Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19806 replies to this topic

#145
nucutza

nucutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 14.12.2001
De ce din Revolut ? Poti plati din orice cont de la orice banca.
Evident preferabil de evitat băncile care comisionează aceasta operatie

#146
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013
Are cumva Revolut-ul vreo intelegere speciala cu Hidroelectrica, sa iti comunice exact ce si cand ai de platit? Sau macar poti avea cumva Revolut fara a fi clientul unei banci mai ‘clasice’? Daca nu, nu e nimic de explicat. Chiar ma intrebam cand o sa apara si pe acest topic Revolut-panaceul-cel-universal.

Transferuri bancare se pot face de la orice banca, si exista chiar mai rapide decat ‘a doua zi’. BCR unde e contul beneficiar a aderat la sistemul de plati instant, daca si banca platitoare e din cele ce au aderat (CEC, BT, Libra, BCR, Vista) atunci banii intra in contul Hidroelectrica in maxim 10 secunde, cu program 24/7. Daca nu a aderat, atunci intra - ghici - ‘a doua zi’ (de fapt in aceeasi zi, sau in ziua lucratoare urmatoare).

Edited by sags, 23 October 2021 - 07:55.


#147
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 06.03.2006
Si la Libra mai e si gratis orice transfer.

#148
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Mai nou cat dureaza pana se semneaza un contract? Pe 14.11 expira vechiul contract si trebuie sa trec la Hidroelectrica. Am sanse sau raman in aer?

#149
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 22.09.2007
Dacă mergi la un sediu durează mai puțin, dar tot în jur de o lună durează.
Online durează mai mult.

#150
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013
@Thuraya_123: In aer nu ramai in nici un caz. Curent electric o sa ai in continuare, fara intrerupere. Chiar daca trece termenul, o sa platesti ceva kilowatti la pretul nou pe care ti l-au bagat pe gat. Asta e. Daca nu vrei cu nici un chip sa suporti acel pret, poti trece oricand la serviciul universal care in momentul de fata e cu un pret mai mic, sau chiar mult mai mic, decat la contractele de pe piata concurentiala la furnizorii ‘clasici’ (Hidroelectrica nu e inclusa aici) - vezi comparatorul ANRE. Singura limitare este ca nu poti schimba furnizorul mai des de 21 de zile; eu nu m-as complica cu aceasta schimbare intermediara.

Edited by sags, 24 October 2021 - 15:06.


#151
nucutza

nucutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 14.12.2001
Hidroelectrica trimite factura si pe mail sau doar pe hirtie prin posta ?

#152
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

 Thuraya_123, on 24 octombrie 2021 - 05:51, said:

Mai nou cat dureaza pana se semneaza un contract? Pe 14.11 expira vechiul contract si trebuie sa trec la Hidroelectrica. Am sanse sau raman in aer?

Vreo 2 luni de cand trimiti primele documente.

 nucutza, on 24 octombrie 2021 - 20:01, said:

Hidroelectrica trimite factura si pe mail sau doar pe hirtie prin posta ?

Numa prin posta si dupa cel putin o luna de cand dai indexul.

 sags, on 23 octombrie 2021 - 07:53, said:

Are cumva Revolut-ul vreo intelegere speciala cu Hidroelectrica, sa iti comunice exact ce si cand ai de platit? Sau macar poti avea cumva Revolut fara a fi clientul unei banci mai ‘clasice’? Daca nu, nu e nimic de explicat. Chiar ma intrebam cand o sa apara si pe acest topic Revolut-panaceul-cel-universal.

Eu am indicat o solutie rapida si la indemana. Cine are internet banking si vrea sa plateasca 5 lei sau cat e un transfer, nu are decat.  Nu toti au "cont zero" fara comisioane.
Revolut + card de debit Visa BT = solutia cea mai la indemana... o folosesc de cca. 3 ani.

#153
nucutza

nucutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 14.12.2001
Sint mai multe banci care nu au comision , cu anumite conditii ! (Libra, ING, Raiffaisen). BT nu este cea mai indicata banca pentru asa ceva. (plati din cont)

Daca nu stii sigur de de ce dai informatii eronate ?
Am gasit un grup de facebook , se cheama "client hidroelectrica"  in care diversi useri spun ca primesc factura pe e-mail.

Si o chestie incurajatoare pentru actualii si viitorii clienti Hidroelectrica, dar inteleg ca nu este inca functional (poate cine este client si-ar putea face cont ... ?!)
https://client.hidroelectrica.ro/

Edited by nucutza, 24 October 2021 - 22:26.


#154
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

 nucutza, on 24 octombrie 2021 - 22:21, said:

Sint mai multe banci care nu au comision , cu anumite conditii ! (Libra, ING, Raiffaisen). BT nu este cea mai indicata banca pentru asa ceva. (plati din cont)

Eu nu am recomandat BT ci Revolut, pentru transferuri. Cardul BT servește strict pentru alimentarea Revolut cu bani.
Nu recomand bănci din România decât dacă aveți "cont zero", adică fără taxe la transferuri online altfel platiti 5-8 lei degeaba.

#155
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008
Eu am BCR si am in meniul aplicatiei la plati facturi posibilitatea de a plăti catre hidroelectrica dar si de a face un mandat direct debit. Nu vad sensul complicarii cu Revolut. De ce nu Libra? Tot gratuit, tot plata instant. Dar măcar e o banca. De ce nu BCR? Ca tot are si hidro cont bcr si trabsferul intrabancar e gratuit.
Nu prea are sens sa ducem discutia asta prea departe. Eu am BCR, Raiffaisen, BRD, Libra, ING, si la nici una nu as plati nici un comision daca as efectua un OP in contul unei alte banci.

 nucutza, on 24 octombrie 2021 - 22:21, said:

Sint mai multe banci care nu au comision , cu anumite conditii ! (Libra, ING, Raiffaisen). BT nu este cea mai indicata banca pentru asa ceva. (plati din cont)

Daca nu stii sigur de de ce dai informatii eronate ?
Am gasit un grup de facebook , se cheama "client hidroelectrica"  in care diversi useri spun ca primesc factura pe e-mail.

Si o chestie incurajatoare pentru actualii si viitorii clienti Hidroelectrica, dar inteleg ca nu este inca functional (poate cine este client si-ar putea face cont ... ?!)
https://client.hidroelectrica.ro/
Linkul e functional. Cine e client deja ar trebui sa isi poata face cont deja. Poate încearcă cineva si ne confirmă si noua.

#156
radu31_12

radu31_12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 20.05.2007

 blackskorpion, on 25 octombrie 2021 - 07:26, said:

Linkul e functional. Cine e client deja ar trebui sa isi poata face cont deja. Poate încearcă cineva si ne confirmă si noua.

E o veste foarte buna!. Insa eu un am reusit sa ma inregistrez Posted Image
Apare mesajul:
CNP/CUI inexistent! Nu ati fost inregistrat!

Probabil inca nu au finalizat implementarea.

Attached Files



#157
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013
Am incercat eu sa fac cont online, dar zice ‘CUI / CNP inexistent! // Nu ati fost inregistrat!’ desi sunt client. Prin urmare inca nu functioneaza, cel putin nu pentru mine. La telefon au zis ca nu exista…

#158
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008
Inteleg. Va trebui sa asteptam pana o vor anunta oficial :).
Chiar ma bucur ca lucreaza la ea. Din ianuarie vreau si eu sa le devin client.

#159
semen

semen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 30.03.2005
Miercuri 20 octombrie 2021 am trimis pe e-mail ( [email protected] ) documentele solicitate pentru schimbarea furnizorului. Răspunsul (automat) de la Hidroelectrica a venit imediat mi-a confirmat primirea documentelor și m-a asigurat că solicitarea mea va fi analizată în cel mai scurt timp. După ce am trimis am găsit acest topic în care cineva spunea că se poate rezolva mult mai operativ dacă mergi personal să depui documentele la o sucursală Hidroelectrica. Ca atare vineri, 22 octombrie 2021 m-am deplasat până la sediul sucursalei din Cluj-Napoca unde am discutat cu un domn de la serviciul furnizare, i-am explicat ce doresc și că am trimis e-mailul cu documentele pe adresa [email protected]. Domnul, foarte amabil, mi-a spus să redirecționez e-mailul către adresa dânsului. Atât a fost tot. Azi, 25 octombrie 2021, am primit, tot pe e-mail, spre semnare contractul și notificarea pentru schimbarea furnizorului. Le-am semnat și le-am trimis, tot pe e-mail domnului de la sucursala din Cluj-Napoca. Contractul e semnat acum de ambele părți și intră în vigoare la 15 noiembrie 2021. Până acum, experiența cu Hidroelectrica este ok. Să vedem mai încolo cu comunicarea indexului și cu facturarea.

#160
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Era mai bine daca nu erai nevoit sa te duci pana la sucursala ca sa se rezolve, dar tot e ok.

Edited by Thuraya_123, 26 October 2021 - 01:34.


#161
ho_emil

ho_emil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 27.04.2006

 semen, on 25 octombrie 2021 - 20:30, said:

Contractul e semnat acum de ambele părți și intră în vigoare la 15 noiembrie 2021.
De unde stii exact data de cand intra in vigoare? Unde scrie in contract?

#162
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013
Nu scrie in contract data trecerii de la un furnizor la altul, nici nu ar putea, dar primesti niste e-mail-uri ca s-a trimis notificarea de modificare apoi cu acceptarea de catre vechiul furnizor si data exacta cand se face trecerea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

3 members, 1 guests, 0 anonymous users

tranzistor21, mihnic2003, georgepopoiu

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate