Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate plati in siguranta cu ca...

ETL one to many relationship from...

Trust Wallet

Inmulțire pomi cu flori (meliferi...
 Întrebare, facebook in Rusia

Excel scriere numar condensat

Camera auto DVR PNI Voyager S1700...

PC pentru editare video si putin ...
 Sistem de navigatie GPS PNI L710 ...

OnePlus Watch 2

Turcia - cea mai apropiata statiu...

[UNDE] Prelungitor cablu 3-PINI
 Duminica, "sportivii" si ...

Infecția cu virusul Epstein-Barr

Metropola lui Pandele se orientea...

oprirea taximetristilor pe singur...

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19259 replies to this topic

jeff48

jeff48

Senior Member

• Grup: Senior Members
Deci care e morala? Morala e sa nu transmiți indexul autocitit prin amândouă metodele ca se neutralizează reciproc!😀Oare se mai poate transmite indexul și telefonic? Până în septembrie nu am avut probleme de acest gen. Cum a apărut aplicația au și apărut problemele pentru mine. Nu prea cred ca aplicația e de vină, am scris și eu așa. Din câte se pare e incompetenta din partea HE și cred ca mai puțin sau chiar deloc din partea distribuitorului. Oricum sper să-mi răspundă amândouă companiile la sesizările mele bine documentate în 30 zile

View PostGraa, on 30 noiembrie 2023 - 19:39, said:

La distribuitor nu s-a transmis niciunul din indecși?

Eu am transmis indexul pe noiembrie prin ambele metode, cu o mica diferenta de kwh ca să vad care se înregistrează. Azi am verificat la distribuitor și a fost înregistrat doar cel trimis prin metoda veche.
Din câte se pare HE nu a trimis indexul autocitit de către subsemnatul către distribuitor

Edited by jeff48, 30 November 2023 - 19:57.

Graa

Graa

Active Member

• Grup: Members
La mine nu s-au neutralizat reciproc, a fost transmis doar cel prin metoda veche. Vom vedea ce va fi la facturare.

sags

sags

Senior Member

View Postjeff48, on 30 noiembrie 2023 - 19:51, said:

… Oare se mai poate transmite indexul și telefonic? …
Se poate. Eu transmit indexul exclusiv telefonic (LE: la telverde, nu la numerele scurte) si nu am avut probleme cu el. La inceput oricum nu aveam de ales, apoi m-am gandit ca si telefonul fix sa aiba o utilitate - macar la un apel pe luna are si el dreptul. Luna aceasta tot asa am dat, dar verificarea la distribuitor va fi abia peste cateva zile ca indexul autocitit pe 28 nu apare inainte de 1 urmator.

Edited by sags, 30 November 2023 - 20:00.

jeff48

jeff48

Senior Member

Neutralizarea reciproca a fost doar o glumă. La distribuitorul meu zonal nu apare încă nici un index pentru luna noiembrie. Indexul am transmis către HE în data de 28.11 prin amândouă metodele. Voi urmări zilnic când o să apară indexul la distribuitor sau mizeria va continua la fel ca pentru luna octombrie

View Postsags, on 30 noiembrie 2023 - 19:59, said:

Se poate. Eu transmit indexul exclusiv telefonic (LE: la telverde, nu la numerele scurte) si nu am avut probleme cu el. La inceput oricum nu aveam de ales, apoi m-am gandit ca si telefonul fix sa aiba o utilitate - macar la un apel pe luna are si el dreptul. Luna aceasta tot asa am dat, dar verificarea la distribuitor va fi abia peste cateva zile ca indexul autocitit pe 28 nu apare inainte de 1 urmator.
Anul trecut prin vara transmiteam și eu indexul telefonic, funcționa perfect

Edited by jeff48, 30 November 2023 - 20:19.

jeff48

jeff48

Senior Member

View Postjeff48, on 30 noiembrie 2023 - 19:28, said:

Am analizat mai cu atenție ultimele 2 facturi emise de Hidroelectrica catre subsemnatul; factura pe septembrie și factura pe octombrie. Pe factura lunii septembrie apare indexul autocitit trimis de mine, pe factura lunii octombrie nu apare decât estimarea distribuitorului, chiar dacă am transmis indexul autocitit și în aplicația iHidro precum și cu vechea metodă pentru care am și confirmarea înregistrării indexului autocitit. Deci nu s-a luat deloc în considerare indexul autocitit trimis în data de 27.10.2023. Asta e motivul pentru care am primit factură mizerabilă pentru luna octombrie. Iată comparativ cele 2 facturi, prima e factura pe septembrie
Iată și confirmarea transmiterii mele de index autocitit din data de 27.10.2023 care nu a fost luat în seamă de către HE pentru factura lunii octombrie

Attached Files

jeff48

jeff48

Senior Member

Toate astea au fost trimise atât HE cat și distribuitorului prin mai multe sesizări, sesizări cu numere de înregistrare la HE și confirmări de primire în cazul DEER. Nu îi interesează absolut deloc. Prin portalul de sesizări DEER cat si la adresa HE de corespondență prin mail ([email protected]) am trimis și confirmarea transmiterii indexului autocitit și pentru noiembrie cu speranța ca nu se va repeta estimarea mizerabilă din pix și pentru factura lunii noiembrie. În ce stat din Europa civilizată mai ești nevoit să te ocupi cu transmitere de index autocitit pentru orice fel de consum, fie de apă, gaz, apă potabilă etc care mai dă și rateuri? Tot sistemul ăsta de tip medieval e deja extrem de revoltător!🤮

Edited by jeff48, 30 November 2023 - 23:14.

aris86

aris86

Traieste constient!

View PostGraa, on 30 noiembrie 2023 - 18:12, said:

Poate dacă faci reclamație la ANRE reușesc și ei să se miște util.
Dacă ar avea și ei noțiuni elementare de aritmetică ar reuși sa estimeze corect consumul și nu ar fi nevoie nici de contor smart.
Posibil, anre se mișcă repede, dacă trimiți sesizarea dupa adresa de serviciu. Am reclamat E-Distribuție Muntenia Sud și a doua zi a pus la treabă pe macaronari.

Graa

Graa

Active Member

Când am făcut eu reclamație la ANRE, abia peste o luna mi-au răspuns Enel. E-Distributie Muntenia mi-a răspuns mai repede doar când le-am scris ca ii reclam la ANRE.

av_myjob

av_myjob

Senior Member

Curtea de Conturi: Deficit de 735,8 mil. euro in tranzactiile cu energie in 2019-2021 / Romania, cele mai mari preturi din UE si importa la preturi mai mari decat exporta/In 2022, mai putin de 1% din investitiile in surse regenerabile propuse...
https://www.money.ro...it-de-7358-mil/

andreic

andreic

Very OLD Member

• Grup: Moderators

View Postav_myjob, on 30 noiembrie 2023 - 23:58, said:

importa la preturi mai mari decat exporta/
Asta e logic.

jeff48

jeff48

Senior Member

andreic, pe 01 decembrie 2023 - 00:55, a scris:

Asta e logic.
Asta face statul roman de 33 ani încoace. Vinde mai ieftin și cumpără mai scump. E ,,cheia succesului” pentru a deveni falimentari, precum suntem de mai mulți ani incoace. Nu e logic absolut deloc, e revoltător să îți sărăcești cu bună știință cetățenii statului român, efectiv e autodistrugere cu bună stiinta

Edited by jeff48, 01 December 2023 - 06:35.

tataiepure

tataiepure

Senior Member

Vizualizare mesajav_myjob, pe 30 noiembrie 2023 - 23:58, a scris:

Curtea de Conturi: Deficit de 735,8 mil. euro in tranzactiile cu energie in 2019-2021 / Romania, cele mai mari preturi din UE si importa la preturi mai mari decat exporta/In 2022, mai putin de 1% din investitiile in surse regenerabile propuse...
https://www.money.ro...it-de-7358-mil/
Este foarte logic, daca tu investitor strain in eoliene si fotovoltaice iti urmaresti interesul, sa duci energie ieftina la tine acasa! Piata este libera!
Investitorul incaseaza certificate verzi de la fraierii de romani pentru energia pe care o vinde ieftin in afara, apoi tipa si face loby/spaga ca statul/consumatorul roman nu ii subventioneaza destul!
UDMR a condus ANRE si acum Hidroelectrica, interesele cui sunt deservite oare ?
La multi ani Romani! Desteptarea! (un cuvant polivalent- limba noastra, este o comoara)

andreic

andreic

Very OLD Member

• Grup: Moderators

Vizualizare mesajjeff48, pe 01 decembrie 2023 - 06:31, a scris:

Asta face statul roman de 33 ani încoace. Vinde mai ieftin și cumpără mai scump. E ,,cheia succesului” pentru a deveni falimentari, precum suntem de mai mulți ani incoace. Nu e logic absolut deloc, e revoltător să îți sărăcești cu bună știință cetățenii statului român, efectiv e autodistrugere cu bună stiinta
De fapt cum spuneam este logic pentru se incadreaza in mersul pietei, statul vinde cand energia e mai ieftina si cumpara cand e scumpa pentru ca atunci are nevoie, trecand peste prostiile cu autodistrugerea, trebuia inteleasa piata energiei si economia in general. Noi vindem doar un surplus pe care de regula nu-l avem, doar daca e consum mic in tara si din motive obiective nu merita sa inchidem anumite capacitati pentru a regulariza cererea cu oferta... sau cand putem produce competitiv peste consumul nostru astfel incat cineva sa ne si cumpere energia si noi sa facem totusi profit, in schimb noi cumparam cand e criza de energie si cand avem probleme, nu putem satisface cererea. In acele momente si alte tari pot avea probleme si pretul creste.

Edited by andreic, 01 December 2023 - 13:09.

jeff48

jeff48

Senior Member

andreic, pe 01 decembrie 2023 - 13:05, a scris:

De fapt cum spuneam este logic pentru se incadreaza in mersul pietei, statul vinde cand energia e mai ieftina si cumpara cand e scumpa pentru ca atunci are nevoie, trecand peste prostiile cu autodistrugerea, trebuia inteleasa piata energiei si economia in general. Noi vindem doar un surplus pe care de regula nu-l avem, doar daca e consum mic in tara si din motive obiective nu merita sa inchidem anumite capacitati pentru a regulariza cererea cu oferta... sau cand putem produce competitiv peste consumul nostru astfel incat cineva sa ne si cumpere energia si noi sa facem totusi profit, in schimb noi cumparam cand e criza de energie si cand avem probleme, nu putem satisface cererea. In acele momente si alte tari pot avea probleme si pretul creste.
OK colegu

wally_walrus

wally_walrus

Junior Member

Am si eu o intrebare... Luna trecuta n-am reusit sa trimit indexul prin metoda veche (cu confirmare de primire prin email) asa ca am incercat portalul iHidro dar se comporta cam ciudat... Puneam indexul in casuta, si facand click pe Submit nu parea ca l-a luat in considerare. M-am uitat a doua si a treia zi, acelasi lucru - indexul pus de mine era tot in casuta cu pricina si probabil as fi putut sa-l modific si apas pe Submit din nou...

Am unde sa verific ca l-au receptionat? Deocamdata nu apare la distribuitor, iar iHidro spune ca nu se fac citiri in perioada asta

jeff48

jeff48

Senior Member

wally_walrus, pe 01 decembrie 2023 - 14:29, a scris:

Am si eu o intrebare... Luna trecuta n-am reusit sa trimit indexul prin metoda veche (cu confirmare de primire prin email) asa ca am incercat portalul iHidro dar se comporta cam ciudat... Puneam indexul in casuta, si facand click pe Submit nu parea ca l-a luat in considerare. M-am uitat a doua si a treia zi, acelasi lucru - indexul pus de mine era tot in casuta cu pricina si probabil as fi putut sa-l modific si apas pe Submit din nou...

Am unde sa verific ca l-au receptionat? Deocamdata nu apare la distribuitor, iar iHidro spune ca nu se fac citiri in perioada asta
Va fi posibila vizualizarea indexului cand va fi disponibila in contul tau de distribuitor zonal. Teoretic trebuie sa apară maxim până în 6-7 decembrie

Cred ca HE e singurul furnizor la care nu ai  acces permanent la indexul autocitit transmis prin intermediul aplicației lor iHidro, aplicație de cacao, cu extrem de multe carențe. Au cel mai bun tarif pt. cei care consumă peste 300kwh, e singurul motiv pentru care rămân în continuare abonatul lor, altfel aș fi optat de mult pentru alt furnizor. Pentru luna octombrie mi-a emis o factură umflata artificial datorită incompetentei lor profunde

Edited by jeff48, 01 December 2023 - 14:55.

wertyck

wertyck

Guru Member

Vizualizare mesajwally_walrus, pe 01 decembrie 2023 - 14:29, a scris:

Primești mesajul din poză în aplicația iHidro.

Attached Files

Edited by wertyck, 01 December 2023 - 15:13.

jeff48

jeff48

Senior Member

Cu succes a fost transmis și în cazul meu în iHidro, ce să mai vorbesc de confirmarea primită și prin mail, metoda veche cu CNP.  Mă refer la luna octombrie, noiembrie rămâne de văzut

Când apare corect în portalul distribuitorului atunci chiar poți fi sigur de ,,reușită”

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

6 user(s) are reading this topic

2 members, 4 guests, 0 anonymous users

hd20max, FeDaYin

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate