Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 

Implant in Romania? Sau sa scoata maseaua?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
id-forum

id-forum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 02.09.2021
Discutia este una destul de simpla. M-am documentat putin despre procedura unui implant in Romania.
Pacient 30 si un pic de ani.
Are vreo logica sa trec printr-o operatie de implant sau sa scot dintele si o proteza sau las asa?

Imi pare riscant in Romania o asemenea operatie. Si pana la urma care este castigul fata de o proteza sau cum se numeste un dintele ancorat de dinti de langa.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postid-forum, on 07 septembrie 2021 - 13:32, said:

Si pana la urma care este castigul fata de o proteza sau cum se numeste un dintele ancorat de dinti de langa.

Se numeste punte. Eu personal nu sunt de acord cu o punte. Osul se resoarbe in timp. Un implant impiedica cat de cat treaba asta. Punte inseamna ca dintii alaturati vor fi slefuiti, in timp pot asparea probleme . Pana la urma cine isi doreste slefuire si imbracare a doi dinti sanatosi? Daca dupa ceva ani te hotararsti la implant, cei doi dinti trebuie imbracati si ei, alti bani dati. Eu vad multe dezavantaje la punte.
Un implant a avansat extrem de mult. Nu mai este ce era acum 15 ani. Acum este destul de accesibil.



Uite ce inseamna pierderea dintilor. In timp osul se resoarbe. D-asta la tara (unde igiena este precara si pierderea dintilor un fenomen normal din pacate) vedeai/vezi oameni care au maxilarul asa. "Mamaie ciolfaie". Nu, mamaie nu ciolfaie ci saraca, din cauza ca si-a pierdut dintii, osul s-a "topit" si maxilarul si-a pierdut forma, functia normala. Asta este din pacate tragedia de la tara. Iti pierzi functia de masticatie. Oamenii astia nu mai pot manca normal. Si este un chin pt ei.


Attached File  consequences-of-tooth-loss.jpg   77.24K   22 downloads

Edited by MembruAnonim, 07 September 2021 - 23:57.


#3
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015
daca ai suficient os (si chiar daca nu si ai nevoie de transplant de os) eu zic ca merita. Eu am un implant de vreo 12 ani pus, intr-adevar, peste ocean. De atunci banuiesc ca au mai avansat lucrurile chiar si in Romania.

#4
zumo

zumo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 21.10.2016
Nici eu n-as opta pentru punte. De ce sa afectezi dintii alaturati si sa ii faci vulnerabili in timp, doar ca sa umpli golul dintre ei?
Incearca sa vezi daca nu poti salva radacina dintelui si sa vii cu un pivot acolo, in radacina, si coronita peste el. Mi se pare solutia ideala. Eventual, cere parerea la mai multe cabinete, sa vezi daca radacina poate fi salvata si utilizata pentru varianta asta.
Daca nu poate fi salvata, atunci extractie si implant. Cu multa documentare inainte. Eventual, vezi si topicul meu alaturat Posted Image

#5
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
Am 2 implanturi puse de vreo 7 ani la cei din linkul de mai jos, am beneficiat de niște cupoane de reduceri pentru implantul propriu zis, am plătit doar coroanele și un sinus lift la unul dintre ele.
Absolut nicio problemă până acum. Sunt multe clinici care fac implanturi, nu e nimic SF azi cu treaba asta.
http://www.centrodiimplantologia.com/

#6
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 18.12.2019
indiscutabil implant !
sunt de aceeasi parere cu mkscorpion
eu am 2 implanturi (premolari) de acum 3 ani si nu am nici o problema
la unul dintre ei, a trebuit aditie de os
iti trebuie doar rabdare. si bani, evident. dar merita !

#7
WebSourceC

WebSourceC

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 14.04.2019
Părerea mea e daca vrei sa scoti măseaua sa pui proteza/punte sau lasi asa, problemele dentare cu timpul se vor aduna, osul se va atrofia/resorbi timp de 1 an. Si cu cât astepti și mai mult, consecintele unui dinte lipsă vor fi devastatoare. Dintii vecini celui lipsa se vor deplasa in locul gol pentru a-l închide, ceea ce este urmează este deloc neplăcut va fi, și inestetic, gingiile se retrag, cariile si infectiile (abcesele dentare) se instaleaza intre timp, iar tratamentul pe care îl urmezi va fi mult mai dificil, laborios, costisitor și foarte îndelungat. Un implant inserat inlocuieste radacinile unui dinte lipsa, asta face implantologul. Dacă nu vrei să ajungi la asta, strange bani mergi la cabinet sa rezolvi situatia in care te afli.

Edited by WebSourceC, 10 September 2021 - 08:11.


#8
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 18.12.2019
asa este!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate