Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19757 replies to this topic

#5851
gab-riel

gab-riel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 21.01.2022

 blackskorpion, on 05 iulie 2022 - 16:47, said:

Pago
Multumesc, a mers cu pago, cu neo bt nu, imi afisau mai multe optiuni, alegand pe singura care avea "energie" in titlu, a citit suma incorect, 283 in loc de 2,83 si anumite detalii erau gresite.

#5852
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
In #neoapp nu merge scanarea codului de bare pentru Hidroelectrica, dealtfel pe site scrie destul de clar unde functioneza. Are insa sablon furnizor unde introduci de mana informatiile.

Edited by sags, 06 July 2022 - 12:12.


#5853
Graa

Graa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 28.08.2019

 MadK9, on 06 iulie 2022 - 11:56, said:

Multumesc AndreiC! Cunosc locatia numai ca nu am timp sa ajung. Au program taman in mijlocul zilei. Acolo am eu medicul de familie, langa ei. Pot dimineata pana sa pleca la munk sau dupa ce vin, nicidecum la 11... trebuie sa imi iau liber insa suntem aglomerati si nu pot pleca.... Posted Image

UPDATE:
In urma sesizarii lansate aseara in legatura cu acest fapt (limita de spatiu la trimiterea documentelor), azi dimineata, DE RETINUT, azi dimineata aveam deja raspuns la sesizare PRIN CARE MI SE CONFIRMA FINALITATEA PROCEDURII DE CONTRACTARE (ONLINE!) PENTRU LOCATIA FARA CONSUM DIN GIURGIU!

CONTRACTARE PE CARE AM LANSAT-O SAMBATA 2 IULIE (fara ultima factura, trimis contract furnizare inschimb!). Deci am confirmarea ca vom avea contract valabil incepand cu data de 23 iulie 2022!
Acum ramane sa ajugem fizic pa Ion Mihalache la sediul lor sa finalizam si locatia Bucuresti. Pesemne depunerea fizic a documentelor pentru contractare va avea un delay... cat oare va dura?
Va multumesc celor din forum pentru toate lamuririle!

Poti incerca sa trimiti documentele si pe email daca nu poti sa mergi fizic la sediul lor. Din cate imi aduc aminte se putea si asa daca aveai buletin tip vechi, insa e posibil sa dureze mai mult contractarea.

#5854
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Din ce imi pare @MadK9 e din Bucuresti. Atunci daca procedura online nu merge poate merge la sediul din bd. Ion Mihalache fost 1 Mai, cam intre intersectia cu Banul Manta si capatul dinspre Piata Victoriei. La mine (acum 1 an) s-a rezolvat pe loc. Nu dureaza neaparat mai mult, dar depinde daca nimeresti sa fie coada sau nu iar programul cu publicul e foarte scurt.

#5855
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,436
  • Înscris: 29.04.2010

 Graa, on 05 iulie 2022 - 18:32, said:

La noi au venit sa citeasca azi indexul si chiar ma gandeam ca ultima data a fost la inceputul lui aprilie (acum vin la 3 luni). Ultima factura a fost pt martie, folosind indexul dat de mine pe 28, deci nu au folosit pt facturare citirea distribuitorului. Pe aprilie nu am primit inca factura si nici pe lunile urmatoare.
Am impresia ca pe Bucuresti-Ilfov in luna iunie nu se tine cont de indexul comunicat de abonat furnizorului. Se asteapta citirea programata a distribuitorului din cursul lunii iulie pentru regularizarea de la jumatatea anului. Daca nu ma insel, si anul trecut am dat index-ul la Enel Energie Muntenia in perioada de transmitere dar nu au tinut cont de el, a citit OD-ul pe 29 sau 30 iulie si au emis factura de regularizare in august. E ciudat, la Hidroelectrica am transmis de 4 luni prin nr de telefon verde al lor, la primele 3 martie/aprilie/mai au inregistrat indecsii corect pe site la e-Distributie, dar la a 4-a comunicare de pe 28 iunie ora 10,00 = ioc. O fi o logica si la ei, naiba sa-i ia.

Oricum, e cat de cat bine deocamdata. In alte zone ale tarii cu alti operatori de distributie, observ ca avem colegi care se plang ca nu se tine cont de valoarea index ului transmis prin platforma sau IVR, ci estimat din burta de HE sau distribuitorul zonal. Eh, macar sa emita ei facturi cat mai aproape de valorile de consum actuale. Deocamdata vedem ca somnul e dulce la furnizorul nostru de energie electrica. Mai rau e ca vine o seceta crunta, productia de curent nu va fi fructuoasa in vara asta.

Edited by dincadan78, 06 July 2022 - 18:30.


#5856
Graa

Graa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 28.08.2019
La Enel asa era, nu tineau cont de autocitirea ta daca era programata o citire in jurul acelei date. La Hidro am primit ultima factura in mai, emisa pt luna martie, si au tinut cont de autocitirea trimisa de mine pe 28 martie (+ estimarea pana la 31 martie), desi OD a venit si a citit indexul pe 8 Aprilie.
Pe iunie am trimis indexul la Hidro si apare si in platforma e-distributie, iar pe 5 iulie a venit OD si a citit indexul, si apare si acela in platforma lor. Vom vedea care index va fi folosit la facturare, deocamdata nu am primit facturile din aprilie. Sunt in Bucuresti.

Edited by Graa, 06 July 2022 - 18:53.


#5857
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,436
  • Înscris: 29.04.2010
La mine e programata citire pana pe 31 iulie, probabil vor citi la jumatatea lunii, ca si in aprilie (16/04 citit e-distributie), dar apare si indexul pe aprilie dat cu data de 28/04. Luna asta nu-mi dau seama care e explicatia, nici nu mai imi bat capul. Oricum nu avem nimic de platit. Probabil la iarna baga ei niste facuri umflate estimate pe 4-5 luni 😸😸😸

S

Attached Files



#5858
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 05.11.2009
Am primit răspuns de la HE!
„Referitor la reclamatia dumneavoastra inregistrata cu nr. 75559.317/04.07.2022, va informam

Avand in vedere faptul ca se asteapta clarificari privind modul de aplicare a OUG 27/2022, va informam ca activitatea de facturare aferenta lunilor Aprilie, Mai Iunie poate suferi intarzieri semnificative . Facturile vor fi transmise la adresa dumneavoastra de corespondenta imediat ce vor fi emise. Acestea se vor emite separat, pentru fiecare luna in parte la un anumit interval de timp astfel incat sa nu fiti pus in incapacitate de plata.

Va multumim pentru intelegere si ramanem in continuare la dispoziția dumneavoastra pentru informatii specifice activitatii de furnizare a energiei electrice.

Cu stima,
SPEEH HIDROELECTRICA SA
FURNIZARE”

#5859
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 03.04.2007
Sunt haioși, ce înțeleg ei prin anumit interval?
Trebuie emise câte 2 facturi lunar sa se ajungă la emitere lunara pana în decembrie.

#5860
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,436
  • Înscris: 29.04.2010
Nu cred ca mai ajung vreodata la zi cu facturile. Deja vad ca decaleaza cu 3 luni intarzierile deja clasice de 2 luni.

#5861
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Nu știu ce tot spuneți că vă sună cei de la Enel să vă întrebe de ce ați plecat. Se pare că în cazul meu îs bucuroși de nu m-au sunat. La cei 25 MWh anuali cred că eram o bătaie de cap mult prea mare. :)

#5862
MadK9

MadK9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 10.10.2007

 sags, on 06 iulie 2022 - 14:16, said:

Din ce imi pare @MadK9 e din Bucuresti. Atunci daca procedura online nu merge poate merge la sediul din bd. Ion Mihalache fost 1 Mai, cam intre intersectia cu Banul Manta si capatul dinspre Piata Victoriei. La mine (acum 1 an) s-a rezolvat pe loc. Nu dureaza neaparat mai mult, dar depinde daca nimeresti sa fie coada sau nu iar programul cu publicul e foarte scurt.
Asa este!
A fost sotia ieri si a depus actele necesare! A spus ca nu era chiar nimeni acolo si ar trebui ca pana vineri sa primim contractul semnat! Pe mail chiar nu poti trimite nimic, au blocat posibilitatea asta prin impunerea unei limite minime (2kb) la trimiterea email. Deci exclus sa atasezi documente. Digitalizare romaneasca.

 csachiri, on 07 iulie 2022 - 00:39, said:

Sunt haioși, ce înțeleg ei prin anumit interval?
Trebuie emise câte 2 facturi lunar sa se ajungă la emitere lunara pana în decembrie.
Mda... eu ce sa zic... Restart deja are intarziere de 3 luni la facturi, daca dupa trecerea la Hidro se mai adauga vreo 2-3 luni intarzieri, am pus-o!!! Pana la iarna va trebui sa platesc 6 luni de facturi intarziate... trai in Romania lucrului de rahat facut... Posted Image

 iogamac, on 06 iulie 2022 - 23:26, said:

Facturile vor fi transmise la adresa dumneavoastra de corespondenta imediat ce vor fi emise. Acestea se vor emite separat, pentru fiecare luna in parte la un anumit interval de timp astfel incat sa nu fiti pus in incapacitate de plata.
Hm, pai daca facturile se vor emite separat, lunar asta nu inseamna ca vor fi totusi decalate si nu se stie cand vor ajunge la zi? Ca daca se emit separat, lunar, nu vor ajunge la zi in veci! Sigur le vor regla la o eventuala trecere la alt furnizor poate? Dar cine sa plece de la ei la tariful pe care il practica in prezent?

#5863
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,607
  • Înscris: 07.02.2003

 dincadan78, on 07 iulie 2022 - 06:17, said:

Nu cred ca mai ajung vreodata la zi cu facturile. Deja vad ca decaleaza cu 3 luni intarzierile deja clasice de 2 luni.
Nu e decat o luna, nu vorbim de abonatii noi ca la aia oricum dureaza pana se regleaza.

 csachiri, on 07 iulie 2022 - 00:39, said:

Sunt haioși, ce înțeleg ei prin anumit interval?
Probabil 1-2 saptamani.

#5864
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 28.11.2017
Io am contract de pe 17/03 si nu am nici o factura, cand o veni e chinu dreacu, am vreo 1500kw, o sa suspin vreo 2/3 zile!

#5865
daddy0307

daddy0307

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.05.2007
4 locuri de consum, la 2 dintre ele aflate in sudul tarii, facturile sunt pe luna martie, venite in iunie,
la celelalte 2 locuri de consum, in Cluj nu mai am facturi din martie cand au facturat luna ianuarie.

#5866
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
La mine s-a emis pe 2 iunie pentru martie, momentan, in 7 iulie, nicio alta factura emisa. CEZ-ul pentru contractul pe persoana juridica de la bloc emite facturi consecvent.

#5867
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 05.11.2009

 theionutzradu1991, on 07 iulie 2022 - 11:46, said:

Io am contract de pe 17/03 si nu am nici o factura, cand o veni e chinu dreacu, am vreo 1500kw, o sa suspin vreo 2/3 zile!

Iată răspunsul dat de HE la sesizarea pe care am făcut-o, privind emiterea facturilor!
Avand in vedere faptul ca se asteapta clarificari privind modul de aplicare a OUG 27/2022, va informam ca activitatea de facturare aferenta lunilor Aprilie, Mai Iunie poate suferi intarzieri semnificative . Facturile vor fi transmise la adresa dumneavoastra de corespondenta imediat ce vor fi emise. Acestea se vor emite separat, pentru fiecare luna in parte la un anumit interval de timp astfel incat sa nu fiti pus in incapacitate de plata.”

#5868
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
Tocmai am primit si eu raspuns de la hidroelectrica, ca raspuns la petitia ANRE. E vinovat statul si mi s-a promis ca fix de luni se apuca de emiterea facturilor pe aprilie Posted Image Le-am trimis inapoi daca pot si eu sa platesc factura cand pot si cand am chef, tinand cont ca si pe mine ma afecteaza deciziile statului.
Oricum, mi se pare funny poza atasata, trebuiau sa treaca "cand avem chef"

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate