Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19808 replies to this topic

#8839
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Estimat... Cuvântul magic.

#8840
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,256
  • Înscris: 14.04.2009
Noua platforma HE vine cu surprize...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/T0hdz6SwGU8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8841
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014

 Fane, on 01 decembrie 2022 - 02:56, said:

Cand o sa vina plata o sa fie o cocoloasa mare.
O sa-ti vina pe rand facturile, una intr-o luna, alta in cealalta luna si tot asa, nu-ti vin toate odata, pt. ca furnizorul nu are voie prin lege sa emita doua facturi in aceeasi luna calendaristica! Eu am intrat "in paine" la ei, intr-un loc de consum la inceputul lui iulie v(acolo nu am consum decat vara), si in celalalt la mijlocul lui august, deci prima factura va veni 18-31 august (sau maximum 18 august-30 septembrie, cum au mai patit altii). Si oricum, ai termen de plata 45 de zile, nu ca la altii 15 sau 30, deci te poti intinde cu plata pana luna urmatoare, la leafa urmatoare fara grija penalitatilor ca ai intarziat!

#8842
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013
Imposibil sa emita doar 1 factura pe luna si aceea cu consumul unei singure luni, ca nu ar elimina intarzierea niciodata. Ar emite luna aceasta factura cu consumul de acum 5 luni, luna viitoare cu consumul de acum 4 luni devenit intre timp ‘batran’ tot de 5 luni, etc, etc, ar ramane permanent cu 5 luni decalaj. Posibil sa vina la gramada totul, cine vrea plateste asa, cine nu a pus bani deoparte cere esalonare pe 3 luni. Sau sa emita lunar cu consumul pe cate 2 luni (de exemplu) pana recupereaza intarzierea, idem cu posibilitate de esalonare - asa esalonarea va fi in total pe o durata mai mare, dar recuperarea intarzierii ar dura pana la primavara-vara.

#8843
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Nu vine nimic la gramada, e usor de recuperat daca se emit facturi la 2-3 spatamani si in 3-4 luni se regleaza la zi.

#8844
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 27.08.2021

 toto_riina, on 01 decembrie 2022 - 10:35, said:

O sa-ti vina pe rand facturile, una intr-o luna, alta in cealalta luna si tot asa, nu-ti vin toate odata, pt. ca furnizorul nu are voie prin lege sa emita doua facturi in aceeasi luna calendaristica! Eu am intrat "in paine" la ei, intr-un loc de consum la inceputul lui iulie v(acolo nu am consum decat vara), si in celalalt la mijlocul lui august, deci prima factura va veni 18-31 august (sau maximum 18 august-30 septembrie, cum au mai patit altii). Si oricum, ai termen de plata 45 de zile, nu ca la altii 15 sau 30, deci te poti intinde cu plata pana luna urmatoare, la leafa urmatoare fara grija penalitatilor ca ai intarziat!
Atunci o sa vina o factura pe luna cu consumul aferent a 2 luni din urma. De exemplu pt gaze asa a facut Enel la inceputul anului asta, nu au emis o perioada si cand a emis era o factura pentru doua luni.  Si partea asta cu ilegal e o gluma, in cel mai rau caz poate ANRE sa le dea o amenda de 100.000 poate maxim 200.000, o contesta, si o platesc in cel mai bun caz daca pierd procesul peste cativa ani, cand valoreaza in mod real jumatate si oricum nu le pasa conducatorilor Hidro, ca nu e din buzunarul lor.

#8845
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008
Eu am doua locuri de consum.

La unul ultima factura a venit cu consumul cumulat pe 4 luni.... din ianuarie pana in aprilie, primita in 8 august.....

Insa la un alt loc de consum ultima factură a fost pentru decembrie anul trecut....primita in martie.

Asadar au de imi facturat la primul loc cam de 1000 ron si la al doilea 1200 ron 😂😂

Edited by blackskorpion, 01 December 2022 - 11:03.


#8846
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
https://www.infofina...uri-reduse.html

Prostia asta se aplică și contractelor Hidro de la 1, banuiesc

Ăștia chiar nu gândesc că poate ai bătrâni la un loc de consum ?

#8847
Graa

Graa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 28.08.2019
Pai azi e zi liberă pentru bugetari, așa că noua platforma se va amâna pe 15 dec, dar cum vine Crăciunul, se va amâna pentru 1 ianuarie. Cum sarmalele, cârnații, salata de boef iau ceva timp să se așeze, se va amâna pentru 15 ianuarie.

Facturile vor veni probabil cumulate pe mai multe luni, altfel nu vor recupera întârzierile.

 blackskorpion, on 01 decembrie 2022 - 11:03, said:

Eu am doua locuri de consum.

La unul ultima factura a venit cu consumul cumulat pe 4 luni.... din ianuarie pana in aprilie, primita in 8 august.....

Insa la un alt loc de consum ultima factură a fost pentru decembrie anul trecut....primita in martie.

Asadar au de imi facturat la primul loc cam de 1000 ron si la al doilea 1200 ron 😂😂
Nu cred ca sunt obișnuiți sa emita facturile luna de luna și nici sa aibă așa de mulți clienți. Fără un sistem informatic upgradat nu vor face față.

Edited by Graa, 01 December 2022 - 11:25.


#8848
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 03.04.2007
Ce treaba are softul cu ziua libera?
Integrarea trebuia deja făcută, nu vorbim de prezenta umana în zi de sărbătoare.
Doar un click trebuia dacă era totul gata.


#8849
CLAU03

CLAU03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 05.06.2021
Pai ala cu click-ul e plecat la munte si vine saptamana viitoare.
Iar daca nu ii va functiona mouse-ul cand se intoarce, probabil ca nu va putea da click nici atunci.

#8850
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 csachiri, on 01 decembrie 2022 - 12:22, said:

Ce treaba are softul cu ziua libera?
Integrarea trebuia deja făcută
Probabil nu merge bine, mai e de lucru.

#8851
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 03.04.2007
Asta e cu totul altceva, dar nu cu faptul ca sunt zile libere.
Totuși au prelungit de 2 ori termenul de finalizare.
Aici e problema, ca doar nu lucrează cu amatori în IT, în ziua de azi totul se poate programa , inclusiv acel "click" în avans.

#8852
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Adevarat... acu sa nu se inteleaga ca tin partea cuiva fara motive si nici nu vreau sa cobesc dar... cred ca se va prelungi din nou.
Pur si simplu operatia a fost subestimata, nu cred ca este o simpla citire din vechiul sistem si scriere in cel nou, pesemne trebuie facute aplicatii de validare, acces, control samd si astea mai trebuie si certificate ca nu-ti permiti sa pui un cod experimental care la prima vedere merge sa lucreze in baza de date principala ca nu stii ce scrie pe acolo in anumite contexte si-ti darama toata sandramaua. Cred ca si cei de la HE au subestimat amploarea schimbarilor sau au dat de niste complicatii care dureaza mai mult decat au s-au asteptat si estimat.

Edited by andreic, 01 December 2022 - 14:16.


#8853
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,256
  • Înscris: 14.04.2009
Se intampla si la case mai mari...si ANRE a modificat, in decurs de o luna, termenul de finalizare a proiectului POCA pentru implementarea platformei POSF de schimbare online a furnizorului in 24 de ore de la 2.12.2022 (informarea din 18.10.2022) la 23.12.2022 (informarea din 17.11.2022)...cu doua saptamani inainte de termen, au spus ca va mai dura inca 5 saptamani...deci daca pana pe 9.12.2022 nu vom avea POSF functional sau nu va fi anuntata o noua amanare a finalizarii POSF, vom avea POSF-ul finalizat luna asta si cand HE anunta un nou pret de furnizare, cum si facem o schimbare de titular si gata un nou contract de 12 luni la actualul pret de furnizare...

Edited by av_myjob, 01 December 2022 - 15:07.


#8854
Graa

Graa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 28.08.2019
Platforma de contractare a fost activata pe la mijlocul lui ianuarie anul asta, dacă îmi aduc bine aminte. Posibil ca upgrade-ul sa fie gata tot așa anul viitor in ianuarie.

Eu îmi doresc ca Hidro sa reușească upgrade-ul și sa ajungă la zi cu facturarea, nu de alta, dar este ultima reduta în materie de energie și dacă pica ea, nu vreau să-mi imaginez ce preturi vor fi.

#8855
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,256
  • Înscris: 14.04.2009
Da, platforma de contractare HE a fost activata de ziua lui Eminescu pe 15 ianuarie 2022, chiar daca a fost o zi de sambata...

#8856
Graa

Graa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 28.08.2019

 av_myjob, on 01 decembrie 2022 - 15:10, said:

Da, platforma de contractare HE a fost activata de ziua lui Eminescu pe 15 ianuarie 2022, chiar daca a fost o zi de sambata...
A fost activata pe 17 ianuarie, adica luni, consemnata chiar aici.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

20 user(s) are reading this topic

0 members, 20 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate