Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Problema intrusi bloc

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
geor9

geor9

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.09.2021
Salutare :)

Locuiesc intr-un bloc bine imprejmuit. Problema este ca gradina/curtea blocului este folosita pe post de scurtatura pentru a ajunge de la o strada principala la alta. Indivizi, uneori destul de suspecti, sar gardul sau intra pe usa cu acces cu cartela care este uitata uneori deschisa, traverseaza curtea (prin fata balconului meu de la parter :( ) si sar iar gardul cand ajung in partea cealalta a curtii.

Din cate am inteles de la un vecin i-as putea invinui de violare de domiciliu, blocul fiind imprejmuit. Este adevarat? Este si o alta solutie? Nu as vrea sa ma trezesc cu geamurile sparte pentru asta.

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
daca te iei de cine nu trebuie, nu este exclus sa ai probleme cu geamurile apoi,

conform art 192 din codul penal

Quote

Pătrunderea fără drept, în orice mod, într-o locuință, încăpere, dependință sau loc împrejmuit ținând de acestea, fără consimțământul persoanei care le folosește, sau refuzul de a le părăsi la cererea acesteia, se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.

asadar, daca nu este proprietatea ta, nu e nici o violare. dat fiind ca discutam de cartela, cred ca e a blocului, asadar e spatiu comun. legal, tu nu ai nici un cuvant de spus acolo in nume personal, nu e proprietatea ta

#3
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006

 geor9, on 10 septembrie 2021 - 13:15, said:

sau intra pe usa cu acces cu cartela care este uitata uneori deschisa,

Asta e problema la voi.
Nu prea am inteles de ce oamenii tind sa lase cracanate usile cu cartela. Cand usa aia are un scop.
Am stat candva la un bloc la fel cu interfon, cineva tot lasa un lemn in usa, ca il durea mana sa bage cartela cand intra in bloc.
Boschetarii din zona foloseau scara ca WC, pentru ca de ce nu.

Incercati sa reperati ce vecin(i) nu vor sa inchida usa.

Si sunt de acord, legal nu ai ce face unora care folosesc scurtatura.

#4
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Ce se poate face la modul concret:

1) Sa nu mai uite nimeni usa deschisa, faceti sedinta cu locatarii

2) Partile gardului de care se agata intrusii sa fie, constant, unse cu vaselina

Edited by razor01, 10 September 2021 - 14:58.


#5
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Faceți gard mai înalt

#6
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 21.01.2006
+ sant cu crocodili si aruncatoare de flacari :)

#7
geor9

geor9

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.09.2021

 Dany_Darke, on 10 septembrie 2021 - 14:37, said:

asadar, daca nu este proprietatea ta, nu e nici o violare
am cota parte din curtea blocului. Sa inteleg ca nu se considera in cazul asta violare de domiciliu?

 ambr0zie, on 10 septembrie 2021 - 14:50, said:

Asta e problema la voi.
Nu prea am inteles de ce oamenii tind sa lase cracanate usile cu cartela. Cand usa aia are un scop.
Am stat candva la un bloc la fel cu interfon, cineva tot lasa un lemn in usa, ca il durea mana sa bage cartela cand intra in bloc.
nu cred ca reusim sa strangem macar un sfert la sedinta anuala ...

 razor01, on 10 septembrie 2021 - 14:58, said:

Ce se poate face la modul concret:
2) Partile gardului de care se agata intrusii sa fie, constant, unse cu vaselina

 orlandobarbulescu, on 10 septembrie 2021 - 14:59, said:

Faceți gard mai înalt
astea par idei bune Posted Image

 varzeanu, on 10 septembrie 2021 - 15:31, said:

+ sant cu crocodili si aruncatoare de flacari Posted Image
este putin exagerat ...

#8
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,169
  • Înscris: 28.06.2005
Grădina/curtea aparține imobilului? Cu acte.
Sau e doar un teren împrejmuit de primărie?

În varianta 2, nu aveți nicio pârghie legală.

#9
silviuseal

silviuseal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 13.12.2013
În București multe alei dintre blocuri au fost inchise abuziv. Rolul aleilor era sa permita o trecere ușoară de la o stradă la alta, sa nu ocolești zone intregi de blocuri . Blocurile nu au curți ci doar un perimetru limitat care le înconjoară. Primăria când a pus garduri, din exces de zel a inchis toate aleile. Lumea ar trebui sa reclame faptul ca nu pot folosi aleile care existau în planurile inițiale , nu să sară gardurile ( doar dacă se antrenează pentru proba de garduri, atunci ar fi de înțeles) sau să treacă prin bloc.

Edited by silviuseal, 10 September 2021 - 16:15.


#10
geor9

geor9

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.09.2021

 sfantu.dracu, on 10 septembrie 2021 - 16:07, said:

Grădina/curtea aparține imobilului? Cu acte.
Sau e doar un teren împrejmuit de primărie?

În varianta 2, nu aveți nicio pârghie legală.

este detinuta de proprietarii blocului. fiecare cu cota parte a lui. exista deci "parghii legale"?

#11
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Ar fi, dar crezi ca poti chema politia cand intra unul pe usa aia?
Gard mai inalt e o posibilitate, dar asta ar insemna sa puneti mana de la mana pentru a face. Si daca spui ca va adunati un sfert la sedinta, nu cred ca se poate.
Cu vaselina iar e o idee, dar daca i se pune unuia pata cred ca ramaneti fara gard.

Puteti incerca un mesaj pasiv agresiv pe usa "va rugam sa inchideti usa, persoane straine au fost vazute in perimetru" sau ceva similar.
In blocul unde stateam administratorul a pus afis de vreo 2 ori si apoi n-au mai fost cazuri.

#12
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 21.01.2006

 geor9, on 10 septembrie 2021 - 15:51, said:

este putin exagerat ...

Asa e. Dar si sa denumesti un topic "intrusi bloc" si sa aflam ca e vorba despre spatiul din jurul blocului e un pic exagerat.

#13
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004

 geor9, on 10 septembrie 2021 - 15:51, said:

am cota parte din curtea blocului. Sa inteleg ca nu se considera in cazul asta violare de domiciliu?
nu. curtea nu este domiciliu. altfel, prin absurd toti vecinii ar intra tot la violare de domiciliu cand trec pe acolo.

legal nu prea ai optiuni, in afara de a asigura mai bine spatiul respectiv.

#14
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 silviuseal, on 10 septembrie 2021 - 16:13, said:

În București multe alei dintre blocuri au fost inchise abuziv. Rolul aleilor era sa permita o trecere ușoară de la o stradă la alta, sa nu ocolești zone intregi de blocuri . Blocurile nu au curți ci doar un perimetru limitat care le înconjoară. Primăria când a pus garduri, din exces de zel a inchis toate aleile. Lumea ar trebui sa reclame faptul ca nu pot folosi aleile care existau în planurile inițiale , nu să sară gardurile ( doar dacă se antrenează pentru proba de garduri, atunci ar fi de înțeles) sau să treacă prin bloc.

Corect. Dar nu cred că primăria a închis acele alei, ci locatarii. Dar dacă nimeni nu reclamă...

#15
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,116
  • Înscris: 21.05.2019
Puneti pe gardul in cauza niste afise gen: Acces interzis, proprietate privata, monotrizata video 24 H. Veti mai descuraja. Eventual inlocuiti gardul cu unul bun, inalt. Si gata...

#16
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Poze. Solutia este sa dublezi gardul lor cu inca un gard verde mai inalt.

#17
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 Dany_Darke, on 10 septembrie 2021 - 14:37, said:

daca te iei de cine nu trebuie, nu este exclus sa ai probleme cu geamurile apoi,

conform art 192 din codul penal



asadar, daca nu este proprietatea ta, nu e nici o violare. dat fiind ca discutam de cartela, cred ca e a blocului, asadar e spatiu comun. legal, tu nu ai nici un cuvant de spus acolo in nume personal, nu e proprietatea ta

Deci daca as avea o curte comuna cu inca cineva, ar putea intra oricine in curte fara acordul meu sau a ceilalte persoane.
Are sens...

 geor9, on 10 septembrie 2021 - 16:14, said:



este detinuta de proprietarii blocului. fiecare cu cota parte a lui. exista deci "parghii legale"?

Inclusiv bataia este o parghie legala in cazul asta.

#18
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
urca-te pe bloc si pazeste poarta cu un sniper...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate