Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sfat achizitie obd

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
minitehnicusmirel

minitehnicusmirel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 11.10.2008
Salutare,
Cineva mi-a recomandat konnwei dar in specificatii scrie ca afiseaza consumul de carburant or mie imi trebuie pantru un Renault ZOE. Intrebarea este daca acest obd este compatibil cu masinile electrice.

#2
rhadoo_ds

rhadoo_ds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 19.02.2007
OBD-ul este doar un instrument care citeste orice valoare are voie sa citeasca .. cumva (in functie de implementare, unele au acces la mai multe valori, altele la mai putine).

Soft-ul cu care comunica OBD-ul interpreteaza valorile citite si iti afiseaza ce vrei sa stii.
Eu pt o Kona folosesc VGate si Car Scanner.

Aplicatia (Car Scanner) are profil pentru Kona, si afiseaza parametri bateriei High Voltage.

Daca il poti proba inainte de a-l cumpara ... instaleaza Car Scanner (free in Google Play) .. conecteaza-te si vezi daca gasesti ce te intereseaza pe tine.

#3
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,321
  • Înscris: 24.02.2017
Modelul asta se pare ca ar fi ce trebuie   https://www.ebay.co....tm/124519405717

Binenteles ca il poti cauta si pe site-uri romanesti .... nu e nevoie sa il iei din UK. Scutesti timpul si vama

#4
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Tot Car Scanner recomand si eu. Chiar varianta PRO. Este cea mai complexa aplicatie testata de mine.
Mi-a gasit coduri pe care Torque nu le vedea.

#5
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 08.08.2018
Confirm, Car Scanner Pro este excelenta, ca sa nu mai vorbim ca este foarte ieftina si are o varianta fara plata cu care poti sa-ti faci treaba daca esti foarte zgarcit. Eu folosesc asa ceva https://www.emag.ro/...3/pd/D2064FBBM/
Se inteleg foarte bine.

Edited by mannick, 10 September 2021 - 07:56.


#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Eu am asta

#7
minitehnicusmirel

minitehnicusmirel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 11.10.2008
Ok, am inteles si va multumesc pentru raspunsuri.

#8
MrJamal

MrJamal

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 16.05.2019
Caut sa cumpar un combo obd2/software compatibil iphone pentru un Fiat 500e. Ma intereseaza sa aflu cat cat din capacitatea reala a bateriei incarca in momentul in care arata 100% charged. Nu am gasit informatii pe net si vreau sa ma asigur ca are macar un buffer de 5-10% cand arata incarcare full.

Daca se poate sa va uitati, cei care aveti versiunile platite, daca apare si 500e 2021 pe lista.

Recomandari?
Multumesc.

#9
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Nu lucrează așa cum crezi tu.
In general sunt softuri dedicate, nu știu niciunul pt Fiat, pt ca informațiile sunt destul de ascunse.

Si da, orice baterie are minim 5% rezerva (buffer).

#10
MrJamal

MrJamal

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 16.05.2019
Multumesc de raspuns, macar nu mai dau banii degeaba, ca pentru altceva nu-mi trebuia.
Problema este ca la 500e nu ai optiune de a incarca pana la un anumit procent, 90% de exemplu. Voiam sa ma asigur ca nu fac uzura prematura cu incarcarile de 100% (afisat in bord)

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Mda, multe masini nu au astfel de setari si nu e ok pe termen lung sa incarci masina 100%.

Din pacate, nu prea ai ce sa faci, decat sa opresti manual, ochiometric incarcarea.

#12
MrJamal

MrJamal

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 16.05.2019
Ai dreptate dar depinde cum o gandeste si producatorul. Din 42kw cat am, se pare ca doar 37,2 sunt disponibili. Daca ei au pus o limitare din soft ca bateria sa se incarce doar 90% din capacitatea reala ( desi tu vezi 100% pe bord) atunci este ok. Asta incercam eu sa aflu cu obd-u. Cei de la Fiat nu vor sa raspunda la intrebari, din pacate.

Am optiunea de charge schedule dar asta inseamna sa calculez de fiecare data timpul de incarcare de la ce procentaj mai am in baterie cu viteza incarcatorului, astfel sa se opreasca inainte sau in jur de 90%, ceea ce este foarte enervant, ca sa ma exprim politicos.

#13
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,310
  • Înscris: 29.05.2004
Ai 42kwh nu 42kw si poti prin obd sa citesti tensiunea bateriei si sa folosesti aceasta informatie pt a deconecta automat incarcarea la atingerea tensiunii care corespunde procentului de 90%.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate