Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Digi Romania lanseaza internetul de 10 Gbps - Fiberlink 10G

* * * * - 18 votes
  • Please log in to reply
4086 replies to this topic

Poll: Digi Romania lanseaza internetul de 10 Gbps - Fiberlink 10G (749 member(s) have cast votes)

Veti trece la abonamentul Digi 10 Gbps cand va fi disponibil?

  1. Voted Da (429 votes [57.28%] - View)

    Percentage of vote: 57.28%

  2. Voted Nu (320 votes [42.72%] - View)

    Percentage of vote: 42.72%

Vote Guests cannot vote

#19
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View PostMembruAnonim, on 10 septembrie 2021 - 01:05, said:

... mai tarziu sa dea drumul si in ro.
...mai tarziu asta poate sa insemne o gramada de ani. Ti-am dat exemplu cu fibra de la blocul meu (si al altora). Eu chiar m-am mirat cum intr-un oras si imprejurimi a bagat fibra in doua saptamani, ca mai apoi sa zaca cablurile de aproape un an la usile blocurilor. Sa nu mai zic de cei care lucreaza pentru ei in Romania, prindeau ODB-urile prin blocuri cu suruburi de 4-5 centimetrii pe peretele izolat cu izolatie de 10 (in loc sa le puna direct pe perete unde nu este izolat sau sa foloseasca suruburi mai lungi), puneau ODB-ul iar cand spuneau "am terminat", auzeai "poc" si ODB-ul era jos  Posted Image

Edited by stlk, 10 September 2021 - 01:24.


#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Poststlk, on 10 septembrie 2021 - 01:14, said:

...mai tarziu asta poate sa insemne o gramada de ani.


Poluezi aiurea topicul cu offtopic. Ti-am dat si citatul lui catalin dar te faci ca nu vezi. La urmatorul offtopic iti dau report


View Postcatalinman, on 09 septembrie 2021 - 16:49, said:

Sa va dau si o informatie in premiera.
Pana la sfarsitul acestui an (2021) DIGI va oferi acesta viteza si in Romania. Posted Image

Edited by MembruAnonim, 10 September 2021 - 01:21.


#21
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,285
  • Înscris: 03.04.2004
Posibil sa se ofere si varianta de 2.5 Gbps pe langa cea de 10 Gb, poate chiar ca upgrade gratuit pt cei cu gigabit acum (spre varianta 2.5 Gb).

Pe mobil au demonstrat si ei ca folosind un S21u mai mult de 1.6 Gb nu urca pe Down si undeva la 1.4+Gb pe Up -> cel de 2.5 Gb ar fi de ajuns.
Pt scule si treburi mai serioase legate pe LAN clar merge cea de top.

Edited by emanu900, 10 September 2021 - 01:31.


#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View Postme_iauras, on 09 septembrie 2021 - 22:19, said:

Eu sugeram ca orice bitrate folosesti rezultatul care apare e ecran e bine comprimat, nu servesc bitrate aiurea, poti verifica pe nerd stats.

Edited by andreic, 10 September 2021 - 02:58.


#23
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 25.10.2008
Adaca cel de 2.5 gratuit, inseamna ca pt 10 ne platesc ei pe noi sa il folosim. Tipic romanesc

#24
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View Postandreic, on 09 septembrie 2021 - 22:07, said:

Servere, seedbox, speedtest.net etc... Posted Image
Mai ales seedboxPosted Image

#25
id-forum

id-forum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 02.09.2021
Cred ca ar trebui facute alte abonamente, majoritatea nu prea avem ce face cu abonamente de 10gbps.
Si hai sa nu folosesc "majoritatea" ca poate se trezeste vreun softepdist razboinic care sa zica "de unde stii tu ce vrea majoritatea, care este majoritatea, ai statistica etc...".

Eu zic ca este dragut sa discutam de viteze de 10gbps dar mai dragut era sa mai reduca abonamentele la internet.
Ma uit pe la internetul fix si gaming nu fac, streaming nici atat, ce ma uit pe youtube si cam atat, navigat pe forum. Merita treaba asta cateva sute de lei anual?
Eu zic ca ar trebui reduse tarifele.

#26
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,285
  • Înscris: 03.04.2004

View Postkopilu_198, on 10 septembrie 2021 - 05:47, said:

Adaca cel de 2.5 gratuit, inseamna ca pt 10 ne platesc ei pe noi sa il folosim. Tipic romanesc

Tocmai de aceea am folosit 'poate' colegu', RDS ne-a obisnuit cu inovatii pe partea de ofertare, ca ar oferi sau nu varianta de 2.5 si daca da cu anumite beneficii pt clienti doar ei stiu. Ne dam toti cu părerea pana la momentul X, atat.

Mai usor rogu-te la exprimari, la fel pot si eu pot zice  'tipic timanesc' = 'feedback de duzina'

Mulțumesc

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postid-forum, on 10 septembrie 2021 - 08:21, said:

Cred ca ar trebui facute alte abonamente, majoritatea nu prea avem ce face cu abonamente de 10gbps.
Si hai sa nu folosesc "majoritatea" ca poate se trezeste vreun softepdist razboinic care sa zica "de unde stii tu ce vrea majoritatea, care este majoritatea, ai statistica etc...".

Eu zic ca este dragut sa discutam de viteze de 10gbps dar mai dragut era sa mai reduca abonamentele la internet.
Ma uit pe la internetul fix si gaming nu fac, streaming nici atat, ce ma uit pe youtube si cam atat, navigat pe forum. Merita treaba asta cateva sute de lei anual?
Eu zic ca ar trebui reduse tarifele.

De ce le-ar reduce, pe ei ii costa la fel (echipamente in custodie, instalarea) sa-ti livreze 300Mbps sau 1Gbps, de aia si trag tare pe campanii pentru migrare spre 1Gbps.

Ca daca vorbim de nevoi, pe rezidential nu stiu cine simte nevoia de mai mult de 1Gbps, pentru (mult peste) 95% din abonati este arhisuficient abonamentul de 300.

Edited by MembruAnonim, 10 September 2021 - 08:30.


#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postid-forum, on 10 septembrie 2021 - 08:21, said:

dar mai dragut era sa mai reduca abonamentele la internet.
Merita treaba asta cateva sute de lei anual?
Eu zic ca ar trebui reduse tarifele.

Posted Image
Sa mai reduca tarifele?? Esti inscris pe forum acum o saptamana. Sper doar ca nu esti troll si putem avea o discutie civilizata fara trolling.

Ce sa mai reduca? Ai abonamentele de 6, 7 si 8 euro (TVA inclus).

1.  300Mbps - 6 euro (30 lei)
2.  500Mbps - 7 euro (35 lei)
3.  1000Mbps - 8 euro (40 lei)

Ce vrei mai redus de atat? 6 euro (TVA inclus) cel mai ieftin abonament. Cam atat se plateste un abonament voce la operatori, si aici vorbesc de unu dintre cele mai ieftine. Mai redus de atat? Cat? Vrei sa platesti  1 euro sau 2 euro pt abonamentul de net de 300Mbps?? Hai totusi sa fim seriosi.

Edited by MembruAnonim, 10 September 2021 - 09:00.


#29
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 08.01.2009

View Postandreic, on 10 septembrie 2021 - 02:58, said:

Eu sugeram ca orice bitrate folosesti rezultatul care apare e ecran e bine comprimat, nu servesc bitrate aiurea, poti verifica pe nerd stats.

Stiu f bine ce servesc clientilor ; de aia folosesc plug-in pt. a forta YT-ul sa-mi dea clipurile 1080p in varianta AVC/h264 in loc de preferinta lor VP9 care este usor mai eficient insa la laptop-ul actual nu am accelerare hardware pentru acest codec ( pe TV, telefon si alt laptop unde exista accelarare hardware pt VP9 evident prefer aceasta varianta fiind de altfel si singura disponibila pt clipurile 4K HDR).
Punctul cu care aparent tu nu esti de acord e ca si sursa originala din care isi creeaza google diferitele lor variante (de la 480p pana la 4K + HDR) are o importanta ( destul de mare ) in ceea ce priveste rezultatul final ; daca vei cauta exista canale YT ( unele chiar dedicate acestui subiect ) care explica totusi ca aceasta sursa are o importanta semnificativa atat din punct de vedere bitrate-ul folosit cat si codecul cu care creatorul face codarea initiala (desi sunt standarde fiecare hardware block  are o interpretare usor diferita cu rezultate usor diferite >> de aia pt profesionisti se prefera software encoding pt. calitate maxima vs hardware encoding NVENC/QuicSync etc).


View Postid-forum, on 10 septembrie 2021 - 08:21, said:

Cred ca ar trebui facute alte abonamente, majoritatea nu prea avem ce face cu abonamente de 10gbps.
Si hai sa nu folosesc "majoritatea" ca poate se trezeste vreun softepdist razboinic care sa zica "de unde stii tu ce vrea majoritatea, care este majoritatea, ai statistica etc...".

Eu zic ca este dragut sa discutam de viteze de 10gbps dar mai dragut era sa mai reduca abonamentele la internet.
Ma uit pe la internetul fix si gaming nu fac, streaming nici atat, ce ma uit pe youtube si cam atat, navigat pe forum. Merita treaba asta cateva sute de lei anual?
Eu zic ca ar trebui reduse tarifele.

Exista limite sub care un operator nu prea are cum sa scada daca nu vrea sa ajunga la insolventa/faliment . Costul echipamentelor cumparate de la furnizori (Zyxel/Huawei/Cisco/etc) e in mare parte acelasi indiferent ca esti provider din Romania sau Germania sau SUA si depind doar de volumele rulate ( punctual pot exista reduceri mai mari cu buy-back de echipamentele unui furnizor concurent cu scopul de a castiga clienti de la alti furnizori insa acelea nu reprezinta regula ci exceptiile ) .
De asemenea cu salariile oferite exista limite sub care nu poti cobora intr-o piata concurentiala unde angajatii ( in special cei inalt calificati ) pot lucra oriunde in UE fara prea mari probleme existand cerere mare de mana de lucru calificata .
Daca mai adaugi si dorinta de a dezvolta in continuare reteaua (indiferent ca vorbim de adaugare tehnologii noi precum XGS-PON sau pur si simplu cresterea ariei de acoperire ) si a nu ramane blocata intr-o pozitie vulerabila fata de concurenta ei realiza ca nu prea mai exista mare spatiu de manevra in ceea ce priveste pretul cerut in conditiile in care deja suntem  cu nivelul lor foarte jos ( chestie care deja are repercusiuni asupra unora din serviciile non-core precum calitatea/calificarea personalului de la 1st level support )

#30
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 25.10.2008

View PostMembruAnonim, on 10 septembrie 2021 - 08:47, said:

Ce vrei mai redus de atat? 6 euro (TVA inclus) cel mai ieftin abonament. Cam atat se plateste un abonament voce la operatori, si aici vorbesc de unu dintre cele mai ieftine. Mai redus de atat? Cat? Vrei sa platesti 1 euro sau 2 euro pt abonamentul de net de 300Mbps?? Hai totusi sa fim seriosi.
sau lasa abonamentele la 1-2 euro, dar orice interventie, oricat de mica se plateste, indeferent ca e vina lor sau a ta. scadem costurile cu mentenanta retelei din pret, salariile angajatilor, cval echipamente oferite

Edited by kopilu_198, 10 September 2021 - 08:50.


#31
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostStefanRO, on 09 septembrie 2021 - 21:45, said:

Digi poate oferi si 100Gbps daca echipamentele de acasa nu stiu 10/100 Gbps , degeaba ii ai ...

Pentru 2-3 consumatori, nu are sens (poate nici macar 1Gbps), dar pentru utilizare de forta in regim simultan (2-3 calculatoare cu torenti, 2-3 clipuri 4K/8K simultan, si alte briz-brizuri), s-ar putea sa se simta. Nu toti 10, dar prin apropiere de 1-2 Gbps.

Cifra asta ar fi buna pentru case/vile sau duplexuri unde sunt (mai) multi consumatori de net.

#32
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006
Sunt pacalici rau astia de la RCS RDS.

Am vrut sa schimb actualul provideru cu fibra de la RCS RDS. Pe site la ei, spune ca locatia mea deja dispune de infrastructura necesara si pot achizitiona Cele MAI BUNE OFERTE...am fost intr un centru RCS RDS...surpriza....locatia dumneavoastra nu poate fi cablata deoarece in zona nu exista fibra rRCS RDS...pana mea, pai de ce pe site , in orasul respectiv si la adresa respectiva imi dati informatia ca se poate? Panarame.

#33
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostMembruAnonim, on 10 septembrie 2021 - 08:47, said:

Posted Image
Sa mai reduca tarifele?? Esti inscris pe forum acum o saptamana. Sper doar ca nu esti troll si putem avea o discutie civilizata fara trolling.

Ce sa mai reduca? Ai abonamentele de 6, 7 si 8 euro (TVA inclus).

1.  300Mbps - 6 euro (30 lei)
2.  500Mbps - 7 euro (35 lei)
3.  1000Mbps - 8 euro (40 lei)

Ce vrei mai redus de atat? 6 euro (TVA inclus) cel mai ieftin abonament. Cam atat se plateste un abonament voce la operatori, si aici vorbesc de unu dintre cele mai ieftine. Mai redus de atat? Cat? Vrei sa platesti  2 euro pt abonamentul de net de 300Mbps?? Hai totusi sa fim seriosi.

Orange mi-a oferit 8E pentru viteza de 300Mbps si TV (grila maxima), deci se poate si mai jos. La digi, aceeasi oferta e 12E (6 net+6tv). Depinde cum interpretezi. Orange promova pretul de 8E pentru net si TV gratis, ca utilizator pot sa interpretez ca 4E netul si 4E tv-ul.

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPololica, on 10 septembrie 2021 - 09:02, said:

Orange mi-a oferit 8E pentru viteza de 300Mbps si TV (grila maxima), deci se poate si mai jos. La digi, aceeasi oferta e 12E (6 net+6tv). Depinde cum interpretezi. Orange promova pretul de 8E pentru net si TV gratis, ca utilizator pot sa interpretez ca 4E netul si 4E tv-ul.

Da, ai dreptate. Vad ca Orange da internet 1000Mbps si TV 115 canale la 45 lei. La Digi ar veni 70 lei (40 lei netul si 30 TV-ul). Diferenta de 25 lei.

Attached File  orangeab.jpg   37.43K   75 downloads

Edited by MembruAnonim, 10 September 2021 - 09:21.


#35
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
Cand RDS are cota de piata de peste 50%, ceilalti, daca vor si ei o felie din cascaval, trebuie sa ofere ceva mult mai atragator.
RDS i-a obligat cu net de 1Gbps. RDS i-a "tinut" ani de zile cu preturi "low-cost" la TV/mobil.
Cum altfel sa convingi un client?
Unii parca sunteti veniti cu biscuitele...

#36
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,775
  • Înscris: 10.10.2011
Cred ca principalul motiv pentru 10 Gbps ACUM (ca viitorul e altceva) este reclama / promovarea. De exemplu, sa-i vad pe aia de la Orange cum mai zic ca au cea mai rapida retea pe fibra.

Edited by iRunaway, 10 September 2021 - 09:40.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate