Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PPC suprataxeaza voit fara nici o...

Gaura dreapta in perete gros

Manea cu saxofon si tipa misto

Fedex tot imi trimite facturi de ...
 Portretul combinatorului la tiner...

Fals/ uz de fals?

Credit pe cartele

Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...
 Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...
 Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
20173 replies to this topic

dincadan78

dincadan78

Senior Member

• Grup: Senior Members
Atata timp cat capitalul e majoritar de stat, conducerea numita de Ministerul Economiei etc, tot compania statului este… Care e ultima zi de transmitere index in februarie?

jeff48

jeff48

Senior Member

Ultima zi e 26.02. Vrei să fie HE cu capital majoritar privat? Acele lepre care ar avea ipotetic capitalul majoritar ar stabili un tarif cu mult mai mare decât tariful prezent. HE e compania fanion al statului român, compania cu cel mai mare profit. E printre extrem de puținele companii cu capital majoritar de stat care au mai rămas și nu ar trebui niciodată,,privatizată”

Edited by jeff48, 23 February 2024 - 19:44.

bograd

bograd

Member

• Grup: Members

Vizualizare mesajvictoria52, pe 23 februarie 2024 - 18:50, a scris:

Fundatia Tiriac (5%),OMV Petrom,BT si altii care ar beneficia de dividende(profit 4 miliarde in 2022)  te-ar contrazice.Indirect ,8 milioane
de romani , prin fondurile private de investitii fac parte din actionariatul H.
Au scos la bursa 20% din actiuni. Statul detine 80% deci controleaza compania. Drept urmare este liber la capusare, incompetenta si nepotism.

mberila

mberila

Active Member

Atat doar ca acum e companie publica, aka listata pe bursa, deci nu mai e atat de usor de capusat pe ascuns.

Zamainmenu

Zamainmenu

Member

Incredibil! A mers transmiterea indexului autocitit prin metoda veche, cu CNP, primit apoi email (cu link), samd. Acum ~ 30 de min.
Bravo, Dorel!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MBG-qom_b4w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Zamainmenu, 23 February 2024 - 21:39.

SwatKat

SwatKat

Senior Member

Eu am dat pe la 12 azi. A trebuit sa introduc manual seria contorului, ca ultimele 2 luni si m-am asteptat deci la eroare. Am apasat butonul de Trimite, a inceput sa se gandeasca si dupa vreo juma de minut a dat eroare. Doar ca, la fel ca in ultimele 2 luni stiam ca voi primi emailul de confirmare - si asa a fost, a venit in cateva minute.
Deci a mers (cat de cat).

Astept sa vad duminica seara ca mai am de dat un index si atunci il aflu si voi vedea daca atunci mai merge :)

Sterone

Sterone

Senior Member

A verificat cineva cum extrapolează estimările, care este funcția, sunt proporționale cu indexul declarat ?

Mă interesează într-o anumită luna să iasă exact indecsii de la data citirii, m am gândit să dau mai mic și cu ce estimează sa fie fix cat trebuie.

mberila

mberila

Active Member

Nu e vorba de o formula de calcul pentru consumul estimat.
Se foloseste exact valoarea declarata la momentu semnarii contractului. In cazul meu, 160.

Sterone

Sterone

Senior Member

Nu e adevărat, eu am pus 10 lunar peste tot, nu au ținut cont de asta, alta e formula.

Vizualizare mesajmberila, pe 23 februarie 2024 - 20:44, a scris:

Atat doar ca acum e companie publica, aka listata pe bursa, deci nu mai e atat de usor de capusat pe ascuns.

Cum își sfidează sistematic clienții casnici așa își sfidează și investitorii mărunți.

Tocmai asta o face companie de stat versus un privat care are cu totul o alta abordare.

Privatul o sa favorizeze 2-3 nepoți din neam, pe cheltuiala sa, însă firma de stat e parazitata politic pentru îndestularea adepților pe criterii de partid, acolo intra frați surori cuscrii socrii verișori nepoți și alții plus cei cu alte merite, chiar daca nu-s rude de sânge, poate se cunoșteau din sat, de încredere, poate era frate cu șoferul directorului, poate se știa cu răposatul, pe scurt lanțul slăbiciunilor se întinde că la Caragiale, de la turbine până la facturi ...

Clienții casnici cu reclamațiile lor strica toată urzeala tronurilor ...

Edited by Sterone, 23 February 2024 - 23:12.

mberila

mberila

Active Member

Nu vorbesc din auzite. Uite screenshot cu estimarile lunare din contractul meu:
Attached File  estimat-hidro.png   76.2K   28 downloads

Si aici ai screenshot din ultimele 2 facturi emise, cu valori estimate pentru ca au ignorat citirile transmise prin iHidro.
Attached File  facturatdec-hidro.png   90.36K   28 downloads
Attached File  facturatian-hidro.png   90.35K   24 downloads

Consumul meu lunar e undeva in jur de 210 kWh.

La nivelul hidroelectrica, salarile amantelor nepoatelor nu se simte. Adevarata capusare se facea prin contracte de cumparare bunuri si servicii de la firmele "potrivite".

Sterone

Sterone

Senior Member

La tine e ceva ciudat tare dar eu mă refeream cum și când să dau indexul ca să îmi iasă fix exact cat am autocitit.

Funcția inversa din matematica.

Am o luna pe an când trebuie sa fie cel exact, fara aproximări aiurea, in rest pot pune cum vor.

Edited by Sterone, 24 February 2024 - 00:43.

aris86

aris86

Traieste constient!

Vizualizare mesajdincadan78, pe 23 februarie 2024 - 19:32, a scris:

Atata timp cat capitalul e majoritar de stat, conducerea numita de Ministerul Economiei etc, tot compania statului este… Care e ultima zi de transmitere index in februarie?

Ministerul Energiei, că acolo este în portofoliu.

Vizualizare mesajdincadan78, pe 23 februarie 2024 - 19:32, a scris:

Ministerul Energiei, că acolo este în portofoliu.

marcelyno

marcelyno

Member

Salutare, am citit un articol în care se spunea că se poate plăti factura din aplicația ihidro, eu însă nu am găsit asta în aplicație. Deci se poate plăti factura din aplicație sau nu?

wertyck

wertyck

Guru Member

Probabil nu ai citit bine sau articolul era făcut de cineva pe genunchi.
Încă nu se poate face plată cu cardul direct in aplicația iHidro.

feribalint

feribalint

Il Consigliere

Nu se poate încă.

marcelyno

marcelyno

Member

View Postwertyck, on 24 februarie 2024 - 09:34, said:

Probabil nu ai citit bine sau articolul era făcut de cineva pe genunchi.
Încă nu se poate face plată cu cardul direct in aplicația iHidro.
Am mai citit o dată și tot așa am înțeles din articolul ăla!

Attached Files

FreeThinker

FreeThinker

Mr.Nobody

Aveau un site unde nu se putea plăti cu cardul (hidroelectricapunctro) și au mai făcut unul unde, de asemenea nu se poate plăti cu cardul(ihidroportal).

Nu e mișto să lucrezi la stat?
Să n-ai rezultate dar totuși să-ți încasezi salariul și bonusurile?

Disclaimer:
Vreau să precizez că am învelit pietrele cu staniol (am lucrat și eu acolo vreo 6 ani Posted Image ).

wertyck

wertyck

Guru Member

În acel articol "Nu spune că se poate plăti cu cardul", spune doar că se poate plăti mai rapid.
Și asta probabil pentru că ai factura la îndemână,  ai contul bancar și de acolo îți iei datele și faci o plată cu cardul scanând factura într-o altă aplicație (Pago, un-doi) sau transfer bancar către hidroelectrica trecând detaliile cerute de hidroelectrica, la detalii plată..

@FreeThinker, Hidroelectrica n-a avut plata cu cardul, nici pe site, nici în aplicație. Tu de unde ai luat informația asta?

Edited by wertyck, 24 February 2024 - 09:50.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 1 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate