Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 

Titular cont plata contract vanzare

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Daca vand un teren cuiva, pot cere ca banii sa fie pusi de catre cumparator intr un cont al carui titular e altcineva decat mine? Daca da, pot cere verbal, sau trebuie facute alte demersuri?

Iar daca nu se poate face asta, pot transfera apoi suma altei peesoane fara contract de donatie sau fara alta justificare? E vorba de o suma ce depaseste 50 mii lei (am inteles ca acesta e un prag de la care apar anumite constrangeri legale)

#2
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Da (va fi cazul sa mentionezi in cuprinsul contractului )si da. Mai simplu pentru tine incaseaza banii in contul tau, iar apoi faci transfer.

Edited by greenvision, 06 September 2021 - 23:12.


#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,771
  • Înscris: 12.01.2018
Banii trebuie sa-i primeasca proprietarul dupa care poate sa-i imparta cum si cui vrea inclusiv pe softpedia daca asa vrea inimioara lui

#4
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View PostEMPP, on 07 septembrie 2021 - 05:23, said:

Banii trebuie sa-i primeasca proprietarul dupa care poate sa-i imparta cum si cui vrea inclusiv pe softpedia daca asa vrea inimioara lui
Nu neaparat .
In contractul de v-c , la notar se specifica in ce cont se vireaza banii si nu conteaza daca titularul contului e unul si acelasi cu vanzatorul.

#5
effect

effect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 28.07.2006
Sunt comisioanele de transfer asa de mari la banci?

#6
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Am facut programarea la notar si mi a zis ca trebuie sa se faca viramentul neaparat intr un cont pe numele vanzatorului, deci invers fata de ce spuneti voi.

Nu de comisioanele de transfer ma tem, dar ca sa transferi sume mari trebuie sa suni sa te milogesti la ei sa iti aprobe si sa si justifici provenienta banilor, am mai trecut prin asta, dar atunci erau tranzactii, acum ce spun, ca ii transfer ca asa am eu chef?

Apropo, in lege zice si ca sumele sub 50k lei pot fi platite si in numerar la vanzare, dar cand am incercat cu 45k lei, m au refuzat 3 notari. Bine, nu sunt nici vreun interlop, ca as fi gasit mult mai rapid intelegere in fata lor daca eram.

#7
effect

effect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 28.07.2006
Daca banca iti cere documente legate de tranzactie i le pui la dispozitie. Cred ca accepta si pe email ulterior. Important cred ca e sa demonstrezi provenienta initiala a banilor, adica sa ai dovezi legate de tranzactia de vanzare-cumparare. Cand faci al doilea transfer vei prezenta cel mai probabil aceleasi documente. Totusi ca sa fii sigur poti intreba in avans la call-centerul bancii.

#8
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Pai tranzactia initiala are legatura cu transferul initial. Ma vor ruga sa justific a 2 a tranzactie, pe care nu o pot justifica. Vor intreba persoana care primeste de privenienta si nu poate zice decat ca e de pomana, ca ei vor sa stie de ce primeste el banii, nu de unde provin initial banii. Ca daca o luam asa, toti banii din droguri au fost candva legitimi.

#9
effect

effect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 28.07.2006
Presupun ca daca sunteti rude e atunci e credibil ca e vorba de o donatie. Iar daca nu sunteti, atunci si eu v-as suspecta Posted Image .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate