Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19765 replies to this topic

#14203
c-daniel

c-daniel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 28.05.2014

 anducoj, on 09 iunie 2023 - 11:31, said:

K got it now. Ce e ciudar e ca daca incerc de pe ING sa scanez QR de pe factura HE imi gaseste 2 conturi enel. M a bagat in ceata rau chestia asta, speram sa mearga lejer cu scanare de cod dar nu...
Nu merge sa platesc cu ING imi arata o reoare: Payment details_MyPayment_error_retreiving_user_profiles
pai tu nu ai citit in tabelul scris de ei ca ing cod de bare nu functioneaza/nu exista/nu merge?
si sub tabelul ala, de pe pagina 4 din factura, la modalitati plata, ai scris simplu:

Virament, prin Ordin de Plată, în contul IBAN: RO63 RNCB 0072 0183 3187 0495(DETALII PLATĂ > CONT CONTRACT și Număr Factură)
Pentru identificarea plății, atât la ȘABLOANE cât și la Automatele de Plată, se vor trece detaliile de plată: CONT CONTRACT și NUMĂR FACTURĂ.

din ing, dai Plata lei, bagi contul si copiezi cont contract si nr. factura si salvezi plata ca sablon, pt luna viitoare, cand o sa ii modifici doar nr factura si suma
Simplu tati; da, era mai simplu cu scanare cod qr, dar ....p.l.m..... e mai greu cu 10 secunde, niste nenorociti.

#14204
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
A mers. Trebuie lasat spatiu intre cele 2 siruri de numere si / euscrisem legat.
S au adaptat la vorbele unui inaintas celebru: Plata usoara a facturilor HE nu este la indemana noastra, cia urmasilor, urmasilor nostri!

Edited by anducoj, 09 June 2023 - 11:57.


#14205
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 anducoj, on 09 iunie 2023 - 10:46, said:

Salvez plata ptr fiecare din adrese si la facturiile viitoare trebuie sa am grija sa schimb acea data de la detalii? Ca e complicat rau e o treaba dar sa fac la modul asta si banii sa ajunga aiurea in tramvai chiar ca nu ma risc!

Ce o fi asa complicat nu stiu Posted Image
Plata noua - introduci suma din factura, apoi pui IBAN-ul tot din factura, iar la detalii trecu se scrie la cod client si cod factura xxxxxxxxx yyyyyyyyy

Edited by MembruAnonim, 09 June 2023 - 11:57.


#14206
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
Inseamna ca nu stii ce e usor ��. Poate la o factua sa fie fun daca esti un pic masochist. Dar cand ai o gramada de facturi si tot trebuie sa tastezi 24 de caractere asta inseamna sa duci masochismul la rang de arta. Mai ales cand faci asta de pe un ecran de telefon.
O singura cifra grsita si pe urma mori de placere sa ti recuperezi banii de la HE!

Edited by anducoj, 09 June 2023 - 12:14.


#14207
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,584
  • Înscris: 13.03.2005
Dacă nu vrei să tastezi 24 de caractere, n-ai decât să folosești o terță aplicație de tipul un-doi sau pago, care îți încarcă factura și numărul aferent... Sau un drum la stațiile de plată SelfPay.

#14208
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 anducoj, on 09 iunie 2023 - 12:12, said:

Inseamna ca nu stii ce e usor ��. Poate la o factua sa fie fun daca esti un pic masochist. Dar cand ai o gramada de facturi si tot trebuie sa tastezi 24 de caractere asta inseamna sa duci masochismul la rang de arta. Mai ales cand faci asta de pe un ecran de telefon.
O singura cifra grsita si pe urma mori de placere sa ti recuperezi banii de la HE!

Da, platesc toate facturile (altele in afara de HE) prin scanare cod, dar na, ce sa ii faci daca ING si HE nu s-au inteles la partea asta. Si nu trebuie sa tastezi mereu iban cod client etc. Salvezi sablon. Tot ce trebuie sa faci dupa este sa modifici doar suma de plata si cod factura care este diferit doar jumate, restul este identic.

Edited by MembruAnonim, 09 June 2023 - 12:27.


#14209
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
Ai dreptate cu o singura exceptie: ING salveaza toate platile dupa numele beneficiarului si nu dupa altceva. Asa ca trebuie la fiecare plata sa introduci 24 de caractere.
Trebuie sa fac cont la o alta banca, exclusiv ptr plata la HE

#14210
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
OT:
@anducoj: Nu ai sabloane definite de tine? Adica modele de OP pe care sa le reutilizezi mai tarziu. Sau vreo operatie de genul ‘Repeta plata’ - alegi plata anterioara pentru acelasi cod de client si schimbi doar suma si numar factura. La cat de laudat e acel ’Om Banking Posted Image imposibil sa nu aiba.

Edited by sags, 09 June 2023 - 12:34.


#14211
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 anducoj, on 09 iunie 2023 - 12:28, said:

Ai dreptate cu o singura exceptie: ING salveaza toate platile dupa numele beneficiarului si nu dupa altceva. Asa ca trebuie la fiecare plata sa introduci 24 de caractere.

Fals.

#14212
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,584
  • Înscris: 13.03.2005
Confirm că explicația de plată rămâne salvată la ING.
Deci nu ai de introdus, decât cifrele noi ale facturii din luna respectivă.

#14213
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006

wertyck said:

1686307996[/url]' post='30027248']
Confirm că explicația de plată rămâne salvată la ING.
Deci nu ai de introdus, decât cifrele noi ale facturii din luna respectivă.
Foarte corect. Ramane salvata ca Hidroelectrica, are IBAN doar. Tu bagi suma si cifrele facurii, 11 digits parca. Dar cand ai n facturi de plata ce faci? Alegi mereu HE, si bagi suma, codul de 10 numere / cod de 11 numere. Gresesc eu cumva?

In fine, discutia nu si are rostulsuntem total off topic. O sa caut o banca sau mai usor cu Pago sau posibil cu mobilpay

Edited by anducoj, 09 June 2023 - 12:59.


#14214
mitza97

mitza97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.11.2007
Nici nu este nevoie de acel caracter despartitor "/", merge si fara, dupa cum spunea mai sus @mkscorpion0, doar cod client(x) si cod factura(y):  xxxxxxxxx yyyyyyyyy
Am platit in acest mod toate facturile Hidro prin ING Homebank.
Iar la o plata ulterioara, ori o faci din plati favorite (daca e salvat clientul, se cauta dupa numele lui, eu am salvat sablonul cu cod client/factura inclus, se modifica doar numarul facturii), plati frecvente daca apare acolo, ori din plati anterioare, modificand de asemenea doar codul facturii.

Edited by mitza97, 09 June 2023 - 13:26.


#14215
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
OT:

 anducoj, on 09 iunie 2023 - 12:58, said:

Foarte corect. Ramane salvata ca Hidroelectrica, …
Hidro-ACASA’ + ‘Hidro-BUNIBUNI’ + ‘Hidro-LAMOSIE’ + ‘Hidro-LACUIBUSORUMEUDENEBUNIIPosted Image nu merge? Din ce gasesc (dar e un manal de pe vremea Windows XP) exista un My’Payments unde poti salva platile si le dai nume.

Edited by sags, 09 June 2023 - 13:28.


#14216
mitza97

mitza97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.11.2007

 mitza97, on 09 iunie 2023 - 13:14, said:

Nici nu este nevoie de acel caracter despartitor "/", merge si fara, dupa cum spunea mai sus @mkscorpion0, doar cod client(x) si cod factura(y):  xxxxxxxxx yyyyyyyyy
Am platit in acest mod toate facturile Hidro prin ING Homebank.
Iar la o plata ulterioara, ori o faci din plati favorite (daca e salvat clientul, se cauta dupa numele lui, eu am salvat sablonul cu cod client/factura inclus, se modifica doar numarul facturii), plati frecvente daca apare acolo, ori din plati anterioare, modificand de asemenea doar codul facturii.
Si suma de plata, bineinteles. Am uitat de ea si nu mai pot edita postul anterior. :-)

#14217
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

 c-daniel, on 09 iunie 2023 - 11:52, said:

pai tu nu ai citit in tabelul scris de ei ca ing cod de bare nu functioneaza/nu exista/nu merge?
Degeaba scrie in tabel ca nici la BCR nu merge cu scanatul, nu trece corect numarul facturii.

#14218
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,836
  • Înscris: 26.02.2010

 anducoj, on 09 iunie 2023 - 12:28, said:

Ai dreptate cu o singura exceptie: ING salveaza toate platile dupa numele beneficiarului si nu dupa altceva. Asa ca trebuie la fiecare plata sa introduci 24 de caractere.
Trebuie sa fac cont la o alta banca, exclusiv ptr plata la HE
Platesc cu homebank, salvez plata la sabloane cu ce nume doresc ai gata. Pe telefon folosesc functia copiere si lipire text și nici nu trebuie să tastez caractere.

#14219
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Eu am platit la bancomat (ghiseu multifunctional) la BCR, a mers fara probleme, la mai multe facturi/conturi.

Edited by Cr1spy, 09 June 2023 - 14:52.


#14220
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013

 Hansolo, on 09 iunie 2023 - 14:34, said:

Degeaba scrie in tabel ca nici la BCR nu merge cu scanatul, nu trece corect numarul facturii.
Daca e vorba de acel 2999, atunci e corect. Atentie ca la facturile fara sold anterior Hidroelectrica nu imprima un cod pentru ‘Plata factura curenta’ ci doar unul pentru ‘Plata sold Cont contract’ (de ce au ales asa, doar ei stiu…) si acela nu are de ce sa aiba numar de factura ca este ‘totu la gramada’ - si aici apare acel magic 2999. La facturile care au sold anterior pozitiv (= ceva din urma neplatit) apar 2 coduri de bare, unul cu soldul total care contine acel 2999 si al doilea pentru ‘Plata factura curenta’; acest al doilea are numarul facturii in el si este preluat corect la scanare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

4 user(s) are reading this topic

1 members, 3 guests, 0 anonymous users

xeni

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate