Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19702 replies to this topic

#6607
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View Postdarkangel2, on 16 august 2022 - 14:54, said:



Dreptatea e una singura: contractul.
Daca stiau ca nu pot emite factura lunar, puteau sa scrie in contract ca factura se emite trimestrial, sau semestrial, sau anual, sau bianual, sau la 1000 de ani, sau oricum credeau ei ca pot respecta contractul.

Orice nu respecta contractul este nedreptate.
Sfarsit! :D
Ok, poate te recunosc și reziliază contractul pentru că nu se pot ridica la înălțimea așteptărilor tale.
De altfel poți și tu rezilia contractul.

Adevărul, nu dreptatea, este că hidroelectrica vinde curentul la preț de nimic. A ajuns să coste kWh de 4!!! ori mai mult la alți furnizori și se mai găsesc unii să se plângă de hidro???

#6608
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005

View Postdarkangel2, on 16 august 2022 - 14:54, said:

Daca stiau ca nu pot emite factura lunar, puteau sa scrie in contract ca factura se emite trimestrial, sau semestrial, sau anual, sau bianual, sau la 1000 de ani, sau oricum credeau ei ca pot respecta contractul.

Nu sunt singurii furnizori. Si repet, inteleg ca problema mare e din aprilie, de cand cu OUG-ul. Si atunci chiar nu inteleg, mie unul mi se pare o mare bunavointa ca nu au facturat cum o da sfantul si apoi sa ramai cu sold creditor la ei. Cum de fapt fac toti ceilalti. Mai mult, puteau acum sa emita 2-3 facturi de-odata, ca s-a clarificat cum se factureaza. Dar au zis ca emit esalonat... Tot nu e bine...

Sunt singurii care au un pret corect la energie si tot ne plangem ca nu ne cer banii mai repede :) Mie unul mi se pare hilar, dar poate sunt doar eu mai ciudat.

#6609
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,437
  • Înscris: 30.08.2017

View PostSwatKat, on 16 august 2022 - 15:53, said:


Sunt singurii care au un pret corect la energie si tot ne plangem ca nu ne cer banii mai repede Posted Image Mie unul mi se pare hilar, dar poate sunt doar eu mai ciudat.

Unii  sunt nemultumiti pentru ca trebuie sa tina evidenta consumului si sa spere ca atunci cand vine factura este facturat corect consumul. Iar daca ai mai multe locuri de consum, problema asta devine destul de serioasa.

#6610
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postjeff48, on 16 august 2022 - 15:10, said:

. Nici vorba, nu sunt milioane de clienți. Sunt cam 300000

Chiar nu m-ar interesa de primirea facturilor de plata dar in cazul meu sunt fără absolut nici o factura emisă din aprilie cand am trecut la Hidro. Sunt pe undeva preocupat in legătura cu indecsii transmisi lunar către Hidro, pot sa apăra aspecte in defavoarea abonatului, de exemplu intervale de indecsi care se pot suprapune și sa se solicite o plata dubla pt.acel interval. După prima factura chiar nu m-ar interesa de sosirea facturilor următoare.

Si dupa prima se incaleca indecsii, de genul ... factura precedenta avea index estimat 19917 si urmatoarea factura incepe de la 19912, deci se platesc 5 kw de 2 ori sau alta factura nu este corecta in raport cu raspunsul OD etc

Trebuie contabilitate separata la ce emit ei - cum era pe vremea prohibitiei, un registru cu indecsi reali si altul cu indecsi estimati de ei, deci timp dublu pierdut. La cine-i tanar si nelinistit, nu se simte, mai greu este la cei care mai au si altele de facut ...

#6611
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 24.04.2007

View Post000Maria000, on 16 august 2022 - 13:13, said:

Care este pretul pe kWh corect, incepand cu consumul din luna aprilie 2022 la Hidroelectrica, In situatia in care Consumul mediu lunar pe 2021 a fost <= 100 kWh, si consumul pe luna curentă, respectiv 01 - 30 aprilie 2022 a fost <= 100 kWh.

Buna intrebarea.

Prima parte a raspunsului este: variaza functie de tariful de distributie, adica functie de zona.

Eu stiu 2 cazuri: Bucuresti - 0,68 lei/kwh si Dambovita - 0,75 lei/kwh.  La tine cat este, si in ce zona?

#6612
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,353
  • Înscris: 26.01.2019
@aboicu123: "fiecare are dreptate in felul lui. Si eu, si ei."
eu: "Dreptatea e una singura: contractul."
tu:

View PostBloodRa, on 16 august 2022 - 15:51, said:

poate te recunosc și reziliază contractul
[...]
hidroelectrica vinde curentul la preț de nimic.

Doar tu stii care-i legatura intre ce a zis @aboicu123 / ce i-am raspuns eu si ce ai zis tu... :D

Dar da, o sa-mi tin gura de acum pentru ca, se stie: "pretul de nimic" justifica nerespectarea contractului!

De altfel, poate ca ar fi mai bine sa inchidem topicul ca sa nu mai riscam sa ne rezilieze Hidroelectrica contractele... :D

#6613
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Eu am dat quote la postul tău.
Eu aș vrea să avem o hidroelectrica și la motorină sau benzina, la toate utilitățile posibile, la potol, băută, samd.

Și atunci se vor găsi unii să se plângă că nu au primit rest 10 bani... 😉

#6614
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,537
  • Înscris: 27.04.2014

View PostMalineanu, on 16 august 2022 - 15:59, said:



Si dupa prima se incaleca indecsii, de genul ... factura precedenta avea index estimat 19917 si urmatoarea factura incepe de la 19912, deci se platesc 5 kw de 2 ori sau alta factura nu este corecta in raport cu raspunsul OD etc

Trebuie contabilitate separata la ce emit ei - cum era pe vremea prohibitiei, un registru cu indecsi reali si altul cu indecsi estimati de ei, deci timp dublu pierdut. La cine-i tanar si nelinistit, nu se simte, mai greu este la cei care mai au si altele de facut ...
. Obligatoriu țin ,,contabilitate”. Altfel nu se poate

#6615
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postdarkangel2, on 16 august 2022 - 16:45, said:

@aboicu123: "fiecare are dreptate in felul lui. Si eu, si ei."
eu: "Dreptatea e una singura: contractul."
tu:


Doar tu stii care-i legatura intre ce a zis @aboicu123 / ce i-am raspuns eu si ce ai zis tu... Posted Image

Dar da, o sa-mi tin gura de acum pentru ca, se stie: "pretul de nimic" justifica nerespectarea contractului!

De altfel, poate ca ar fi mai bine sa inchidem topicul ca sa nu mai riscam sa ne rezilieze Hidroelectrica contractele... Posted Image

Intr-o lume bântuită de colapsuri financiare şi politicianism un singur lucru ar mai putea schimba ceva : umanitatea. Nu o sa-ti rezilieze nimeni contractul, fiecare banut conteaza pentru strangatori. Inca nu s-a ajuns la alungarea clientilor, doar la depersonalizarea lor. Se pregateste terenul pentru A.I., asa cum se inlocuiesc oamenii cu roboti in fabrici, la fel de avantajos pentru unii ar fi si transformarea consumatorilor in ceva care sa ridice cat mai putine probleme - de orice fel. Eventual sa stea aliniati, ordonat, sa nu deranjeze punctele cardinale.

Edited by Malineanu, 16 August 2022 - 19:20.


#6616
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
In cazul de față statul pierde, dar mai puțin decât plățile compensatorii.
Dar statul niciodată nu pierde, nota de plata vine mai târziu.

#6617
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
Vazui ca incep sa-si puna problema cum pot iesi din acest rahat cosmetizat denumit  plafonarea pretului
Pana la 1 sept vom vedea modificarile la oug a plafonarii,asta asa pt aia la care vedeau totul roz ca oricum e plafonat.

#6618
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Normal să o facă, majoritatea furnizorilor au crescut exagerat prețul pentru compensare. Un preț de 3 lei pe kwh nu are nici o acoperire economică.

#6619
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,548
  • Înscris: 07.02.2003
Asa e, e peste maximul din UE, in Germania azi 508€/MWh. Adica in jur de 2.5leiKWh.

Edited by andreic, 16 August 2022 - 20:28.


#6620
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
Tîmpiți nu sînt doar în România, îi găsești și-n Germania, stai liniștit...Posted Image

#6621
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,537
  • Înscris: 27.04.2014
A apărut prima mea factura Hidroelectrica. Este emisă in data de 16.08.2022 și deocamdată este vizibila doar in contul meu Hidroelectrica. Zilele următoare probabil voi primi factura și prin email. Perioada facturare: 05.04.2022-30.04.2022 = 221 Kwh. Total plata: 164,49 lei.   1KWH=0,74429864 lei Distribuție Transilvania Nord. Consumul meu mediu pe anul 2021 este de 312KWH/ luna. Fata de indexul comunicat de catre subsemnatul in data de 24.04.2022, pana la sfârșitul lunii (30.04.2022) s-a estimat in plus la factura (numai) 10KWH. Deocamdată pare ok, ma voi convinge după ce voi primi factura prin email

#6622
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 28.09.2008
@Rav_885 am vrut sa fac contract la hidroelectrica dar mama avea buletin vechi si nu mergea direct pe site.
Am incercat cu trimis documente pe mail si dupa 3 luni in care nu am primit nici un raspuns am avut o revelatie.
M-am trecut eu titular pe contract pt ca era coproprietar la apartament si am rezolvat rapid direct de pe site.

#6623
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,537
  • Înscris: 27.04.2014
Am și achitat factura Hidroelectrica prin George BCR, nu am mai așteptat sa primesc factura prin email

#6624
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
Ce atata graba la plata facturii,eu am depasit scadenta de plata la un loc de consum,sa vad ce se intampla

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

6 user(s) are reading this topic

3 members, 3 guests, 0 anonymous users

daniel2012ro, gonzalebgd, feribalint

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate