Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Harnicia este de fapt o compulsiune

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 KiloW, on 10 septembrie 2021 - 09:41, said:

Eu cred ca la om instinctul de acumulare e legat de siguranta. Aia care nu au fost programati pentru acumulare au disparut la prima iarna mai serioasa...
Da, insa pana atunci s-au distrat vanand, jucand fotbal cu pietre si cantand la chitara facuta din os si intestine de mamut (chitara bas, evident). Au supravietuit agricultorii indopati cu covrigi de la Luca si Matei. Omul e programat pentru cantitate, nu pentru calitatea vietii.

Edited by spooky51, 10 September 2021 - 09:51.


#56
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 08.01.2021
Pe majoritatea duratei de existenta a speciei cantitatea era o calitate :) Au devenit chestii separate stiu eu, alaltaieri.

#57
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 KiloW, on 10 septembrie 2021 - 09:07, said:

Hai sa presupunem ca e adevarat, harnicia ar putea fi compulsiva, sau o forma de dependenta.
Putem avea deci doua situatii:

- Esti harnic din diferite motive. Iti place ce faci (nu simti ca muncesti ci ca iti urmaresti o pasiune), vrei sa obtii un obiectiv (bani, succes, putere). Asta mi se pare OK.  Nu esti harnic pentru ca esti harnic din constructie ci esti harnic ca mijloc sa atingi un obiectiv, harnicia este o alegere asumata.

- Esti harnic pentru ca esti dependent de munca. Nu muncesti ca urmare a unei alegeri constiente si rationale, ci pur si simplu daca nu muncesti te simti rau.  Aici insa mi se pare ca un traficant poate profita de tine la fel cum traficantii profita si de alte forme de dependenta (tutun alcool droguri).   Mai mult, putem specula ca traficantii de munca te pot face dependent de la varste fragede, iti ofera prima doza inca de cand esti in scoala (cu coronite si felicitari care recompenseaza la gramada si inteligenta si robacitatea sau docilitatea, si oricum "rezultatele" scolare fiind artificiale fara impact in lumea reala) la fel cum traficantii de droguri iti ofera prima doza la discoteca sau la iesirea din scoala ca sa isi asigure clientii.

Eu cred ca topicul merita discutat al doilea caz, nu pe primul, adica pe oamenii care aleg sa munceasca ca mijloc care sa isi atinga scopurile.  Sau nu, nici despre puturosi nu e vorba aici.
Ce sa presupunem; am exemple concrete, intra in sevraj daca nu le e permisa harnicia. Desigur mai sunt si dedesubturi motivationale ale unor astfel de exemplare: vanitatea, cupiditatea, frica.
Domne', o problema grava si neevidentiata, este aceea ca, astfel de indivizi iti fac viata grea; aflati in postura de a solicita si chiar impune, ei abuzeaza de viciul lor, nu se pot abtine si ii haituiesc permanent pe altii care nu au un asemenea spirit.

 KiloW, on 10 septembrie 2021 - 09:41, said:

Eu cred ca la om instinctul de acumulare e legat de siguranta. Aia care nu au fost programati pentru acumulare au disparut la prima iarna mai serioasa...
E legat si de, dar ce te faci daca e prea legat?

#58
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 altnume, on 10 septembrie 2021 - 05:04, said:


Reclama face toti banii.
M-am gandit, da. :lol:

Oricum, este, cred, cea mai problematica compulsie, datorita utilitarismului.

 mariovrs, on 09 septembrie 2021 - 19:53, said:



Nu-i vorba de sanatate, cu toate ca munca fizica exagerata...te ajunge. Si bine nu-ti face.
E vorba de munca dusa la nivel de obsesie. Nu e vorba de bani aici.
Daca vorbim de sanatate, nu numai prin depasirea capacitatii se ajunge la spital, ci si prin accidentare.
Un compulsiv nu este atent la el insusi, (isi va frange ba un picior, ba o mama, se va arde, etc) din graba de rezolva cat mai multe si mai repede.
Nu numai ratiunea, dar si reflexele lui sunt modificate a.i. sa-si protejeze rodul muncii, in loc sa se protejeze pe sine.

Edited by Cr1spy, 10 September 2021 - 15:40.


#59
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Posted Image
Fara cuvinte.

#60
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,200
  • Înscris: 01.10.2009
Realizarea Inteligentei Artificiale este nociva. Omul trebuie sa fie harnic. Visul puturosilor este sa munceasca robotii. Deci nu.

#61
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Omul NU "trebuie sa fie harnic", omul e necesar si sa aiba suficienta activitate fizica astfel incat functiile sale vitale sa fie sustinute corespunzator, im rest e prosteala, exploatare, ereditate devianta sau viciu.

#62
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 KiloW, on 10 septembrie 2021 - 10:47, said:

Pe majoritatea duratei de existenta a speciei cantitatea era o calitate Posted Image
Intocmai la fel ca la sobolani si paduchi :D

#63
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Prea multi si harnici pot genera probleme serioase legate de consum si resurse. Sa vedem cum se rezolva situatia asta.Posted Image

#64
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Unii traiesc acaparati de impresia/obsesia de a face mereu ceva, sunt efectiv posedati de identitatea devianta "homo qui facit".
Sunt stupefiati sa auda/afle de varianta linistii in loc de muzica si vorbarie; tihnei, relaxarii in loc de agitatie, heirupism; contemplatiei, intuitiei conventionale si neconventionale in loc de  ruminatie (fig).
Echilibrul lor e de fapt o continua facere = dezechilibru; si daca s-ar opri la propria lor persoana, dar nu, ei vor sa impuna si altora stilul propriu de viata.

#65
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016

 vrajitoruldinoz, on 10 septembrie 2021 - 05:01, said:

Eu sint lenes.
Dar uite acum fac un catan cu baietii, bem niste bere, stam la o tacla, si dupa aia, dupa 10 noaptea, ma apuc iar de munca. Nu ca trebuie, as putea evita, as putea da altuia, as putea spune ca nu se poate, dar e ceva interesant si abia astept sa vad cum merge. Poate termin pe la 12-1, daca nu vineri sau simbata sau duminica.
Pe cind daca ar fi ceva care nu-mi place, as amina, as evita, m-as ascunde etc.
Cam asta e teraba. Toti oamenii normali au lucruri care le plac. Daca iti place sa faci ceva care e privit ca productiv, utill, eventual platit sau care economiseste bani, esti harnic. Daca iti place sa faci lucururi care nu sint vazute ca utile, nu sint platite etc, esti lenes.
Ce nu inteleg eu deloc sint oamenii care stau pur si simplu, si nu vor sa faca nimic, adica nici sa culeaga floricele, nici sa citeasca o carte, nici sa faca o piesa la strung, nici o simulare, nici un program,  nici sa pescuiasca, nimic. Doar TV si forum. Dar cred ca astia sint cazuri patologice, au probleme cu depresia.

Am făcut un cacat, v-am zis ca sint leneș :)
Am citit cum funcționează composite bow, și după aia m-am uitat la un episod din The expanse.

#66
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016

 altnume, on 11 septembrie 2021 - 10:59, said:

Unii traiesc acaparati de impresia/obsesia de a face mereu ceva, sunt efectiv posedati de identitatea devianta "homo qui facit".
Sunt stupefiati sa auda/afle de varianta linistii in loc de muzica si vorbarie; tihnei, relaxarii in loc de agitatie, heirupism; contemplatiei, intuitiei conventionale si neconventionale in loc de  ruminatie (fig).
Echilibrul lor e de fapt o continua facere = dezechilibru; si daca s-ar opri la propria lor persoana, dar nu, ei vor sa impuna si altora stilul propriu de viata.

E normal ca oamenii vii sa nu vrea sa fie morți. Tu descrii aici o forma de moarte. Viața e cel mai important lucru, fiecare secunda dispare iremediabil și nu ai așa multe. Făcutul, construitul, alergatul, activitatea fizica, munca, nopțile pierdute, distracția, înotul, urcatul munților, scufundatul etc sint metode a amplifica traitul și de a alunga moartea.
Lenesii sint morți vii.

#67
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Nu te-a crezut nimeni.
Moartea e ceva si inca descriptibil?
Da, viata este cel mai important lucru; in ceea ce e ea, nimic nu exista care sa nu fie viata.
Nici stanga nu e drepta.
Figuri de stil se pot gasi pentru toata lumea.
Fiecare are dreptul la opinie, chiar si fantezista.

#68
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 08.01.2021

 vrajitoruldinoz, on 11 septembrie 2021 - 19:43, said:


Făcutul, construitul, alergatul, activitatea fizica, munca, nopțile pierdute, distracția, înotul, urcatul munților, scufundatul etc sint metode a amplifica traitul și de a alunga moartea.
Lenesii sint morți vii.

100% de acord, cu o mica completare. Cu condiția sa fie făcute din dorința nu din obligație. Indiferent că-i vorba de munca sau de urcat munții.
Asta nu contrazice însă in mod necesar teoria cu care a început discutia.

De exemplu citisem undeva ca prin tarile nordice au identificat o noua cauza pentru depresii și burnout - dorința de a fi/arata perfect. Exista se pare o presiune sociala sa arăți fizic perfect, sa participi la challenge-uri, la curse, la maratoane la ma-sa pe gheata și asta unora le acaparează tot timpul și energia. Însă nu pentru ca e alegerea sau pasiunea lor ci pentru ca au presiune sociala s-o facă, la job fac ce vor alții, în timpul liber la fel. Și se pare ca nu-i ok.


#69
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 KiloW, on 12 septembrie 2021 - 22:13, said:

Cu condiția sa fie făcute din dorința nu din obligație. Indiferent că-i vorba de munca sau de urcat munții.
Asta nu contrazice însă in mod necesar teoria cu care a început discutia.
Depinde totusi a cui dorinta, a carei identitati a persoanei in cauza, ca daca e efect al fortelor interne atasamentale sau/si compulsionale, atunci e viciu, e manifestare a atasatului, compulsivului.
Tema desigur nu este lenesul versus harnic, ambii sunt sclavii atasamentelor, compulsiunilor, pe cat e de blamabila lenea, tot pe atat si harnicia; daca nu e blamabila harnicia cuiva, nu e nici lenea altcuiva.
A fost aleasa harnicie intrucat e nefiresc ridicata in slavi.
Ceea ce le face  periculoase este atasarea fata de ele, in functie de procentajul atasarii pot ajunge compulsiuni; numai ca educatia, cultura devianta si interesat mediatizata asa, a ajuns a blama doar lenea, nu si harnicia, inclusiv folcloric si religios.

Edited by altnume, 13 September 2021 - 03:19.


#70
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016

 KiloW, on 12 septembrie 2021 - 22:13, said:



100% de acord, cu o mica completare. Cu condiția sa fie făcute din dorința nu din obligație. Indiferent că-i vorba de munca sau de urcat munții.
Asta nu contrazice însă in mod necesar teoria cu care a început discutia.

De exemplu citisem undeva ca prin tarile nordice au identificat o noua cauza pentru depresii și burnout - dorința de a fi/arata perfect. Exista se pare o presiune sociala sa arăți fizic perfect, sa participi la challenge-uri, la curse, la maratoane la ma-sa pe gheata și asta unora le acaparează tot timpul și energia. Însă nu pentru ca e alegerea sau pasiunea lor ci pentru ca au presiune sociala s-o facă, la job fac ce vor alții, în timpul liber la fel. Și se pare ca nu-i ok.

E o linie subțire inte dorința și obligație :).
Nordicii aia ar trebui trimiși in Somalia vreo 3 ani. Sau in SUA :).Așa un fel de armata. Le sare imediat burnoutul din tot felul de motive închipuite din cap. Cred ca nici schimbari de sex nu o sa-și mai facă :lol:

#71
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 08.01.2021
Nu cred ca-i vorba de faptul ca-s ei floricele, insa e naspa sa iti aleaga altii "distractiile".
De exemplu eu am amici care ca tot hipsterul roman au facut o pasiune pentru fotografie. Cursuri, workshopuri, concursuri,  himalaya, patagonia, alea alea, pasiune mare. Unii au renuntat la day job si au vrut sa treaca la profesionisti. Insa dupa doar cateva luni nu mai voiau sa auda de fotografie. Sa o faci pentru ca iti place e una, sa o faci pentru ca "trebuie" e alta.
Cam asa si cu suedezii aia cu maratoanele si mersul la sala. "Perfectiunea" e obositoare, asta o stie lumea de ceva vreme insa retelele sociale aplifica perfectiunea.

Edited by KiloW, 13 September 2021 - 09:25.


#72
elevpopa

elevpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 03.10.2019
Tot datorita harniciei se produc si razboaiele. Deci ai acolo toate raspunsurile pe care le cauti. Ah, si poluarea, si inflatia, si corporatiile care ameninta libertatea de exprimare, etc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate