Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Termoizolare și finisare placa strâmbă in pod

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Salut.
Placa de peste etaj/din pod a ieșit cam strâmbă, am abateri de 4-5cm, daca nu mai mult. Vreau s-o izolez termic că sa nu încălzesc podul prea mult iarna (am deja vata de 15 între căpriori) și-n același timp s-o finisez cu parchet.
Ce variante vad eu:
1. Sapa ușoară cu bile de polistiren (câți cm?), și peste ea finisaj, dar am înțeles că se macină in timp
2. Lipit extrudat de 3cm și peste turnat o sapa clasica
3. Turnat sapa clasică și peste lipit extrudat.
In momentul asta sunt cam pe graba cu casa și mi-ar fi mai complicat să găsesc din scurt pe cineva să-mi lipească polistirenul, că sa pot apoi turna sapa, așa că eu as inclina ori spre sapa ușoară - deși tipul care toarnă sape, mi-a recom varianta clasica de polistiren lipit și sapa clasica peste - ori întâi sapa și apoi extrudat, ar fi și mai ușor de lipit și nici n-aș mai fi presat de timp.
Ceva sfaturi?
Mulțumesc

#2
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
extrudatul de 3cm e cam degeaba mai ales daca e pod si nu mansarda.
eu pe placa din pod am 15 cm expandat, acum vin pe anumite portiuni ( pe unde o sa calc si o sa depozitez lucruri) cu extrudat de 4 cm, iar intre capriori am vata de 20 in total. Am pus si vata intre capriori pentru ca am niste grinzi intoarse prin pod si nu aveam cum sa le izolez.
trebuie sa ajungi cu izolatia la cel putin 25cm, atat e in normativ

#3
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004

View PostTuliman, on 07 septembrie 2021 - 10:37, said:

Salut.
Placa de peste etaj/din pod a ieșit cam strâmbă, am abateri de 4-5cm, daca nu mai mult....

Nu stiu ce naiba, dar de la vreo 2 mesteri care mi-au dat un nivel in pod, cu asta ramasesem, ca e f stramba placa. Am dat si eu un nivel azi - e drept, preponderent in zona centrala a placii cam cat a batut laserul amplasat in mijlocul placii (are cam 15x11m) si am o abatere de vreo 3cm sa zic. Posibil ca perimetral sa se fi ridicat constructorul mai mult cu ea si sa aiba o forma de palnie... dar asta doar perimetral. Nu scap mai usor cu o sapa autonivelanta, pe care as putea-o turna si eu?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate