Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Aristocratia rusa

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#19
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,197
  • Înscris: 02.09.2014

View PostGhita_Bizonu, on 10 septembrie 2021 - 16:55, said:

In articolul ala se cam face cinfuie intre arsitocratie  si nobilime...

Se pomenste de familia Șermetiev ... insa contele Șermetiev avea mosii de cca 8000 km patrati! Era bogat la extrem ...
Insa noboli erau si altii "mai prapaditi" .. De ex un popa care a avut activitate misionara in Extremul Orient a fots inobilat .. fiind primit in unul dintre ultimele cinuri (erau 14) si trecut in cartile de catifea verde (imbracate in catifea). Era el  nobil, copii sai erau nobili dar nu se puteau compara cu Șermetiev sau Orlov sau Iusupov ....
Sau .. cazul unui comersanta din Skt Petrsburg ..... a avut succees material , a trat cf "standardelor" nobile, s-a dovedit "moral" cu atutudine "nobila" samd etc. A de[pus cerere .. mareslul nobilimii din zona aia a inaintat referat si .. respctivul a devenit baron Angelfedt.
Una din ficele lui s-a maritta cu un misier Gobjila din Basarabia .. a fots profesoara de franceza la licirul unde a invatat mama.. Dupa vreo ... 40 de ani mama si dna au descopeit ca stau in acelasi bloc , au devenit bune prietene si .. si asa se explica ca stiu amanuntele astea , ba am vait "dosarul de inobilare" (cererea si referatul) sub nas . traducerea fiindu-mi facuta de dna Gobjila...

D'aia zic una era nobillimea in general si alta aristocratia ....

A da. Si prin 1910 juma din nobilime viusa la .. revolutie!!!!
Am citit cartea istoricului american Greg KIng "Ultima tarina". Existau numeroase persoane chiar si in familia imperiala care isi doreau o revolutie. Complotau, conspirau, ii puneau bete in roate tarului chiar si in timpul WW1.
Elie Bufnea, in cartea sa "Cruciați, tirani și bandiți" descrie debandada si mai ales lipsa de unitate a fortelor "albilor" lucru care a facilitat victoria bolsevicilor in razboiul civil. Bufnea a facut parte din "Corpul Voluntarilor Români din Rusia"a plecat din Iasi si a ajuns la Vladivostok, luptand alaturi de alti romani si de cehi impotriva bolshevicilor. Cele doua volume de memorii ale sale sunt impresionante.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate