Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sfaturi echipament studio

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Gabriel20

Gabriel20

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 25.08.2020
Salutare colegi, vin dupa un Nikon D3300 cu cateva obiective fixe 35, 50 si 85mm. In general m-am axat pe fotografia de familie, copii, bebelusi. Am exploatat la maxim acel aparat pana nu a mai putut. Nu am facut bani pana acum, totul a fost ca un hobby.
Acum daca ma puteti ajuta as dori cateva sfaturi cu alegerea echipamentului necesar infiintarii unui studio.
1. Oare chiar imi trebuie full frame avand in vedere ca fotografiile vor fi realizate doar in studio cu lumina controlata? Momentan ma uit la Sony A7 II nou, este 5200 lei la emag.
2. Dupa ce am ales body-ul pot incepe doar cu 50mm?
Dupa ce pun la punct aceste aspecte imi mai raman cateva intrebari.

#2
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 22.02.2014
Ramai pe Nikon, deoarece ai cele 3 obiective.

#3
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Pt studio nu ai nevoie decat de 2-3 lumini, nici de prime-uri nu prea e nevoie. Un 24-70mm f4 sau 70-200mm ( daca ai destul spatiu) e suficient.

#4
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Din cate stiu, Sony A7 II este generatie mai veche (2015). Nici senzorul nu este extraordinar, nici focalizarea, nici stabilizarea. Dar probabil ca de aia pretul e mai jos....
In general la pretul asta gasesti FF-uri entry-level, unele n-au nici stabilizare. De exemplu Canon RP sau Nikon Z5.
Avantajul la FF-urile ML Sony este ca ai o oferta mai buna de obiective. Canon si Nikon vin din urma, scot obiective pe banda rulanta. Probabil ca se vor pune la punct in 2-3 ani. N-ar fi o problema sa investesti in ele.


Dupa parerea mea, nu e musai FF.   Merge si un crop.  De ce nu un Fuji ?

Edited by katran, 07 September 2021 - 08:17.


#5
Gabriel20

Gabriel20

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 25.08.2020
Va multumesc pentru raspunsuri, din pacate nu mai am acele obiective, incep de la zero cu tot.
Ok,Sony e stwrs dupa lista.
Ce spuneti de Fuji XT-30, dupa cate am gasit pe net,are acelasi senzor ca fratele mai mare xt-3 dar sufera putin la body (lipsa cateva butoane) plus af mai slab? Am dreptate?
Daca spum prostii va rog sa ma corectati. Se va descurca mititelul la o sedinta cu bebelusi energici? Ce obiectiv imi recomandati pentru el?
Cu al meu D3300 a fost un chin sa surprind in ipostaze ok copii. Nu am fost decis daca sa investesc sau nu deoarece a fost un simplu hobby care ma prins destul de mult iar intr-un final am zis sa fac si acest pas.

#6
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,888
  • Înscris: 28.12.2006
Astea mai moderne au face detection, eye detection. As lua cel mai bun body (adica un FF) care se incadreaza in bugetul meu, si 1-2 obiective bune fixe, sau un zoom generalist pentru inceput. Daca te setezi doar pe studio poate o sa ai comenzi "vino si la noi acasa sa ne faci poze la lumina focului" si nu o sa te mai ajute locatia fixa si setupul de lumini. Oricum pentru studio iti trebuie buget si discutie separata pentru restul de acareturi (lumini, blende, recuzita, fundaluri, PC, backup, etc)

Edited by crokodilu, 07 September 2021 - 10:05.


#7
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
studio de regula presupune f8 +- 1 stop  backdrop si lumini ( la care se adauga si softboxuri si alte acareturi). Prea putin conteaza oviectivele luminoase, mai degraba flexibilitatea unui zoom care sa-ti dea posibilitatea sa te invarti in jurul subiectului si sa te adaptezi la spatiul pe care-l ai ( doar daca nu faci poze de pasaport)

#8
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005

View PostGabriel20, on 07 septembrie 2021 - 09:50, said:

Ce spuneti de Fuji XT-30, dupa cate am gasit pe net,are acelasi senzor ca fratele mai mare xt-3 dar sufera putin la body (lipsa cateva butoane) plus af mai slab? Am dreptate?
Daca spum prostii va rog sa ma corectati. Se va descurca mititelul la o sedinta cu bebelusi energici? Ce obiectiv imi recomandati pentru el?

Daca vrei camere care sa focalizeze foarte repede pe fetele oamenilor la un pret mai scazut, cred ca trebuie sa te intorci la Sony.
Un A6400 sau A6500.

N-am folosit Sony dar cei care le-au testat spun ca focalizarea este UAU.

Review A6400:
https://www.dpreview...-a6400-review/6

"With the acknowledgment that we may be laboring the point here, Sony's Real-time Tracking AF that basically 'includes' Eye AF is among the best autofocus implementations we've ever seen, and is capable of truly impressive results. As stated earlier on the page, you can essentially set the camera up in this way and forget it, since it works well on most everyday subjects."


Cred ca gasesti pe youtube filme demonstrative.

Edited by katran, 07 September 2021 - 11:35.


#9
Gabriel20

Gabriel20

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 25.08.2020
Va multumesc pentru raspunsuri, ce parere aveti de Canon RP?
Am citit despre Sony seria 6xxx dar nu prea ma incanta un senzor crop pentru +6000 de lei chiar daca un af foarte bun.
Un obiectiv 24-70 mm f4 ar fi mai potrivit decat un prime de 50 mm f1.8 ? Intreb deoarece este o diferenta destul de mare de bani, eu ma speram ca pot incepe si cu un 50mm.
Recuzita in mare parte am, mi-am cumparat si o parte mi-am confectionat.
Laptop detin,Asus 2TB SSD, 16Gb ram, I7 achizitionat acum cateva luni, ruleaza ok PS si Lightroom ul.
Studioul va fi intr-o camera din casa de aprox. 40mp unde am intentia sa amplasez 3 fundaluri cu diferite tematici.
Mai am multe de invatat, din aceasta cauza mai intreb inca odata, senzor crop sau FF? Daca imi recomandati crop, am nevoie si de cateva argumente.
Va multumesc!

#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,195
  • Înscris: 24.02.2007
In studio lumina e cea mai importanta. Scoteau unii de aici poze super si cu bodyuri crop entry-mid level acum 10 ani.

#11
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
@dani.user:

Intre timp acei fotografi talentati au plecat de aici, unii si-au facut cariere prin afara, altii s-au lasat de pozografie...

Acum am ramas noi, astia care nu suntem in stare sa facem poze fara eye-detection, 50fps-uri, 8 stopuri de stabilizare si ISO6400 curat ca lacrima...

@initiator:

Cu Canon RP am tras eu si e foarte bun pentru portrete. Ia un 24-105 f4L pentru el si da-i bice (dar sa folosesti surse de lumina continuua, nu blituri).


Edited by StefanSC, 07 September 2021 - 14:20.


#12
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
In principiu, cu orice camera vei scoate poze bune, daca ai minim 3 lumini si știi ce sa faci cu ele....

Cu luminile continue este mai greu, pentru ca e putin deranjant pentru model, sa stea cu lumina  in ochi pana te socotești tu....daca nici in studio nu-ți iese focusul, te apuci de împletit și lași  fotografia :) dar ma gândesc ca nu e cazul. (Asta vis-a-vis de fuga dupa autofocus performant)

Ia un c-stand sanatos, apoi oricare din camerele enumerate...Canon RP este super + un 24-105 sau ceva de genul...

Edited by Dizlpower, 08 September 2021 - 06:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate