Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19770 replies to this topic

#12781
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,794
  • Înscris: 14.10.2008
Pe persoana juridica e nasol, e mai scump Hidro decat ceilalti, si firma noastra aflata la parter de bloc a prelungit cu CEZ in decembrie. Posted Image

Casele sunt cele pe care le-am trecut la HE. Posted Image

Faptul ca pe PJ este scump la HE (de fapt scump la toti) se observa deja cu ochiul liber, tot ce e pe PJ, adica hale, ateliere, hoteluri si pensiuni s-au umplut de panouri.

Edited by Neaceasca85, 29 March 2023 - 19:57.


#12782
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 27.04.2014
Stiam ca persoanele juridice au și ei plafonare din partea statului la 1 leu/kwh

#12783
OwlDoom

OwlDoom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.01.2009
85% din consum. Restul la preț întreg.

Edited by OwlDoom, 29 March 2023 - 20:57.


#12784
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

View Postdanghetau, on 29 martie 2023 - 18:52, said:

Daca as trece ACUM de la Enel la HE, pe PFA (ca asa am contractul) as avea pret mai mare, stau cuminte cat e plafonarea activa.

Nu pricep ce spui.
Daca la PFA se aplica plafonarea, atunci se aplica si daca esti abonat Enel si daca esti abonat HE.
Daca la PFA nu se aplica plafonarea, atunci nu vad de ce o aduci in discutie.

Eu am contract pe PF si consum mediu lunar sub 100 KWh, iar HE imi aplica plafonarea (vreo 2-3 Lei reducere pe luna).

#12785
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,255
  • Înscris: 14.04.2009
Cat de curand se va trece la actualizarea prețului de furnizare a energiei electrice pentru clienții finali persoane fizice, ale căror contracte au fost încheiate pe o perioadă de 12 luni...nu vor mai fi prelungiri automate pentru perioade succesive de câte 12 luni, nemailipsind o noua ofertare de pret cu cel putin 30 de zile inainte de finalul perioadei de 12 luni...

Jale la Hidroelectrica: stat prejudiciat, clauze nerespectate, curent nefacturat, plăți nejustificate...

Totodată, nu au fost întocmite și aprobate proceduri, metodologii sau politici de preț clare, concrete și
transparente privind modul de derulare a contractelor de furnizare, precum și modul de stabilire, aprobare,
ofertare și actualizare a prețului de furnizare a energiei electrice pentru clienții finali
, fiind constatate situații în care:

- în cazul clienților non-casnici cu un consum maxim de 1000 MWh/an, ale căror contracte au fost
încheiate pe o perioadă de 12 luni, cu posibilitatea prelungirii automate pentru perioade succesive
de câte 12 luni, prețul de furnizare al energiei electrice active nu a fost modificat, fiind cel de la
încheierea contractului
sau a fost modificat sub prețul din oferta tip publicată pe site-ul entității;

https://www.puterea....-nejustificate/

Edited by av_myjob, 29 March 2023 - 23:05.


#12786
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
În rezumat, tot instanțele muta munții.
Daca ar fi găsit conducerea HE legal constituita nu mai intra CC peste ei după ce au apelat hotărârea din primul ciclu procesual și, că sa i zboare până la următorul termen, a intervenit CC.

Cumva, cu dedicație.

Sa vedem ce vor face următorii, ăștia de până acum ... stop joc.

Fiecare pasare pe limba ei piere. Și au bătut joc de legile țării, cu legea in mana pleacă acum acasă și lasă loc altora mai vrednici.

Edited by Razvan319, 29 March 2023 - 23:10.


#12787
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Mda..presimt o sula-n coaste, vorba lu' Iliescu.

#12788
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,794
  • Înscris: 14.10.2008
Ce? Autoritatile facura perchezitie? Expertiza si alte cele? Se lasa cu scumpire si cu venirea facturilor din urma? Distributia scumpeste si ea. Mai ramane HE cel mai ieftin de pe piata?

#12789
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,427
  • Înscris: 28.09.2008
Uitasem de acest mic amanunt si anume ca peste 2 luni imi expira contractul la hidroelectrica.

https://observatorne...are-517442.html

Cred ca e misiune imposibila sa ma mut inapoi la nova cu ultima factura emisa pt iulie 2022.


#12790
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008
Adevarul e ca e si foarte mare diferenta de la 0.250 la 0.280. Clar ar trebui ales un furnizor care vinde la 1 leu fara taxe incluse 😂

#12791
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,501
  • Înscris: 25.10.2007
Am primit saptamana trecuta 3 facturi una dupa alta, la o zi interval.

Cand platiti verificati linia 5: Sold Cont Contract la data emiterii facturii (facturi restante sau creditate)

Mie mi-au trecut in sold la a doua factura, valoarea primei facturi iar la a 3-a factura valoarea celei de a doua facturi (inclusiv soldul).

Practic era suficient sa platesc ultima factura si le acoperea pe toate. Eu am inceput sa platesc prima factura, a doua si doar cand am vrut sa o platesc pe a 3-a am vazut ca imi apare acel sold. Mi s-ar parea normal sa apara in sold doar dupa scadenta.

Edited by Argv, 30 March 2023 - 10:34.


#12792
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

View PostArgv, on 30 martie 2023 - 10:33, said:

Mi s-ar parea normal sa apara in sold doar dupa scadenta.

Asa cum e acum la Hidroelectrica, tot asa e cam la toti furnizorii de utilitati/servicii cu care am avut de-a face: un cod de bare cu suma strict pt factura curenta + alt cod de bare pentru suma totala (factura curenta + facturi anterioare dar inca nescadente + facturi anterioare ce si-au depasit scadenta). Asta permite clientului sa plateasca mai multe facturi dintr-un foc, fara a astepta sa fie penalizat.

De exemplu, in martie am primit vreo 4 facturi, iar prima dintre ele are scadenta 05.05.2023. Mai astept poate mai apar alte facturi, iar cu o saptamana inainte de 05.05.2023 am sa platesc "Total de plata cont contract" ce apare pe ultima factura disponibila, adica "Total factura curenta" + "Sold cont contract", suma reprezentata prin al doilea cod de bare.


Pe de alta parte, in email ar trebui schimbat textul:

Totalul facturii este XXXX lei

Sold la data emiterii ZZZZ lei

in:

Totalul facturii este XXXX lei

Total cont contract la data emiterii ZZZZ lei


Edited by unu999, 30 March 2023 - 11:04.


#12793
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,586
  • Înscris: 13.03.2005

View Postdanghetau, on 29 martie 2023 - 18:52, said:

Daca as trece ACUM de la Enel la HE, pe PFA (ca asa am contractul) as avea pret mai mare, stau cuminte cat e plafonarea activa.
Ca PFA poți să semnezi contractul și ca persoană fizică, deci nu o persoană juridică și atunci beneficiezi de contractul cu tariful 0,28 euro/kWh energia activă.

#12794
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,687
  • Înscris: 21.08.2008
Ar fi bine.
In urma cu vreo 3 ani am fost notificat de fostul furnizor (Electrica), cum ca trebuie sa trec tot consumul pe PFA.
PFA e in aceeasi curte cu o casa dar in cladiri separate, entitati separate. Nu am contor la PFA, doar la casa, platesc la comun.

In conditiile astea se mai poate contracta ca PF eu fiind PFA?

#12795
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 27.04.2014

View Postjeff48, on 29 martie 2023 - 11:22, said:

In data de 03.03.2023 am trimis o solicitare la adresa [email protected] și nici pana azi 29.03.2023 nu am primit nici un raspuns
Azi 30.03.2023 am primit răspuns de la HE in legătura cu soldul meu de plata. Mi-au confirmat sold zero de plata, deci simpla scanare a facturii HE, a codului de bare chiar fără introducerea cont contract și nr. factura, plata a fost identificată in sistemul lor de centralizare. Plata s-a efectuat prin George BCR

View Postblackskorpion, on 30 martie 2023 - 10:01, said:

Adevarul e ca e si foarte mare diferenta de la 0.250 la 0.280. Clar ar trebui ales un furnizor care vinde la 1 leu fara taxe incluse 😂
👍👍👍

Edited by jeff48, 30 March 2023 - 11:49.


#12796
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 27.04.2014
Contractul meu HE expira in data de 03.04.2023 și bineinteles ca se va prelungi automat. In POSF figurez si acum cu valabilitate contract pana 03.04.2023, nu s-a efectuat nici o modificare deocamdata

Edited by jeff48, 30 March 2023 - 12:19.


#12797
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View Postsags, on 29 martie 2023 - 11:55, said:

Nu, noua tot nu este. Apare pe undeva prin numeroasele foi anexate la facturile ‘new wave’Posted Image de acum o luna, ca eu de acolo am luat-o.
Macar au raspuns ceva cu rectificarea soldurilor ? E interesant de vazut la cat timp dupa achitarea sumelor opereaza si ei soldurile respective in noile facturi, ca sa stim cat de rapid trebuie facuta plata ca sa aiba succes in viitorul apropiat. Pana in prezent pare ca nu toate sumele corespondente soldurilor si achitate in termen se regasesc ca fiind zero pe noile facturi.

Ca si actualizare in POSF - ca pe site-ul lor e mai greu de verificat, cu ce data anume s-au actualizat (prelungit) contractele ?

Probabil sunt colegi care au observat recent prelungirea contractului, care ar fi ultima data in care s-au prelungit contractele fara modificari ?

La mine contractele HE sunt incheiate pe 25.03.2022 si pe POSF figureaza incheiate 14.04.2022 - ACTIVE, neprelungite.

#12798
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

 danghetau, on 30 martie 2023 - 11:29, said:

In urma cu vreo 3 ani am fost notificat de fostul furnizor (Electrica), cum ca trebuie sa trec tot consumul pe PFA.

Nu te lua dupa furnizor sau distribuitor. Nu-i freaca pe ei grija de cum dispui tu de locuinta ta.


Asta tine de aria de Contabilitate si ANAF, nu de Hidroelectrica/Electrica/Eon/....

1) Faci contract pe PF pentru curent electric
2) Faci contract de comodat pentru PFA cu PF
3) In contractul de comodat intre PF (proprietar) si PFA (beneficiar) specifici cota parte din facturile de utilitati care trebuie platite de PFA
4) Vei putea deconta astfel pe PFA partea aia de costuri cu utilitatile

Vorbeste cu un contabil, nu cu furnizorul de curent electric. Daca e sa te beleasca cineva, autorii vor fi cei de la ANAF Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

1 members, 2 guests, 0 anonymous users

tury19baros

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate