Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19805 replies to this topic

#7633
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021
Cine a mai făcut de curând cerere de trecere la Hidroelectrica, on line, după cât timp v-au trimis contractul să-l semnați? Am făcut una cred ca mai bine de o lună și nu ma contactează nimeni. Ce trebuie sa fac? Am număr de înregistrare.

#7634
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
La online, am semnat digital și a venit totul pe mail în câteva minute..

#7635
nbh2007

nbh2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 14.02.2008

 mrfe, on 11 octombrie 2022 - 14:35, said:

Acesta este distribuitorul meu: Electrica TS
https://epayments.sd...ction=loginForm nu pot accesa chiar daca am creat cont aici https://avize.sdeets.ro/creare-cont

Aici: https://avize.sdeets... pot autentifica dar îmi apar doar opțiuni de racordare la rețea sau cereri.

Mă puteți ajuta?

Degeaba faci cont, ca nu se poate transmite indexul oricum...Deja mi-au comunicat, cand am facut cont...

Edited by nbh2007, 11 October 2022 - 16:24.


#7636
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021

 mrfe, on 11 octombrie 2022 - 16:09, said:

La online, am semnat digital și a venit totul pe mail în câteva minute..
Multumesc de răspuns. Am uitat ce am făcut atunci ca aveam multe treburi. O sa verific dacă am semnat și am uitat.

#7637
fologeam

fologeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 15.07.2006
Va salut! Am vazut pe factura hidroelectrica rubrica:"DIFERENTA VALOARE ENERGIE ELECTRICA Art.5 OUG 27/2022" cu o suma de circa 14 lei.Nu inteleg ce reprezinta asta.Se poate,va rog.sa ma lamuriti?Multumesc!

#7638
Inq

Inq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 08.08.2005

 sags, on 21 iulie 2022 - 14:21, said:

Ce inteleg eu:
Acea diferenta din tabelasul de jos e scoasa din art. 5 al OUG-ului plafonarii-neplafonate.
Din calcule, daca am inteles corect, pretul de 250LEI/MWh din oferta Hidroelectrica a avut in vedere o marja aplicata la pretul de transfer al energiei electrice intre activitatea de productie si cea de furnizare de 59LEI/MWh (= 73 - 14). OUGu’ fixeaza aceasta marja la 73LEI/MWh de unde acel plus de platit.
Prin urmare, cei care in 2021 au avut un consum mediu de peste 300kWh/luna trebuie sa se astepte la o mica scumpire (0,014LEI/kWh+TVA) pentru perioada 1.IV - 13.VII inclusiv, dupa care se revine la pretul contractual.


#7639
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013
@fologeam: Probabil in 2021 ai avut un consum mediu de peste 300kWh/luna. Atunci conform OUG in forma valabila pana pe la mijlocul lui iulie pretul facturat este calculat din pretul mediu de ‘aprovizionare’ al furnizorului (in cazul Hidroelectrica: pretul la care este transferata energia electrica de la activitatea de productie la cea de furnizare) + marja fixa de 73LEI/MWh + tarife si taxe reglementate/legale (care nu depind de furnizor). Se vede ca Hidroelectrica practica o marja mai mica decat cea impusa de OUG, de unde diferenta in plus. Din facturi postate de colegi pe aici, pentru aprilie diferenta a fost de 0,014LEI/kWh+TVA; aceasta valoare poate varia de la luna la luna in functie de pretul de transfer (impus la randul lui, intre altele, de costurile de productie); daca acesta din urma creste atunci creste si diferenta, daca el scade scade si diferenta si teoretic poti ajunge sa platesti sub pretul contractual.

#7640
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Woohoo. Am activ contractul :)
Sper să fie totul ok. Am văzut că pe 24 trebuie trimis index. Acum aștept să văd ultima factură de la Electrica FZ

#7641
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
încă o întrebare: Ultimul index facturat de EF va fi transmis către HE? A citit EF contorul în ultima zi de contract sau cum se face trecerea?

#7642
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Teoretic distribuitorul face o citire în ziua schimbării furnizorului. Practic, uneori se mai face o estimare.

#7643
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 31.07.2011

Quote

încă o întrebare: Ultimul index facturat de EF va fi transmis către HE? A citit EF contorul în ultima zi de contract sau cum se face trecerea?

la mine ENEL a facut o estimare pentru final de contract (evident pe plus si tarif mare!) si din luna mai nu am ajuns la mal cu ultima factura - nu-mi pasa de ei, am plangere la ANRE.. in urma careia s-a domesticit distribuitorul si HE care la randul ei gresise indexul de inceput. De ENEL nu-mi mai pasa..da deloc Posted Image

Edited by Pieptoasa, 12 October 2022 - 19:37.


#7644
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Si eu m-am transferat. Nu prea aveam eu ce sa caut la ei, dar daca restul sunt cam toti pusi pe smechereala, n-o sa stau eu sa-i pazesc in locul autoritatilor. Csf, ncsf.

Edited by Cr1spy, 12 October 2022 - 19:53.


#7645
Laob545

Laob545

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 28.04.2022
Ideal este ca in ultima zi de contract sa faci tu o poza la contor, ca sa ai material pentru a te certa cu enelul sau distribuitorul in cazul in care estimeaza aiurea rau.

 mrfe, on 12 octombrie 2022 - 10:44, said:

încă o întrebare: Ultimul index facturat de EF va fi transmis către HE? A citit EF contorul în ultima zi de contract sau cum se face trecerea?


#7646
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,436
  • Înscris: 29.04.2010
Macar fostii furnizori facturau cat de cat la zi consumurile lunare. Producatorii astia ca HE… ne tin cu banu’ n soare. Degeaba sunt ieftini, daca nu sunt seriosi in relatia contractuala cu clientii.

#7647
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

 Cr1spy, on 12 octombrie 2022 - 19:52, said:

Si eu m-am transferat. Nu prea aveam eu ce sa caut la ei, dar daca restul sunt cam toti pusi pe smechereala, n-o sa stau eu sa-i pazesc in locul autoritatilor. Csf, ncsf.

Și aici e de treabă, sa nu crezi că a dat norocul peste tine și ai dat peste furnizorul minune. Așteaptă și ai să vezi.

 dincadan78, on 13 octombrie 2022 - 06:37, said:

Macar fostii furnizori facturau cat de cat la zi consumurile lunare. Producatorii astia ca HE… ne tin cu banu’ n soare. Degeaba sunt ieftini, daca nu sunt seriosi in relatia contractuala cu clientii.
Ei sunt serioși dar sunt foarte intarziati. Cu toate.

#7648
muzeografRAF

muzeografRAF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.11.2014
Salutare tuturor !
Nu mi se pare că sunt țepari acești ploieșteni, dar eu sunt sceptic că vor fi lăsați să-și facă treaba...
Precizez doar ca orasul Brasov este alimentat cu apa de la barajul de pe raul Tarlung, situat cu vreo 30-40 metri mai sus decât orașul. Apa vine prin cadere libera. O turbina montata pe conducta cel mult ar micsora presiunea din aceasta dar nu foarte mult.
Om trai si om vedea ...
https://www.bizbraso...mentare-brasov/

#7649
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Am plasat o sesizare in 22.09.
O repet aici
"Buna ziua. De la incheierea contractului pana in prezent 22.09.2022 am primit 4 facturi. Cele 4 facturi acopera perioada feb-mai 2022.
F22242541 91.12 lei
F22347971 -45.56 lei
F22669837 -79.16 lei
F22669843 14 lei
Balanta facturilor este -19.6 lei. Am platit 45.55 lei (diferenta dintre prima si a doua factura). Desi perioada respectiva am consumat 59kwh (index autocitit) si ati mai facturat si cantitati estimate, cum explicati ca imi sunteti datori cu bani (~65lei)? V-ati incurcat in propriile socoteli."

A venit azi raspunsul ca nuca in perete (probabil ca trebuiau sa inchida reclamatia).
"Asa cum apare inscris si pe factura, din motive tehnice (legate de softul de facturare) soldul deocamdata nu este actualizat in facturi."



#7650
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 26.02.2010
Depune o nouă sesizare legată de soldul tău de client la hidro.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

5 user(s) are reading this topic

1 members, 4 guests, 0 anonymous users

mvmcristina

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate