Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Recomandare centrala termica pe gaz

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Salut, as dori si eu o recomandare pentru o centrala termica pe gaz, pentru o casa cu parter cu suprafata 115 m patrati, incalzire prin calorifere nu in pardoseala.

Cati kw ar trebui sa aibe, ce brand recomandati, pareri pro si contra pentru diferite brand-uri, avantaje si dezavantaje.As dori sa ma lamuresc si sa aflu cat mai multe lucruri ca sa ma pot decide ce ar trebui sa cumpar sau ce s-ar potrivi cel mai bine nevoilor mele.

Multumesc!

#2
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
Cea cu cele mai mici prețuri la reparatie-conponente și băieții care se pricep... să fie vecini cu tine.
Orice la 24kw. Important este să pui soluții în instalație anti...rugina, nămol....etc de la început si să cureti filtrul y regulat.

Edited by costaan, 07 September 2021 - 05:08.


#3
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 08.08.2018
Eu am montat doua Immergas Victrix Tera 24 in doua locatii, 3 ani fara probleme, apa calda constant la presiune mare, iar pretul mi s-a parut excelent. Bine, nu le-am ales eu, cu asta lucrau baietii care mi-au facut instalatiile. Sistemul de filtrare pe intrarea de apa trebuie sa fie performant ca sa asiguri o durata mare de viata centralei si o functionare fara sincope.

#4
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006
Ariston Genus One, am eu de vreo 3 ani. Sunt multumit.

Si Bosch condens 2500 in alta locatie de 2 ani. Sunt multumit si de ea.

Dar daca ar fi sa mai iau 1 as luat Ariston.

Edited by paco rabanne, 07 September 2021 - 07:45.


#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
De ce să iei Genus One când poți să iei Clas One care practic e aceeași centrală dar fără touch screen pe consolă (clas are butoane).
@Op, grijă la centralele astea mai noi și pe condens dacă le combini cu radiatoare de fontă, alea au foarte multă mizerie în ele și dacă se înfundă centrala nu este acoperită de garanție.

#6
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Immergas, prima 10 ani fara probleme, a doua are deja 4 ani, fara probleme. Presiune foarte buna pe apa calda, si randament bun. Iar pretul ei este unul excelent.

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,739
  • Înscris: 30.08.2006
Daca stai la curte , necesarul de energie termica va fi mai mare decat echivalentul la bloc. Am una de 24KW la casa parintilor si nu face fata. E mai tot timpul frig.
Iti recomand si marca Motan, sunt foarte bune. E o marca a grupului Kober.
https://www.emag.ro/...1/pd/DNR93PMBM/
Randamentul unei centrale termice pe gaz este mai bun cand lucreaza la putere mai mica. Deci o centrala mai puternica face economii mai mari daca e reglata la minimul de putere si temperatura apei de 50 grade.
Eu stau la etajul 3 si am o Centrala de 24KW Ferroli si 4 calorifere. Centrala este setata la putere termica minima si la 19 grade in apartament am avut un consum lunar iarna in ianuarie de 62 mc. La 21 de grade aveam consum de 100mc.
Dimineata asta am masurat 13 grade temperatura exterioara si am iesit in maneci scurte. La 19 grade in casa iarna deja e prea cald.

Edited by Leo2006, 07 September 2021 - 09:00.


#8
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006
Si la 15 grade ai consum 30mc.

La 5 grade consum 4mc.

#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
@Leo, necesarul termic nu este obligatoriu mai mare la bloc decât la casă. Eu stau la etajul 4 cu 2 pereți exteriori și tavanul la fel (este ultimul etaj). Nu este izolat apartamentul, iar necesarul termic este destul de mare.

#10
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 Leo2006, on 07 septembrie 2021 - 08:57, said:

Daca stai la curte , necesarul de energie termica va fi mai mare decat echivalentul la bloc. Am una de 24KW la casa parintilor si nu face fata. E mai tot timpul frig.
Deci o centrala mai puternica face economii mai mari daca e reglata la minimul de putere si temperatura apei de 50 grade.

La parintii tai e frig pentru ca nu e izolata bine casa/tavanul si au prea putine calorifere cel mai probabil. Ce vina are centrala? Nu incalzeste apa sau cum?
Iar aia cu centrala mare care consuma putin...o tampenie. Trebuie adaptata la volumul casei.
Daca vrei sa mergi la 50 de grade, trebuie sa umpli casa de calorifere..logic. Multa apa de incalzit..consum mare. Se merge pe 50-60 de grade pentru a realiza condensatia. Nu este alt motiv. Economia centralei se duce pe dublarea numarului de calorifere.
Eu incazesc casa cu etaj ( 150m2 total ) cu centrala de 24 kw. Fara probleme.

Edited by mariovrs, 07 September 2021 - 09:13.


#11
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019

 Leo2006, on 07 septembrie 2021 - 08:57, said:

Daca stai la curte , necesarul de energie termica va fi mai mare decat echivalentul la bloc. Am una de 24KW la casa parintilor si nu face fata. E mai tot timpul frig.
Depinde de cum este izolata casa respectiv apartamentul in bloc. In principiu este adevarat un apartament in bloc consuma mai putin decat echivalentul in mp a unei case, in primul rand din cauza peretilor exteriori a pardoselilor si tavanelor care sunt mai multi, respectiv mai expuse frigului la case. Apoi mai este si circulatia pe usi, de regula la case mai mare decat la bloc.

#12
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,739
  • Înscris: 30.08.2006
Am oprit centrala o saptamana iarna cat am fost plecat in concediu. Cand m-am intors aveam 17 grade in casa. Deci la 17 grade la mine consumul e zero. Am primit caldura prin peretii interiori. Am apartamentul bine izolat.

Edited by Leo2006, 07 September 2021 - 09:21.


#13
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.In principiu vad ca predomina recomandarile immergas si ca si putere sa iau una de 24kw pentru suprafata de care am nevoie.Ce nu imi este clar este de ce filtre am nevoie mai exact ? Nu o sa o montez eu, voi chema pe cineva specializat dar vreau sa ma informez sa stiu ce trebuie montat ca sa ajung sa-mi spuna ca e ok si fara si sa ma trezesc la anul ca se strica centrala.

O alta intrebare, eu in prezent am centrala pe peleti si boiler.Centrala o folosesc doar iarna iar boilerul tot timpul anului.Intrebarea este urmatoarea, acuma daca o sa montez centrala o sa mai fie nevoie de boiler ? Cum e mai economic sa pastrez in continuare boilerul si sa merg cu apa calda din el ? Sau e mai ok sa renunt de tot la el si sa am apa calda de la centrala ? Multumesc! Ma gandesc la faptul ca un boiler consuma destu lde mult curent vs cat gaz as consuma ca sa incalzesc apa.

#14
andreimazz23

andreimazz23

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 17.01.2018
Nu stiu daca s-a discutat, dar e de asemenea important ca centrala termica sa aiba modulatie cat mai buna, adica sa poata cobori pana la 1-2-4 KW. Am citit ca nu este necesara mai multa putere pentru incalzire, daca locuinta este eficienta termic cat de cat. Cei 24 KW se folosesc pentru incalzirea apei calde.

#15
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Recomandarea mea: Saunier Duval. O am de 17 ani fara probleme.

Edited by cattavencu, 07 September 2021 - 13:04.


#16
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Centrala mea Bosch functioneaza inca perfect de mai mult de 10 ani. Totusi am incercat sa ma documentez ce sa cumpar daca s-ar pune problema. Am aflat ca Bosch nu mai este ce a fost. Se pare ca acum pe primul loc la calitate este Buderus.


#17
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 19.05.2006

 Gaby_M, on 07 septembrie 2021 - 13:40, said:

Am aflat ca Bosch nu mai este ce a fost.
unde ai aflat asta.. la TeleEnciclopedia ?? Bosch nu mai e ce-a fost, e un Grup industrial mult mai mare acum. Intre timp au 5-6 fabrici de diverse numai la noi in tara. Despre restul citesti la ei pe site, etc.

Quote

Se pare ca acum pe primul loc la calitate este Buderus.
de ce spui asta ? Pentru ca produsele Buderus sunt facute de Bosch, deci au o garantie a calitatii ? Si pentru ca Buderus e doar o Marca, un Brand, al Grupului Bosch ?

 cattavencu, on 07 septembrie 2021 - 12:54, said:

O am de 17 ani fara probleme.
cei cu centrale vechi ar trebui sa le puna la vanzare: uite, are 17 ani, dar "garantat" mai tine inca 17 !!

Edited by doinastela, 07 September 2021 - 13:59.


#18
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Prima data am vorbit cu cineva care se ocupa cu instalatii de incalzire. Dupa aceea am cautat informatii pe internet. Asa am aflat ca Buderus a fost preluat de Bosch. Si cum se fac topuri pentru toate cele am gasit si unul cu centralele termice. Acolo pe primul loc era brandul Buderus.
PS Am priostul.obicei sa nu vorbesc fara sa ma documentez.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate