Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19698 replies to this topic

#5779
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005
Ca unul care am placat de la un furnizor care ma taxa cu cca 1,4 lei/kwh (si eu am avut anul trecut consumul mediu de cam 310kwh, ca am avut 2 luni parintii la noi si a mers mai nosn stop AC-ul) nu comentez si astept cuminte factura de la Hidro. Ca vine peste 5 luni, aia e, macar stiu ca platesc la fel de putin ca pana acum (contractul vechi care expirase era cu pret tot pe acolo). Nu folosesc banii si aia e.

Alternativa era sa platesc un an intreg pretul asta mare si eventual sa ma rog ca in aprilie 2023 furnizorul (daca nu-l schimbam intre timp) sa-mi recalculeze tot consumul la pretul mai mic, plafonat - si sa stau cu stres legat de consum, eu am in teorie cam 270 kwh/luna, daca nu fac vreun exces.

Vad ca indexii sunt inregistrati si la Hidro, sunt preluati si de distribuitor, vor veni facturile vreodata...

#5780
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
@SwatKat: da, ai dreptate, numai sa nu-ti vina vreo 3 facturi deodata, aia e problema, nu ca emite hidro facturile cu intrarziere...daca iti vine deodata pt. toate lunile din urma (2 sau 3 luni), clar va fi suma mare, ca se aduna, si ce faci?

#5781
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 toto_riina, on 01 iulie 2022 - 13:52, said:

@SwatKat: da, ai dreptate, numai sa nu-ti vina vreo 3 facturi deodata, aia e problema, nu ca emite hidro facturile cu intrarziere...daca iti vine deodata pt. toate lunile din urma (2 sau 3 luni), clar va fi suma mare, ca se aduna, si ce faci?

Sunt ieftine creditele la banci zilele astea dar poate se scumpesc iar pana emite H facturile ...

 optimus prime, on 01 iulie 2022 - 12:44, said:

Daca tot e 1 iulie si de azi a intrat in vigoare noul standard de performanta, le-am facut o sesizare legata de factura pe aprilie inca neemisa.Sa vedem daca raspund in 5 zile lucratoare.De fapt vreau sa ma conving ca nimic nu s-a schimbat odata cu acest nou standard de performanta si anume..ca nu voi primi raspuns in 5 zile. Posted Image

Bravo ! Eu le-am facut de ieri, cica se aplica legea de la momentul raspunsului ...

#5782
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,537
  • Înscris: 27.04.2014

 toto_riina, on 01 iulie 2022 - 13:52, said:

@SwatKat: da, ai dreptate, numai sa nu-ti vina vreo 3 facturi deodata, aia e problema, nu ca emite hidro facturile cu intrarziere...daca iti vine deodata pt. toate lunile din urma (2 sau 3 luni), clar va fi suma mare, ca se aduna, si ce faci?
Ai la dispoziție 45 zile pt. a achita factura, facturile, de la data emiterii facturii, facturilor. Scadenta plății cea mai lunga de la emitere. In 45 zile ,,faci rost de bani”!

#5783
CLAU03

CLAU03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 05.06.2021
Eu nu vad de ce atata agitatie ca nu vin facturile decat dupa 2-3-4 luni (in cazul in care se factureaza indexul corect sau estimat dar aproape de adevar). Foarte bine, asta inseamna ca HE ma crediteaza toata aceasta periaoda + inca 45 zile termen de plata. Asta insemna credit fara dobanda. Ce n-as da sa fie la fel si la benzinarie, supermarket etc... sa cumpar acum si sa achit peste cateva luni.
Acum, veti spune ca vine o factura mare si din ce o sa o platesc ca se aduna o suma la fel de mare? Tot din banii pe care i-ai fi platit lunar la curent electric. Numai ca din banii pe care nu ii platesc la HE timp de 2-3-4 luni pot cumpara alte bunuri care in perioada aste se pot scumpi cu 10-20-50% etc... la curentul consumat pretul ramane acelasi la HE.

#5784
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005
Si eu am trecut in februarie la hidroelectrica, trimis index luna de luna si nici acum nu mi-au venit facturile. Am pus deoparte suma care ar fi trebui sa o platesc lunar si astept.
Nu mi-e frica de deconectare, ma bazez pe faptul ca trebuie sa trimita instiintari inainte. :D

#5785
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Buna treaba cu prelungirea pana la 31.12 a.c. in legatura cu pretul.
Contractul meu expira in 25.12 si presupun ca vor trimite o notificare de prelungire sau reziliere. La fel, banuiesc ca pentru prelungire vor indica acelasi pret din oferta actuala.
Daca cumva nu, cer schimbarea furnizorului Hidro cu Hidro cu oferta actuala.
Ar fi culmea, insa ma astept la orice.

Edited by radudd, 01 July 2022 - 18:44.


#5786
Laob545

Laob545

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 28.04.2022

 radudd, on 01 iulie 2022 - 18:41, said:

Buna treaba cu prelungirea pana la 31.12 a.c. in legatura cu pretul.
Contractul meu expira in 25.12 si presupun ca vor trimite o notificare de prelungire sau reziliere. La fel, banuiesc ca pentru prelungire vor indica acelasi pret din oferta actuala.
Daca cumva nu, cer schimbarea furnizorului Hidro cu Hidro cu oferta actuala.
Ar fi culmea, insa ma astept la orice.
Nu vine nicio notificare doar continua contractul cu prețul cel bun.

#5787
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,196
  • Înscris: 08.12.2006

 vj_Heaven, on 01 iulie 2022 - 17:54, said:

.
Nu mi-e frica de deconectare, ma bazez pe faptul ca trebuie sa trimita instiintari inainte. :D
Am stat doua luni de zile fara furnizor, cand am trecut de la restart la Hidro (initial intentionat la Enel dar mimau tras clapa)…nici dracu nu m a intrebat de sanatate, eu mi am dat seama ca nu sunt la furnizor dupa o luna, apoi a mai durat o luna sa ma rog de Enel sa remedieze si apoi sa trec la Hidro…

#5788
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,422
  • Înscris: 30.08.2017
Azi m-au sunat de la Enel să mă întrebe de ce am plecat. Ca și cum n-ar fi evident.

Le-am zis că din cauza prețului...păreau surprinși :D

#5789
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,196
  • Înscris: 08.12.2006

 george_alexandru, on 01 iulie 2022 - 19:22, said:

Azi m-au sunat de la Enel să mă întrebe de ce am plecat. Ca și cum n-ar fi evident.

Le-am zis că din cauza prețului...păreau surprinși :D
Sigur ca da….cred ca au si plans dupa terminarea apelului. Sa stii, ca ala/aia care te-a sunat , s a dus acasa si a povestit copiilor si sotului/sotie de ce raspuns ai dat tu..exact.

Ii doare in dos , e procedura standar sa sune clientul care pleaca , plus ca e serviciu externalizat, nu o face Enel , ci au subcontractat activitatea.

#5790
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005
Ce fac daca imi vine de plata o suma mare? Platesc. Exact cum a zis @CLAU03.

Oricum plateam lunar nu? Deci fie folosesc banii pe altceva acum, fie ii pun de-o parte caci stiu cam cat e factura lunara si achit la momentul respectiv 1-2-3-9 facturi. Credot fara dobanfa, ca nu ma tazeza suplimentar HE ca le consum curent fara sa platesc :)

#5791
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 26.01.2019

 george_alexandru, on 01 iulie 2022 - 19:22, said:

Azi m-au sunat de la Enel să mă întrebe de ce am plecat. Ca și cum n-ar fi evident.
Le-am zis că din cauza prețului...păreau surprinși Posted Image

 cuculea, on 01 iulie 2022 - 19:25, said:

Ii doare in dos , e procedura standar sa sune clientul care pleaca

Exact.
Din aceeasi cauza si raspunsul ar trebui sa fie unul pe masura, adica venit tot din "dos".
De exemplu:
- De ce nu?
- Pentru ca pot!
- Ma plictiseam
- Era miercuri
- Ploua...

Cum ar fi sa se centralizeze zeci de raspunsuri din astea? :D :D :D

In loc sa ne enervam, am putea sa ne distram pe seama acestor "derutati"...
Doar zic...

#5792
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,446
  • Înscris: 03.04.2007

 george_alexandru, on 01 iulie 2022 - 19:22, said:

Azi m-au sunat de la Enel să mă întrebe de ce am plecat. Ca și cum n-ar fi evident.

Le-am zis că din cauza prețului...păreau surprinși :D
Eu am primit mail citez
"
Dorim sa va comunicam faptul ca momentan contractul dvs a intrat in proces de reziliere cu data de 10/07/2022, urmand a fi emisa factura de ultim consum in baza indexului citit de catre operatorul de distributie. "

#5793
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,539
  • Înscris: 07.02.2003

 george_alexandru, on 01 iulie 2022 - 19:22, said:

Azi m-au sunat de la Enel să mă întrebe de ce am plecat. Ca și cum n-ar fi evident.
Le-am zis că din cauza prețului...păreau surprinși Posted Image
Trebuia sa-i ucizi cu dinalea ca in afara de pret bun vrei energie verde Posted Image

Edited by andreic, 01 July 2022 - 21:19.


#5794
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,537
  • Înscris: 27.04.2014

 george_alexandru, on 01 iulie 2022 - 19:22, said:

Azi m-au sunat de la Enel să mă întrebe de ce am plecat. Ca și cum n-ar fi evident.

Le-am zis că din cauza prețului...păreau surprinși :D
. Și eu am fost sunat din partea Enel și am fost intrebat la fel

#5795
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 26.01.2019

 Malineanu, on 01 iulie 2022 - 22:27, said:

Tu ai ceva din picturile naive de la Sapanta ... Poa' sa fie oful topicului cat de mare, tu vii cu albastru de Voronet si voie buna ...

Sa nu se inteleaga gresit:

Cand cineva iti face nasol, du-te peste el cu de toate ca saorma!
Din decembrie incerc sa obtin de la Engie formulele de calcul ale plafonarii din facturile FUI, am ajuns la 6 reclamatii la ANRE, si o sa o tin tot asa pana le obtin.
Chiar acu' am primit ultimul raspuns de la Engie, deci urmeaza o noua reclamatie la ANRE. :)

Insa cand te suna cu hipstereala / prosteala de tipul "Vai, vai, da' suntem foarte uimiti ca ati plecat de la noi si vrem sa aflam exact motivul!" dupa ce tu ai trimis 5 reclamatii catre ei, n-are sens sa raspunzi serios; este moment de veselie si voie buna: mai un misto, mai o ironie, mai faci pe prostu', il faci sa piarda timpul aiurea, poate se lasa de sportul asta si produce si el ceva util (glumesc desigur, "prostia" este jobul lor principal)... :D

#5796
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Enel suna pe toata lumea, chiar daca nu mai esti client de ani buni si le ai mai spus o data de ce ai plecat.

Probabil incearca sa stranga iarasi clienti sau prima oara n au notat motivul corect al plecarii.

Este o campanie tampita, mai bine se concentrau pe motivele de a ramane la ei, nu pe cele de a pleca.


 darkangel2, on 02 iulie 2022 - 08:48, said:



Sa nu se inteleaga gresit:

Cand cineva iti face nasol, du-te peste el cu de toate ca saorma!
Din decembrie incerc sa obtin de la Engie formulele de calcul ale plafonarii din facturile FUI, am ajuns la 6 reclamatii la ANRE, si o sa o tin tot asa pana le obtin.
Chiar acu' am primit ultimul raspuns de la Engie, deci urmeaza o noua reclamatie la ANRE. :)

Insa cand te suna cu hipstereala / prosteala de tipul "Vai, vai, da' suntem foarte uimiti ca ati plecat de la noi si vrem sa aflam exact motivul!" dupa ce tu ai trimis 5 reclamatii catre ei, n-are sens sa raspunzi serios; este moment de veselie si voie buna: mai un misto, mai o ironie, mai faci pe prostu', il faci sa piarda timpul aiurea, poate se lasa de sportul asta si produce si el ceva util (glumesc desigur, "prostia" este jobul lor principal)... :D

Vezi ca Engie platesc rapid despăgubirile, poate ii incoltesti pe partea asta si compensezi .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate