Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

"100 lei pe zi"

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#19
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,109
  • Înscris: 29.06.2005

View PostCinevadragsiiubit, on 08 septembrie 2021 - 06:22, said:

Combine de cules struguri ???????

Dap. Iti dai seama in ce ignoranta ai trait pana acum?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fv-AnyvWL7g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by florinel, 08 September 2021 - 06:28.


#20
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 25.12.2016
Dincolo de gargara asta care apare in fiecare an, ramane faptul omenii nu muncesc pe astfel de sume. Cei care vor cu adevarat sa munceasca, pleaca afara unde castiga de cateva ori mai bine. Ceilalti in niciun caz nu vor veni la munca pe o suta de lei / zi. Iar gusterii cu livezi, podgorii, sere... vor plange iar ca le ramane marfa neculeasa si se strica.

#21
clara1

clara1

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 393
  • Înscris: 07.12.2020
E puțin 100 lei pentru muncă 12 ore la câmp.

În București la salariul de 2500 lei net și la maxim 160 de ore lucrate pe lună așa fac patronii - 15 zile lucrate și 15 zile libere.

Iese ziua plătită cu 166 de lei și are angajarul și 15 zile libere.

Altfel nu lucrează lumea. Pleacă după 2 luni.

#22
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017
100 ron pe zi, dacă sunt bani în mână, reprezintă o sumă ok pentru un muncitor necalificat. Ar fi cu 44% peste salariul minim. Dacă se asigura și masă, păi e super oferta pentru un muncitor necalificat la 8 ore de muncă. Pentru 12, ar trebui într-adevăr ceva mai mult.

View Postclara1, on 08 septembrie 2021 - 06:47, said:


În București la salariul de 2500 lei net și la maxim 160 de ore lucrate pe lună așa fac patronii - 15 zile lucrate și 15 zile libere.


In București e alt cost al vieții, evident că și pretențiile sunt mai mari. În mediul rural, necalificat și cu un cost al vieții mult mai redus decât în capitală, chiar e ofertă bună dacă e sumă netă.

Edited by george_alexandru, 08 September 2021 - 06:52.


#23
clara1

clara1

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 393
  • Înscris: 07.12.2020
Păi și cei care lucrează așa în București și primesc 2500 lei net tot de la țară sunt.

Vin la muncă din comunele din jurul Bucureștiului și de aia e făcut programul ca să aibă 15 zile libere pe lună din 30 de zile.

Nu vine nimeni la angajare pe salariul ăsta care locuiesc în București.

Dacă ar fi program de 8 ore pe zi și 20 de zile lucrate și 160 de ore nu mai vine nimeni la muncă.

Se închid magazine care au vânzări zilnic și 4000 - 5000 de euro.

#24
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,798
  • Înscris: 10.01.2010

View Postgeorge_alexandru, on 08 septembrie 2021 - 06:49, said:

100 ron pe zi, dacă sunt bani în mână, reprezintă o sumă ok pentru un muncitor necalificat. Ar fi cu 44% peste salariul minim. Dacă se asigura și masă, păi e super oferta pentru un muncitor necalificat la 8 ore de muncă. Pentru 12, ar trebui într-adevăr ceva mai mult.



In București e alt cost al vieții, evident că și pretențiile sunt mai mari. În mediul rural, necalificat și cu un cost al vieții mult mai redus decât în capitală, chiar e ofertă bună dacă e sumă netă.

si totusi oameni care ar trebui sa lucreze zic ca nu este de ajuns, si nu merg.

#25
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019

View Postflorinel, on 08 septembrie 2021 - 06:26, said:

Dap. Iti dai seama in ce ignoranta ai trait pana acum?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fv-AnyvWL7g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Da Florinele sunt multi ignoranti  ca tine care au fazut un filmulet pe you tube si au crezut ca stiu el ca se pot culege strugurii cu combina. Da Florinele se pot culege acolo unde viile au fost concepute inca de la infintare pt cules cu combina, altfel in viile de la noi marea majoritate neamenajate pt asa ceva nu se pot culege cu combina. In plus de asta pt culesul cu combina ai nevoie si de alte conditii pt a putea culege strugurii mecanizat care de multe ori la noi nu exista.

#26
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015
Voi ati munci munca bruta pentru €1.5/ora?

View PostCinevadragsiiubit, on 08 septembrie 2021 - 06:22, said:

Combine de cules struguri ???????

Nu, combinele sunt muzicale pentru manele

#27
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,776
  • Înscris: 16.05.2010

View Postflorinel, on 08 septembrie 2021 - 05:31, said:

Pentru subiectul in discutie - treaba este extrem de simpla.
100 lei/zi pentru muncit 12 ore, in picioare, in soare - este putin chiar si pentru munca necalificata. E munca grea, chiar daca necalificata.
Acum stau sa ma intreb, retoric de altfel pentru ca stiu deja raspunsul, cati dintre cei care se dau viteji in fata monitorului pe forum chiar ar vrea sa munceasca 12 ore pe zi cu 100 lei? Nimeni.
Imi duc aminte de un sef pe care l-am avut la un moment dat si ne-a pus sa facem o chestie care implica ceva efort. Nu ne-a crezut ca e nasol pana nu a incercat sa vada practic cum sta treaba. S-a lasat pagubas rapid si ne-a lasat si pe noi in pace.

#28
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007
"Pentru 100.000 de euro nici nu mă dau jos din pat. Chiar aşa de rău am ajuns?"
Nicolae Mitea în 2010

#29
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019

View Postflorinel, on 08 septembrie 2021 - 05:58, said:

Cand reparam tractoare - mergeam in fiecare zi in curtea vreunui fermier.
Sa-i vezi cum se plangeau ca trebuie sa plateasca o revizie 1000 lei ! Ca e prea scump...
Imi placea sa fac o analogie " pai si o revizie la un Logan nou costa tot atat, chiar mai mult. Dar acolo duci tu masina in service, aici vine service-ul in curtea ta".

La Dacoserv (service autorizat Dacia, Bucuresti) revizia (anuala) pentru Logan este sub 1000 (cu ulei si filtre ulei, aer, polen) incluse. In prezent, pe vremea cand reparai tractoare fiind evident mai ieftina. Nu ma pricep la tractoare, dar clar comparatia ta era gresita.

#30
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMembruAnonim, on 08 septembrie 2021 - 00:22, said:

100 de lei pe zi plata unui muncitor necalificat. Acum vine toamna si este nevoie de personal pentru cules diverse recolte. Insa nu se gasesc oameni care sa vina sa munceasca pe 100 de lei pe zi. Spun ca este putin. In schimb beneficiarul argumenteaza ca este de ajuns. Cum vedeti problema?
E simplu, decat sa muncesti pe aprox. 500 euro/ luna, mai bine mergi in vest si stai degeaba pe 1000 euro/ luna

#31
clara1

clara1

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 393
  • Înscris: 07.12.2020

View PostTsunnnami, on 08 septembrie 2021 - 07:09, said:

Voi ati munci munca bruta pentru €1.5/ora?

Dacă o angajată nu vine la muncă că e bolnavă merge la vânzare în ziua aia și stă toată ziua în picioare de la șef de producție până la avocata firmei.

Dacă aude patronul străin că e un singur magazin închis și o oră că nu are cine să stea la vânzare zboară toți din birourile de la sediul central.

Edited by clara1, 08 September 2021 - 07:21.


#32
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017

View PostN3mesis, on 08 septembrie 2021 - 07:11, said:


Acum stau sa ma intreb, retoric de altfel pentru ca stiu deja raspunsul, cati dintre cei care se dau viteji in fata monitorului pe forum chiar ar vrea sa munceasca 12 ore pe zi cu 100 lei? Nimeni.


Dacă tot ești la capitolul întrebări retorice, întreba-te și câți dintre ăștia viteji în fața monitorului sunt muncitori necalificați...

Edited by george_alexandru, 08 September 2021 - 07:29.


#33
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,649
  • Înscris: 09.05.2008
Cam 75%.

#34
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Chestia asta are un nume, se numeste cerere si oferta. Piata muncii este libera, daca nu gasesi angajati inseamna ca platesti prea putin.

#35
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Eu am o mare si mare dilema. Defapt treaba asta am avut de multi ani si n-am reusit sa o inteleg: de ce atunci cand arvonesti un om la munca, trebuie sa ii dai bautura si tigari ? Inteleg, o masa calda, ceva de mancare acolo, inteleg asta. E si normal.
Dar de unde moda cu tigari si bautura ?
Chestia asta mi se pare o problema extrem de mare cand vine vorba de munca. Si alta problema mare care am observat-o chiar si la taica-miu cand era mai in putere: obiceiul de a consuma bauturi alcoolice cand munceste. Indiferent ce munceste, ca uda prin gradina, sau pune tigla pe casa...bautura la picior.
Eu nu reusesc sa concep ideea de a bea alcool cand muncesti. Da, beau si eu o bere, un pahar de vin, dar mereu DUPA ce am terminat munca. Niciodata in timpul muncii.

Cam asta am avut de zis :D

#36
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,740
  • Înscris: 30.08.2006
Combina e buna cand ai podgorie pentru produs vin. Ce se culege cu mana sunt struguri de masa de 3-4 ori mai scumpi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate