Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Pentru cei care au facut trecerea de la Android la iOS - regretati?

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
171 replies to this topic

#109
__-__

__-__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 30.11.2021
Si cum descarcai pozele OTA pe Symbian ?
Altfel pe Blackberry aveam OTA in 2014, astia bag de seama ca nu sunt capabili in 2022...

#110
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,557
  • Înscris: 30.12.2007
Eh, vorba vine. Descarcam prin cablu, dar si acolo trebuia sa astepti sa se termine operatiunea, ca altfel pateai la fel.

#111
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Răspunsuri convingătoare doar tu le poți aprecia. Eu am donat IPhone-ul surorii (SE 2016, cu IOs 15 pe el) și am trecut la un Huawei nova 8i (da, din ala fără Google pe el) și pot să-ți spun ce diferențe sunt între ele.

- IPhone e mai bine închegat (doar e făcut totul în casa)
- Android e generic și depinde de fiecare producător cât de eficient îl face (plus specificațiile Google, unde se aplica)
- limitări soft sunt și pe IPhone și pe Android (în funcție de gama, partea video-foto poate fi implementata mai bine sau nu)
- ambele duc în sus diagonalele (prefer camera de Huawei, dar as fi preferat dimensiunea de SE)

Cam astea sunt la o prima strigare.

#112
momentsuk

momentsuk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 24.03.2018
Acum ceva ani, cel mai bun prieten mi-a sugerat dupa nenumarate plangeri de-ale mele de HTC One M8 pe care il aveam (se stingea singur) sa imi iau IPhone 6S spunandu-mi ca daca nu imi place il dau inapoi sau il vand si nu pierd mare lucru. Zis si facut. Din primele minute am realizat diferenta uriasa intre sistemele de operare si modul cum conlucreaza cu alte sisteme apple, nu m-am mai uitat inapoi. Posesor de iPhone6, 7, X, 12 pro max acum. No regrets. Cel mai mare “pro” al acestui telefon e bucuria mea in caz ca telefonul este furat de al bloca iar hotul de a fi in imposibilitatea de al mai folosi ever. Ultima oara cand m-am interesat, Androidul nu avea asa ceva…

#113
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Și dacă ai esim, in caz de furt, singura varianta este sa desfacă telefonul și sa scoată bateria .

#114
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012
Eu am 2 saptamani de cand am trecut de la android (oneplus) pe un 13pro. Pe unele aspecte mi se pare ca IOS a ramas in urma fata de android. Tastatura de la apple mult mai slaba (parerea mea) decat cea de la google. Nu tu vibratii la apasarea tastelor, nu tu swipe pe litere cand este tastatura in romana. La alarma nu pot selecta separat cat de tare sa sune sau nu. Daca schimb nivelul la alarma se schimba si la notificari (groaznic). De miscat, se misca la fel.
Sunt aplicatii mult mai bine optimizate pentru ios, camera este clar mult mai buna decat pe oneplus, bateria tine mai mult, iMessage este clar un plus. Am cautat un telefon mai mic si care sa aiba totusi specificatii de top

#115
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,364
  • Înscris: 10.09.2014
Și eu am trecut din Februarie pentru prima dată de pe Android (ultimul a fost un Pixel 3a) pe iOS (13 mini).
Da, tastatura românească e caca, cea pe germană (pe care o folosesc mai des) e la aceeași înălțime cu tastatura Google. Sistemul de operare e altfel, pare mai puțin cizelat, setările aplicațiilor le ai aruncate pe toate intr-un loc iar dacă ai multe se lungește cârnatul.
Nu m-am așteptat dar unele aplicații chiar au probleme de performanța (mi s-au blocat). Aplicațiile standard nu se pot seta pentru toate domeniile (de exemplu Navigația). Deblocarea cu recunoașterea facială e un fiasco in condițiile actuale, când toți trebuie să poarte mască.
Nu aș fi trecut pe iOS dacă nu ar fi avut modelul mini. Pe android aveam ceva soluție de la Asus dar fără garanția actualizărilor ca la seria Pixel.
Una peste alta Android e un sistem de operare mai cizelat in comparație cu iOS, ca și cum ai compara Windows cu Ubuntu (Linux).

#116
sergiuhusca

sergiuhusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 06.03.2009
Salut.
am facut prostia sa trec la ios si nu pot muta chatul de whatsapp.

#117
adiroman

adiroman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 21.01.2006

View Postsergiuhusca, on 02 aprilie 2022 - 18:06, said:

Salut.
am facut prostia sa trec la ios si nu pot muta chatul de whatsapp.

Prostia e la whatsapp care nu face nici ce mai mic efort să ajute utilizatorii…eu am folosit https://drfone.wonde...nd-restore.html

#118
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,839
  • Înscris: 22.02.2014
Aplicatia free functioneaza sau numai
cea cu bani?

#119
adiroman

adiroman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 21.01.2006

View Poststoshiba, on 05 aprilie 2022 - 10:27, said:

Aplicatia free functioneaza sau numai
cea cu bani?

Cu bani

#120
blanaru_mihai

blanaru_mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 28.01.2008
Proaspat posesor de iPhone, de vreo 2 saptamani, singurul regret pe care-l am este reglarea diferita a sunetului ptr alarma, apeluri, etc. In rest sunt multumit, am interactionat de-a lungul timpului cu IOS , dar ma intorceam la android. Acum sper ca poate problema cu sunetul se va rezova.

#121
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012

View Postblanaru_mihai, on 05 aprilie 2022 - 15:22, said:

Proaspat posesor de iPhone, de vreo 2 saptamani, singurul regret pe care-l am este reglarea diferita a sunetului ptr alarma, apeluri, etc. In rest sunt multumit, am interactionat de-a lungul timpului cu IOS , dar ma intorceam la android. Acum sper ca poate problema cu sunetul se va rezova.

Nu se va rezolva, asa o sa ramana. Trebuie sa te obisnuiesti. Eu inca nu am facut-o

#122
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postblanaru_mihai, on 05 aprilie 2022 - 15:22, said:

Proaspat posesor de iPhone, de vreo 2 saptamani, singurul regret pe care-l am este reglarea diferita a sunetului ptr alarma, apeluri, etc. In rest sunt multumit, am interactionat de-a lungul timpului cu IOS , dar ma intorceam la android. Acum sper ca poate problema cu sunetul se va rezova.

IOs impune anumie limitari de casa si rezolvarea poate veni peste cativa ani, daca va veni.

Totusi, ce mi-e dor din IOs e integrarea aplicatiilor in sistemul de operare. Ca exemplu: Whatsapp. In masina, folosesc sistemul audio pentru convorbiri, si cand sunt sunat pe Whatsapp, imi apare numele meu (ca si cum m-as suna pe mine) si sistemul audio nu trimite comanda de raspuns sau respingere. De vorbit, pot vorbi, dar trebuie s-o fac din telefon (sa raspund sau sa resping). La IPhone, imi apare numarul apelantului (nu si numele, chiar daca e in agenda), dar pot raspunde (sau respinge) prin butoanele de pe satelitul masinii, ca si cum ar fi apel normal.

Legat de celelalte necesitati ale fiecaruia, va depinde de fiecare cat va accepta si cat nu.

#123
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009

View Postblanaru_mihai, on 05 aprilie 2022 - 15:22, said:

Proaspat posesor de iPhone, de vreo 2 saptamani, singurul regret pe care-l am este reglarea diferita a sunetului ptr alarma, apeluri, etc. In rest sunt multumit, am interactionat de-a lungul timpului cu IOS , dar ma intorceam la android. Acum sper ca poate problema cu sunetul se va rezova.

Nu prea poti sa te obisnuiesti cu mizeria asta. Imi placea mult faptul ca pe Android aveam 3 setari - sound/silent/vibrate.
La fel, nu pot sa ma obisnuiesc cu mizeria de Dialler, in Android daca scriam un nume folosind tastele numerice, imi gasea contactul. Gen scrii 2539 si suna pe ALEX. Mai mult, daca scriu doar primele cifre dintr-un numar de telefon gen 0723, nu imi apar contactele care au numerele de telefon care contin acele cifre.
O mizerie, dar deocamdata telefoanele cu Android sunt pe butuci, e vai si-amar de lumea Android... Scamsung si chinezarii, n-ai ce sa alegi... ramanem pe iOS si suferim in tacere pana apare vreun Android de calitate...

Edited by lex2010, 07 April 2022 - 20:20.


#124
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Si totusi Androidul il poti customiza dupa propriul plac.
Ce anume e mizerie la Samsung, Pixel, Nokia high end ?

Edited by icssizero, 07 April 2022 - 20:56.


#125
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009
Nokia high end nu exista :)
Google Pixel 6 nu e disponibil oficial in Romania si inca are o groaza de buguri software( ah, the irony).
Scamsung face mizeria aia cu procesoare Exynos in Europa si Snapdragon in restul lumii. Mult bloatware preinstalat... preturile au crescut si sunt apropiate de cele practicate de Apple, dar calitatea produselor e mult inferioara. Camera foto si video mai slaba, baterie cu autonomie mult mai mica... un Shitsung.

Pacat, am fost fan Samsung inca din 2010, dar daca nu le vine mintea la cap, vor avea soarta LG-ului.
De chinezarii nu mai vorbesc, nu vreau sa folosesc Huawei, Xiaomi, Oppo samd... pt mine, Android a insemnat doar Samsung si Pixel, restul nu exista. Eventual si Sony daca ar mai fi redus din preturi, sunt foarte overpriced.

#126
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Am incurcat borcanele , era Sony in loc de Nokia.
Legat de restul, eu am Samsung cu Snapdragon luat de la Orange Romania, bloatware-ul dezactivat fara root.
Apple pune ecrane fabricate de Samsung, otelul si aluminiu sunt la fel. Camerele sunt irelevante, Pixelul scoate poze mai bune pe HW de acum 2 generatii prin folosirea unei aplicatii foto.
Acum na, nu sunt fan, dimpotriva , insa totusi, un Iphone e peste 50% de fapt altceva decat Apple, iar astia 50% sunt facuti de ...alti producatori de Smartphon-uri, crezi ca aia care le produc pun altceva mai prost pe terminalele lor ca sa dea ce e mai bun concurentei ??
Legat de Huawei, am un Pro in casa, e tanc frate telefonul ala la orice iti trece prin cap, si are 3 generatii vechime.
Ce sa zic, mie imi lipseste metalul si tastele...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate