Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19703 replies to this topic

#10999
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,593
  • Înscris: 06.01.2012

 ramadoss, on 02 februarie 2023 - 22:03, said:

Da, sunt rus si sunt patron Enel....dar nu raspunzi la ce intreb...
N-are sens o polemică cu tine. Oricum s-a mai discutat pe aici si s-a facut curatenie. Dar vad ca poluezi tu iar...

 Skyler-ftw, on 02 februarie 2023 - 22:06, said:


Al nostru. Sa ramanem cu mai multi bani in buzunar la final de luna.



Politicul. E companie de stat, politicul a fost fortat sa faca ceva sa ofere o portita de scapare populatiei in fata cresterilor fara precedent si au obligat HE sa accepte si clienti casnici la pret mic.
Corect. Dar nu te lua cu el ca tipul stie el ce face pe aici..

#11000
ramadoss

ramadoss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 24.07.2012

 Skyler-ftw, on 02 februarie 2023 - 22:06, said:


Politicul. E companie de stat, politicul a fost fortat sa faca ceva sa ofere o portita de scapare populatiei in fata cresterilor fara precedent si au obligat HE sa accepte si clienti casnici la pret mic.

Parial accept explicatia asta...vom vedea mai departe...

#11001
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007

 alinx1, on 02 februarie 2023 - 22:04, said:

Pai la enel am facut contract pe la jumătatea lui decembrie deci ar fi o luna si jumătate,nu 2 . Probabil de acolo apare întârzierea..
Cu siguranță o sa vina luna asta.
As putea sa pun si acel avertiment aici de la Restart dar are si cnp-ul pe el ( in mod ciudat) si nu am chef de editat acum. Oricum la ce ar folosi..
Dar daca esti curios ti-l trimit. Poate lucrezi la ei si rezolvam mai rapid Posted Image
M-am lamurit cu tine.

#11002
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003

 ramadoss, on 02 februarie 2023 - 21:46, said:

Al cui e interesul ?
Al clientilor altfel nu ar accesa ofertele.

Edited by andreic, 02 February 2023 - 22:29.


#11003
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,593
  • Înscris: 06.01.2012

 crocko.dilul, on 02 februarie 2023 - 22:17, said:


M-am lamurit cu tine.
Si eu cu tine. Cam curios...

#11004
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,525
  • Înscris: 13.09.2022

 ramadoss, on 02 februarie 2023 - 21:57, said:

Ba ar trebui sa gandesti altfel...Tu ai vinde ceva cu 0.25 cand poti sa o faci cu 2.5, mai ales ca nu esti pregatit sa o faci ?


Da, ptr ca ala e pretul corect la care esti pe profit. e una din cele mai profitabile firme de prin zona asta de Europa, chiar la pretul ala. (ptr ca productia e foarte ieftina pe hidrocentrale)
De aia tara asta nu da inainte, ca toti patronii gandesc ca tine, lacomie fara margini "de ce sa nu-i jumulesc daca pot?" Aici e  sursa stagnarii acestei tari.

Edited by danigoleman, 02 February 2023 - 22:41.


#11005
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

 andreic, on 02 februarie 2023 - 22:28, said:


Al clientilor altfel nu ar accesa ofertele.

Uite cum faci tu in economia de piață ... doar clienții profita cu cererile, ofertantul n are nici un interes...

Foca ți a șoptit asta cu interes sau tu i ai accesat oferta ?

 alinx1, on 02 februarie 2023 - 22:00, said:

Ma te-am prins, tu lucrezi la Enel ! De asta nu imi vine mie factura...lol :))
Lasa-te bre ca mirosi a rus :)

..

Nu ți vine factura că Hidro n are destui oameni, trebuie să mai angajeze 280 sa faca toata treaba ramasa

https://www.antena3....lei-664667.html

Edited by Sinmbad, 02 February 2023 - 22:48.


#11006
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022

 Skyler-ftw, on 02 februarie 2023 - 14:39, said:

Eu am consumul impartit in doua contracte, unul monofazic si unul trifazic, si tot depasesc 300 kWh pe luna pe monofazic. Am pe el doua lazi frigorifice, doua frigidere, 5 televizoare, doua monitoare, 3 laptopuri si un PC, imprimanta, multe becuri, doua aspiratoare robot, MSV, MSR. Pe trifazic am cuptorul electric, plita cu inductie, espressorul de cafea, si camera tehnica unde am centrala pe peleti si 8 pompe care muta agent termic, plus automatizarile, care consuma in total peste 100kWh.

Suntem acasa aproape non-stop, de aici lucram.

Cum definesti carnea veche? De aia o congelez, sa nu se strice. In fiecare iarna trebuie sa congelez carnea de la un porc de 200kg, 100kg de carne de vitel, 2-3 curcani, minim 10 gaini, mai iese la vanatoare un mistret, niste iepuri, niste fazani. Extrem de rar cumpar carne din magazin, doar cand nu am chef sa dezghet ceva pentru un gratar sau friptura, in rest mancam tot anul din ce producem in gospodarie.
Pe lazile alea vechi comuniste erau desenate pasarile si animalele si numarul de luni recomandat a se congela.
Cel putin jumatate din ceea ce ai enumerat intra la categoria carne veche !

#11007
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 03.04.2017

 av_myjob, on 02 februarie 2023 - 14:36, said:


Datoriile fiscale catre stat se prescriu in 5 ani...datoriile comerciale precum facturile HE se prescriu in 3 ani...
Tu nu ai nici o datorie,nu ti-a fost emisa factura. Dupa emitere ai 3 ani sa se prescrie.

#11008
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 28.02.2008

 M0su, on 02 februarie 2023 - 23:39, said:

Pe lazile alea vechi comuniste erau desenate pasarile si animalele si numarul de luni recomandat a se congela.
Cel putin jumatate din ceea ce ai enumerat intra la categoria carne veche !
Da, numai ca lumea a mai avansat de acum 30 de ani si nu mai traim in timpurile comuniste. Carnea congelata are un termen de valabilitate mult mai mare, pana la 6 luni de la congelare inca se considera carne proaspata. E chiar mai proaspata decat pestele pe care il cumperi tu din piata, pescuit in 2000 toamna. Te asigur (eu si UE si FDA) ca pana la 1 an de zile nu sufera modificari, friptura ramane la fel de suculenta si de gustoasa ca atunci cand a fost congelata. Normal, nu mai e la fel ca atunci cand e proaspat sacrificat animalul, dar nu stiu daca tu ai mancat vreodata carne gatita la 2-3 ore de la sacrificarea animalului, sa vezi diferenta.
Nu pot sa iti schimb parerea pe internet, dar eu o sa ma bucur de ce imi ofera lazile mele frigorifice. Mi-am adus aminte chiar azi ca am bagat prin octombrie vreo 15 kg de pastrama de oaie la lada, portionata si vidata. O sa incerc in weekend sa iau povara pastramei de pe umerii Hidroelectrica.

#11009
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Lada comunistă în loc să refrigereze Smart și apoi să congeleze, congela din prima clipa ceea ce distrugea textura cărnii deoarece condiția esențială era că la 2 ore maxim după sacrificare sa fie refrigerata și ulterior congelata.

In plus , consumau enorm deși toată lumea dădea șpagă la Găești - parca acolo le făceau comuniștii - sa primească una. Veneau cu șofer separat, nici nu mai treceau prin magazine.

Adică doar la Hidro îți mai permiți lada de asta, la alt furnizor s+ar putea sa te coste scump aventura congelării pe termen lung.

Edited by Sinmbad, 03 February 2023 - 00:41.


#11010
Lopatarel

Lopatarel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 29.06.2022
Rubrica de Sold este functionala...


Factura APR. 2022, primita in AUG., achitata in SEPT.;

Platita printr-un Automat, ramas un Rest;

Restul, acuma in FEBR., la Factura pt. MAI 2022, figureaza cu Minus la Sold, fiind si scazut din Totalul actual.


Deci se puteau pune si Bani in Avans.

#11011
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 22.05.2019

 danigoleman, on 02 februarie 2023 - 22:36, said:



Da, ptr ca ala e pretul corect la care esti pe profit. e una din cele mai profitabile firme de prin zona asta de Europa, chiar la pretul ala. (ptr ca productia e foarte ieftina pe hidrocentrale)
De aia tara asta nu da inainte, ca toti patronii gandesc ca tine, lacomie fara margini "de ce sa nu-i jumulesc daca pot?" Aici e  sursa stagnarii acestei tari.
Foarte bine punctat ! 👍👍👍

#11012
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Am schimbat de la enel la HE pe 5 noiembrie si nici o factura de atunci.

Este in regula daca indexul transmis de pe contuar este cel continuat de pe ultima factura enel nu?

Problema este ca eu trebuie sa schimb titularul contractului de la HE si nu am nici o factura platita la ei si pe casa este un nou propietar.

Trebuie sa trimit cerere de schimbare titular la HE + poza cu ultimul index?

#11013
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,522
  • Înscris: 08.12.2009
@Lopatarel
Unde e rubrica sold?

#11014
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006
La produse, pct 5 (vezi post 10952).

#11015
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Vin e-mail-urile dar stiu ca pe CNP factura aparea cu 2 zile inainte sa vina mailul. Acum nu mai e sectiunea de facturi cu CNP.

#11016
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 16.01.2023
Deci, pana la urma, poate fi cautata factura online ? Pe mail cine stie cand ajunge la fiecare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

2 members, 1 guests, 0 anonymous users

jhon51, 1qTu

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate