Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19572 replies to this topic

#5707
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 27.08.2021
E acelasi lucru si la gaze la Enel. Am sesizat la ANRE, ANRE le-a transmis sa emite pe baza indecsilor cititi de distribuitor si autocititi in conformitate cu legea, Enel a raspuns ca se calculeaza estimari pana la sfarsitul lunii chiar daca exista indecsi transmisi/cititi de distribuitor. Cata vreme furnizorii nu au nicio jena sa recunoasca senin ca incalca atat legea cat si dispozitiile ANRE, eu zic ca deja nu mai ai ce sa faci, mai bine renuntam si nu ne mai enervam inutil. Asta e Romanaia.

#5708
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 radudd, on 27 iunie 2022 - 19:24, said:



IDEM, INDEM, IDEM!!!

Fix la fel am primit si eu raspuns.
In plus, mi-au trimis un tabel eXcel in care, vezi Doamne, e-Distributie Muntenia, a gasit de cuviinta sa puna un index din burta.
Pai cu mama naibii!? Eu trimit indexul pe platforma Hidro, de acolo pleaca pe platforma e-Distributie, ma duc si verific si este identic cu ceea ce am trimis la Hidro si, dintr-o data ma trezesc cu alt index intr-un tabel. Si cica acest tabel este ala bun si de acolo ei (Hidro) factureaza.
Sa le zic ceva? Nu mai zic nimic ca mi s-a acrit.
Nu mai am putere, timp, nervi, sa trimit reclamatii, somatii, amenintari cu AN.... AN.... ca m-a saturat.

Pastreaza-ti fortele pentru cand li s o acri mai multora. Atunci o sa fie nevoie de energia fiecaruia. Momentan te consumi in van, esti sub efectul divide et impera.

#5709
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 05.11.2009
Și eu am remarcat în contul meu pe e-distribuție Dobrogea că au înregistrat indexul autocitit și după  2 zile îmi apare un index spun ei „real” cu 80 kwh mai mare.

#5710
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,402
  • Înscris: 29.04.2010
Nu e logic deloc sa estimeze distribuitorul la o-ha din burta ce vrea el la final de luna, din moment ce clientul trimite autocitirea la furnizor pana in data de 28 a fiecarei luni. In tara asta, sunt unii mai scrupulosi decat Papa.

#5711
miramax_

miramax_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 17.11.2006
tocmai am trimit indexul la hidro azi 28 iunie 2022.

a durat 1 minut maxim,
am intrat la linkul de autocitire, am bagat CNP, am primit imediat un link, apoi m-a dus la o pagina unde selectezi locul de consum si seria contorului ?!!!!  , abia apoi pui indexul si dai inregistrare.

primesti confirmare in cateva secunde.

#5712
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 dincadan78, on 27 iunie 2022 - 22:59, said:

Nu e logic deloc sa estimeze distribuitorul la o-ha din burta ce vrea el la final de luna, din moment ce clientul trimite autocitirea la furnizor pana in data de 28 a fiecarei luni. In tara asta, sunt unii mai scrupulosi decat Papa.

N are Papa cu legea... in ordin anre scrie clar ca e ilegala estimarea cat timp exista autocitire sau citire. Pana si in contract scrie.

#5713
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,846
  • Înscris: 24.04.2013
Estimarea aceea de cateva zile de sfarsit de luna se face pe o perioada cand NU exista autocitire, se refera la zilele de dupa ultima autocitire. Asa ca nu mai insistati, ca insistati degeaba. Hidroelectrica vrea sa factureze luni calendaristice intregi si asta e, nu e nimic ilegal.

Ce e insa ciudat si anormal la Hidorelectrica este ca nu este consistenta in modul cum defineste perioadele, cu ambele date limita incluse sau doar cu una din ele. Asa apar perioade de tipul 28…28 februarie care presupune ambele limite incluse, simultan cu 1…28 februarie care ar putea fi cu ziua de inceput inclusa dar nu si cu cea de sfarsit. Am facturi in care apare un amestec de asa ceva si nu doar in legatura cu ‘completarea’ de sfarsit de luna.

#5714
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 sags, on 28 iunie 2022 - 05:07, said:

Estimarea aceea de cateva zile de sfarsit de luna se face pe o perioada cand NU exista autocitire, se refera la zilele de dupa ultima autocitire. Asa ca nu mai insistati, ca insistati degeaba. Hidroelectrica vrea sa factureze luni calendaristice intregi si asta e, nu e nimic ilegal.

Ce e insa ciudat si anormal la Hidorelectrica este ca nu este consistenta in modul cum defineste perioadele, cu ambele date limita incluse sau doar cu una din ele. Asa apar perioade de tipul 28…28 februarie care presupune ambele limite incluse, simultan cu 1…28 februarie care ar putea fi cu ziua de inceput inclusa dar nu si cu cea de sfarsit. Am facturi in care apare un amestec de asa ceva si nu doar in legatura cu ‘completarea’ de sfarsit de luna.

E ilegal daca e cu incalcarea legii si nejustificat daca e cu incalcarea contractelor. In rest, bla bla.

Mai ales ca orice estimarea se face proportional cu realitatea, nu din burta, graficul trebuie sa fie liniar nu asimptotic.

#5715
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,846
  • Înscris: 24.04.2013
Si unde ai tu lege sau prevedere contractuala ca nu are voie sa factureze o perioada pentru care NU ai dat index? Iar din moment ce factureaza la luna calendaristica, ai dat cumva indexul valabil pe 31 la ora 24:00? Ca asa se intampla: factureaza 28…31 ale lunii pentru care nu exista nici un fel de index de sfarsit deci pune o estimare. De notat ca, la mine cel putin, in factura apar doua perioade: una se termina cu indexul dat de mine in ziua cand l-am dat, si aici este facturat conform indexului autocitit, si a doua e pe restul de luna cu consum estimat fiindca indexul de sfarsit de interval lipseste.

Cat despre ca trebuia sa estimeze mai mult sau mai putin, nu stiu cat e la altii si nici la mine nu am facut un calcul exact dar nu mi s-au parut a fi valori anormale. Poate altii or fi constatat altfel. De fapt nici nu stii in functie de ce au estimat: consum de anul trecut? cantitatile din anexa cu consumuri lunare estimate? media consumului din ultima perioada (si pe cate luni)? Eu unul nu tin sa imi bat capul cu asa ceva atata timp cat nu sunt valori suspecte si cand oricum se regularizeaza la factura urmatoare.

#5716
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,402
  • Înscris: 29.04.2010
Probabil estimeaza mai mult sa ajunga cat mai la zi cu facturarea consumului de kwh, dat fiind faptul ca din lenea lor organizatorica, facturile de electricitate sunt emise cu intarziere de minim 2 sau 3 luni fata de momentul prezent. Cam aiurea…

#5717
sashamiha

sashamiha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 15.02.2005

 optimus prime, on 27 iunie 2022 - 13:33, said:

Raspunsul primit la sesizarea mea referitor la acele estimari lunare in plus facute la facturi:

"Stimate client,
Referitor la reclamatia dumneavoastra inregistrata cu nr. .../25.05.2022, va informam ca
operatorul de distributie E-DISTRIBUTIE Banat are responsabilitatea citirii contorului si a transmiterii catre furnizor a citirii, estimarii sau autocitirii. Perioada de facturare este pentru o luna calendaristica, de la data autocitirii (24-28) pana la sfarsitul lunii ni se transmite o cantitate estimata , cantitatea estimata se va regasi cu minus in factura urmatoare.
Va multumim pentru intelegere si ramanem in continuare la dispoziția dumneavoastra pentru informatii specifice activitatii de furnizare a energiei electrice."

Deci nu ei domne,distribuitorul.Atunci, de ce la ceilalti furnizori indexul autocitit corespundea cu cel din factura si nu exista nicio estimare lunara de la distribuitor?In afara perioadelor de regularizare evident.Plus ca..pe site-ul distribuitorului nu apare indexul estimat de ei ci cel trimis de "moi" prin autocitire.


Aceeasi situatie si la mine, probabil tot cu E Distributie Banat, acelasi raspuns primit la reclamatie.

Incepe insa sa devina stresant pentru ca sunt la a treia autocitire trimisa , iar facturile trimise sunt de tip ”estimare cu masurari”, doar ca diferentele sunt deja de sute de Kw...

#5718
Graa

Graa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 28.08.2019
@dincadan78 Pare o explicatie realista. Chiar ma gandeam ca poate ar fi mai bine daca Hidro ar emite facturi pe 2 luni, mai ales pt cei cu consum mic (<100 kwh/luna), in felul asta ar mai reduce din corvoada pe sistemul lor de facturare.

#5719
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 16.03.2007
Cu câteva zile în urmă am trimis documentele pentru schimbarea furnizorului EE, de la Restart la Hidro. Cum probabil există situația și la alți furnizori, la Restart nu am mai primit factură de prin aprilie.
Mă gândesc că la un moment dat vor fi emise aceste facturi restante, nu știu dacă toate deodată sau pe rând (mă aștept să fie emise toate deodată) fără a fi încă transferat efectiv la Hidro.
Dacă nu le voi plăti la timp (și nu cred că le voi plăti la timp, nu mă pot obliga, nu cred că există clauze contractuale care să ne oblige să plătim o dată mai multe facturi pentru mai multe luni), voi apărea cu datorii moștenite la Hidro?

#5720
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 25.10.2008
nu apari cu facturi neplatite la hidro, ci la  restart. nu e treaba hidro daca ai restante la restart sau nu. de la ei incepi de la 0

#5721
luciandan

luciandan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 27.04.2005
Sunt un pic offtopic dar va intreb doar daca stiti (inainte sa intreb la distribuitor). Azi am incercat sa trimit indexul la hidroelectrica insa cand ma uit pe contor imi afiseaza in loc de index o indicatie ciudata:
F 01.09  Am atasat si o poza sa vedeti. Si nu se schimba deloc afisajul. Ati mai intalnit acest cod? Aveti idee ce reprezinta?  multumescAttached File  contor.jpg   493.3K   31 downloads

#5722
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 27.08.2021

 sags, on 28 iunie 2022 - 08:42, said:

Si unde ai tu lege sau prevedere contractuala ca nu are voie sa factureze o perioada pentru care NU ai dat index? Iar din moment ce factureaza la luna calendaristica, ai dat cumva indexul valabil pe 31 la ora 24:00? Ca asa se intampla: factureaza 28…31 ale lunii pentru care nu exista nici un fel de index de sfarsit deci pune o estimare. De notat ca, la mine cel putin, in factura apar doua perioade: una se termina cu indexul dat de mine in ziua cand l-am dat, si aici este facturat conform indexului autocitit, si a doua e pe restul de luna cu consum estimat fiindca indexul de sfarsit de interval lipseste.

Cat despre ca trebuia sa estimeze mai mult sau mai putin, nu stiu cat e la altii si nici la mine nu am facut un calcul exact dar nu mi s-au parut a fi valori anormale. Poate altii or fi constatat altfel. De fapt nici nu stii in functie de ce au estimat: consum de anul trecut? cantitatile din anexa cu consumuri lunare estimate? media consumului din ultima perioada (si pe cate luni)? Eu unul nu tin sa imi bat capul cu asa ceva atata timp cat nu sunt valori suspecte si cand oricum se regularizeaza la factura urmatoare.
In momentul in care ANRE transmite explicit printr-o adresa ca furnizorul e obligat sa factureze pe baza indexului citit de distribuitor sau a indexului autocitit daca nu a fost citit de distribuitor in luna respectiva, ce baza legala are distribuitorul sa ignore directiva ANRE si sa factureze pe baza estimarii?

#5723
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019
@luciandan, trebuie sa suni cat mai rapid la distribuitor, care va trimite o echipa de interventie.

Edited by unu999, 28 June 2022 - 12:19.


#5724
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 luciandan, on 28 iunie 2022 - 12:13, said:

Sunt un pic offtopic dar va intreb doar daca stiti (inainte sa intreb la distribuitor). Azi am incercat sa trimit indexul la hidroelectrica insa cand ma uit pe contor imi afiseaza in loc de index o indicatie ciudata:
F 01.09  Am atasat si o poza sa vedeti. Si nu se schimba deloc afisajul. Ati mai intalnit acest cod? Aveti idee ce reprezinta?  multumesc contor.jpg

Manualul contorului tau Aem - Enerlux (P)

https://www.scribd.c...5/AEM-ENERLUX-P

Edited by MembruAnonim, 28 June 2022 - 12:28.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

6 user(s) are reading this topic

3 members, 3 guests, 0 anonymous users

florin1008, jeff48, misulica70

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate