Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Harnicia este de fapt o compulsiune

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#37
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

 altnume, on 09 septembrie 2021 - 19:06, said:

Nu e boala decat pentru schizofrenici; in rest tine de inteligenta (ca sa ii zicem asa si sa intram in disonanta cu alte curente).
Pai Disease = Boala - in engleza.
Se trateaza la psihiatru...

#38
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 Hunor_66, on 09 septembrie 2021 - 19:38, said:


E o vorba veche: ''daca stai, iti sta norocul.''

Si inca una:
''- Da-mi, Doamne !
- Da-i din maini, romane !''
Si ti se pare ca se potrivesc aici?

#39
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 eiffel, on 09 septembrie 2021 - 20:02, said:

Pai Disease = Boala - in engleza.
Se trateaza la psihiatru...
Au numit-o boala ca sa aiba pacienti si sa ii scape de cosmarul de a fi considerati ipohondrii, cumva la fel ca si in cazul bulimiei unde, le-a spus ca sunt bonavi si acestia nu mai fac aproape nimic prin propria vointa ci numai ajutati medicamentos si chirurgical.
Probabil cel mai potrivit indrumator in cazul dependentelor/atasamentelor/compulsiunilor de orice fel, este psihologul, cu conditia sa fie competent si statul (in alta lume) sa asigure consultatii subventionate/sponsorizate.

Edited by altnume, 09 September 2021 - 20:14.


#40
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Cr1spy, on 09 septembrie 2021 - 20:03, said:


Si ti se pare ca se potrivesc aici?
Pai mi se pare ca aici ni se spune ca aia harnici is bolnavi psihic, iar putorile is aia buni, normali.
Totusi, in ultimul stat din UE, sa vii cu acuzatii de psihiatrie la adresa alora harnici, mi se pare de porc.
Mistret chiar.

 ciobi_mar, on 09 septembrie 2021 - 20:37, said:


Sa te freasca D-zeu de vrednicia prostului...cand tie lumea mai draga il apuca harnicia ..si dai si dai ..fara limita..
Eu am lucrat in tineretea mea intr-o zona montana, unde nici un harnic nu era sarac.
Ai de n-aveau erau putori.
Acolo am invatat si o vorba populara: "saracului ii porti traista".

#41
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 Hunor_66, on 09 septembrie 2021 - 20:43, said:

iar putorile is aia buni, normali.

S-ar putea sa citim fiecare alte chestii...

#42
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Posibil.
Eu is invatat de dinainte de '89, sa citesc si printre randuri...

#43
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Initiatorul ("victima pasiva a muncii" altuia) nu specifica prea clar daca harnicul obtinea si o satisfactie materiala suplimentara. Era avansat, primea sporuri mai mari? Sau muncea doar ca sa-l streseze si imbolnaveasca? S-a gandit sa-l atace cu propria arma, si sa fie si mai harnic? Sa vina la serviciu weekendurile si-n concediu? Cate recorduri la Solitaire a batut in timpul asta?

#44
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Eu cu titlul sa zicem ca nu sunt de acord, adica harnicia poate avea sens si de destoinicie, productivitate, pricepere, competenta.
Dar avand in vedere subiectul (prima postare) , cred ca se discuta numai aspectul legat de harnicie ca si compulsivitate.

#45
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Adica ca tipa aia de la Peek & Cloppenburg, sau cum ii zice, care-o murit de atata munca ?

Edited by Hunor_66, 09 September 2021 - 21:34.


#46
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Nu ma.. Aia lucra de frica sa nu piarda jobul, tampita. Un workaholic, lucreaza de placere si sa-si satisfaca piticii din creier,insa nu-si distruge sanatatea.
Ba...Unde traiti, de nu ati intalnit persoane la care se refera initiatorul. O tot dati inainte cu harnicii care au de toate si saracii care-s putori.
Ori nu ati inteles nimic ori faceti bascalie, dandu-va seama ca va cam aflati si voi putin in categoria '' workaholic ''.

Edited by mariovrs, 10 September 2021 - 04:47.


#47
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016
Eu sint lenes.
Dar uite acum fac un catan cu baietii, bem niste bere, stam la o tacla, si dupa aia, dupa 10 noaptea, ma apuc iar de munca. Nu ca trebuie, as putea evita, as putea da altuia, as putea spune ca nu se poate, dar e ceva interesant si abia astept sa vad cum merge. Poate termin pe la 12-1, daca nu vineri sau simbata sau duminica.
Pe cind daca ar fi ceva care nu-mi place, as amina, as evita, m-as ascunde etc.
Cam asta e teraba. Toti oamenii normali au lucruri care le plac. Daca iti place sa faci ceva care e privit ca productiv, utill, eventual platit sau care economiseste bani, esti harnic. Daca iti place sa faci lucururi care nu sint vazute ca utile, nu sint platite etc, esti lenes.
Ce nu inteleg eu deloc sint oamenii care stau pur si simplu, si nu vor sa faca nimic, adica nici sa culeaga floricele, nici sa citeasca o carte, nici sa faca o piesa la strung, nici o simulare, nici un program,  nici sa pescuiasca, nimic. Doar TV si forum. Dar cred ca astia sint cazuri patologice, au probleme cu depresia.

Edited by vrajitoruldinoz, 10 September 2021 - 05:07.


#48
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 Cr1spy, on 09 septembrie 2021 - 20:53, said:

Eu cu titlul sa zicem ca nu sunt de acord, adica harnicia poate avea sens si de destoinicie, productivitate, pricepere, competenta.
Dar avand in vedere subiectul (prima postare) , cred ca se discuta numai aspectul legat de harnicie ca si compulsivitate.
Reclama face toti banii.
Da, ca si compulsivitate, dar si ca atasament in diferite stadii catre compulsivitate.

 Hunor_66, on 09 septembrie 2021 - 20:48, said:

Posibil.
Eu is invatat de dinainte de '89, sa citesc si printre randuri...
De aici si suspiciunea.

#49
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 __Dan__, on 09 septembrie 2021 - 20:49, said:

Initiatorul ("victima pasiva a muncii" altuia) nu specifica prea clar daca
harnicul obtinea si o satisfactie materiala suplimentara. Era avansat, primea sporuri mai mari?
Sau muncea doar ca sa-l streseze si imbolnaveasca?
S-a gandit sa-l atace cu propria arma, si sa fie si mai harnic? Sa vina la serviciu weekendurile si-n concediu?
Cate recorduri la Solitaire a batut in timpul asta?
E putin diferit, adica total; am zis asa:

 altnume, on 09 septembrie 2021 - 18:49, said:

...chiar eu sunt vitima munci pasive, m-am imbolnavit de inima.
Asta insemnand, victima a muncii de birou, activitataea fizica fiind lasata pe un loc secund sau tert,... si, probabil si pe fond genetic-ereditar precar...
Altfel, aici nu se discuta neaparat despre un anume harnic.
Se poate insa argumenta:
- am spus, cupiditatea, tentatia materiala (deci compulsiva sau fie in stadii atasamentale premergatoare), e punte catre munca in exces cu finalitate compulsiva sau nu, dar aprope sigur premergatoare bolii
- a muncii tu doar de dragul muncii, nu exclude imbolnavirea, deoarece nu ai limite; a te muncii altul, e mortala
- asta e schizofrenie
- deconectarea e o buna supapa de refulare/de descarcare

#50
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 mariovrs, on 10 septembrie 2021 - 04:44, said:

Un workaholic, lucreaza de placere si sa-si satisfaca piticii din creier,insa nu-si distruge sanatatea.
Ba...Unde traiti, de nu ati intalnit persoane la care se refera initiatorul. O tot dati inainte cu harnicii care au de toate si saracii care-s putori.
Ori nu ati inteles nimic ori faceti bascalie, dandu-va seama ca va cam aflati si voi putin in categoria '' workaholic ''.
Ca nu-si distruge sanatate nu garanteaza nimeni.
Cultura harniciei, care blameaza neharnicia, adica cine nu e ca noi si cu noi, e impotriva noastra.
Bascalia intrucatva e ca hazul de necaz.
E plin de harnici, dar ei nu isi vad dependenta si nici nu vor sa o vada, ba sistemele (disgur interesat) i-au obisnuit sa fie primadone, sa li se cante in struna; nu-i asa, un randament/productivitate cat mai ridicata e visul oricarui stapan de sclavi.

 vrajitoruldinoz, on 10 septembrie 2021 - 05:01, said:

Ce nu inteleg eu deloc sint oamenii care stau pur si simplu, si nu vor sa faca nimic, adica nici sa culeaga floricele, nici sa citeasca o carte, nici sa faca o piesa la strung, nici o simulare, nici un program,  nici sa pescuiasca, nimic. Doar TV si forum. Dar cred ca astia sint cazuri patologice, au probleme cu depresia.
Sau poate sunt contemplativi, vizionari, ...

#51
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,196
  • Înscris: 08.01.2021
Hai sa presupunem ca e adevarat, harnicia ar putea fi compulsiva, sau o forma de dependenta.
Putem avea deci doua situatii:

- Esti harnic din diferite motive. Iti place ce faci (nu simti ca muncesti ci ca iti urmaresti o pasiune), vrei sa obtii un obiectiv (bani, succes, putere). Asta mi se pare OK.  Nu esti harnic pentru ca esti harnic din constructie ci esti harnic ca mijloc sa atingi un obiectiv, harnicia este o alegere asumata.

- Esti harnic pentru ca esti dependent de munca. Nu muncesti ca urmare a unei alegeri constiente si rationale, ci pur si simplu daca nu muncesti te simti rau.  Aici insa mi se pare ca un traficant poate profita de tine la fel cum traficantii profita si de alte forme de dependenta (tutun alcool droguri).   Mai mult, putem specula ca traficantii de munca te pot face dependent de la varste fragede, iti ofera prima doza inca de cand esti in scoala (cu coronite si felicitari care recompenseaza la gramada si inteligenta si robacitatea sau docilitatea, si oricum "rezultatele" scolare fiind artificiale fara impact in lumea reala) la fel cum traficantii de droguri iti ofera prima doza la discoteca sau la iesirea din scoala ca sa isi asigure clientii.

Eu cred ca topicul merita discutat al doilea caz, nu pe primul, adica pe oamenii care aleg sa munceasca ca mijloc care sa isi atinga scopurile.  Sau nu, nici despre puturosi nu e vorba aici.

Edited by KiloW, 10 September 2021 - 09:09.


#52
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Bineinteles ca se elogiaza munca, proprietarii de pamant si de mijloace de productie au nevoie de munca, asa ca o promoveaza ca pe o virtute si o stimuleaza prin vanzarea de obiecte, pe langa munca elogiaza si acumularea. Din fericire exista si lenea si ea a dus la nasterea inginerilor, din lene au inceput sa inventeze dispozitive care sa faca treaba in locul lor.

Omul primitiv, vanator-culegator, avea un program zilnic asemanator cu al copiilor, adica vana, manca, dormea si in restul timpului se juca. Odata cu aparitia agriculturii s-a terminat cu joaca si a inceput acumularea pentru ca specia este programata genetic pentru inmultire si primeaza cantitatea vietii in fata calitatii.

Edited by spooky51, 10 September 2021 - 09:14.


#53
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016
Ei au mai putina nevoie de munca decit ăilalți de mincare.
In ziua de azi orice om cit de cit conștiincios născut in România e bogat. E bogat cind îl compari cu cei din trecut, ba e bogat chiar comparativ cu contemporanii săi din tari mai sărace. Are acces la cele mai bogate tari dava nu ii ajunge România.

#54
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,196
  • Înscris: 08.01.2021
Eu cred ca la om instinctul de acumulare e legat de siguranta. Aia care nu au fost programati pentru acumulare au disparut la prima iarna mai serioasa...

Edited by KiloW, 10 September 2021 - 09:43.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate