merge ,iar tripan de 32🤕🤐!!!!!! mare cistig nu aveam

#7
chiticco

chiticco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 29.08.2003
Tamplarulalin, poți detalia de ce nu e ok combinație 4S cu LowE simplu la o construcție? Ai menționat în primul comentariu.

#8
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020
Simplu ,intra in șoc termic și una crapă, niciodată nu se folosește 4s cu low-e daca nu Sint despărțite de un flot,se mai întâmplă și la tripan in combinație low-e- low-e- flot ca o sticla sa crape fiind că băieții au pus sticla greșit( cu fețele una spre alta)

#9
chiticco

chiticco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 29.08.2003
Tamplarulalin, in primul tău comentariu ai menționat că nu crezi ca dă bine ca unele geamuri să aibă doar LowE și altele doar S4. Nu întreb de un geam LowE cu S4 pe aceeași structură:
"strict părerea mea e că arată urit la o casa geamuri cu  low-e într-o parte și cu 4s in altă parte dar fiecare cu gustul lui"

Edited by chiticco, 13 September 2021 - 01:53.


#10
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020
Scuze,e vorba de aspect ,4s are un grad de reflecție mai mare ,in rest e superioara la low-e,+ că poți să le încurci la pus( 4s se pune spre exterior iar low-e la interior) ,nu vad rostul sa ai și și ( asta e strict părerea mea,unii colegi au o altă părere)

#11
chiticco

chiticco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 29.08.2003
Multumesc si user-ului conu71 pentru ajutorul dat la telefon (l-am contactat in privat), mi-a "calmat" si el cateva din nedumeriri.

#12
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Here we go again…
Asta e ultimul post pe care il mai fac pe aceasta arie.Cei mai vechi stiu de ce,cei mai noi poate vor intelege,poate nu.
Daca cineva considera ca ii pot fi de folos ma poate contacta prin mesagerie.Voi incerca sa raspund in limita timpului.
Mult succes in continuare si traditionalul “termopane de piatra”

#13
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020
Mă alătur colegului bogumilandia cu aceeași  urare,cine are nevoie de sfaturile unui producător,ofertant și montator de timplarie pvc să mă caute,in limita timpului am să-i răspund ,la cît mai multe uși cu profil de fereastră,fixe sa cu balamale de fereastră dar neapărat pe blu92 🤫

#14
chiticco

chiticco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 29.08.2003
Salut,

am inteles supararea celor doi, au dreptate; sper ca daca voi posta mai jos rezumatul discutiei cu conu71 sa imi platesc macar partial greseala facuta:
1. mi-a recomandat sa merge pe un tripan de minim 40mm
2. mi-a recomandat sa cer fara bagheta calda (extra cost inutil pentru structura mea de lucrare)
3. mi-a recomandat salamander 3 garnituri greenevolution
4. mi-a recomandat ca si Tamplarulalin ca zonele de nord sa fie aceleasi sticle S4 => ziua nu mai tragi perdelele caci nu se vede in interior, reduce foarte putin luminozitatea
5. neaparat sticla: lowe + float + 4s cu argon
6. daca vreau culoare atunci pretul finale e cu 20-25% mai scump: pot cere o configuratie intermediara in care am gri antracit pe exterior si alb la interior si scad cam 12% din pret
7. daca ma rezum la culoarea alba atunci grosimea de otel de 1.5mm e suficienta
8. pentru usi: cercevea de usa sa cer explicit latimea de minim 112mm
9. la receptia lucrarii: sa nu se miste singure -> inseamna ca sunt echilibrate

Am oferta pe Greenevolution 76 AD Premium (6 camere, 2 garnituri, adancime de 76mm) clasa A, cu toc de 70mm, bagheta rotunda AD (clasa A), geam de 44mm cu argon, otel (banuiesc) de 2mm, feronerie Roto NX Titan=> nu am gasit multe detalii pe net, pare un model nou, agentul mi-a confirmat ca contine material reciclat.

Am oferta pe Salamander blueEvo 82AD (6 camere, 2 garnituri, adancime de 82mm) clasa B, cu toc de 82mm AD, bagheta dreapta de 48mm, geam de 48mm cu argon, otel toc de 2mm, feronerie Roto NT Titan

Am oferta pe Trocal 76AD, (5 camere, 2 garnituri, adancime de 76mm) clasa B, cu toc de ??, bagheta ??, geam de 48mm cu argon, otel toc de 1.5mm, feronerie Maco Multi-mac


Mai am niste oferte cu Gealan S 8000G 5K mai scumpa fara nimic deosebit, QFort care e cu ~20% mai scumpa ca oricare alta, Rehau (cu 1 LowE si 2 Float ?!), Aluplast Ideal 4000, Veka Softline 76 AD (oferta a fost cu 2 geamuri de 32mm).
In total am 9 oferte, toate sunt in aceeasi plaja de cost, ~3000 euro, exceptand Gealan si QFort care sunt in zona de 3500 euro.

Nu cunosc detalii despre sticla in afara parametrilor mentionati. Realizez ca toate 3 listate sunt configuratii decente, inclin spre a 2-a (desi profilul este de clasa B dar restul parametrilor par mai consistenti). Va conta si termenul de livrare caci sunt constrans de calendarul lucrarilor pe teren. Nu-mi dau seama cum pot imbunatati ofertele?

PS: nivelul de informatie furnizat de vanzatorii de astfel de lucrari e slab spre penibil. Multi trimit niste oferte care nu spun nimic, nu stii ce cumperi si evita sa clarifice mare lucru ulterior. Tuturor le-am dat schita lucrarii, altii mi-au trantit oferte fara schita, doar unul a avut curiozitatea sa lamureasca un aspect vs nevoile mele. Se arunca mii de euro pe aceste produse fara o minima informatie.

Edited by chiticco, 15 September 2021 - 15:20.


#15
chiticco

chiticco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 29.08.2003
Ok, am gasit ceva interesant legat de GreenEvolution de la Salamander: https://www.gw-news....lastic-profiles

Quote

With PVC-U window profiles, it is common to install a solid steel core in the large profile chamber for stability reasons. Salamander Window & Door Systems takes a different approach to reinforcing the frame and draws on the experience of aircraft and wind turbine construction: As an alternative, the high-tech evoCore+ foam core is used in the multi-compatible greenEvolution system.
This has advantages over the classic steel core: evoCore+ entirely consists of recycled PET bottles:
...
The thermal insulation capacity of the window improves by about ten per cent. Salamander windows with evoCore+ comply with the passive house standard according to IFT guideline WA-15/2. Another argument in favour of the innovative foam core is the issue of weight saving: the dead weight of evoCore+ is approximately 75 per cent lighter compared to the steel reinforcement. The lower element weight makes installation easier.

Nu prea-mi vine sa fiu beta tester pentru GreenEvolution :|

Edited by chiticco, 15 September 2021 - 19:03.


#16
chiticco

chiticco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 29.08.2003
Iar pentru BlueEvolution 82: https://www.marpet.r...-SALAMANDER.pdf

Quote

We hereby confirm that the recycling percentage in the profiles of the Brügmann bE 73 and bE 82 system is more than 30 %.
On average, the recycling percentage for the main profiles is between 30% and 45%.
Please note that not all profiles of the system can be made with recycling material (e.g. glazing beads), but the main profiles are designed as a Coex variant.


#17
SorinPopa

SorinPopa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.06.2009
Salut,
As avea nevoie si eu de cateva sfaturi legate de inchiderea unui balcon in Voluntari, Dimensiunile sunt maricele 12.6 metri (cu 2 unghiuri de 90) si inaltime 2.8m, aprox 33-34m2 de tamplarie pvc.
Desi initial mi-am dorit BluE 92 si tripan, dupa 2-3 oferte m-am linistit si incerc sa merg pe o varianta de termopan cu un profil mediu-bun, mai precis green evolution 76 (culoare nuc). Am vazut ca e clasa A (comparativ cu BE82) si este cam cel mai ofertat din gama Salamander. Pentru geam m-am gandit la F + 4S Argon. Oferta vine si cu 3x imbinari tip I de 6 mm, datorita inaltimii mari. Totusi ofertele sunt destul de mari (aprox 4k-4.5k euro). Exista vreo alta varianta asemanatoare (profile premium) sau firme cu care as putea lua legatura pentru alte oferte?

Din pacate nu vad un buton de adaugare plan-uri pdf sau jpeg.

Mersi,
Sorin

#18
chiticco

chiticco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 29.08.2003
Buna SorinPopa,

iti recomand sa incerci pe topicul: https://forum.softpe...athii-cotathii/
Eu am evaluat cred cam 20 de oferte pana m-am hotarat la un partener Veka; ideea e ca am primit oferte si preturi diverse, unele foarte mari sau foarte slabe calitativ insa toti s-au invartit cam in aceeazi zona de pret ceea ce-mi sugereaza ca destui cu produse clar mai slabe au vrut sa maximizeze profitul. Au fost cativa care nu mi-au raspuns la cererea de oferta :)
Zic ca la suprafata si complexitatea pe care o aveti merita sa evaluati pe indelete.

In mod cert cativa colegi de aici de pe forum ajuta enorm in evaluare si intelegere.

PS: tin sa-i multumesc si lui https://forum.softpe...rel-jefuitorul/ care m-a sunat si mi-a oferit suport pentru pe putin 30 de minute, ii cer scuze ca am uitat sa-l mentionez la vremea la care a facut-o.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate