Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19761 replies to this topic

#11071
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
Eu repet, ăștia cred că le facturează manual 😄. Iau datele dintr-un Excel, pun in Word și Save as PDF. Mai ales că spuneți că lipsesc date din adresă, undeva s-au pierdut pe drum 😄.
Aștept și eu minunea, poate vine luna asta o factură și pentru mine.

#11072
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008

 bai3tzash, on 04 februarie 2023 - 10:12, said:

Eu repet, ăștia cred că le facturează manual 😄. Iau datele dintr-un Excel, pun in Word și Save as PDF. Mai ales că spuneți că lipsesc date din adresă, undeva s-au pierdut pe drum 😄.
Aștept și eu minunea, poate vine luna asta o factură și pentru mine.
Poate la transferul bazelor de date nu au fost preluate toate campurile 😂.

#11073
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 blackskorpion, on 04 februarie 2023 - 10:26, said:

Poate la transferul bazelor de date nu au fost preluate toate campurile ��.

Din moment ce avem lipsa sau adrese inventate pe factura... clar inca nu au fost incarcate datele 100% , bine insa ca se emit si asa cum sunt.

#11074
Graa

Graa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 28.08.2019
Dacă nu exista platforma/aplicație funcțională în care sa poată urmări tot omul informații de genul contracte, facturi, plati, reclamatii ... va fi foarte greu de gestionat situatia atunci când sunt probleme, mai ales ca timpul lor de răspuns pe celelalte canale gen e-mail, telefon este foarte mare.
Eu până acum nu am avut probleme cu ei, dar ma ia groaza când citesc prin ce trec cei care au.

#11075
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,836
  • Înscris: 26.02.2010

 ceanu1980, on 04 februarie 2023 - 09:21, said:

Abia astept sa vad si eu ce penalitati am de tras,,am facut plti dupa scadenta,ultimele facturi nici nu le-am achitat.
Azi ma pun la facut plati,se pare ca gata cu mocaciunea,ba mai platim si penalitati retro,bun bun.

Aia e, capu face, capu trage 🤣🤣🤣

Quote

8.1. În cazul neîndeplinirii obligațiilor prevăzute la art. 7.1, Clientul va plăti în afara sumei datorate, la această sumă, dobândă legală
penalizatoare stabilită la nivelul ratei dobânzii de referință plus 8 puncte procentuale conform art.3 alin (2^1) din OG nr.13/2011, pentru
fiecare zi de întârziere incepând cu prima zi după data scadenței și până în ziua plății (exclusiv). Valoarea totală a dobânzii
penalizatoare poate depăși valoarea sumei datorate.
Dacă sumele datorate de Client nu au fost achitate in termen de 30 (treizeci) de zile de la data scadenței, Furnizorul comunică
Clientului un preaviz de deconectare , iar dupa maxim 50 (cincizeci) de zile de la data scadenței, dar nu mai devreme de 15
(cincisprezece) zile de la data comunicării preavizului de deconectare, Furnizorul poate solicita Operatorului de distribuție întreruperea
alimentării cu energie electrică a locurilor de consum care fac obiectul Contractului.

Asta este baza legală
https://legislatie.j...mentAfis/131085

Penalizarea este cam mare la hidro, undeva la 15%/zi, adică rata de politică monetară comunicată de BNR (7%) și 8%.
Ceilalti furnizori nu au așa penalizare mare, posibil ca aceasta să fie aplicată PJ și ei au pus-o și la contracte pe PF.

În 2022, rata dobânzii de politica monetară a fost între 2ś6,75%.

https://www.bnr.ro/R...744-Mobile.aspx

Edited by aris86, 04 February 2023 - 13:01.


#11076
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Nu e 15% PE ZI, Doamne fereste! Si 15% pentru o zi nu e ‘cam mare’ ci ‘dincolo de uriasa’.

Rata dobanzii o fi de 15%, dar acest lucru inseamna 15% PE AN. Expresia de acolo cu ‘pentru fiecare zi’ inseamna ca se calculeaza prorata in functie de numarul exact de zile, nu are perioada de gratie si nici nu se rotunjeste la ‘calupuri’ de saptamani/ luni/ etc. Sau, ca sa explic altfel: ‘datoreaza pentru fiecare zi’ si nu ‘15% pentru fiecare zi’.

Edited by sags, 04 February 2023 - 13:08.


#11077
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,593
  • Înscris: 06.01.2012
A devenit facturarea HE un fel de castig la bingo. Asa reiese citind pe aici ,s-a strigat linie pe mai, bingo pe iunie : ))


#11078
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Si cum indeplineste acum hidroelectrica  obligatia ANRE?

furnizorul are obligația de a deține o pagină de internet prin care pune la dispoziţia clientului final prin acces parolat, gratuit, în timp real şi securizat informații esențiale la datele proprii privind valoarea facturilor emise și istoricul de consum aferent locului de consum propriu, transmiterea indexului autocitit, transmiterea și gestionarea solicitărilor/reclamațiilor, respectiv un ghid cu explicaţii privind elementele din conţinutul modelului de factură de energie electrică utilizat în relaţia cu clienţii.

#11079
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

 aris86, on 04 februarie 2023 - 07:55, said:

Pai și cum să ia la gqtura cu ei, când portalul de reclamații este nefuncțional, doar la telefon sau să aștepte următoarea factură.
[email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected]

Daca nu nu primesti nr de inregistrare la una din cele de mai sus am o colectie de emailuri de genul angajati ... @hidroelectrica.ro - din raspunsurile lor, dar nu vor aparea in spatiul public, iti dau in PM.

Edited by althea, 05 February 2023 - 04:46.


#11080
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004

 gry2000, on 04 februarie 2023 - 18:44, said:

Si cum indeplineste acum hidroelectrica  obligatia ANRE?

furnizorul are obligația de a deține o pagină de internet prin care pune la dispoziția clientului final prin acces parolat, gratuit, în timp real și securizat informații esențiale la datele proprii privind valoarea facturilor emise și istoricul de consum aferent locului de consum propriu, transmiterea indexului autocitit, transmiterea și gestionarea solicitărilor/reclamațiilor, respectiv un ghid cu explicații privind elementele din conținutul modelului de factură de energie electrică utilizat în relația cu clienții.

Simplu, ANRE a așteptat că hidroelectrica să-și facă aplicație că să poată da aceasta lege 🤣🤣. Înseamnă că va exista cât de curând acea aplicație sau platforma care să conțină aceste date

#11081
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 12.09.2013
Eu nu inteleg de ce va agitati asa tare ca nu vin facturile de la HE...sunteti toti ca nist pensionari,,,,,exact ca mosii aia de la Mupets.Nu cred ca aveti mai mult de 3-400 lei/luna si tot va agitati.Cred ca o duceti cam rau cu banii.....

#11082
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,156
  • Înscris: 15.05.2008
Pt unii cateva mii de lei este ceva sf,asta nu inseamna ca trebuie luati la misto.
Eu acu am platit tot ce mai aveam de la ultimele facturi emise,ieftin,dar parca nu vreau sa dau penalitati aiurea.

#11083
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Aspectul cu penalitățile poate a fost doar un caz izolat.

Imposibil SI sa nu aiba proceduri și subrutine de verificare a tuturor aspectelor critice ale contractului

E că și cum s ar naște copiii bătrâni

Edited by Sinmbad, 05 February 2023 - 03:51.


#11084
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 25.10.2007
Eu am verificat factura primita si e corecta, au tinut cont de platile precedente, indexul e corect.. Contacteaza-i daca apar erori si iti vor raspunde ei dupa un timp..

#11085
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Le-am trimis și lor un mail, acu om vedea...

Le-am trimis și lor un mail, acu om vedea...

#11086
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 13.09.2022

 raducut123, on 04 februarie 2023 - 21:22, said:

Eu nu inteleg de ce va agitati asa tare ca nu vin facturile de la HE...sunteti toti ca nist pensionari,,,,,exact ca mosii aia de la Mupets.Nu cred ca aveti mai mult de 3-400 lei/luna si tot va agitati.Cred ca o duceti cam rau cu banii.....

Asa mult? Eu am vreo 30 de lei pe luna.

#11087
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 01.05.2009

 danigoleman, on 05 februarie 2023 - 10:25, said:


Asa mult? Eu am vreo 30 de lei pe luna.
Aproximativ 1,5 kwh/zi la pret de Buc-If....ce sa zic, bravo tie.

#11088
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,578
  • Înscris: 13.03.2005

 dincadan78, on 27 ianuarie 2023 - 22:45, said:


Va fi haos in continuare cu facturile, sunt absolut convins. Managementul HE e praf si pulbere. Nu se va ajunge nuciodata la zi pentru clientii casnici. La stat… ca la stat, apoi o sa ne miram ca intra compania statului in insolventa sau faliment. Un mare rahat.

Insolvență din cauza întârzierilor la plată ale utilizatorului casnic hidroelectrica? Ponderea clienților casnici din businessul lor e doar vreo 8%-10%. Grosul banilor vine din vânzările către clienții persoane juridice.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

1 members, 2 guests, 0 anonymous users

jeff48

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate