Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19808 replies to this topic

#10855
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postav_myjob, on 30 ianuarie 2023 - 14:58, said:

Parca se facea lobby la Enel pe aici...

Enel distributie...Cel mai nou tip de șpagă: 10.000 lei ca să-ți declare contorul defect...
https://spotmedia.ro...contorul-defect

Unii au luat-o razna

#10856
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,256
  • Înscris: 14.04.2009
E-distributie Muntenia spune azi ca a fost eroarea HE sau eroarea lor interna cu furnizorul Eco lemn products srl...

Quote

Vă transmitem răspunsul E-DISTRIBUTIE MUNTENIA S.A. la reclamaţia dumneavoastră nr. - / - adresată prin e-mail, înregistrată la E-DISTRIBUTIE MUNTENIA S.A. cu nr...
Conform datelor din sistemul informatic al operatorului de distributie a energiei electrice E-DISTRIBUTIE MUNTENIA S.A. locul dumneavaostra de consum ... se afla in portofoliul de clienti SPEEH HIDROELECTRICA SA .
La transmiterea unor date de catre furnizorul de energie electrica operatorului de distributie a energiei electrice in mod eronat, a fost modificata denumirea furnizorului de energie electrica.
Probleme a fost remediata astfel, pe portalul operatorului de distributie pentru locul de consum in cauza furnizorul de energie electrica este SPEEH HIDROELECTRICA SA.

Edited by av_myjob, 30 January 2023 - 17:04.


#10857
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022
În februarie, parca veneau voucherele de 700 de lei.
Dacă vin și facturile, numai bine le putem achita și ce este în plus, punem din buzunar.
Apoi o sa vina facturile la zi.


#10858
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,256
  • Înscris: 14.04.2009
Beneficiarii ajutorului de 1.400 lei pentru plata facturilor vor primi plicul acasă de la 1 februarie”, spune ministrul Marcel Boloş.

Plăţile se vor putea efectua după următorul calendar:
Pentru tranşa I – valoare de 700 lei în perioada 20.02.2023 – 30.06.2023;
Pentru tranşa II – valoare de 700 lei în perioada septembrie 2023 – 31.12.2023.
https://www.mediafax.ro/economic/a-inceput-tiparirea-cardurilor-de-energie-21537282

#10859
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Pomeni pomeni si iar pomeni...astia incurajeaza nemunca.

#10860
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007

View PostPNX1, on 30 ianuarie 2023 - 17:07, said:

În februarie, parca veneau voucherele de 700 de lei.
Dacă vin și facturile, numai bine le putem achita și ce este în plus, punem din buzunar.
Apoi o sa vina facturile la zi.
Esti pensionar cu pensie sub 2000, persoana cu handicap sau beneficiar de ajutor social?
Doar categoriile astea beneficiaza.

#10861
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.09.2013

View PostNeaceasca85, on 30 ianuarie 2023 - 12:04, said:

Nu-mi pare rau ca nu vin facturile HE, important e sa avem esalonare cand chiar vor veni. Intarzierea deranjeaza pe unii, dar pretul mic si termenul scadent lung plus intarzierea fac din HE chiar o alternativa la FV, adica ce mi-am dorit eu, un argument tehnic, matematic si logic, eu fiind un sentimental intr-o familie de matematicieni.

Gazul e problema, e atat de scump incat iarna nu mai am nevoie de alte facturi, Engie e de ajuns.
Nu mi se pare scump la 0,31lei/kwh, subventionat cum e acum....La tine alta e problema...nu castigi destul!Mai stai si singur cu mama ta....Ia sa fi avut o nevasta sa castige si ea....sau sa te incalzeasca, daca nu castigaPosted Image

#10862
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008
0.31 de acum fata de 0.10 de acum doi ani.... Nu e nici ieftin. Si problema nu e unde se consuma un 100 mc....Unii oameni au de incalzit case mai mari, au copii, etc. Imi dau seama ca pentru multe familii sunt greu de dus aceste valuri de scumpiri pe toate fronturile.

#10863
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 24.04.2007
Kwh de gaz s-a scumpit cu 150% fata de acum 2 ani, pe cand cel de electricitate cam cu 33% (sau doar 10% la cei sub 100kwh). Evident ca se simte mult mai mult costul gazului, una era cand plateai 800/luna acum 2 ani, alta e sa dai 2000/luna acum. Si cica inflatia a fost 16%.

#10864
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,593
  • Înscris: 06.01.2012
De ce ar vrea unii esalonare la atatea facturi?
Oricum, logic este imposibil sa fie esalonate 7..8 facturi .Esalonarea logica este ca fiecare factura sa  fie platita  la timpul ei ,imediat ce apare pentru ca NU vor veni toate odata. Si stati calmi pentru ca nu va fi nici o problema la întârzierea platii fara a face acea tampenie inutila de esalonare pe 6 luni pusa de ei in aplicatie. Este o chestiune arhicunoscuta la HE care va fi rezolvata in acest an.

Cel mult vom platii cate 2 facturi lunar pana vor fi aduse la zi.

Timpul contractual de plata este de 45 zile deci HE nu vor putea face nimic pentru intarzierea la plata. Aia cu 6 luni esalonare este un bullshit pentru presă. Atata doar...

#10865
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Cum sa nu poata face? Doar ei isi stabilesc data scadenta, ce le e greu sa o modifice?

View Postmstanciu, on 30 ianuarie 2023 - 21:23, said:

Si cica inflatia a fost 16%.

Asta inseamna sa prostesti lumea cu statistica.
Inflatia asta e o medie a tuturor majorarilor de preturi.

Problema e ca sunt produse de baza (alimente, utilitati, transport) care s-au scumpit cu 50-100% si probabil produse care nu-s de stricta necesitate sau de lux care s-au scumpit mult mai putin sau deloc(e si logic, ca lumea nu prea se mai arunca la chestii inutile, scazand cererea nu le pot scumpi asa de mult
).
Dar tu cum nu poti sa renunti la produsele de baza, si cam pe alea le mai iei acum,  inflatia reala pe care o simti nu e 16%, ci de 3 ori pe atat!
Ca la gaze dai cu 150% mai mult, la alimente cu 50% mai mult, la RCA iar cu peste 100%, benzina si ea vreo 50%...
Si atunci, e o gluma sinistra acel procent de 16%.

Desigur,cum salariile nu au crescut aproape deloc, multi s-au adaptat, cumpara mai putin, consuma mai putin gaz, curent, la alimente au trecut pe variante mai ieftine... asta cat va mai merge ca preturile cresc usor dar sigur in fiecare saptamana!

View Postraducut123, on 30 ianuarie 2023 - 20:20, said:

Nu mi se pare scump la 0,31lei/kwh, subventionat cum e acum....

Mie nu mi se pare scump ci foarte scump. Enorm de scump.
Bine, el are 2 case ptr care face consumul ala de 2000 lei pe luna.
Dar si la bloc 3 camere, se simte. Daca vrei sa ai cat de cat confort factura la gaz pe luna de iarna adevarata este 700-1000 de lei. Ceea ce este foarte mult, tinand cont de cat e salariul minim si chiar si cel mediu. Un sfert dintr-un salariul mediu doar pe factura de gaz? Asta e nivel de trai de tara africana...
Apropo daca va plictisiti vreodata, uitati-va pe o statistica cu salariile medii la nivel mondial.  O sa va "sara capacele"... nu suntem departe de multe tari africane. Care ne cam bat si la infrastructura  ca fapt divers.
O tara esuata, asa cum spunea si individul ala din fruntea ei...

Edited by danigoleman, 30 January 2023 - 22:47.


#10866
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022
7-800 de lei la 25,5 grade , daca stai la 20 iesi ieftin bine, dar da, s-a scumpit nesimtit, personal mi s-a dublat tariful.

#10867
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View Postav_myjob, on 30 ianuarie 2023 - 14:58, said:

Parca se facea lobby la Enel pe aici...

Enel distributie...Cel mai nou tip de șpagă: 10.000 lei ca să-ți declare contorul defect...
https://spotmedia.ro...contorul-defect

Dar parca nu scrie firma, poate era de la alți distribuitori.

Până la urmă calupul de facturi la cine a ajuns ?

#10868
marcelyno

marcelyno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 29.08.2015
Salut, se mai aude ceva de aplicația pentru smartphone la hidroelectrica?

#10869
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,256
  • Înscris: 14.04.2009

View Postmarcelyno, on 31 ianuarie 2023 - 08:02, said:

Salut, se mai aude ceva de aplicația pentru smartphone la hidroelectrica?
Directorul HE a spus luna asta ca spera ca in 2 luni sa apara aplicația pentru smartphone la HE...dar cum termenele nu se respecta la HE, mai pe la vara cu aplicația pentru smartphone la HE...

View PostSinmbad, on 31 ianuarie 2023 - 07:53, said:

Dar parca nu scrie firma, poate era de la alți distribuitori.
Flagrantul a fost organizat luni de ofiţerii de poliţie judiciară din cadrul Direcţiei Generale Anticorupţie – Direcţia Anticorupţie pentru Bucureşti şi Ilfov....deci e vorba de e-Distributie Muntenia...

View PostSinmbad, on 31 ianuarie 2023 - 07:53, said:

Până la urmă calupul de facturi la cine a ajuns ?
Directorul HE a zis ca facturile nu vin calup, ci una dupa alta la interval de 1-2 saptamani...calup se transmit facturile doar la un moment dat catre clientii HE, in calupuri de cateva zeci de mii zilnic...deci in intervalul de 1-2 saptamani de abia ce termina de trimis facturile aferente unei luni de consum...

#10870
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
Pai zicea dorectorasul că nu se emit facturi că se face aplicație. Daca aplicația va fi gata, poate, prin vara, tot atunci vor începe și facturile 🤣🤣 calupurile 🤣😅

#10871
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 01.05.2009

View Postdanigoleman, on 30 ianuarie 2023 - 22:41, said:

Cum sa nu poata face? Doar ei isi stabilesc data scadenta, ce le e greu sa o modifice?
Pai depinde cum o sa calculeze. De fapt cred ca depinde de data emiterii, fiindca nu cred ca pot emite in 2023 o factura datata in 2022.
Cred ca ceva de genul emitere 01.02.2023/consum iunie 2022/scadenta la 15.03.2023 (sa zicem). Dupa aia emitere 15.02.2023/consum iulie 2022/scadenta la 30.03.2023, si tot asa. O sa vina deja esalonate.
Oricum majoritatea clientilor casnici nu asteapta 45 de zile sa plateasca o factura, cam la salariu, sau la pensie, o fac, deci o sa recupereze usor usor. Dar probabil ca daca vin doua sau trei facturi intr-o luna, pentru unii dintre cei care n-au pus bani deoparte, si/sau au si consum mare, o sa fie mai complicat, cu esalonari.

#10872
Graa

Graa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 28.08.2019
Cred că au realizat și ei într-un final că ar mai fi nevoie de personal pentru a grăbi lucrurile.

https://romania.euro...a/32245328.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate