Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19784 replies to this topic

#8875
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005
nu se vede nicaieri pe site la  HE ca trebuie sa le trimiti vreo poza.

Ei iau indexul de inceput de la distribuitor (index de reziliere), care a intocmit factura finala .

Edited by alex321, 02 December 2022 - 13:30.


#8876
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005
Daca mie mi-ai raspuns, atunci cand incepi contractarea trebuiie sa le trimiti ultima factura, si soft-ul lor ia automat index-ul de acolo, dupa cum ia si cnp-ul si alte chestii.
Dincolo de asta, ultimul index transmis catre Enel (ca exemplu) pentru facturare, poate fi diferit de cel existent la data trecerii catre Hidro.

#8877
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005
ultima factura pe care o trimiti la contractare nu e aceeasi cu ultima factura intocmita de  vechiul furnizor (factura de reziliere)

he ia de la distribuitor ultimul index

#8878
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 30.07.2009
Azi am verificat în contul e-on și apar cu contractul anulat. Nu știu exact când s-a întâmplat modificarea, știu doar că pe 28 încă nu figuram la ei cu contract activ (citirea).

Aștept luna asta factura de la HE (puțin probabil, citind comentariile voastre) sau posibilitatea de a da citirea, începând de pe 24, că sa confirm 100% că îs la ei.

#8879
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005

View Postalex321, on 02 decembrie 2022 - 15:18, said:

ultima factura pe care o trimiti la contractare nu e aceeasi cu ultima factura intocmita de  vechiul furnizor (factura de reziliere)

he ia de la distribuitor ultimul index
Nu poate lua ultimul index daca tu esti in afara perioadei de transmitere.
Daca de exemplu mi-am facut contract ieri cu Hidro si la Enel am transmis ultimul index pe 24 noiembrie, distribuitorul nu poate sti cat am consumat eu in astea 6 zile. Ma rog, contor inteligent, citire prin reprezentanti, mai sunt variante, dar punem raul inainte.
Pentru a preveni surprize neplacute, caci la asta am raspuns, se anunta si distribuitorul, mai mult, ei spun ca e obligatoriu sa fie anuntati, si daca descarci modelul de notificare de pe e-distributie, o sa vezi ca are si rubrica de index, iar de trecut treci indexul de la data notificarii, nu cel comunicat catre Enel. Asa, cel putin in teorie, eviti neplacerile, iar in cazul teoretic dat urmeaza sa platesti o factura lunara la Enel, cu indexul de pana pe 24, inca una pentru alea 6 zile, dupa care intri pe Hidro. Eviti sa te incarce, eviti sa nu ia la cunostinta, si alte smecherii.

Plus ca n-ai cum sa ai factura de reziliere cu vechiul furnizor atunci cand iti faci contract cu un nou furnizor, poate doar in cazul in care exista spatii nelocuite/nefolosite, deci nu stiu de ce-o aduci in discutie.

Edited by worldwide, 02 December 2022 - 17:12.


#8880
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005
Degeaba trimiti ultimul index la distribuitor. Ei vor veni sa-l si citeasca (Distri gaz). Si ei , da ei calculeaza ultima factura de rezilierere.

Si tot ei transmit la HE ultimul index

Am facut asa in toate cele 3 locuri de consum pe care le-am migrat de la Eon la He.Si asa s-a intamplat .

Au venit omultetii si au citit indexul . De la distribuitor.

Vor apare diferente evident. Eu am dat ultima data de contract la eon pe 14 noiembrie iar ei au citit pe 21, 22 noiembrie.

Au iesit diferente....

Edited by alex321, 02 December 2022 - 17:26.


#8881
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005

View Postalex321, on 02 decembrie 2022 - 17:23, said:

Degeaba trimiti ultimul index la distribuitor. Ei vor veni sa-l si citeasca (Distri gaz). Si ei , da ei calculeaza ultima factura de rezilierere.

Si tot ei transmit la HE ultimul index

Am facut asa in toate cele 3 locuri de consum pe care le-am migrat de la Eon la He.Si asa s-a intamplat .

Au venit omultetii si au citit indexul . De la distribuitor.

Vor apare diferente evident. Eu am dat ultima data de contract la eon pe 14 noiembrie iar ei au citit pe 21, 22 noiembrie.

Au iesit diferente....
La gaz mi se citeste contorul la 3 luni, la energie electrica n-au mai venit de 2 ani, deci una-i una, alta-i alta.
Plus
https://ziare.com/en...arizare-1774312

#8882
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005
La mine vine distribuitorul corect la 3 luni.

si la gaz si la curent

mi-au citit cam 30 kw in plus dar , am vorbit in CC HE si calculul se va face astfel.

am trimis index din 24 noiembrie pe site HE iar diferenta intre 15-24 se calculeaza conform consumului estimat de mine


fara poze , chiar mi s-a spus sa stau linistit ei stiu cum "procedeaza" distribuitorul

mi s-a atras atentia sa fiu atent la prima factura HE.

Edited by alex321, 02 December 2022 - 18:33.


#8883
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005
Poate esti vreun special, cat timp am fost la Enel aveam doar 2 citiri de regularizare pe an, luna a patra si a zecea, de cand ma stiu asta scria pe factura. Cu vreun an inainte de pandemie au venit doar in octombrie, iar dupa aia s-a fasait de tot.
De 4 citiri de regularizare pe an la energie electrica n-am auzit in bula mea.

Edited by worldwide, 02 December 2022 - 18:36.


#8884
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005
eu nu sunt special

am precizat ca am fost abonat eon si nu enel

am ramas cu gazul

daca HE imi trimite facturile la 5 - 6 luni ma intorc la ei pentru ca sunt foarte exacti.


astept prima factura

Edited by alex321, 02 December 2022 - 18:44.


#8885
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005
Pai tocmai de asta, cei de la eon sunt mai speciali daca aveau regularizare 3 luni pentru energie electrica.
Si probabil ca te supraapreciezi daca crezi ca odata cu venirea ta se vor schimba lucrurile si facturile nu vor mai veni cu intarziere. Sau n-ai citit nimic inainte, n-ai intrebat un prieten...eu zic sa te intorci la aia cu regularizarea la 3 luni de pe acum, nu mai astepta.
Chiar nu va inteleg, de doi ani de zile, de cand e mai publica chestia cu Hidro, toata lumea isi face abonament la ei si dupa aia urla ca nu le vin facturile cand stiau foarte bine ca nici n-o sa le vina. Daca n-ati stiut ca e o companie de stat care nu prea lucra cu clienti casnici, deci n-avea un suport clienti pentru tot felul de agitati fiindca n-avea nevoie, plus ca fiind de stat trebuie sa faca licitatii la tot pasul si dupa cel mai mic pret, deci lucrurile n-o sa se imbunatateasca vizibil intr-un timp scurt...atunci c'est la vie, plimbati-va si agitati-va.

#8886
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005
astept

nu pot trece de pe acum . am nevoie de o factura de la he

eu nu "urlu" . mi-am exprimat un punct de vedere

mai vedem

by the way . "duelul" acesta e ultimul lucru pe care mi-l doresc

bafta

Edited by alex321, 02 December 2022 - 19:11.


#8887
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007

View Postoverseas, on 02 decembrie 2022 - 11:52, said:

M-am mutat la Hidro, cu neamuri si prieteni, la final de noiembrie.
Prima zi de contract a fost 1 Dec, vad ca nu m-a debransat nimeni.
Furnizorul vechi e CEZ, ma astept la glume si surprize cu facturile finale, oricum ultima factura primita de la CEZ a fost pentru luna August.
Saracul CEZ, are site-ul blocat si nu reuseste sa factureze, dar a reusit totusi sa imi comunice recent marirea pretului contractual. Cum nu li se blocheaza comunicarea de pret care le asigura subventii ?! Un miracol, Santa Madonna ....
August, e bine, mie hidroelectrica mi-au trimis ultima pe mai. Acu' sincer, nu ma supăr sa le trimită când o sa le cer io...

#8888
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
Nu am putut sa ma abtin, eon trimite notificari de pret cu 3,8 lei kwh, fugiti repede sa prindeti noul “mic pret”

#8889
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005
in fapt eon trimite pretul de 4,...lei plafonat pana in august la 0,8 la cei pana la 255 kwh (un pic mai mult ca HE)

eu sunt pana in 255 kwh

cand vezi ca se apropie sorocul treci pe HE :)

aceasta plafonare este posibil sa se extinda

#8890
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 27.04.2014
Propun ca acestui topic sa se schimbe titlul, mai precis sa fie  ,,ode scrise pt. eon” , mafioții care solicita 4 lei/kwh. Oare sunt oligofreni care achita asemenea facturi dintre cei care au consum de peste 300 kwh/luna?🤮

Sunteți de acord cu schimbarea titlului topicului? Cu eon înainte!🤮

Edited by jeff48, 02 December 2022 - 23:35.


#8891
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 22.05.2019

View Postjeff48, on 02 decembrie 2022 - 23:34, said:

Propun ca acestui topic sa se schimbe titlul, mai precis sa fie  ,,ode scrise pt. eon” , mafioții care solicita 4 lei/kwh. Oare sunt oligofreni care achita asemenea facturi dintre cei care au consum de peste 300 kwh/luna?🤮

Sunteți de acord cu schimbarea titlului topicului? Cu eon înainte!🤮
👍 , sau....."ode scrise mai marelui Enel" (alt..."lacom"), că al lui este....edistribuție (în toată țara) , în numele tatălui (statul) , al fiului ( "investitorii") și al sfântului duh (prostia,lașitatea,egoismul românilor) , că al lor este profitul , lăcomia și "slava"......amin 😁 . Deci , eu sunt de acord să schimbăm , dar în Enel și ne mutăm cu toți la el , așa poate nu mai pleacă , îi facem un "altar" , la fel de mare ca al "Marelui Alb" (mai marele preot Daniel,pentru cine nu știe😁) , lângă Catedrala neamului , pentru că "altarul" de pe Bd. Unirii din București...este prea mic . Și o dăm "naibii" de Hidroelectrica , pentru că ea , nu ne trimite lista de "rugăciuni si cotizare" (factura) în fiecare lună , nu avem aplicație , este "naspa" , venim așa , ca....proștii la ea , în loc să stăm sub "umbrela protectoare" a "Marelui ENEL" .

#8892
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 31.01.2005

View Postworldwide, on 02 decembrie 2022 - 19:00, said:

fiind de stat trebuie sa faca licitatii la tot pasul si dupa cel mai mic pret, d
Asta e legislatia minunatei UiE, nu e o chestie a statului roman.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 1 anonymous users

jeff48

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate