Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19579 replies to this topic

#5635
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
Am ras cu pofta la cateva postari.
Merci.

Eu nu prea sunt stresat ca am consum mic-mic.
Puteam sa merg la Electrica ca acolo functioneaza impecabil facturarea si raportarea indecsilor.
Dar...

Edited by radurus, 23 June 2022 - 09:11.


#5636
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

View PostMalineanu, on 23 iunie 2022 - 08:27, said:

si daca iti vin facturile gresite dupa 4 luni si ti mai trebuie inca 3 sa ti se raspunda la sesizare, stii ca vei fi deja in penalitati mari dupa 7 luni ?

De unde 7 luni de penalitati? Factura emisa dupa 4 luni va avea scadenta inca 1.5 luni. Abia dupa cele 5.5 luni incep sa curga penalitatile.

Edited by george_alexandru, 23 June 2022 - 09:15.


#5637
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postgeorge_alexandru, on 23 iunie 2022 - 09:10, said:



De unde 7 luni de penalitati? Factura emisa dupa 4 luni va avea scadenta inca 1.5 luni. Abia dupa cele 5.5 luni incep sa curga penalitatile.

Daca nu se gaseste contestatia justificata penalitatile curg de la data inscrisa pe factura. Eu am 2 luni de cand nici n au raspuns la prima sesizare.daca imi comunica peste alte 2 luni solutia se strang niste luni de penalitati...

Edited by Malineanu, 23 June 2022 - 09:51.


#5638
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Si de faptul ca a ajuns contractul litera moarta pentru consumator, nu zici nimic ? Acolo scrie clar ca factura se emite in luna urmatoare consumului.

De dreptul de a negocia contractele nici nu mai vorbesc. Contracte de adeziune. Semnezi de parca te-ai inscrie intr-un partid desi peste tot scrie ca-s contracte "negociate".

In topicul vecin se plange lumea ca-i suna robotul sa majoreze tarifele, esti cu copilul de mana sa-l traversezi strada de la scoala , nici nu intelegi ce turuie Ioana acolo, n-ai habar sa apesi pe 1 ca esti de acord sau pe 2, ca sa-ti exprimi dezacordul, vorbesti de unul singur ca robotul accepta doar taste, intrebi si tu despre ce este vorba, beep, gata, conversatie inregistrata si terminata, ai fost notificat, exista dovada cu ora si minut.

Zic eu, si boul legat de coarne mai trage saracul intr-o parte sau alta, se mai opune, nu merge totdeauna unde-i tras de funie - dar la o asemenea procedura de notificare nici n-ai timp pentru reactia cuvenita daca te prinde pe stada sau la semafor.

Edited by Malineanu, 23 June 2022 - 10:32.


#5639
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMalineanu, on 23 iunie 2022 - 08:27, said:

Pai deja faci asta. Ii aperi in loc sa tii cu oamenii.
Ti se pare, dar cand va fi... va fi la cu totul alt nivel Posted Image Nevoia de supervizare va fi permanenta indiferent de design, daca te gandesti bine vei intelege si de ce.

View PostMalineanu, on 23 iunie 2022 - 08:27, said:

Robotii n au nevoie de aparare, sunt construiti anume sa acopere elegant un serviciu lipsit de umanitate, dezumanizat.
Desubiectivizati, neutri, mereu serviabili si nu cer spor de antena Posted Image
Daca avea Hidroelectica asa ceva lua fata la toata concurenta si nu mai aveati probleme cu facturi si indecsi Posted Image

View PostMalineanu, on 23 iunie 2022 - 10:30, said:

De dreptul de a negocia contractele nici nu mai vorbesc.
Da e frectie oricum... ce sa negociezi cand pretul e fix... distanta de la traf pana la casa ? Posted Image Da stiu ca e lege dar e stupida pentru persoane fizice, e utila in cel ami bun caz pentru persoane juridice, asociatii, dezvoltatori.

Edited by andreic, 23 June 2022 - 11:18.


#5640
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postandreic, on 23 iunie 2022 - 11:17, said:



Nevoia de supervizare va fi permanenta indiferent de design, daca te gandesti bine vei intelege si de ce - adica o s-o supervizezi si pe Sophia-the -robot, care are deja cetatenie si drepturi ?...  Nu mai scapa nimeni de Big Brother ?...


Desubiectivizati, neutri, mereu serviabili si nu cer spor de antena - sunt ei neutri cam atat cat este Ioana de la Eon - programata de furnizor , nu de consumator - este neutra si serviabila maxim in raport cu consumatorii carora le-o tranteste scurt. Este mai serviabila o recomandata cu aviz de primire.

Neutra cam atat cat este motanul meu desubiectivizat total care face pipi serviabil in pantofii de la intrare daca nu-i place fata ta si ai facut greseala sa-i treci pragul.

Da e frectie oricum... ce sa negociezi cand pretul e fix... distanta de la traf pana la casa ?  Da stiu ca e lege dar e stupida pentru persoane fizice, e utila in cel ami bun caz pentru persoane juridice, asociatii, dezvoltatori. - si facem pipi ca motanul pe Legile Romaniei ?... asa zici tu, ca viitor superviser al Sophiei-the-robot, al Ioanei si care or mai fi cu cablul de priza ascuns sub fusta ?...

#5641
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003
Sunt multe abureli progandistice in domeniul roboticii, atribuiri de calitati care nu exista samd... robotul este un instrument.

Edited by andreic, 23 June 2022 - 12:05.


#5642
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postandreic, on 23 iunie 2022 - 12:02, said:

Sunt multe abureli progandistice in domeniul roboticii, atribuiri de calitati care nu exista samd... robotul este un instrument.

In sfarsit, ai inteles ! Instrumentul nu poate fi mai presus de om, mai ales in relatia sa cu furnizorii energetici care exista doar ca satisfacere a nevoilor umanitatii si trebuie sa fie configurati pro-consumatori, nu in contra lor.

Asta pana ne vor vizita ET, inteligente artificiale sau nu - atunci va fi ceva mai complicat cu tariful la hidrocentrala si ce drepturi om mai avea, sau nu.

De-asta am zis sa tinem lucrurile clare si curate cu robotii astia care deja ne inchid gura si ne rejecteaza mailurile mai mari de 2 kb.

O sa ai tot timpul sa supervizezi extraterestii, cand or aparea si aia, momentan e timpul sa fii de partea noastra si sa asculti omul care are de zis ceva, nu sa dai dreptate robotului care ii inchide rapid gura.

De sus, de acolo unde stai tu, mai impiedica-te din cand in cand si mai scoate cate un cablu din priza ... Cand se mai opresc serverele din rejectat, se vor intrezari si vocile oamenilor ...

#5643
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
Eu ma oftic la greu cand imi cer sa particip la sondaj si pun doar intrebari la care poti raspunde doar bine, unde nu poti sa iti exprimi doleantele.

De atunci, le cam dau reject la sondaje/intrebari despre ultima interactiune si satisfactia clientului. (in special la operatorii de telefonie mobila)

#5644
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postradurus, on 23 iunie 2022 - 13:30, said:

Eu ma oftic la greu cand imi cer sa particip la sondaj si pun doar intrebari la care poti raspunde doar bine, unde nu poti sa iti exprimi doleantele.

De atunci, le cam dau reject la sondaje/intrebari despre ultima interactiune si satisfactia clientului. (in special la operatorii de telefonie mobila)

Nu le da reject, reject ne da serverul Hidro la tot ce e > 2 kb, tu asculta ce au de spus robotii aia, notificarile sunt robotizate acum, poti apasa tasta daca iti insusesti (ce zice) robotul , eventual inregistreaza si tu convorbirea, sa ramana o dovada - poate iti trebuie mai tarziu vreodata, nu ca ar conta ceea ce zici tobotului ci sa probezi ca ai ascultat constiincios tot ce avea de zis timp de 21 de minute.

Edited by Malineanu, 23 June 2022 - 13:39.


#5645
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019
Nu dormiti, dati autocitirile acum!!!!!!!!!!!!

Posted Image

#5646
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003
Maine e ziua mea de index... nu ma grabesc si nu ma uit la ceas ca nu ma intereseaza daca nu merge pe net, exista intotdeauna telefon :)

#5647
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
Da da.
Gresesti o cifra la POD si o iei de la capat.

#5648
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Gata. Am primit mail de confirmare inregistarre index aproape instant.

Edited by MembruAnonim, 24 June 2022 - 07:54.


#5649
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,468
  • Înscris: 31.07.2011
Lamuriti-ma va rog oleaca si pe mine.. fiind primul index trimis la HE. Daca il dau astazi pe 24 ei vor estima si zilele pana la sf. lunii si le vor adauga la indexul meu de azi? Si se vor scade cand? Ca e riscant sa il dai pe 30 la sf. lunii ca poate nu..reusesti.

#5650
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003

View Postradurus, on 24 iunie 2022 - 07:52, said:

Da da.
Gresesti o cifra la POD si o iei de la capat.
Pai n-ai de ce sa gresesti.

#5651
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,512
  • Înscris: 27.04.2014

View PostPieptoasa, on 24 iunie 2022 - 07:57, said:

Lamuriti-ma va rog oleaca si pe mine.. fiind primul index trimis la HE. Daca il dau astazi pe 24 ei vor estima si zilele pana la sf. lunii si le vor adauga la indexul meu de azi? Si se vor scade cand? Ca e riscant sa il dai pe 30 la sf. lunii ca poate nu..reusesti.
Da, ei estimează un consum mediu pt. zilele rămase pana la sfârșitul lunii și adauga la indexul trimis de tine. Pe 30 nici nu poți trimite indexul, perioada de trimitere e 24-28

View PostPieptoasa, on 24 iunie 2022 - 07:57, said:

Lamuriti-ma va rog oleaca si pe mine.. fiind primul index trimis la HE. Daca il dau astazi pe 24 ei vor estima si zilele pana la sf. lunii si le vor adauga la indexul meu de azi? Si se vor scade cand? Ca e riscant sa il dai pe 30 la sf. lunii ca poate nu..reusesti.
Da, ei vor estima un consum mediu pt. zilele rămase pana la sfârșitul lunii care se vor adauga la indexul trimis de tine. Pe 30 nu poți trimite indexul, perioada de trimitere e 24-28

Scuze pt. dubla postare. Posibil sa fi fost de vina conexiunea

#5652
nmc2006

nmc2006

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 11.03.2016
Buna ziua. Sunt client Enel Muntenia, mi-au trimis de curand noile conditii contractuale - 1,30 pe kw plus vreo 15 lei lunar abonamentul - care nu-mi mai convin. Din ce m-am documentat am inteles ca Hidroelectrica are cele mai mici preturi. Cat costa la HE efectiv un kw? Cu toate taxele verzi, certificate, accize, taxe de transport, etc? Ptr ca si la Enel la pretul specificat mai sus se adauga acele taxe despre care nu zice cat sunt.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate