Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Am primit azi in SMS de la telekom cu ceva si nu stiu ce reprezinta.

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
polar006140

polar006140

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 05.10.2007
Eu nush ce sa zic. Nelimitat e de vreo 4 ani, De ce ai ramane pe astfel de abonament la reinnoire?

#38
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 03.04.2007
Crede-ma ca stiu ce vorbesc, am lucrat in vanzari in telecomunicatii.
Sunt persoane carora li s-au oferit acele abonamente si nu le au reiinoit, au ramas in vechiul portofoliu.

Sau alt exemplu, nu se mai comercializeaza dar ss utilizeaza
https://www.telekom..../prod772342125/
Pret? Va las pe voi sa ghiciti.
Peste pretul actual de lista

Edited by csachiri, 08 September 2021 - 15:52.


#39
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 24.10.2016

 polar006140, on 08 septembrie 2021 - 15:34, said:

Eu nush ce sa zic. Nelimitat e de vreo 4 ani, De ce ai ramane pe astfel de abonament la reinnoire?

Din lene, sau dezinformare. Sau unii sunt comozi.

#40
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
Prea ne ia ca din oala, asa, pe nepusa masa, cu 2 saptamani inainte...chestiile astea se anunta si ele mai finut, cu cel putin o luna inainte, da' ma rog...stilul Telejeg.

#41
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

 MembruAnonim, on 08 septembrie 2021 - 14:38, said:

Cosmote spre Telekom a fost un rebranding, aceeasi retea.

TKR e o retea fixa care a vandut pachete cu mobil inclus, mobil prestat de TKRM, simuri TKRM.

TKR apartine acum de Orange. TKRM nu mai poate presta servicii de mobil pentru ei.

Stii tu vreo posibilitate pentru ca sim-urile alea sa se inregistreze peste noapte in Orange?
Nu exista.

Cu siguranta cei care au acum mobil cu net nelimitat etc. pe TKR pot sa-si ia gandul ca ORO le va oferi beneficii similare pe reteaua lor la 5 euro.

In cel mai rau caz pot incropi un fel de roaming national spre ORO pt acele sim-uri, sa se taie accesul in Telekom si sa se poata inregistra in roaming pe ORO. Dar ele tot imsi-uri de 226 03 vor avea.
De ce nu ar oferi si orange beneficii similare la 5 euro ?! Nu vad de ce nu.

SI nu am inteles ceva, prietenu meu are Telekom insa apare tot Cosmote la telefon ca si cum la nr lui nu s-a schimbat numele retelei, de ce ?! Ce naiba se intampla ?

Edited by MinettoMatoi, 08 September 2021 - 17:48.


#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru ca Orange nu vrea sa fie un operator ieftin. Mi se pare ca au și declarat public mai demult direcția în care se îndreaptă. Plătești mai mult, primești mai bun. Nu vor sa aglomereze rețeaua cu nelimitat la 5 euro. :)

Edited by MembruAnonim, 08 September 2021 - 17:47.


#43
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

 l_dan, on 08 septembrie 2021 - 14:41, said:

In mesajul primit se evoca varianta rezilierii?
Nu scrie de reziliere in mesaj.

Mai bun primesti ce ?! Ca si telekomu merge impecabil. Mai acum 2 ani parca, primisem mesaj ca in UE nu mai am 1000 minute pe fix asa cum am nationale aici, ci doar 100 asa cum aveai pe mobil in UE, de ce taiau din beneficii telekomu ?! Ceva nu e in ordine.

Edited by MinettoMatoi, 08 September 2021 - 17:51.


#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Primești VoLTE, VoWiFi, acces 5G, nelimitat toate resursele, în special net care nu e limitat pe streaming, celule urbane și nu numai în 2CA/3CA/4CA. La Vodafone e la fel. :) amândoi sunt în aceeași direcție.

Pentru 5 euro în plus eu zic ca merita cu siguranță. Pentru oferte ieftine ai digi mobil... Culmea, cu VoLTE și VoWiFi.
Plus acces fără restricție în roaming la voce prin wireless.

Bine, ar mai fi... eSIM, schimbare la distanta din cont direct a cartelei în caz de nevoie și livrare oriunde fără cost și altele. Dar na...

#45
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Asta pt cine e pasionat de esim, vowifi si restul de balarii, de o utilitate reala discutabila. Telekom merge foarte bine, nu am simtit niciodata vreo limitare de viteza la netul nelimitat, acoperire decenta, calitate a sunetului in convorbiri decenta, preturi super. Am abonament nelimitat 5 redus la 3 euro (si inca unul la 1 euro), as merge in continuare asa fara sa simt nevoia schimbarii providerului... si in caz ca voi fi nevoit sa renunt la Telekom, alternativa rezonabila este Yoxo.

Edited by l_dan, 08 September 2021 - 19:14.


#46
chriss

chriss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 14.08.2004

 l_dan, on 08 septembrie 2021 - 19:12, said:

Asta pt cine e pasionat de esim, vowifi si restul de balarii, de o utilitate reala discutabila. Telekom merge foarte bine, nu am simtit niciodata vreo limitare de viteza la netul nelimitat, acoperire decenta, calitate a sunetului in convorbiri decenta, preturi super. Am abonament nelimitat 5 redus la 3 euro (si inca unul la 1 euro), as merge in continuare asa fara sa simt nevoia schimbarii providerului... si in caz ca voi fi nevoit sa renunt la Telekom, alternativa rezonabila este Yoxo.
Total de acord cu tine,exemplu,mănăstirea Hadâmbu,jud.Iasi,Telekom semnal 4g+ full,Orange la fel,Vodafone semnal la limită 4g și chiar prezenta fără semnal când se apela,părea ca telefonul este închis,deci no comment.

#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mănăstirea ta e etalonul acoperirii telefoniei mobile din RO, daca asa sta situatia si Vodafone n-are semnal in manastirea hadambu e foarte grav.

Maine poimaine parca vad ca Vodafone n-are semnal nici la schitul frână, rusinos.

Edited by MembruAnonim, 08 September 2021 - 19:37.


#48
sarighiol

sarighiol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 09.02.2007
Da, dar dacă Telekom mobile și Digi sunt așa de prost cotați, în timp ce Orange și Vodafone sunt „sus”, nu se justifică absolut deloc să mai fie zone fără 4G la Vodafone. Ultimele exemple întâlnite de Vodafone fără 4G la începutul lui septembrie 2021: Varlaam județul Buzău și Comandău județul Covasna. Sunt zone de interes turistic de nivel mediu. Dacă în aceste localități Vodafone nu decât până în 50 de SIM-uri „staționare”, interes pentru update al acoperirii zero. Păi de unde să aibă clienți? Varlaam a fost până prin 2002 doar cu semnal Orange și apoi Cosmote, iar Comandău a fost acoperit prima dată de Cosmote.
Și nu se justifică nici faptul că încă mai există zone unde doar Telekom mobile sau Digi Mobil are semnal acum în septembrie 2021: în micul sat Vadu Oii al comunei Varlaam, există doar o mică stație Telekom, iar la Cabana Voina din județul Dâmbovița la începutul verii acesteia Digi a fost primul operator care a acoperit această zonă de mare interes turistic, după ce ceilalți operatori ne-au încasat vreme de 24 ani, oferindu-ne doar ce au vrut ei!!!
Cum se justifică faptul că cei ieftini i-au depășit pe cei scumpi? Nu numai la prețuri e diferență, ci și la acoperire, și la roaming-ul disponibil pe abonamentele de 2 euro la preț de 10 ori mai mic decât Orange și Vodafone în țările din afara SEE, și la VoWifi disponibil în roaming.
Deci Digi etalonul prețurilor la servicii mobile ne-a arătat că se poate și fără a ne jumuli de bani!
Precizare: Mănăstirea Hadâmbu nu este în zonă pustie, ci în satul Schitu Hadâmbului, în apropierea căruia se află alte 2 sate: Urșița și Hadâmbu. Zona prezintă dificultate la acoperirea cu semnal de telefonie mobilă din cauza reliefului și din cauza pădurilor de foioase. În condițiile în care Orange, Telekom și Digi au depășit aceste piedici și au acoperit chiar și acestă zonă cu sate mici, prin construire de site-uri și colocare, se cuvenea ca și Vodafone să se deranjeze să acopere.
Și nu am dat aici decât câteva exemple în care Vodafone este în urma tuturor la acoperire. Exemplele pot continua de pildă cu localitățile Plavățu, Cireșu și Jghiab din județul Buzău.
Toți se îmbulzesc precum oile să acopere orașele mari, iar localitățile mici rămân uitate. Tot RCS-RDS poate fi etalon: când a început să cableze cu fibră un județ, ia totul la rând, până și cătunele cu 5 case.
În Măcin județul Tulcea Vodafone nu are decât vreo 700-800 de numere staționare sau care pleacă rar din zonă și de aceea nu-i interesează că viteza la internet nu trece de 14 Mbps și că ceva nu mai funcționează la stație, iar Orange are peste 6000 de numere + numerele din localitatea Carcaliu pe o singură stație cu 3 sectoare și de aceea nu-i interesează că apelurile VoLTE și VoWifi din Orange către alte rețele se aud mai rău decât apelurile 3G, că viteza de internet scade brusc de la 64 Mbps la 5-6 Mbps fiindcă configurația 4G 2CA 800+1800 Mhz nu face față traficului.
Dacă în birouri situația dă bine, de ce să mai treci la practică la fața locului...
Deci e bine să vorbim pe exemple concrete, nu pe abstract...

#49
broris

broris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 08.12.2017

 MembruAnonim, on 08 septembrie 2021 - 18:00, said:

Primești VoLTE, VoWiFi, acces 5G, nelimitat toate resursele, în special net care nu e limitat pe streaming, celule urbane și nu numai în 2CA/3CA/4CA. La Vodafone e la fel. Posted Image amândoi sunt în aceeași direcție.

Pentru 5 euro în plus eu zic ca merita cu siguranță. Pentru oferte ieftine ai digi mobil... Culmea, cu VoLTE și VoWiFi.
Plus acces fără restricție în roaming la voce prin wireless.

Bine, ar mai fi... eSIM, schimbare la distanta din cont direct a cartelei în caz de nevoie și livrare oriunde fără cost și altele. Dar na...

Telekom n-are nimic din toate astea? Nu e de mirare ca au cazut pe ultimul loc.

#50
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 PicoDazore, on 08 septembrie 2021 - 13:05, said:

la abonamentul optim nelimitat


Care ar fi asta "optim"... :)?!

 sarighiol, on 08 septembrie 2021 - 22:32, said:

Cum se justifică faptul că cei ieftini i-au depășit pe cei scumpi? Nu numai la prețuri e diferență, ci și la acoperire, și la roaming-ul disponibil pe abonamentele de 2 euro la preț de 10 ori

Prin "foamea" de cota de piata... :)?

#51
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
De ce credeti ca acum vreo 2 ani au redus minutele pe fix UE de la 1000 la 100 ?! Telekom mobil ma refer. Adica aveai minutele nationale si ptr fix in UE.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate