Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...
 

Șoareci la vecinul

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007
Salutare!

Locuiesc într-un ansamblu de 6 case înșiruite. Eu sunt pe la mijloc. Sunt singurul care mi-am mansardat podul ca să fac un fel de cameră de joacă pentru copii. Totul bine și frumos. Tocmai am aflat că vecinul din dreapta mea are șoareci în pod. La el podul este neamenajata, e simplu spațiu de depozitare. Se tot străduiește să scape de ei dar nu a reușit încă. Eu am emoții cât casa să nu cumva să pătrundă la mine, prin vată, pe după rigips, că ar însemna probleme foarte mari pentru mine. Am tot auzit de acele aparate cu ultra sunete care ar îndepărta șoarecii. M-am gândit să iau și eu unul și să-l pun în priză la mine în pod. Ar ajuta să-i țină pe șoarecii vecinului la distanță?

În casă mai avem și un motan, ar fi afectat de acele ultrasunete? Să zicem că el nu prea urcă în pod, mai mult stă jos la etaj sau la parter și prin curte.

Aveți vreo altă sugestie ce aș putea face să-i țin departe și să nu intre la mine?

Edited by bluesky_c3, 09 September 2021 - 10:35.


#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,813
  • Înscris: 01.11.2005
Singura solutie: capcane colivie si le explici copiilor sa nu bage mana acolo.

Daca veicinul are...sigur ai si tu sau sigur vei avea.
Aparatele cu utrasunete sunt vax. Merg o perioada si apoi soarecii se obisnuiesc cu ele.

Defapt eu zic ca asta ar trebui sa faca vecinul nu tu.

Edited by tehnics, 09 September 2021 - 10:40.


#3
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Aparatele alea nu sunt bune de nimic.
Motanul ar putea sa-i tina departe, prin mirosul specific. E vanator sau visator?

#4
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Sunt șoareci, nu dinozauri T Rex, auzi la el, are emoții cât casa...
Aparatele alea sunt bani aruncați.
Capcanele cu lipici sunt foarte eficiente.
Să faci consiliere psihologica motanului, să nu aibă vreun soc, doamne ferește, dacă vede vreun șoarece :D

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Si pasta raticida nu e buna ? Le pui cat pot duce, dupa care ies la lumina sa isi dea duhul cu burta in sus.

#6
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
E OK ce a recomandat colegu @tehnics si/sau statie intoxicare , nu te mai gandi la aparatele cu ultrasunete si multe beculete.
Intre noi fie vorba, ar fi bine ca motanul sa urce mai des in pod, ca de-aia e pisica

#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Pune capcane si lasa aparatele care da, deranjeaza pisica pentru ca si ea aude ultrasunetele. Dar nu acum ci cand vezi urme de soareci.
Dar cand au ajuns la tine inseamna ca deja au facut gauri prin pereti si izolatie ceea ce e o veste proasta.
Sa vezi ce misto o sa fie cand o sa ii ia unuia casa foc. Ardeti toti. Si cu soareci in casa aveti toate sansele ca astia au obiceiul sa roada cablurile electrice.

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,427
  • Înscris: 30.10.2003
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KQdMltoZ8zw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,813
  • Înscris: 01.11.2005
Da, si acele benzi de lipici merge dar depinde de spatiu. Daca e spatiu de joaca, e cam riscant pentru ca sa nu puna copii mana pe ele. Am avut si eu puse asa ceva pentru sobolani...sunt al dracu de lipicioase plus ca daca n-ai semene de soareci, nu merita sa le pui preventiv.
Pasta raticida e buna si montata in casete de momeala cum a zis si colegul.

Dar repet, treaba asta trebuie facuta la sursa, nu la tine, adica la vecin, pentru ca de la el vin.

#10
Alunistul

Alunistul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 09.09.2021
Eu stau la bloc, într-un an am fost invadaţi cu toţii de şobolani (toţi vecinii de pe coloană). S-a întâmplat înainte de 1990, când şobolanii erau o problemă mai mare decât acum; ca şi copil ce eram atunci, îi vedeam circulând printre oameni, printre maşinile parcate, intrând în scara blocului - ce mai, era invazie. Epoca Ceauşescu, epoca de aur a României.
Tata (trăia pe atunci) a avut cel mai bun mijloc de combatere a lor: hrană în care a pus sticlă pisată. Nu era pisată ca lumea, ci doar atât cât cioburile, odată înghiţite, să facă prăpăd.
Mai eficient decât orice aparat şi orice capcană.
A eliminat din bucătărie (acolo veneau, atraşi de gunoiul depozitat până să ajungă la tomberon) tot ceea ce putea fi contaminat, le-a pus hrana la îndemână şi a baricadat uşa, să nu intre în casă.
Mâncau sticlă pisată şi rămâneau cu ochii sticloşi.

#11
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Cele mai bune capcane sunt alea de lemn de pe timpuri, cu ac si ata si malai, pui malai in gaurica, el il mananca si cade acul si ii rupe gatul, il prinde acolo. Dupa aia ii dai drumul frumos, la canalizare, si altu' la rand. Posted Image

#12
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Bros.

#13
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 30.11.2005
Eu întâmplător am descoperit o "capcană" interesantă și deosebit de  eficace : un butoi de 200, 2 găleți porumb/grau , capcul sa  acopere 90% din gura  butoiului si o cale de acces pentru ca să nu  patineze pe  exteriorul butoiului in efortul lor de  a  ajunge  la  graunte Posted Image . Când "marcau" eram anunțat prompt de către căței ...
Cum vine toamna , mă aștept  să  migreze spre gospodarie , dar cred ca  va  functiona  si  anul  acesta 'instalatia'.

Edited by scub, 09 September 2021 - 11:37.


#14
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Solutiile de tip otrava nu sunt ok deoarece soarecii vor muri prin peretii casei, capcanele sunt cele mai bune. Trebuie actionat imediat la vecini, nu trebuie asteptat pana intra mai adanc in pereti.

#15
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,102
  • Înscris: 04.02.2011
Noia am avut șoareci în pod acum vreo 30 de ani și am închis acolo o pisică și de atunci "s-au evaporat". Doar prezența pisicii îi sperie. Am înțeles că ai motan, dă-l împrumut vecinului să-l încuie în pod.

Edited by benis, 09 September 2021 - 12:00.


#16
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,813
  • Înscris: 01.11.2005

 benis, on 09 septembrie 2021 - 12:00, said:

....acum vreo 30 de ani și am închis acolo o pisică
Intre timp ati mai dat pisica jos din pod sau tot acolo este ? :D

#17
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,586
  • Înscris: 05.12.2005

 tehnics, on 09 septembrie 2021 - 12:27, said:

Intre timp ati mai dat pisica jos din pod sau tot acolo este ? Posted Image
Conform ecuației lui Schroedinger este și vie și moartă în același timp...

#18
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 bluesky_c3, on 09 septembrie 2021 - 10:33, said:

În casă mai avem și un motan

 bluesky_c3, on 09 septembrie 2021 - 10:33, said:

În casă mai avem și un motan

 bluesky_c3, on 09 septembrie 2021 - 10:33, said:

În casă mai avem și un motan

E dă porțelan sau dă pluș ?

 danciusergiu84, on 09 septembrie 2021 - 11:54, said:

Solutiile de tip otrava nu sunt ok deoarece soarecii vor muri prin peretii casei, capcanele sunt cele mai bune. Trebuie actionat imediat la vecini, nu trebuie asteptat pana intra mai adanc in pereti.

Există la magazinele de profil otravă specială care îi deshidratează, indiferent unde moare se mumifică, nu rezultă mirosuri.

Edited by waterman, 09 September 2021 - 12:54.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate