Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Am primit azi in SMS de la telekom cu ceva si nu stiu ce reprezinta.

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cosmote spre Telekom a fost un rebranding, aceeasi retea.

TKR e o retea fixa care a vandut pachete cu mobil inclus, mobil prestat de TKRM, simuri TKRM.

TKR apartine acum de Orange. TKRM nu mai poate presta servicii de mobil pentru ei.

Stii tu vreo posibilitate pentru ca sim-urile alea sa se inregistreze peste noapte in Orange?
Nu exista.

Cu siguranta cei care au acum mobil cu net nelimitat etc. pe TKR pot sa-si ia gandul ca ORO le va oferi beneficii similare pe reteaua lor la 5 euro.

In cel mai rau caz pot incropi un fel de roaming national spre ORO pt acele sim-uri, sa se taie accesul in Telekom si sa se poata inregistra in roaming pe ORO. Dar ele tot imsi-uri de 226 03 vor avea.

Edited by MembruAnonim, 08 September 2021 - 14:42.


#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu se înregistrează nimic în Orange... Logic. Și pentru TKR îți dădea alt SIM, dacă treceai de la cosmote la Romtelecom. Erau SIM-uri fără logo :lol:

#21
giusepe2002

giusepe2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 12.07.2017

View Postcsachiri, on 08 septembrie 2021 - 14:34, said:

Nu as vrea sa te contrazic de dragul de a te contrazice, dar din cate imi amintesc, eu nu am schimbat cartela Cosmote si dupa o perioada mi a aparut logo Telekom pe ecran.
In alta idee, circ va fi cu siguranta daca vor face noi contracte si apropo tu sti mai bine, adio semnal de pe site-urile Tekekom?
Sunt localitati unde Orange e slab si outdoor.

Da chiar așa, odată cu preluarea TKR de către Orange, noi cei care suntem pe TKRM vom putea experimenta probleme cu semnalul în anumite zone?
Nu cred că intra nimeni cu ofertele alea în Orange, referitor la abonamentele de mobil. Cu siguranță se vor face contracte noi.
La preluarea AKTA de către RDS nu s-au făcut contracte noi?

#22
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006

View PostMinettoMatoi, on 08 septembrie 2021 - 12:16, said:

Azi am primit urmatorul mesaj de la Telekom:

"minutele/sms in retea se vor consuma doar in reteaua TKRM, iar cele catre reteaua TKR se vor consuma din minutele/sms nationale incluse".
Nu am inteles despre ce e vorba ! Ma puteti lamuri ? Am citit ce inseamna TKRM, insa ce e TKR ?
Pana acuma nu dadeam sms si nu foloseam minute in Telekom Romania Mobile Communications S.A (TKRM) ?! Adica tot in reteaua telekom ca doar erau minute/sms in retea.
Nu inteleg ce e cu TKR ala. TKR pare sa fie telekom fix ? Adica banui ca daca lipseste M, inseamna ca e reteaua fixa si nu mobila.
In mesajul primit se evoca varianta rezilierii?

#23
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,927
  • Înscris: 28.09.2017
@w21

Cred că există o posibilitate de integrare a sim- urilor TKR în Orange , roaming național, cum a fost parteneriatul Digi - Vodafone.

Edited by A-ONE, 08 September 2021 - 14:44.


#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgiusepe2002, on 08 septembrie 2021 - 14:41, said:



Da chiar așa, odată cu preluarea TKR de către Orange, noi cei care suntem pe TKRM vom putea experimenta probleme cu semnalul în anumite zone?
Nu cred că intra nimeni cu ofertele alea în Orange, referitor la abonamentele de mobil. Cu siguranță se vor face contracte noi.
La preluarea AKTA de către RDS nu s-au făcut contracte noi?
Rețeaua radio e tot aia, nu se schimba nimic. Asta e o porcărie făcută de ei ce tine de ofertele comerciale.

#25
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,927
  • Înscris: 28.09.2017
Del.

Edited by A-ONE, 08 September 2021 - 14:43.


#26
daniel_vodafone

daniel_vodafone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 25.02.2019
oare intra si simurile alea cu un euro pe luna nelimitat cu care se laudau pe aici unii si altii? credeti ca acei oamani (care au reusit sa isi faca acel tip de abonamete) o sa planga pe aici si o sa zica ca telekom face un abuz?

Edited by daniel_vodafone, 08 September 2021 - 14:46.


#27
dondos

dondos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 19.03.2006
Cei care avea pachete convergente fix-mobil pleacă la Orange. Momentan serviciul le este asigurat printr-un MVNO peste rețeaua TKRM. Orange trebuie doar să dea drumul iar la Apolodor iar TKRM să oprească MVNO-ul.

View Postcsachiri, on 08 septembrie 2021 - 13:48, said:

Detineti careva o statistica a numarului de utilizatori servicii mobile TKRM vs TKR si defalcat prepaid?  ar fi interesant.

Quote

Trimestrul al doilea s-a încheiat cu 1,7 milioane de abonați postpaid [...] pe segmentul convergent fix-mobil (FMC) [...] 916.000 de clienți.[...]Baza totală de clienți mobili a fost de 3,54 milioane la sfârșitul trimestrului 2 al acestui an.
https://www.telekom....ancial-results/

Edited by dondos, 08 September 2021 - 14:49.


#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostA-ONE, on 08 septembrie 2021 - 14:42, said:

@w21

Cred că există o posibilitate de integrare a sim- urilor TKR, roaming național, cum a fost parteneriatul Digi - Vodafone.

La asta m-am gandit si eu, sa se taie accesul pe Telekom insa ORO sa le permita inregistrarea acelor sim-uri TKR in mod roaming in Orange. Ele tot cu imsi de telekom vor ramane, nu poate fi o solutie pe termen lung, si ma indoiesc ca ORO va pastra aceleasi beneficii la ~5 euro pe reteaua lor.

Se descurca ei.

De aia si-au pastrat companiile pe entitati diferite, mereu au fost pregatiti de vanzare. :)

Pe TKRM raman mai putin de jumatate dintre clientii postpaid, ii fac praf.
Raman cu 800k postpaid si 1.8 milioane prepaid, ~~2.6 milioane clienti.

Edited by MembruAnonim, 08 September 2021 - 14:50.


#29
broris

broris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 08.12.2017
Abonamentele de 1 euro erau pe tkrm. Rămân câștigul lui T 😀

Cat despre mobilier cu Tkr, probabil trec în orange printr-o varianta gen roamning național, cu oferta existenta, care le va rămâne activa pana la schimbarea planului (de voie sau de nevoie la un moment dat). Având în vedere ca în mesaj se spune ca de la 30 sept, numerele tkr nu mai sunt în rețeaua Telekom, dar nici nu au fost notificați de orange sa mearga sa schimbe simul, cam asta pare varianta plauzibila.

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu cred ca Orange nu o sa se complice... Le fac clienților alte oferte, dacă le vor vin la ei, dacă nu... Liberi. :)

#31
broris

broris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 08.12.2017
Plauzibil și asta.

#32
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 03.04.2007

View Postl_dan, on 08 septembrie 2021 - 14:41, said:


In mesajul primit se evoca varianta rezilierii?
Mesajele sun primite pe cartele, nu pe abonamente, momentan..

#33
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 03.04.2007
Sunt curios ce vor face cu telefonia fixa, cum o vor integra, gsm sau voip, pentru seniorii ce au doar linie fixa de la TKR

#34
polar006140

polar006140

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 05.10.2007

View Postcsachiri, on 08 septembrie 2021 - 15:20, said:

Mesajele sun primite pe cartele, nu pe abonamente, momentan..

Poi la abonament e nelimitat in orice retea deci nu se consuma resurse. Ce logica ar avea?

Edited by polar006140, 08 September 2021 - 15:24.


#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu e, au vandut destule abonamente care au doar voce nelimitat si sms-uri nationale numarate (100,etc) deci are logica sa anunte modificarea in cazurile acelea.

Edited by MembruAnonim, 08 September 2021 - 15:31.


#36
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 03.04.2007
Zici tu?
https://www.telekom....-m/postplan855/
Inca mai sunt unele active

W21: scuze, nu pt tine este mesajul

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate