Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Metode de dresaj - traditional/agresiv vs. modern

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

TS030

TS030

Guru Member

• Grup: Senior Members
Apropo:

View Postvinciun, on 07 septembrie 2021 - 22:50, said:

Pana la urma ti-ai schimbat si tu parerea. Sustineai  ca e normal sa te maraie, comunicare, bla bla bla. Doar ca al tau nu prea mai comunica cu tine. Ce copil...
Asta e o minciuna enorma, si inca n-ai inteles cat de jalnice sunt tentativele tale de insulta?

Sustin in continuare - nu ca e normal sa te maraie, ci ca e bine ca te maraie - pentru ca alternativa e sa muste direct.
E bine si sa-ti dea alte semne, linsul buzelor, evitarea privirii - dar maraitul este evident.

Problema nu e maraitul, decat in imbecilitatea de teorie a dominarii. Problema poate fi pazirea unei resurse, frica, lipsa de incredere, o problema medicala, un vis urat, o greseala a omului... - si eu prefer sa spuna ca e o problema, in loc de-a musca direct.
Pacat ca nu mai gasesc filmul cu un Akita care statea nemiscat, dand usor din coada, cand se apropia un destept ce-a pus pana la urma mana pe el. Si aproape a ramas fara mana. Akita a dat semne, era incordat, datul din coada - dar cine sa priceapa? Insa nu si-a aratat coltii, nu a marait. Ma gandesc ca era bine "dresat", de un "alfa" :rolleyes:

Ian Dunbar povestea ca a mers la un adapost pentru un caine, si cainele l-a muscat de 4 ori. In timp ce aia de-acolo erau albi la fata si se gandeau la eutanasiere, el a zis: "foarte bine! Il iau!".
Asta pentru ca muscaturile nu au lasat nici un semn. Problemele (de incredere) pot fi rezolvate prin dresaj; inhibitia muscaturii e mai greu de dobandit la un caine matur care nu o are.

Teoria dominarii zice ca trebuie sa fii agresiv cu respectivul caine pana intra intr-o stare catatonica, pe care-o numesti "calm submissive".
Apropo, nici un comentariu despre episodul in care Cesar Millan a agresat cainele, si apoi l-a sugrumat? Dresaj reusit, in opinia lui. :rolleyes:

AlexEn

AlexEn

Spoiled brat

• Grup: Moderators
Tu ce urmaresti de fapt cu topicul asta? Sa ne convingi ca teoria dominarii e o prostie?

TS030

TS030

Guru Member

View Postvinciun, on 08 septembrie 2021 - 10:38, said:

Repet ca am citit mai multe carti destul de groase.

1. American staffordshire Terrier
2. American Pit Bull Terrier
3. Rottweiler
4. Как правильно дресировать собаку ( cum sa drezezi corect cainele).
Trei carti despre rase periculoase - si trebuie sa ghicim noi autorii, si una in rusa. Astea-s recomandarile tale? :rolleyes:

View Postvinciun, on 08 septembrie 2021 - 10:38, said:

Nu am gasit termeni precum "teoria dominarii" sau "teoria moderna"  ci diverse tehnici de dresare care pot fi: stimulare prin recompensa/pedeapsa, mecanica etc.
Normal ca nu ai gasit; dar e destul de usor sa-ti dai seama. De exemplu, in "Cesar's Way", termene precum "alpha wolf" si "alpha roll" sunt mentionate explicit. "Dominant" apare de peste 50 de ori; la fel "submissive", iar recompensarea este numita "bribe". "Leader" apare de peste 170 de ori.
Mai e si "Reguli dominare caine", motivul pentru care am deschis thread-ul asta. Acolo totul este "dominare", si daca trage cainele un vant.

Dar tu ai clasificarea asta in documentul din postul #1. L-ai citit?

TS030

TS030

Guru Member

View PostAlexEn, on 08 septembrie 2021 - 11:14, said:

Tu ce urmaresti de fapt cu topicul asta? Sa ne convingi ca teoria dominarii e o prostie?
Ca e bazata pe o minciuna, ca nu are sens, ca e abuziva, ca deseori nu da rezultatele dorite - ba poate avea efecte adverse serioase, ca nu e sustinuta de comunitatea stiintifica... nu e evident?
Si ca exista alternative net superioare, care dau rezultate - si rezultate pozitive, sustinute de comunitatea stiintifica.

Teoria dominarii nu e mult diferita de cea a Pamantului plat.

P.S. In continuare nu am observat nici o reactie la cele doua episoade cu Cesar Millan (agresarea unui caine, respectiv agresarea si sugrumarea unui caine) si nici la "Reguli dominare caine". Problema este cu cei spun sa ne comportam omeneste.

AlexEn

AlexEn

Spoiled brat

Intreb fiindca in momentul de fata nu esti cu nimic diferit in indarjire fata de veganii care se uita la tine in farfurie si iti scot ochii pentru orice bucatica de carne sau fata de propovaduitorii religiosi care iti povestesc cum vei ajunge in iad daca faci altfel de cat ei.

Ti-ai spus parerea, ai adus argumente, si-au spus si altii parerea si n-au coincis cele doua. Crezi ca daca se repeta acelasi lucru (si de o parte si de alta) se ajunge la vreun alt rezultat?

vinciun

vinciun

Guru Member

View PostTS030, on 08 septembrie 2021 - 11:37, said:

Trei carti despre rase periculoase - si trebuie sa ghicim noi autorii, si una in rusa. Astea-s recomandarile tale? :rolleyes:

Toate sunt in rusa. Acum dacae le descalifici din start prin simplu fapt ca sunt scrise in limba rusa ( pot fi si traduceri, nu neaparat autor rus) e clar ce capacitate de judecata ai.

View PostTS030, on 08 septembrie 2021 - 11:37, said:

Trei carti despre rase periculoase

Da boss. De aia  am si spus ca poti crede ce doresti atata timp cat ai caine de buzunar si nu prea are cum sa te puna in pericol din cauza lipsei de forta. Asta nu inseamna ca trebuie sa te bati cu pumnul in piept cand iti afirmi credintele, nu toti au caini de poșeta.

View PostTS030, on 08 septembrie 2021 - 11:12, said:

Apropo:

Asta e o minciuna enorma, si inca n-ai inteles cat de jalnice sunt tentativele tale de insulta?

Sustin in continuare - nu ca e normal sa te maraie, ci ca e bine ca te maraie - pentru ca alternativa e sa muste direct.

Poti repeta prostia asta cat doresti. Tot prostie ramane.

TS030

TS030

Guru Member

View PostAlexEn, on 08 septembrie 2021 - 12:09, said:

Intreb fiindca in momentul de fata nu esti cu nimic diferit in indarjire fata de veganii care se uita la tine in farfurie si iti scot ochii pentru orice bucatica de carne sau fata de propovaduitorii religiosi care iti povestesc cum vei ajunge in iad daca faci altfel de cat ei.

Ti-ai spus parerea, ai adus argumente, si-au spus si altii parerea si n-au coincis cele doua. Crezi ca daca se repeta acelasi lucru (si de o parte si de alta) se ajunge la vreun alt rezultat?
Repet: nici o reactie fata de cele doua situatii cu Cesar Millan, si despre "Reguli dominare caine". Asta spune multe.

Si nici un argument. Da, eu am adus argumente. Din primul post, apoi al doilea, si mai departe.

TS030

TS030

Guru Member

View Postvinciun, on 08 septembrie 2021 - 12:27, said:

Toate sunt in rusa. Acum dacae le descalifici din start prin simplu fapt ca sunt scrise in limba rusa ( pot fi si traduceri, nu neaparat autor rus) e clar ce capacitate de judecata ai.
Stai, baiete. Tu te-ai laudat ca ai citit "vreo trei" carti. Abia abia am aflat titlul - si ala probabil incomplet, si una sau mai multe sunt in rusa dar nu stim daca autorul e rus sau e traducere. Nu am informatii pe baza carora sa le gasesc, credentialele autorilor samd. De parca ti-e frica sa aflu. La fel de bine puteai sa zici ca ai citit 52 de carti.
Apoi insulta, evident. Capacitatea... de a realiza ca nu toti stiu limba rusa? Posted Image

Oricum explici tu multe, fara sa vrei.

Edited by TS030, 08 September 2021 - 13:12.

Freddy12

Freddy12

Guru Member

@TS030: e ridicol ca dai sfaturi, tu fiind la primul caine si acela dintr-o rasa mini. Fiecare caine e diferit. Ce merge la unul, nu se potriveste altuia. Metoda de a educa un caine trebuie sa tina cont de personalitatea si caracterul lui. Nu mi se pare ok ca un catel crescut de mic de tine sa aiba tupeul sa te maraie. Pe undeva ai gresit in educatia lui. Ce ai fi facut daca aveai un caine mare si cu o personalitate puternica? Iti recomand sa citesti o carte foarte interesanta scrisa de un medic veterinar, psihiatru canin. Se numeste “Omul si cainele” de Patrick Pageat
https://carturesti.r...i-cainele-90918
Aceasta este dar nu se mai gaseste in librarii ci doar pe la anticariate.

Edited by Freddy12, 08 September 2021 - 13:14.

vinciun

vinciun

Guru Member

View PostTS030, on 08 septembrie 2021 - 13:10, said:

Stai, baiete. Tu te-ai laudat ca ai citit "vreo trei" carti. Abia abia am aflat titlul - si ala probabil incomplet, si una sau mai multe sunt in rusa dar nu stim daca autorul e rus sau e traducere. Nu am informatii pe baza carora sa le gasesc, credentialele autorilor samd. De parca ti-e frica sa aflu. La fel de bine puteai sa zici ca ai citit 52 de carti.
Apoi insulta, evident. Capacitatea... de a realiza ca nu toti stiu limba rusa? Posted Image

Oricum explici tu multe, fara sa vrei.

Nu inteleg mesajul. Consideri ca am mintit? Daca vrei pun poze cu aia despre Amstaff si aia despre dresaj. Celelalte doua ( rottweiler si pitbull) erau ale vecinului. El avea rottweiler si mai multi pitbulli, eu nu am avut rottweiler si nici nu am intentionat sa am, astfel ca nu am vazut necesitatea sa achizitionez astfel de carte, dar am citit-o cu placere.
Pe vremea aia aveam un ciobanesc si o pereche de Amstaff.

Am spus ca toate pe care le-am citit sunt in rusa, nu una sau mai multe.

Edited by vinciun, 08 September 2021 - 13:22.

TS030

TS030

Guru Member

Consider ca te-ai laudat ca ai citit "vreo trei" carti.
Ar fi ajuns daca ai fi mentionat autorul.

View PostFreddy12, on 08 septembrie 2021 - 13:12, said:

@TS030: e ridicol ca dai sfaturi, tu fiind la primul caine si acela dintr-o rasa mini. Fiecare caine e diferit. Ce merge la unul, nu se potriveste altuia. Metoda de a educa un caine trebuie sa tina cont de personalitatea si caracterul lui. Nu mi se pare ok ca un catel crescut de mic de tine sa aiba tupeul sa te maraie. Pe undeva ai gresit in educatia lui. Ce ai fi facut daca aveai un caine mare si cu o personalitate? Iti recomand sa citesti o carte foarte interesanta scrisa de un medic veterinar, psihiatru canin. Se numeste “Omul si cainele” de Patrick Pageat
https://carturesti.r...i-cainele-90918
Aceasta este dar nu se mai gaseste in librarii ci doar pe la anticariate.
Am Golden Retriever Mini - temperamentul unui Golden Retriever, dimensiunea unui Shih Tzu si energia unui Basset la batranete. Rasa special creata pentru mine. Multumit? Oamenii normali nu se "bat" dimensiunea cainilor. Oamenii normali nu-si iau caini din rase periculoase ca sa epateze.

Nu, eu am un caine a carui muscatura imi poate sfarama oasele mainii. Doar ca n-o va face niciodata, pentru ca are inhibitia muscaturii si este total neagresiva, nu am luat-o pentru agresivitate - ci pentru anume calitati, si in ciuda altor calitati.
Apropo, tu ce ziceai ca ai? :rolleyes:

Auzi, "tupeul sa te maraie". Cainii n-au "tupeu". Puii maraie. Puii musca. E comportament normal. Apoi vine adolescenta cu problemele ei.
Asta-i si ideea, cat de ridicol ar fi sa "domini" un amarat de pui/junior, neagresiv, pana cand acesta sa nu se mai miste. Doar pentru ca a zis ceva. Sa te simti dominat de o mogaldeata (oricat de mare s-ar face).

P.S. In sfarsit o recomandare cum trebuie de carte; nume, autor (si inca unul cu ceva credentiale), ba chiar si un link. Greu a fost!

Edited by TS030, 08 September 2021 - 14:26.

AlexEn

AlexEn

Spoiled brat

View PostTS030, on 08 septembrie 2021 - 12:39, said:

Repet: nici o reactie fata de cele doua situatii cu Cesar Millan, si despre "Reguli dominare caine". Asta spune multe.

Spune doar ca oamenii si-au pierdut interesul fata de ce ai zis sau nu au mai ajuns pana acolo.
Vezi ca esti combatut pe toate partile dar te incapatanezi sa perseverezi. Zic ca si asta spune multe.

TS030

TS030

Guru Member

View PostAlexEn, on 08 septembrie 2021 - 14:21, said:

Spune doar ca oamenii si-au pierdut interesul fata de ce ai zis sau nu au mai ajuns pana acolo.
Vezi ca esti combatut pe toate partile dar te incapatanezi sa perseverezi. Zic ca si asta spune multe.
Deci oamenii si-au pierdut interesul... la primul, sau la al doilea post?
Sau acel interes n-a existat niciodata? Confirmation bias: respingi tot ce nu-ti confirma ideile preconcepute.

Te inseli insa. Din moment ce se posteaza, exista interes. Interes pentru distrugerea ideilor "neconforme". Si tu faci asta, combati persoana si ignori ideea.

Edited by TS030, 08 September 2021 - 14:34.

AlexEn

AlexEn

Spoiled brat

Nu am ignorat ideea. Ideea ti-a fost combatuta de la prima postare.
Ti-am spus cu totii ca faci o confuzie, ti-am spus cu totii ca teoria masculului alfa este aplicabila si cu rezultate reale si nu presupune abuz asupra animalului, tu o tii tot pe ta. Gandeste-te ca poate faci chiar tu ceea ce imi/ne reprosezi: respingi ce nu iti confirma tie ideile.

Edited by AlexEn, 08 September 2021 - 15:16.

vinciun

vinciun

Guru Member

View PostTS030, on 08 septembrie 2021 - 14:19, said:

Consider ca te-ai laudat ca ai citit "vreo trei" carti.
Ar fi ajuns daca ai fi mentionat autorul.

Tinere, sunt la munca acum si nu am cartile sub mana. Au trecut ani de cand le-am citit si sincer nu am retinut autorii sau anul fabricatiei, editura etc. Si nici nu cred ca sunt dator sa reportez toate detaliile ca sa fiu credibil.

Oamenii normali nu-si iau caini din rase periculoase ca sa epateze.

Oamemii normali isi iau cainii de care sunt pasionati. Nu esti tu calificat sa judeci.

Freddy12

Freddy12

Guru Member

Ce temperament de golden visezi? Aia nu te-ar marai nici daca i-ai strange de oua. Deci esti la primul caine care este inca pui deci il ai de cateva luni si te trezesti ca esti marele dresor si mai si dai sfaturi?���� Apropo’, tu cati ani ai? Ai implinit 18 ani?

Edited by Freddy12, 08 September 2021 - 15:57.

vinciun

vinciun

Guru Member

Nu, eu am un caine a carui muscatura imi poate sfarama oasele mainii. Doar ca n-o va face niciodata, pentru ca are inhibitia muscaturii si este total neagresiva, nu am luat-o pentru agresivitate - ci pentru anume calitati, si in ciuda altor calitati.

Vezi ca iar vorbest prostii. Nimeni nu inhiba muscatura la caine. Ba chiar se fac antrenamente unde se invata cainele ca sa aiba o muscatura adanca si puternica. Ideea e ca patrupedul nu trebuie sa maraie sau sa muste stapanul, dar esti prea mic sa intelegi asta. Tie ti-a inhibat cineva injuraturile sau datul cu pumnul? Banuiesc ca ai face astea in anumite in situatii, dar iti injuri parintii? Dai cu pumnul in ei?

Edited by vinciun, 08 September 2021 - 16:05.

TS030

TS030

Guru Member

View PostAlexEn, on 08 septembrie 2021 - 15:16, said:

Nu am ignorat ideea. Ideea ti-a fost combatuta de la prima postare.
Ti-am spus cu totii ca faci o confuzie, ti-am spus cu totii ca teoria masculului alfa este aplicabila si cu rezultate reale si nu presupune abuz asupra animalului, tu o tii tot pe ta. Gandeste-te ca poate faci chiar tu ceea ce imi/ne reprosezi: respingi ce nu iti confirma tie ideile.
Combatuta, da. Cu argumente, nu. Analogia cu teoriile Pamantului plat nu e gratuita; vedem aceeasi negare a stiintei, aceeasi "inlocuire" a argumentelor cu agresivitatea.

David Mech chiar a studiat problema, si a spus ca nu exista asa ceva, ca lupii sunt organizati in familii.
Ian Dunbar o numeste "Alpha fallacy":
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8Y2Ww4H3gKw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am dat doua exemple excelente cu unde poate duce dresajul dupa metode imbecil-agresive.

Voi cu ce veniti? Ca la dat din gura sunteti asi.

Edited by TS030, 08 September 2021 - 16:09.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate