Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Saptejdemii de platforme si multe lipsuri

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Doua problemele mari: nici mama lui NF / HBO GO / Prime nu are bitrate suficient de mare pentru filmele cu actiune, chiar  si in scenele statice detaliile de pe fetele actorilor nu sunt wow.
A doua ar fi ca, chiar daca insumezi un NF + HBO GO + Prime, nu gasesti toate filmele serialele.
Nu o data am cautat un titlu pe toate 3 si n-am gasist pe niciunul dintre ele; ca ulterior sa accesez un portal ce cauta pe toate platfomele si sa aflu ca e pe Apple nu stiu cum.
Sa nu mai zic ca unele titluri nu sunt deloc disponibile in Ro.


Abonamentele de mai sus le platesc cu inca 3 prieteni, vreo 33 RON de persoana, nici mult, nici putin.
Avantajul e ca e ceva content la un click distanta.

Voi v-ati lovit de problemele de mai sus ? Cum le rezolvati ? Download de pe net si copiat pe stick infipt in TV ?

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
la inceputul filmului, pe HBO Go pare sa aiba o rezolutie mai mica (presupun 480p), dar urca la 1080p in cateva secunde. Foarte rar observ (atat pe Netflix, cat si pe HBO GO) pare sa scada, la fel, tot pentru cateva secunde si apoi revine la rezolutia de FullHD.

Legat de continut, deja piata se defragmenteaza si fiecare platforma va avea productiile proprii. Deja pe Netflix nu mai sunt productiile Disney, iar cele Paramout incep sa dipara. Pe HBO Go am vazut ca o parte din fimleme cu James Bond nu mai sunt (desi le vazusem la ei).

Solutia: ori mai multi prieteni, ori renunt sa ma uit la filmul respectiv.

#3
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,043
  • Înscris: 10.04.2006
Ori din nou, ca in vremurile bune, piraterie la putere.

#4
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,120
  • Înscris: 04.02.2011
Pirateria nu va dispărea atâta timp cât content providerii nu au nici urmă de bun simț.

Eu spre exemplu am luat curiositystream de test în 4K și de multe ori se vede mai prost ca pe Youtube 1080p sau uneori chiar 720p. Pur și simplu se zgârcesc la bandă dar bani mai mult ca pe abonamentul de internet vor toți.
Și nu știu cine-i mai bătut în cap, content providerii sau cei ce le dau banii pentru asemenea mizerii.

Edited by benis, 08 September 2021 - 11:44.


#5
ritz

ritz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 21.11.2005

View PostInTech, on 08 septembrie 2021 - 10:45, said:


Voi v-ati lovit de problemele de mai sus ? Cum le rezolvati ? Download de pe net și Plex (nu cred că mai pierde nimeni timpul cu copiat sau mutat pe stick-uri.


#6
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 03.12.2005

View PostInTech, on 08 septembrie 2021 - 10:45, said:

Doua problemele mari: nici mama lui NF / HBO GO / Prime nu are bitrate suficient de mare pentru filmele cu actiune, chiar  si 1. in scenele statice detaliile de pe fetele actorilor nu sunt wow.
A doua ar fi ca, 2. chiar daca insumezi un NF + HBO GO + Prime, nu gasesti toate filmele serialele.
Nu o data am cautat un titlu pe toate 3 si n-am gasist pe niciunul dintre ele; ca ulterior sa accesez un portal ce cauta pe toate platfomele si sa aflu ca e pe Apple nu stiu cum.
Sa nu mai zic ca unele titluri nu sunt deloc disponibile in Ro.


Abonamentele de mai sus le platesc cu inca 3 prieteni, vreo 33 RON de persoana, nici mult, nici putin.
Avantajul e ca e ceva content la un click distanta.

Voi v-ati lovit de problemele de mai sus ? Cum le rezolvati ? Download de pe net si copiat pe stick infipt in TV ?

1. ei da, si eu cand ma uit la un film de actiune tot la asta ma gandesc: daca ar bitrajul putin mai mare as vedea perfect cum se ridica spranceana personajului principal in timp ce se ascunde de tirul mitralierelor si de exploziile de pe fundal

Posted Image

2. c'est la vie....
toti doresc sa aiba titluri exclusive care sa te faca a te abonezi la ei. Daca ai avea pe Netflix si "The boys" si "The Mandalorian" de ce ai lua vreodata HBO sau Disney ?

Edited by takillya, 08 September 2021 - 11:49.


#7
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
poate ar trebui să folosiți televiziunea clasică pe cablu și nu platforme de streaming

#8
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Ce sa facem romanii s-au obisnuit sa pirateze si li-se pare normal pentru 33 lei (bani de un bilet la cinema) sa aiba acasa acces la orice titlu vizeaza si bineinteles si in format 4K cu Dolby Vision si Dolby Atmos. ..
Exista niste chestii numite licente  pe care platformele de streaming le platesc producatorilor pentru fiecare titlu pentru tara/teritoriu, exceptie fac productiile proprii.
Din lista ta mica de platforme la care ai imparti accesul cu prietenii,familia lipsesc doua platforme mari localizate si in Europa Disney Plus si Apple TV Plus (e drept acestea nu sunt disponibile in RO deocamdata  ...)
La acestea mai adaugam platformele din US Hulu, Showtime, Peakcock, Paramount + si lista e lunga. Fiecare plaforma are titlurile ei exclusive !
Indicatiile despre cum sa piratam (in 2021) nu cred ca isi au locul pe acest forum (ca pana la urma cam  acesta se solicita in acest thread).

Edited by MD, 08 September 2021 - 12:15.


#9
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 17.01.2012
„...vreo 33 RON de persoana, nici mult, nici putin...”

zicem așa ceva în vreme ce ducem gunoiul cu mașina... :(
statisticile ne arată că aruncăm o tonă de mâncare la gunoi...
purtăm încălțări „sport” de 800 de lei
etc

#10
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Vorba vine de persoana, de 33 lei se uita toti din casa probabil 3-4-5 persoane.
Trebuie inteles ca platforme de streaming nu inseamna doar Netflix, Amazon Prime, HBO Max (GO) cele la care avem noi oficial acces in RO deocamdata.
Chiar daca vor veni si DisneyPlus si AppleTV+ candva in RO multi se vor plange ca mai trebuie sa scoata cativa lei sa imparta si abonamentele alea (desi la Apple va fi probabil cam complicat un pic) si pe urma cum eu platesc/impart abonamente la 5 platforme si tot nu gasesc nu stiu ce titlu  ...
Trebuie inteles ca fiecare platforma are productiile proprii pe care nu le vand decat in teriitorii unde platforma nu e prezenta sau doar dupa o perioada lunga  - pentru ca licente.
Deocamdata  fragmentarea platformelor de streaming e foarte mare si sanse de agregare 0 .

Edited by MD, 08 September 2021 - 12:39.


#11
id-forum

id-forum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 02.09.2021
Colegi de forum au dreptate, stai si te gandesti... ce bine era cand era doar Netflix si gaseai toate filmele acolo.
Acum practic te imping spre piraterie prin lacomia platformelor de streaming.

#12
unGreu

unGreu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 10.05.2005
offtopic, stie cineva care e motivul pentru care appletv+ nu a venit inca in Romania? il am cu cont de state si merge pe tv cu aplicatia de uk fara vpn, dar totusi care e problema?

#13
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Partea trista e ca Apple Tv+ lipseste doar in cateva tari Romania, Coreea de Nord si mai sunt vreo 2-3 parca ...

View Postid-forum, on 08 septembrie 2021 - 12:33, said:

Colegi de forum au dreptate, stai si te gandesti... ce bine era cand era doar Netflix si gaseai toate filmele acolo.
Acum practic te imping spre piraterie prin lacomia platformelor de streaming.
Doar de Netflix stiai tu la momentul respectiv ...

Edited by MD, 08 September 2021 - 12:50.


#14
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 15.11.2005
da, chiar, hai sa ne abonam la toate ca e si ieftin si platesti ca sa vezi doar propaganda...continut aprope zero.

#15
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,120
  • Înscris: 04.02.2011

View Postgushpi, on 08 septembrie 2021 - 12:18, said:

„...vreo 33 RON de persoana, nici mult, nici putin...”

zicem așa ceva în vreme ce ducem gunoiul cu mașina... :(
statisticile ne arată că aruncăm o tonă de mâncare la gunoi...
purtăm încălțări „sport” de 800 de lei
etc
I-auzi, care sunteți mă? Că eu nu știu pe nimeni care face chestiile pe care le spui.
Și 33 de lei pe lună per provider înseamnă vreo 130-150 de lei ca să ai acces la majoritatea providerilor de content. Cât pana mea ar trebui să plătim, 300 de lei ar fi ok? Sau 100 de euro?

View PostFlat, on 08 septembrie 2021 - 11:59, said:

poate ar trebui să folosiți televiziunea clasică pe cablu și nu platforme de streaming
Ba eu zic să folosim iar antenă colectivă pe bloc și televizorul cu lămpi. Ce atâtea fițe pe capul nostru?

#16
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
S-au terminat Discurile Bluray in magazine? Sau alea ie pe bani si ie nasoale?

Initiator, de ce nu faci tu o platforma perfecta, asa cum iti doresti? Cat poate fi de greu, din moment ce stii tu ce trebuie sa ofere o platforma?

#17
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

View PostInTech, on 08 septembrie 2021 - 10:45, said:

Doua problemele mari: nici mama lui NF / HBO GO / Prime nu are bitrate suficient de mare pentru filmele cu actiune, chiar  si in scenele statice detaliile de pe fetele actorilor nu sunt wow.
Aruncă un ochi prin setări. S-ar putea să ai bifate setările economice. Netflix și Prime permit alegerea calității. HBO e automat.

View PostFlat, on 08 septembrie 2021 - 11:59, said:

poate ar trebui să folosiți televiziunea clasică pe cablu și nu platforme de streaming
Adică să aleg reclame gîrlă plus conținut dat în reluare de zece ori plus ore fixe de așezat la televizor... mai bine nu.

#18
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Am sa piratez pana nu o sa se mai poata. Au bani corporatiile

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate