Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19698 replies to this topic

#8695
Georgian92

Georgian92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 27.01.2021

 dan1980_25, on 26 noiembrie 2022 - 14:35, said:


Aveti restaurant?
Ca si la mine suntem 2 persoane in casa si uneori mi se pare prea mare un singur frigider de 200 l. E drept ca mancam normal adica nu mult si nici nu depozitam 15 feluri de mancare ca sa avem apoi ce sa aruncam.

Va dati seama ce oameni se vaita de consum? 2 oameni cu 5 frigidere? Plus alte nebunii la care pot renunta sau macar sa mai scada consumul.

#8696
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022
Am dat indexul azi, am constatat cu stupoare o crestere de 20% a consumului fata de Octombrie, cat pe ce sa sar de 300 kWh, sunt curios cum se va factura…prin martie cand va veni factura !

#8697
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 dan1980_25, on 26 noiembrie 2022 - 14:35, said:


Aveti restaurant?
Ca si la mine suntem 2 persoane in casa si uneori mi se pare prea mare un singur frigider de 200 l. E drept ca mancam normal adica nu mult si nici nu depozitam 15 feluri de mancare ca sa avem apoi ce sa aruncam.
De  regula gatim in fiecare zi in cantitati mici. Nu-mi place sa gatim astazi ciorba si sa mancam din ea 2 saptamani.


Pui banii deoparte vara si platesti cand vin facturile iarna
Maica-sa este sotie de fost nomenclaturist si au tot felul de obisnuinte de genu'. N-ai citit ca tin un frigider numai ptr tot felul de sucuri, bauturi si apa? Si omul este sincer, altii au la fel, dar nu spun, fac pe saracii.
Tu esti in extrema cealalta, probabil, altfel daca ai bea si ai manca diversificat, nu ti-ar ajunge nici tie un singur frigider.

Edited by Cr1spy, 26 November 2022 - 15:19.


#8698
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
Tocmai ca mananc diversificat, dar nici nu traiesc ca sa mananc. Sigur nu mananc o lopata de unt la o masa sau 4 feluri la pranz  si nici nu depozitez 4 baxuri de cola.
De baut, beau apa si rar suc sau alcool.

Edited by dan1980_25, 26 November 2022 - 15:45.


#8699
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
N-as putea trai fara suc si alte bauturi bune. Mi-ar da senzatii de austeritate. Dar eu ma incadrez intr-un frigider.

Edited by Cr1spy, 26 November 2022 - 15:44.


#8700
pius

pius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 15.02.2006
Buna ziua,
As dori o informatie,daca cineva a mai facut asa ceva.Am donat apartamentul fiului meu (acum el este proprietar)
Pot sa transcriu contractul Hidro pe numele lui? Ar fi de schimbat numai numele,CNP si C.I binenteles pe baza documentelor.
Singurul lucru care imi este teama,sa nu-l puna sa faca un nou contract.Ma poate ajuta cineva cu un sfat.
P.S. O sa astept si 01.12.22 poate apare ceva mai simplu de facut.Multumesc

#8701
CLAU03

CLAU03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 05.06.2021
Am incercat sa transmit indexul la un loc de consum unde mi-a fost schimbat contorul pe data de 31.10.2022.
Nu se poate modifica seria veche a contorului pe portalul HE, asa ca nu am reusit sa trimit indexul.
Pe site-ul E-Distributie si pe POSF apare noua serie de contor, numai la HE nu apare!

#8702
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,537
  • Înscris: 27.04.2014

 M0su, on 26 noiembrie 2022 - 15:06, said:

Am dat indexul azi, am constatat cu stupoare o crestere de 20% a consumului fata de Octombrie, cat pe ce sa sar de 300 kWh, sunt curios cum se va factura…prin martie cand va veni factura !
  Se va factura conform contractului cu  Hidroelectrica cu tarif între 0,68-0,79 lei/ kwh, foarte simplu. Inclusiv consumul subsemnatului care depășește 300 kwh pe luna noiembrie. Și dacă as fi avut 500 sau 1000 kwh/luna, tot la fel

Edited by jeff48, 26 November 2022 - 17:16.


#8703
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
E cineva pe cale sa ii expire contractul in decembrie?
L-au facut tot cu vechiul tarif?

#8704
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

 pius, on 26 noiembrie 2022 - 16:15, said:

Buna ziua,
As dori o informatie,daca cineva a mai facut asa ceva.Am donat apartamentul fiului meu (acum el este proprietar)
Pot sa transcriu contractul Hidro pe numele lui? Ar fi de schimbat numai numele,CNP si C.I binenteles pe baza documentelor.
Singurul lucru care imi este teama,sa nu-l puna sa faca un nou contract.Ma poate ajuta cineva cu un sfat.
P.S. O sa astept si 01.12.22 poate apare ceva mai simplu de facut.Multumesc
Dacă se schimbă proprietarul, trebuie făcut contract nou. Nu se moștenesc/transferă/transcriu contractele între un proprietar și altul. Se închide contractul cu vechiul proprietar și se deschide un contract nou cu noul proprietar.

Edited by tavitu, 26 November 2022 - 17:49.


#8705
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,234
  • Înscris: 14.04.2009

 pius, on 26 noiembrie 2022 - 16:15, said:

Buna ziua,
As dori o informatie,daca cineva a mai facut asa ceva.Am donat apartamentul fiului meu (acum el este proprietar)
Pot sa transcriu contractul Hidro pe numele lui? Ar fi de schimbat numai numele,CNP si C.I binenteles pe baza documentelor.
Singurul lucru care imi este teama,sa nu-l puna sa faca un nou contract.Ma poate ajuta cineva cu un sfat.
P.S. O sa astept si 01.12.22 poate apare ceva mai simplu de facut.Multumesc
Presupune o schimbare de titular de la HE la HE, care inseamna un contract nou cu HE si este un avantaj pentru ca ai 12 luni de pret fix garantat de furnizare la pretul actual de furnizare de 0.250 Lei/kWh...

1. Vizita la o sucursala HE si inchei un nou contract...
2. Prin portalul HE poti incerca sa fortezi o schimbare de titular daca ai o factura mai veche emisa de alt furnizor si daca merge anunti ulterior HE sa inchida vechiul contract pentru ca nu se stie daca HE o va face automat...
3. Prin portalul POSF cand va fi complet operational (de la o zi la alta se asteapta anuntul final)...

 victor29cr, on 26 noiembrie 2022 - 17:29, said:

E cineva pe cale sa ii expire contractul in decembrie?
L-au facut tot cu vechiul tarif?
HE nu a facut anul asta vre-o noua ofertare pentru clientii casnici carora le-a expirat cele 12 luni de contract si contractul s-a prelungit automat cu alte 12 luni la acelasi pret de furnizare de 0.250 Lei/kWh...

#8706
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009

 pius, on 26 noiembrie 2022 - 16:15, said:

Buna ziua,
As dori o informatie,daca cineva a mai facut asa ceva.Am donat apartamentul fiului meu (acum el este proprietar)
Pot sa transcriu contractul Hidro pe numele lui? Ar fi de schimbat numai numele,CNP si C.I binenteles pe baza documentelor.
Singurul lucru care imi este teama,sa nu-l puna sa faca un nou contract.Ma poate ajuta cineva cu un sfat.
P.S. O sa astept si 01.12.22 poate apare ceva mai simplu de facut.Multumesc

,, Este necesar sa ne trimiteti cererea de contractare si declaratia pe proprie raspundere (completate integral si corect) , alaturi de copia actului de identitate si ultima factura cu toate paginile, in format fizic, prin posta/curier la sediul SPEEH Hidroelectrica sau sa va deplasati la unul din sediile administrative cu documentele enumerate. Va rugam sa aveti in vedere programul de lucru cu publicul afisat pe site sau la intrarea in sedii. Cererea si declaratia se gasesc pe site ul Hidroelectrica, la rubrica client casnic. Dosarele depuse fizic pentru contractarea serviciului de furnizare a energiei electrice vor fi in continuare recepționate si inregistrate, insa procesarea acestora se va realiza ulterior finalizarii operațiunilor mentionate.

Va multumim pentru intelegere si ramanem in continuare la dispoziția dumneavoastra pentru informatii specifice activitatii de furnizare a energiei electrice.

Cu stima,
SPEEH HIDROELECTRICA SA
FURNIZARE   "

In cam aceiasi situatie (mostenire) , am trimis intrebarea la HE  pe 7.octombrie, si  foarte rapid , adica alaltaieri, am primit raspunsul de mai sus ...  Ce , 43 de zile vi se pare mult ???

LE : Se pare ca am facut o greseala publicand raspunsul lor ...Mai jos era specificat : ,,Acest mesaj este clasificat si destinat uzului: CONFIDENTIAL ''  ...Sper sa nu ajung la puscarie pentru ca am dat publicitatii documente confidentiale !   :)

Edited by tinel231, 26 November 2022 - 18:13.


#8707
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,234
  • Înscris: 14.04.2009

 Cr1spy, on 26 noiembrie 2022 - 15:17, said:

Maica-sa este sotie de fost nomenclaturist si au tot felul de obisnuinte de genu'. N-ai citit ca tin un frigider numai ptr tot felul de sucuri, bauturi si apa? Si omul este sincer, altii au la fel, dar nu spun, fac pe saracii.
Tu esti in extrema cealalta, probabil, altfel daca ai bea si ai manca diversificat, nu ti-ar ajunge nici tie un singur frigider.
Un mic calcul de cam cat ar incapea in 5 frigidere...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Pfoziz550sg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8708
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,537
  • Înscris: 27.04.2014

 av_myjob, on 26 noiembrie 2022 - 19:16, said:


Un mic calcul de cam cat ar incapea in 5 frigidere...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Pfoziz550sg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu mai ,,umpleti frigiderul” colegului nostru!

#8709
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 av_myjob, on 26 noiembrie 2022 - 19:16, said:


Un mic calcul de cam cat ar incapea in 5 frigidere...

Dar din cate am inteles, nu il lasa sa manance dupa plac, cu toate cele 5 frigidere in functie...
Desi se tine dieta la ei.

#8710
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,142
  • Înscris: 15.05.2008
Ce am observat eu si ce este pe placul meu.
O bautura tinuta la frigider e naspa, eu o prefer de la beci
Ppsibil ca eu sm deja expirat contractul la hidro, tre sa verific.


Contract expirat din 2 noiembrie, pfoi a trecut deja un an cu hidro


#8711
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,811
  • Înscris: 26.02.2010
La mine expiră pe 5 ianuarie, ar trebui să primesc notificare cu 30 de zile înainte de modificare a tarifului, sau o rămâne acelasiin continuare. Orice ar fi, il las așa cum decid ei.

#8712
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,811
  • Înscris: 26.02.2010
https://economedia.r...ml#.Y4Jng5P8tio

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

1 members, 3 guests, 0 anonymous users

mival

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate