Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Recomandare smartwatch/bratara fitness femeie

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Edgar81

Edgar81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 11.12.2006
Salutare!

Va rog sa ma indrumati in hatisul ceasurilor istete. Soata mea isi doreste o minune d'asta. Bugetul e pana in 500 de lei.

Gadgetul asta va fi folosit aproape exclusiv pentru notificari (SMS/WhatsApp). Deci e foarte important sa poata afisa mesajele si sa nu dispara daca nu se uita imediat pe ecranul ceasului. Si afisarea apelantului (cu nume cu tot). Poate si pentru pasi, dar nu e foarte important.

Nu o intereseaza sport mode, ascultare muzica, heart beat, sleep analysis, rezistenta la 5 atmosfere, GPS, NFC sau chestii d'astea.

Totodata, e important sa aiba conexiune buna, sa n-o aud intr-una cu "nu stiu ce are, s-a deconectat", "iar nu-mi afiseaza apelantul" etc. Si sa nu se zgarie usor (citeam la Huawei Watch Fit ca se zgarie foarte usor). In plus, ea e mignona - deci ceasul ar trebui sa fie relativ mic, nu sa para ca are o tigaie la incheietura.

Are un Samsung Galaxy 10+ (daca e important pentru chestii de compatibilitate). Din nou - citeam ca aplicatia Huawei Health din Play Store nu recunoaste Huawei Watch Fit.

Multumesc!

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Xiaomi Mi Band 5 (110 lei). E un pic cam mica (ecran 1,1"); raport calitate-pret f.bun; aplicatie permite si reminder pentru calendar (ala lunar...)

#3
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Nu înțeleg, de ce brățară fitness și nu smartwatch, dacă n-o interesează deloc partea de fitness?

#4
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Eu am  xiaomi mi band 4, l-am prins la oferta la altex cu 70 lei prin noiembrie 2020. Si pe mine tot notificarile ma interesau in proportie de peste 90%. Sunt foarte multumit, la mine acumulatorul tine peste 3 saptamani, nu mi-a dat rateuri.. Ca dezavantaj, mentionez sistemul incomod de incarcare, trebuie scoasa capsula din bratara. Dar am rezolvat si problema asta, am cumparat de pe aliex un adaptor, sub 20 lei.
Consider ca merita banii dati dar acum e mai greu de gasit, au aparut alte modele.
L-am folosit cu telefoane vechi, initial cu xiaomi redmi 3s prime, acum cu oneplus 5.

#5
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Recomand un Amazfit GTS 2 mini, are tot ce trebuie plus multe altele si este peste Mibanduri.

#6
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Xiaomi e varză la soft. Așa că să te înarmezi cu răbdare.

#7
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006

View PostBloodRa, on 11 septembrie 2021 - 08:11, said:

Xiaomi e varză la soft. Așa că să te înarmezi cu răbdare.
Ai avut tu de ai ajuns la concluzia asta? Dacă setezi odata tot ce ai nevoie nici nu mai trebuie sa umblii în softul de pe telefon,  iar la modelul recomandat de mine ai totul din meniu ceasului (sleep,  steps,  Aod etc...)

#8
Edgar81

Edgar81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 11.12.2006
Multumesc tuturor!

View Post__Dan__, on 10 septembrie 2021 - 21:15, said:

Xiaomi Mi Band 5 (110 lei). E un pic cam mica (ecran 1,1"); raport calitate-pret f.bun; aplicatie permite si reminder pentru calendar (ala lunar...)

Afiseaza SMS-uri?

View PostSmurfK, on 11 septembrie 2021 - 01:37, said:

Nu înțeleg, de ce brățară fitness și nu smartwatch, dacă n-o interesează deloc partea de fitness?

Smartwatch sau bratara fitness. Una din ele.

View Postaltuser09, on 11 septembrie 2021 - 05:01, said:

Eu am  xiaomi mi band 4, l-am prins la oferta la altex cu 70 lei prin noiembrie 2020. Si pe mine tot notificarile ma interesau in proportie de peste 90%. Sunt foarte multumit, la mine acumulatorul tine peste 3 saptamani, nu mi-a dat rateuri.. Ca dezavantaj, mentionez sistemul incomod de incarcare, trebuie scoasa capsula din bratara. Dar am rezolvat si problema asta, am cumparat de pe aliex un adaptor, sub 20 lei.
Consider ca merita banii dati dar acum e mai greu de gasit, au aparut alte modele.
L-am folosit cu telefoane vechi, initial cu xiaomi redmi 3s prime, acum cu oneplus 5.

Asta cu scosul din bratara e enervanta - are un MiBand 2, i-a cazut capsula din bratara anul trecut cand urcam pe Pietrele Doamnei. Suprinzator, am reusit sa o gasim la coborare. MiBand 4 afiseaza SMS-urile?

#9
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Da, imi afiseaza toate notificarile.

#10
Mosu007

Mosu007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 31.07.2021
Am de o luna un MiBand5 ca....oferta de nerefuzat, ce sa zic, afiseaza mesajele insa te chiorasti serios la ele, cred ca un smartwatch ar fi mai indicat fiindca are ecranul mai mare.

#11
Edgar81

Edgar81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 11.12.2006

 AndySoft, on 11 septembrie 2021 - 07:40, said:

Recomand un Amazfit GTS 2 mini, are tot ce trebuie plus multe altele si este peste Mibanduri.

Asta am luat. Sotia e multumita.

Multumesc tuturor pentru recomandari!

#12
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006

 Edgar81, on 27 septembrie 2021 - 07:06, said:



Asta am luat. Sotia e multumita.

Multumesc tuturor pentru recomandari!
Ma bucur! Bafta

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate