Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...
 Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....
 Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya
 Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3

Pompa bazin gradina

Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19957 replies to this topic

c-daniel

c-daniel

Active Member

• Grup: Members

View PostNeaceasca85, on 15 februarie 2024 - 13:06, said:

Deci nu zici nimic sau zici DA, se prelungeste. Zici NU, te muti la alt furnizor.
Corect.
De fapt, asa cam e la orice furnizor de "orice".

Cand e sa-ti prelungeasca abonamentul sau sa ti-l mareasca, te notifica, daca nu zici nimic, se considera ca ai zis DA.
Numai cand e sa iti scada contractul/tariful, nu te notifica nici dracu...

Neaceasca85

Neaceasca85

You do the math

• Grup: Senior Members
Adoptare tacita. Acceptare tacita.

gamarian2010

gamarian2010

Junior Member

--- Portal Distributie Energie Electrica Romania SA ZONA MN
  --- Comfirm indexul autocitit prin intremediul aplicatiei iHidro ( index  - xxx3 )  --- nu prin metoda mail  ( index  - xxx4 ) --- diferenta de 10 minute între ele .

Edited by gamarian2010, 15 February 2024 - 15:01.

victoria52

victoria52

Junior Member

• Grup: Junior Members
Este prevazuta  vreo compensatie in Standardul pentru OD(DISTRIBUTIE)  46/2021  sau 64/2022  pentru cazul in care nu se citeste  contorul ?OD
recurge la estimari ,perioade mari de timp.
Hidroelectrica ia in calcul  citirile estimative ale OD,ceea ce nu este corect.Daca nu plateste Hidroelectrica (pentru ca poate)  exista
vreo sanctiune pentru OD ?

View PostSterone, on 13 februarie 2024 - 07:55, said:

Nu o să găsiți furnizor perfect, motiv pentru care apreciez că important este că și HE a început să plătească despăgubiri precum toți  ceilalți furnizori.

Ca și femeia, nu trebuie sa fie perfecta dar contează mult dacă este vrednică și răspunde așteptărilor.

Pentru HE greu a fost până a migrat pe Qdesk.
A inceput Hidroelectrica sa plateasca penalizari?  Cred ca mai degraba  e vorba de penalizari de la OD.
Hidro spune ca nu are ,,implementat in sistem,,plata de penalizari.Ca doar nu plateste pe ochi frumosi.

georgepopoiu

georgepopoiu

Junior Member

• Grup: Junior Members

View Postvictoria52, on 16 februarie 2024 - 19:14, said:

Este prevazuta  vreo compensatie in Standardul pentru OD(DISTRIBUTIE)  46/2021  sau 64/2022  pentru cazul in care nu se citeste  contorul ?OD
Hidroelectrica ia in calcul  citirile estimative ale OD,ceea ce nu este corect.Daca nu plateste Hidroelectrica (pentru ca poate)  exista

A inceput Hidroelectrica sa plateasca penalizari?  Cred ca mai degraba  e vorba de penalizari de la OD.
Hidro spune ca nu are ,,implementat in sistem,,plata de penalizari.Ca doar nu plateste pe ochi frumosi.
Compensatie ptr intarzierea citirii contorului de catre OD (obligatoriu la cel mult 3 luni) 15 ron (cred ca suma depinde de lunile de intarziere) platiti de DEER la HE in contul meu si scazuti din sold!

Sterone

Sterone

Senior Member

View Postvictoria52, on 16 februarie 2024 - 19:14, said:

Au început doar sa minta că plătesc compensațiile săptămâna asta, mai e și mâine o ultima zi, sa vedem daca respecta promisiunea.

beavis03

beavis03

Guru Member

[ https://i.imgur.com/hpmPZtg.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

a010

a010

Member

Daca mi-am pus contor destept, mai trebuie sa trimit si indexul? se transmite singur la Hidroelectrica? il receptioneaza astia?

gry2000

gry2000

Senior Member

View PostNeaceasca85, on 15 februarie 2024 - 13:28, said:

Adoptare tacita. Acceptare tacita.

Este o aberatie 100%.
Acceptarea se face explicit si in scris.
Daca tu ca si consumator notifici furnizorul ca nu ii platesti factura din cauza ca ti-a umflat-o si in termen de 30 de zile nu primesti raspunsul legal de la ei, ce inseamna asta?
Ca a fost de acord tacit cu tine si gata, ai scapat de raspunderea legala?

Viceversa e valabila juridic.

andreic

andreic

Very OLD Member

• Grup: Moderators

View Posta010, on 18 februarie 2024 - 16:34, said:

Daca mi-am pus contor destept, mai trebuie sa trimit si indexul? se transmite singur la Hidroelectrica? il receptioneaza astia?
In mod normal nu trebuie. Insa trebuie sa te asiguri ca functioneaza sistemul de trimitere PLC. Ca poate ti-l monteaza dar inca nu e gata restul de componente de retea in zona.

bdlaur

bdlaur

Member

View Posta010, on 18 februarie 2024 - 16:34, said:

cum ti-ai pus, cum arata?

Sterone

Sterone

Senior Member

View Postgry2000, on 18 februarie 2024 - 16:40, said:

Este o aberatie 100%.
Acceptarea se face explicit si in scris.
Daca tu ca si consumator notifici furnizorul ca nu ii platesti factura din cauza ca ti-a umflat-o si in termen de 30 de zile nu primesti raspunsul legal de la ei, ce inseamna asta?
Ca a fost de acord tacit cu tine si gata, ai scapat de raspunderea legala?

Viceversa e valabila juridic.

Doar ca tu omiti ca HE este stat in stat si are propriul sau drept privat bulibasit, mai presus de orice. Motiv pentru care nu raspunde civil si penal, mai degraba considerandu-se o parte solida a statului care nu raspunde de data aceasta fata de cetateni.  Nu raspund nici prepusii  comitentului.

View Postbeavis03, on 18 februarie 2024 - 15:21, said:

[ https://i.imgur.com/hpmPZtg.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Da pe mana unei maimute o comoara regeasca si asteapta-te la minuni.

gry2000

gry2000

Senior Member

View PostSterone, on 18 februarie 2024 - 19:21, said:

Doar ca tu omiti ca HE este stat in stat si are propriul sau drept privat bulibasit, mai presus de orice. Motiv pentru care nu raspunde civil si penal, mai degraba considerandu-se o parte solida a statului care nu raspunde de data aceasta fata de cetateni.  Nu raspund nici prepusii  comitentului.

Din pacate asa e.

bograd

bograd

Member

View Postbdlaur, on 18 februarie 2024 - 18:17, said:

cum ti-ai pus, cum arata?
Nu "si-a pus", distribuitorul vine si schimba contorul vechi cu unul smart in functie de planurile de modernizare.

Edited by bograd, 19 February 2024 - 15:42.

catalinman

catalinman

RCS & RDS

Zilele astea ar trebui sa emita factura pentru consumul aferent lunii ianuarie.

Luna trecuta, au emis pe 19 ianuarie pentru consumul din decembrie.

jeff48

jeff48

Senior Member

Începând de vineri incolo

wertyck

wertyck

Guru Member

Pai de joi pana luni e perioada cu "autocitirea" consumului de kWh...

jeff48

jeff48

Senior Member

Nu are treabă perioada de autocitire cu emiterea facturilor. Dar de fapt la HE absolut orice e posibil și nu numai la HE ci la absolut toți furnizorii în domeniul energiei, fie energie electrică sau gaze naturale. Oricum nu ,,mor” de dragul facturilor. Primesc facturi e ok, nu primesc la fel e tot ok. Singurul aspect care ma interesează sa fie facturi corecte in funcție de consum și nu facturi de consum estimate super umflate din pix

Începând cu luna ianuarie voi avea un tarif de 0,84lei/kwh, conform tabelului de pe portalul HE, față de 0,77lei/kwh cat am avut până în decembrie 2023. Încet dar sigur ,,imi creste” nivelul de trai. Si incepand din aprilie imi va mai creste tariful, momentan plătesc 0,25lei/kwh energie activa care va crește la 0,28lei/kwh sau poate și mai mult. Parcă tariful de 0,28 lei/kwh energie activă e valabilă până în data de 31.03.2024

Edited by jeff48, 20 February 2024 - 11:00.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

5 user(s) are reading this topic

3 members, 2 guests, 0 anonymous users

jeff48, Danutz2029, enrique24

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate