Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19570 replies to this topic

#1999
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,128
  • Înscris: 14.04.2009

 l_dan, on 21 ianuarie 2022 - 19:50, said:

Se pare ca nu intelegi termenii. In cazul schimbarii furnizorului, clientul nu pierde niciun drept de folosinta asupra locului sau de consum- ci doar schimba un furnizor de servicii cu altul. Este foarte simplu.
Nu despre asta era vorba, ci despre ce scrie Hidroelectrica in email-ul de confirmare...In cazul in care contractul cu actualul furnizor a fost incheiat cu un alt titular decat dumneavoastra vom informa doar operatorul de distributie, nemaifiind necesara notificarea furnizorului...gen ai cumparat un apartament in care vechiul proprietar era client Enel si schimbi furnizorul si totodata si titularul ca actual proprietar...Hidroelectrica spune ca Enel nu mai trebuie notificat, ci doar distribuitorul...contractul cu Enel e reziliat ipso facto...

Edited by av_myjob, 21 January 2022 - 20:49.


#2000
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 13.10.2010

 av_myjob, on 21 ianuarie 2022 - 20:35, said:

Nu despre asta era vorba, ci despre ce scrie Hidroelectrica in email-ul de confirmare...In cazul in care contractul cu actualul furnizor a fost incheiat cu un alt titular decat dumneavoastra vom informa doar operatorul de distributie, nemaifiind necesara notificarea furnizorului...

daca locul de consum isi schimba proprietarul, iar noul proprietar face contract cu Hidroelectrica inca de la cumparare - fara a tine cont de furnizorul fostului proprietar - Hidroelectrica nu tb sa-i mai informeze.
deci: cumperi o casa, fostul proprietar avea contract cu alt furnizor, tu nu tii cont si vrei hidroelectrica, schimbi contractul fostului proprietar fara notificarea fostului furnizor.

#2001
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,128
  • Înscris: 14.04.2009

 canarel, on 21 ianuarie 2022 - 20:47, said:


daca locul de consum isi schimba proprietarul, iar noul proprietar face contract cu Hidroelectrica inca de la cumparare - fara a tine cont de furnizorul fostului proprietar - Hidroelectrica nu tb sa-i mai informeze.
deci: cumperi o casa, fostul proprietar avea contract cu alt furnizor, tu nu tii cont si vrei hidroelectrica, schimbi contractul fostului proprietar fara notificarea fostului furnizor.
Exact...

#2002
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,846
  • Înscris: 24.04.2013
@l_dan: Se vorbea despre cazul in care se schimba titularul contractului. Titularul vechi da, pierde dreptul de folosinta in favoarea noului titular. Acesta e cazul despre care se vorbeste ca Hidroelectrica nu trimite notificare de incetare contract catre vechiul furnizor. EL: Se vede ca altii au fost mult mai rapizi cu clarificareaPosted Image.

Edited by sags, 21 January 2022 - 20:56.


#2003
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010
De ieri, am trecut la hidro și cu al treilea loc de consum. Indexul a fost estimat de către E-distribuție Muntenia în data de 20.01.2022, cel puțin așa apare în portalul lor. Mă declar mulțumit, mai plătesc la Enel, ultima factura și apoi când va veni la hidroelectrica.

#2004
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Daca stie cineva, intamplator este sau a fost in aceesi situatie:
Eu am aplicat la HE, oferta viitor verde, nu am nelamuriri.
Le-am pomenit celor din bloc, le-am sugerat sa treaca si asociatia de la RCS-RDS la HE. Nu stiam daca asociatiile de proprietari se incadreaza la consumatori casnici, ma incurca diferenta persoana fizica-personana juridica. Am cautat, am gasit o ceva, nu stiu daca mai e de actualitate
https://lege5.ro/gra...p=ge4tknzxge3ta
De acolo ar rezulta ca asociatiile de proprietari sunt asimilate la consumatori casnici.
Am trimis un email la [email protected], am pus aceeasi intrebare. Dar cum urmeaza 3 zile nelucratoare, nu am sanse sa mi se raspunda prea repede, cred ca sunt si sufocati de contractarile prin email.
Intrebarea mea:
Ca asociatie de proprietari, ce documente sunt necesare?

#2005
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006
Asociatiile de proprietari au statut de persoana juridica.
@av_myjob & sags: mea culpa!

Edited by l_dan, 22 January 2022 - 10:42.


#2006
Graa

Graa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 28.08.2019
Pe site-ul Enel vad ca asociatiile de proprietari sunt considerate clienti rezidentiali:

https://www.enel.ro/...-furnizare.html

La intocmirea contractului de furnizare sunt necesare "Actul de identitate sau actul de constituire al asociaţiei (asociaţii de proprietari)."

#2007
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Sa nu incurcam statutul pers fizica/pers juridica cu statutul de consumator casnic/consumator industrial sau cum s-o numi.
Sa nu amestecam mere cu pere.
Greseala asta am facut-o eu, mi-am dat seama ca nu-s lamurit, de aceea am cauta si am gasit legea din linkul dat in mesaj.
Intrebarea mea era daca s-a schimbat ceva in lege si asociatia nu mai e asimilata la casnici si ce acte ar fi necesare versus consumator casnic (pers fizica).

Edited by altuser09, 22 January 2022 - 10:55.


#2008
Marius-DMS

Marius-DMS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.04.2016
Salutare, in situația în care am prelungit în noiembrie cu Enel pentru un an pot trece acum la Hidro sau sunt obligat sa stau la Enel pe perioada contractului? Știu că la gaze pot muta în orice moment contractul dar nu știu dacă și la energie electrica. Mulțumesc

#2009
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,846
  • Înscris: 24.04.2013
@altuser09: Articolul la care faci referire nu mai este in vigoare. Nu stiu daca exista ceva echivalent, poate da poate nu, la o prima cautare eu nu am gasit. Totusi consumul de la partile comune dintr-un imobil de locuinte, cu sau fara asociatie de proprietari/locatari pare sa intre la casnic.

Acel art. 66 este din Regulamentul de furnizare a energiei electrice la consumatori/ 25.VI.2004 aprobat prin HG 1007/25.VI.2004 <http://legislatie.ju...iDocument/53853>. Aceasta din urma a fost abrogata prin HG 934/29.X.2014 <http://legislatie.ju...Document/162614>, al carui obiect este exclusiv aceasta abrogare, nu vine ea insasi cu ceva in loc. Acum sunt in vigoare L 123/10.VII.2021 a energiei electrice si gazelor naturale <http://legislatie.ju...mentAfis/139677> si Regulamentul ANRE/ 14.VII.2014 de furnizare a energiei electrice la clienții finali <http://legislatie.ju...mentAfis/206784>.

Ce gasesc in cele 2 acte normative este:

Art. 3 din L123/10.VII.2012 said:

Articolul 3
Înțelesul unor termeni și expresii
În înțelesul prezentului titlu, termenii și expresiile de mai jos au următoarele semnificații:

15. client casnic - clientul care cumpără energie electrică pentru propriul consum casnic, excluzând consumul pentru activități comerciale sau profesionale;
nu prea clar, DAR in Regulament sectiunea a 6-a ‘Cazuri speciale la încheierea contractului de furnizare pentru clientul casnic’ art. 26 si 27 implica faptul ca acel consum comun intra in categoria consumului casnic:

Art. 26 si 27 din Regulamentul ANRE said:

Secţiunea a 6-a Cazuri speciale la încheierea contractului de furnizare pentru clientul casnic
Articolul 26
La imobilele având destinația de locuință cu mai mulți locatari, dar cu o singură instalație de racordare și cu un singur contor de decontare, contractul de furnizare a energiei electrice se încheie, după caz, cu:

Articolul 27
La imobilele având destinația de locuință, cu mai mulți locatari, unde există consum de energie electrică în încăperi sau instalații de folosință comună și există contor de decontare dedicat acestui consum, contractul de furnizare a energiei electrice aferent consumului comun se încheie cu proprietarul încăperilor sau instalațiilor în folosință comună sau, după caz, cu:
a) asociația de proprietari;
b) o persoană împuternicită în acest sens.

Edited by sags, 22 January 2022 - 11:21.


#2010
gamarian2010

gamarian2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 21.12.2011

 Marius-DMS, on 22 ianuarie 2022 - 11:13, said:

Salutare, in situația în care am prelungit în noiembrie cu Enel pentru un an pot trece acum la Hidro sau sunt obligat sa stau la Enel pe perioada contractului? Știu că la gaze pot muta în orice moment contractul dar nu știu dacă și la energie electrica. Mulțumesc

- Normal ca poti.

#2011
stericuta

stericuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 749
  • Înscris: 16.03.2005
Cam astfel s-au construit barajele si hidrocentralele:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qx94EjyNavk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2012
geluadi2000

geluadi2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 08.02.2006
si sa nu uitam clasicul : Asa sa calit otelul!
Posted Image

PS - unii la canal altii la hidrocentrale....

Edited by geluadi2000, 22 January 2022 - 16:38.


#2013
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010
De mâine cum se poate trimite indexul la hidro, dacă nu mi s-a emis încă prima factură?

#2014
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Buna intrebare!
Sa speram o minune ca pana in 28 inclusiv sa devina functionala si sectiunea "Autocitire".
Sau, incercam ce ne sugereaza chiar ei:

"Indexul autocitit poate fi comunicat doar in perioada 24-28 a lunii curente, prin serviciul Call Center, la numerele de telefon 0800 800 359 (APEL GRATUIT), 021 9834, 021 9861 precum si pe mail la adresa [email protected]"

#2015
ved3neu

ved3neu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 13.02.2008
Se poate incheia contract in calitate de chirias sau doar proprietarul ap. poate face asta?

#2016
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010
De preferat proprietarul, vorbeste cu el si se rezolva.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

2 members, 1 guests, 1 anonymous users

tranzistor21, jhon51

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate