Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19926 replies to this topic

manghels

manghels

Senior Member

• Grup: Senior Members
Cred ca au trimis (vor trimite) la toti modificarile alea contractuale. Stiu ca au trimis si anul trecut unora. Desi aveam si eu 12 luni de contract cu ei inca de anul trecut, mi-au trimis abia anul asta modificarea la 0.28.

Eu ajunsesem la zi cu facturile insa dupa un spor de putere aprobat, schimbare contor, etc, iar i-am pierdut in ceata. Am vreo 4 luni de cand nu mi-au mai trimis factura, din luna cand s-a produs modificarea.

Eu le-am trimis noii indecsi pe site pt ca au operat modificarea seriei contorului in baza lor de date, insa factura au uitat s-o mai trimita..

Edited by manghels, 20 February 2024 - 11:09.

jeff48

jeff48

Senior Member

La HE e practic un coșmar când se schimbă contorul electric la un loc de consum. Nicicum nu ,,reușesc”să ,,proceseze” schimbarea efectuată

manghels

manghels

Senior Member

Pe mine a facut greseala sa ma sune cineva de la ei..nu mai stiu in ce speta dupa ce-am facut contractul cu ei. Si l-am sunat inapoi cand mi-au pus OD noul contor..si le-am dat noua serie. Am avut surpriza sa-mi spuna ca au operat deja modificarea pt ca le-a trimis OD-ul noile informatii (indecsii vechi de la contorul precedent si noua seria a contorului pus dupa acordarea sporului de putere).

Singura problema e ca s-au oprit in a trimite noile facturi. Abia ajunsesera la 'zi' dupa o pauza de 1 an cred..cand trimiteau cate 2-3 facturi din trecut pe luna. Nu-i bai..ii astept.
Din 'pacate', o sa fiu prosumator in curand, deci iar modificari in instalatie...si e clar ca nu vor mai trimite vreo factura pt prosumare..

wertyck

wertyck

Guru Member

@manghels, niciun stres, esti din cei creditati de Hidroelectrica. Pune banii de curent in depozite bancare pe 1-3 luni si castiga si ceva dobanda pe ei.

Edited by wertyck, 20 February 2024 - 13:30.

mrfe

mrfe

Senior Member

Aștept factura pe ianuarie.. Am verificat la distribuitor încă nici un index transmis.
În câteva zile se poate trimite din nou indexul.. sau cel puțin ar trebui să se poată.. Mai demult țineam evidența in celebrul excel, acum nu îmi mai pasă dar mă deranjează pentru că de obicei sunt un om calculat și HE îmi strică fengshui-ul :)

vasy86le

vasy86le

Member

• Grup: Members

View Postmrfe, on 20 februarie 2024 - 14:18, said:

Aștept factura pe ianuarie.. Am verificat la distribuitor încă nici un index transmis.
În câteva zile se poate trimite din nou indexul.. sau cel puțin ar trebui să se poată.. Mai demult țineam evidența in celebrul excel, acum nu îmi mai pasă dar mă deranjează pentru că de obicei sunt un om calculat și HE îmi strică fengshui-ul Posted Image

Eu tot astept facturile pe Octombrie, Noiembrie, Decembrie, Ianuarie.. Le-am dat mail acum vreo 3 luni si mi-au raspuns dupa vreo 2 luni sa-mi zici ca sesizarea a fost inregistrata cu numarul ....... Raspunsul il voi primi peste inca 2 luni :)

_Claudiu_

_Claudiu_

Active Member

Citesc pe aici de o oră și mă apucă palpitațiile. Astăzi am făcut cerere de schimbare furnizor către Hidroelectrica, online. Singura condiție pusă de bunica este să îi vină factura fizic, prin poștă.

Din ce citesc, la Hidroelectrica facturile se emit din an în Paște și sunt doar electronice Posted Image. Tarifar, venind de la CEZ Oltenia și preț plafonat, nu e nicio diferență până în 2025... Grijile mele sunt altele:

- avem contor smart, cu transmitere index automat - hidroelectrica primește index-ul sau trebuie dat manual în fiecare lună (la CEZ, se facturează pe baza contorului smart) ?
- în caz de deranjamente (căderi de tensiune, etc.), sunăm pe cei de la Distribuție Oltenia? - înainte sunam la CEZ și veneau tot CEZ
- facturile chiar nu se emit? Înțeleg că e în avantajul clientului că s-ar folosi de bani, dar bunica e obișnuită să plătească lunar, o stresează mai tare gândul de a rezerva banii și a ține cont de consum, că doar nu face contabilitate ca hobby

Tare îmi e că am făcut o greșeală pe ziua de azi, apreciez orice ”consolare” și răspuns din partea voastră

wertyck

wertyck

Guru Member

Facturile vin pe email și N-ai decât să le listezi, să le dai la bunica...

iogamac

iogamac

Senior Member

După cum îți este norocul. Eu sunt la E-distribuție Dobrogea din 14 aprilie 2022 și dacă în perioada de început au fost probleme cu facturile, în plus am avut un show cu Enel, care a vrut să-mi suspende portarea și m-a taxat până în iunie, nu am avut probleme. Eu am contor smart și am dat și indexul autocitit. Din mai 2022 până acum am avut de 2 ori index estimat pentru că cei de la distribuție au uitat să sincronizeze datele de la contor și nu am avut indexul real transmis.
Eu urmăresc pe site-ul distribuitorului si văd ce se petrece. Dacă îmi apare o perioadă de 2 -3 zile fără curbele de sarcină, fac o reclamație și sincronizează imediat datele.

dandeburgh

dandeburgh

Junior Member

• Grup: Junior Members

View Postmrfe, on 20 februarie 2024 - 14:18, said:

În câteva zile se poate trimite din nou indexul.. sau cel puțin ar trebui să se poată.. Mai demult țineam evidența in celebrul excel, acum nu îmi mai pasă dar mă deranjează pentru că de obicei sunt un om calculat și HE îmi strică fengshui-ul Posted Image

Asa am crezut si eu ca nu au emis Procesul Verbal distribuitorul ...era data de 15 si inca nimic...dar  nu aparea pe vechea adresa ( link ) . Se pare ca acum TN si TS au acelasi portal , s-a schimbat adresa de net

View Postdandeburgh, on 20 februarie 2024 - 17:49, said:

Asa am crezut si eu ca nu au emis Procesul Verbal distribuitorul ...era data de 15 si inca nimic...dar  nu aparea pe vechea adresa ( link ) . Se pare ca acum TN si TS au acelasi portal , s-a schimbat adresa de net

https://datemasura.d...ction=loginForm !

mrfe

mrfe

Senior Member

Mersi mult de link.
Nu știu  care îi faza, dar se face regularizare pe anul trecut?! Am pus o poză poate mă lămuriți voi. Am un PV pentru anul trecut.
Indexul trimis luna trecută apare corect. Este pe alt PV

Attached Files

Sterone

Sterone

Senior Member

To whom it may concern

HE a inceput platile la compensatii, ale mele s-au finalizat deja, am inteles ca-s ft multe si de aceea au intarziat atat de mult. S-au acordat si penalitatile de intarziere, nu mai stiu daca este corect cum au calculat cu 0.01 % pe zi, era o prevedere in Codul Fiscal dar nu mai tin minte daca asa era cifra. Oricum, este bine si asa.

Sunt convins ca vor fi mult mai atenti cu clientii de acum incolo.

darkangel2

darkangel2

Senior Member

View PostSterone, on 20 februarie 2024 - 19:27, said:

vor fi mult mai atenti cu clientii de acum incolo

Rad cu lacrimi............. sau plang cu lacrimi, e neclar...... :D

wertyck

wertyck

Guru Member

Da, vor fi atenți: la clienții la care au plătit compensațiile, nu vor plăti de două ori!

Sterone

Sterone

Senior Member

Asta e clar, se intampla si la case mai mici. Dar macar ai raspuns instant la toate reclamatiile fara sa bifezi "urgent". La EON am reusit 2 succesive. Apoi raspundeau tahionic la solicitari.

Edited by Sterone, 20 February 2024 - 20:02.

mberila

mberila

Active Member

View Postdandeburgh, on 20 februarie 2024 - 17:53, said:

https://datemasura.d...ction=loginForm !

Eu nu reusesc sa intru prin linkul asta folosind credentialele care-mi functioneaza pe linkul vechi.

jeff48

jeff48

Senior Member

View Postmberila, on 20 februarie 2024 - 20:57, said:

Eu nu reusesc sa intru prin linkul asta folosind credentialele care-mi functioneaza pe linkul vechi.
Functioneaza perfect adresa. In cazul meu după ce ma loghez, am la dispoziție toate datele de consum. Apare corect și indexul autocitit transmis de mine în data de 28.01

a010

a010

Member

View Postbdlaur, on 18 februarie 2024 - 18:17, said:

cum ti-ai pus, cum arata?

L-au pus cei de la retea. Au schimbat vechiul contor cu asta destept.

Are un bec verde care sta tot timpu' aprins. O sa pun o poza cand ajung acasa..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

3 members, 0 guests, 1 anonymous users

wolfydRg, Userul_80, micutu82

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate