Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Simt ca pandemia Covid-19 imi fura ani din viata

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019
Salut tuturor!
Am 23 ani. Am terminat facultatea si masterul (in domeniul psihologiei). Nu am un loc de munca (inca).
Sunt foarte deprimata in ultima vreme. De cand a inceput pandemia m-am simtit tot mai rau psihic si emotional. Am facut facultatea 1 an jumate online, ceea ce m-a facut sa ma auto-izolez.

Am fost extrem de precauta cu privire la virus si extrem de speriata. Precizez ca sufar de mai multe afectiuni medicale, cronice. Am luat in calcul inclusiv varianta in care daca as lua virusul as muri (am probleme de sanatate). Am luat in calcul si varianta in care as fi asimptomatica (sa zicem ca ma ajuta varsta).

Ar trebui sa ma angajez si eu. Insa cat de cat pe domeniul meu peste tot implica interactiuni sociale si lucru in format fizic. Eu as vrea sa lucrez de acasa. Pe de-o parte mi-ar frica sa iau covid.

In relatie cu problemele mele medicale, 3 medici mi-au spus ca ei considera ca vaccinul ar putea fi periculos pentru mine (dar au refuzat sa imi dea adeverinta precum ca vaccinul imi e contraindicat), 1 medic mi-a recomandat sa ma vaccinez (verbal), alti 4 medici au spus ca e strict decizia mea. Sunt nevaccinata. Sa stiti ca exista oameni ca mine, speriati de covid si speriati de vaccin. Categoric ca imi e frica si sa ma angajez undeva, iar acolo sa fiu luata la intrebari de ce nu sunt vaccinata, iar apoi sa fiu privita urat.
Am probleme mari cu masca. Imi curge sange din nas de la masca. Am si lesinat in magazin purtand masca... Mi s-a recomandat (verbal) de catre alti 2 medici la care am mers sa nu port masca, insa adeverinta care sa ateste recomandarea nu mi-a dat nimeni.
Eu am inceput sa ma simt la maginea societatii. Se pare ca lumea merge intr-o directie in care eu nu ma mai regasesc si in care mi-e greu fizic sa mai traiesc.

Acum realizez ca au trecut aproape 2 ani din viata mea. 2 ani in care am stat in casa si atat. Efectiv imi trece tineretea.
Mi-as fi dorit sa calatoresc. Chiar aveam bani pusi deoparte pentru ca in 2020 si 2021 sa calatoresc prin Europa. Desigur, nu am plecat nicaieri. Pentru ca mi-e frica de virus si pentru ca vacanta plina de restrictii nu e vacanta.

Si asa am unele probleme de sanatate. Ma astept sa mor pe la 50/60 ani (cu putin noroc). Cu pandemia asta eu nu am mai putut face nimic. Nu am mai iesit, nu m-am mai vazut cu nimeni. Cu masca in spatiile publice mi-e foarte greu, prin urmare evit. Stau doar pe acasa. Mi-e si frica de virus, asa ca tot acasa stau.

Nu reusesc sa vad luminita de la capatul tunelului. Parca pandemia asta e un cosmar care nu se va termina vreodata. Uneori ma intreb sincer daca eu voi trai ziua in care pandemia covid va fi de domeniul trecutului.

Nu am nicio intrebare. Simt nevoia sa exprim aceste ganduri caci nu mai suport sa le aud in mintea mea.
Va rog sa nu dezbatem subiectul covidul exista sau nu, masca e buna sau nu, vaccinul etc. Posted Image

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Cunosc pe cineva cu foarte mari probleme de sanatate (rinichii ii mai merg doar 20% plus boala autoimuna) si care s-a vaccinat pentru ca asa i-a zis medicul de familie, ca e prea expus la virus cu imunitatea lui deficitara. Si nu a avut reactii desi a facut cu Astra Zeneca, vaccinul cu cele mai multe reactii.

Eu m-am vaccinat cu Pfizer, pentru a putea calatori (aveam programat si platit un sejur din 2019) si constat ca sunt mai linistit in privinta contactarii virusului, neavand nicio viroza respiratorie de peste 3 ani de zile, imi da incredere in plus.

In rest sunt satul de masti si restrictii, stau si ma intreb daca mai suntem in democratie sau a revenit comunismul, prefer sa ma plimb noaptea si cand ii aud cu interziceri de circulatie doar noaptea imi vine sa trag cu mitraliera in ei.

Cele 2 luni de lockdown din 2020 nu prea mi-au facut rau psihic pentru ca m-au scapat de munca, am si avantajul de a sta la curte si nu la bloc, dar din noiembrie 2020 de cand pe perioade lungi avem stresul serviciului, dar posibilitati de plimbare si relaxare foarte limitate, nu mai da bine, iar imi face rau.

#3
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
Daca tot vrei sa lucrezi de acasa, ar trebui sa incepi cu tine insati. Cum crezi ca ai putea ajuta alti oameni daca nici macar pe tine nu esti in stare sa te ajuti?
Sper ca nu ai astfel de pretentii, ca vreodata sa si profesezi, la cat de ipohondra si speriata de viata esti. Nu inainte de a merge la ceva terapie cu un psihiatru, e singurul care te poate lecui de toate bolile inchipuite de care suferi.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

 marianca, on 09 septembrie 2021 - 00:49, said:

Am terminat facultatea si masterul (in domeniul psihologiei).
Sunt foarte deprimata in ultima vreme.
Pai daca nici profesionistul nu are leac de el atunci cine?!

#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Bine ca nu a ales medicina, unde se purta masca oricum, si fara pandemii. Posted Image

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E ciudat ca ai master in psihologie, dar nu te poti repara pe tine.

Nu sunt multe contraindicatii la vaccin. Daca nu ai o infectie in curs, nu ar trebui sa iti fie teama, dar e decizia ta.

Iesi din casa si urmeaza-ti visurile. Nu lasa Virusul sa puna control pe tine.

#7
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019

 AlbastruIndigo, on 09 septembrie 2021 - 01:08, said:

Daca tot vrei sa lucrezi de acasa, ar trebui sa incepi cu tine insati. Cum crezi ca ai putea ajuta alti oameni daca nici macar pe tine nu esti in stare sa te ajuti?
Sper ca nu ai astfel de pretentii, ca vreodata sa si profesezi, la cat de ipohondra si speriata de viata esti. Nu inainte de a merge la ceva terapie cu un psihiatru, e singurul care te poate lecui de toate bolile inchipuite de care suferi.
Nu ma astept sa lucrez ca psihoterapeut/ psiholog. Spuneam doar ca astea sunt studiile pe care le-am facut.
Ideea conform careia psihologii sunt echilibrati nu e corecta. Eu cred ca multi din cei care am ales acea facultate am facut-o tocmai pentru ca aveam probleme. Pe care unii (nu) am reusit sa le rezolvam.

#8
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Viata e o lupta, nu mirajul de la TV.

Traiesti intr-o tara inca nedistrusa de razboi si se plangi ca viata ta nu e perfecta.
Iti dai seama de fapt, cat de stupid suna?

Vaccineaza-te, vezi-ti de viata. Cati au murit de la vacci si cati au murit de Covid19? Ai nevoie de garantii? In viata NU exista garantii!

Lucrurile s-au schimbat, iar nostalgia/iluzia unui trecut glorios e o tampenie.

Situatia s-a schimbat pentru mult timp, cel putin pana nu se vaccineaza f multi sau gasim o cale sa eradicam virusul asta.

Edited by Ahasverus, 09 September 2021 - 01:52.


#9
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Pai doamna psiholog (si cu masterat), ne intrebi pe noi cum sa te linistesti?

#10
atomcat

atomcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 28.03.2011
fa vaccinul, daca vrei sa te luam in serios. Sunt miliarde de oameni care l-au facut, la nivel global. In Romania si BG doar tampitii (procent mare din populatie)... nu.

Edited by atomcat, 09 September 2021 - 02:34.


#11
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 Neaceasca85, on 09 septembrie 2021 - 01:06, said:

Cunosc pe cineva cu foarte mari probleme de sanatate (rinichii ii mai merg doar 20% plus boala autoimuna) si care s-a vaccinat pentru ca asa i-a zis medicul de familie, ca e prea expus la virus cu imunitatea lui deficitara. Si nu a avut reactii desi a facut cu Astra Zeneca, vaccinul cu cele mai multe reactii.

Eu m-am vaccinat cu Pfizer, pentru a putea calatori (aveam programat si platit un sejur din 2019) si constat ca sunt mai linistit in privinta contactarii virusului, neavand nicio viroza respiratorie de peste 3 ani de zile, imi da incredere in plus.

In rest sunt satul de masti si restrictii, stau si ma intreb daca mai suntem in democratie sau a revenit comunismul, prefer sa ma plimb noaptea si cand ii aud cu interziceri de circulatie doar noaptea imi vine sa trag cu mitraliera in ei.

Cele 2 luni de lockdown din 2020 nu prea mi-au facut rau psihic pentru ca m-au scapat de munca, am si avantajul de a sta la curte si nu la bloc, dar din noiembrie 2020 de cand pe perioade lungi avem stresul serviciului, dar posibilitati de plimbare si relaxare foarte limitate, nu mai da bine, iar imi face rau.
Eu ma indoiesc sincer ca cineva cu probleme de sanatate atat de mari, i-au recomandat medicii sa faca vaccinul. Si ma refer la boala autoimuna in special.
Poate nu o are sau poate nu este atat de problematica.

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
@marianca nu e singura. Are colegi cu care poate dialoga, chiar si daca e pandemie.

#13
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 pasilla, on 09 septembrie 2021 - 01:14, said:

E ciudat ca ai master in psihologie, dar nu te poti repara pe tine.

Nu sunt multe contraindicatii la vaccin. Daca nu ai o infectie in curs, nu ar trebui sa iti fie teama, dar e decizia ta.

Iesi din casa si urmeaza-ti visurile. Nu lasa Virusul sa puna control pe tine.
Nu este deloc ciudat. Sunt foarte foarte putin oameni care se pot "repara" pe ei insisi. Majoritatea psihoterapeutilor au facut la randul lor "terapie" cu altcineva.
Am pus in ghilimele cuvantul terapie, fiindca are o alta semnificatie decat a "repara" ceva defect.

#14
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Problema ta principala este ca ai prea mult timp liber. De aici si starea - o ia mintea razna.

Titlul pare foarte tras de par.  Unora (multi in decursul istoriei) li s-au luat ani din viata in razboaie, lagare de concentrare - si tu te plangi ca stai acasa, mananci si te uiti la TV (sau pe net)

Am mai vazut si alte topicuri. Toate par izvorate din plictiseala, fara dorinta reala sa schimbi ceva. Totul la nivel de discutie. Totul e prea greu, nimic nu merge...etc. In cazul acestui topic "as munci...daaaar, in domeniul meu...........lesinat de la masca...."

Nu e musai sa muncesti in domeniul tau. Poti sa muncesti de acasa pe un site de freelancing, de exemplu. Asta daca vrei. Da, probabil ca va trebui sa inveti lucruri noi, poate nu va fi usor - dar timp ai din belsug.

Sunt oameni (de admirat) cu probleme reale, cu membre lipsa , chiar si afectiuni mai grave (handicap si fizic si psihic) care muncesc, nu se plang.
A devenit sport national in ultimii ani - cred ca nu e zi in care sa nu apara pe softpedia un topic din asta deschis de un tanar "dezamagit de viata, nimic nu e cum trebuie".
Cum a mai spus un coleg mai sus - viata e o lupta permanenta. Mai pierzi, mai castigi...
Binele necesita efort. Fizic, psihic. Daca astepti sa-ti fie bine fara efort....o sa tot deschizi topicuri din astea...

#15
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
Va trebui neapărat să
- găsești jumatatea
- să ai un scop în viața asta
- nu ajuta pe nimeni decât dacă îti cere
- cei prosti vor muri
Obisnuieste-te cu ideea de control. Asta va fi viața noastră vrem..nu vrem.



#16
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,610
  • Înscris: 12.06.2010
Un tip il ruga pe Dumnezeu zilnic: Doamne, ajuta-ma sa castig la loto! Exasperat dupa cativa ani, Dumnezeu i se arata si-i spune: Da' cumpara odata un bilet!

Asa si tu, nu vrei sa-ti asumi nimic, nici un risc. Da-mi Doamne nu te va scoate din situatia actuala. Fa ceva! Ia un bilet la loteria vietii!

#17
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
E destul de trist sa vad victime ale psihozei creata de mass media, eu imi traiesc viata la fel ca inainte, merg la lucru, la sala(acolo nu poarta nimeni masca), ies pe afara, interactionez cu oamenii.
Mai mult nu pot sa spun aici, zici ca ai master in psihologie, da-ti seama singura.

#18
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
am prieten care e inscris pe lista de transplant hepatic si s-a vaccinat.
a calatorit si in interes de serviciu, a fost in vacante, munceste, se straduieste sa aiba o viata cat mai apropiata de normal.

dupa cum scrii, pari o fata educata, chiar nu gasesti resurse sa iesi din starea asta proasta?
vaccineaza-te si cauta-ti un loc de munca, de aici va veni iesirea din criza in care esti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate