Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Problema intrusi bloc

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postrazor01, on 10 septembrie 2021 - 14:58, said:

Ce se poate face la modul concret:

1) Sa nu mai uite nimeni usa deschisa, faceti sedinta cu locatarii

Există amortizoare care se montează pe ușă, astfel încât să se închidă singură...

#20
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Usile alea vechi, de bloc, aveau din fabrica un arc, sa se inchida singure. Erau facute din fier, foarte solide, nu le spargeai nici cu berbecu'. Astea care se pun acum sunt din facute din plastic, le spargi daca dai un picior mai tare...

#21
coniac

coniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 17.12.2019
Nici macar nu trebuie sa fii proprietar
"fără consimțământul persoanei care le folosește"

#22
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Voi astia din ziua de azi sunteti in stare sa blocati toate aleile si drumurile cu gardurile voastre doar sa va simtiti voi in siguranta. Am si eu niste specimene din astea la mine in cartier, au blocat un drum public cu gardul lor infect.

#23
UPF

UPF

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.09.2021

View Postgeor9, on 10 septembrie 2021 - 15:51, said:

am cota parte din curtea blocului. Sa inteleg ca nu se considera in cazul asta violare de domiciliu?
Din curtea blocului? Nu cred. Cota parte e terenul de sub bloc si spatiile comune (casa scarilor, uscatorie daca exista, subsol). Am vazut orase unde cei de la parter au ingradit terenul din jurul blocului. Primariile au inchis ochii pentru ca lasa grija intretinerii in seama locatarilor. Dar nu e proprietatea locatarilor. Deci, nu poate fi violare de domiciliu doar pentru ca trec prin acel spatiu imprejmuit.

#24
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Asta

<<sar gardul sau intra pe usa cu acces cu cartela care este uitata uneori deschisa, traverseaza curtea (prin fata balconului meu de la parter :( ) si sar iar gardul cand ajung in partea cealalta a curtii.>>

chiar pare "curte" de bloc comunist inchisa ilegal?
Cate curti din astea ai cazut tu cu acces cu cartela?

#25
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Pare bloc dala prins la mijloc. Vrea cumva sa faca un gard sau o varianta sa nu mai ramana usa deschisa sau nu mai treaca persoanele respective pe acolo.
Ar putea face un semn cu interzis perosanele straine, ceva articol din lege, vrajeli de genul asta.

Ma gandeam ca in cartierul meu erau vreo 2 blocuri inchise prin care nu se putea trece. Al meu si cel de langa. Aveau usile din spate inchise inainte sa fie interfoane, se putea intra doar prin fata.
In felul asta nu se putea trece prin ele ca o scurtatura.

El pare ca are interfon doar la o intrare, a doua intrare spre curtea interioara pare deschisa. Solutia este sa monteze un sistem de inchidere si da cartele la vecini.
Sau cel mai ieftin monteaza o yala si da cheie la cativa vecini.

#26
geor9

geor9

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.09.2021
Firma care a construit blocul a pus gardul, nu noi, locatarii.

curtea este in proprietatea locatarilor cu cota parte. am verificat in acte.

#27
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Pune o poza sa pricepem despre ce este vorba.
Ceva fara poza număr bloc că nu mă interesează date private.

După cum ziceam și dacă ai confirmat ce zici, curte interioara care se poate închide cu o cartela.
Câteva hârtiuțe, proprietate privată, accesul permis doar pentru locatari.

#28
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
E teren privat cu acces restrictionat. Ce poza mai vrei?
Ca e un proprietar sau sunt mai multi conteaza mai putin. Numarul de proprietati nu schimba nimic. E o curte ca oricare alta.

#29
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Evident ca nu o sa rezolvati nimic pana nu inaltati gardul si nu faceti usa aia sa se inchida si sa nu mai fie "uitata" deschisa.
Sau puneti gard viu cu maracini, gen tufe de catina. Arata si bine, da fructe si nu mai trec nici pisicile de el.

Edited by Friskey, 13 September 2021 - 15:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate