Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

A murit Ion Caramitru

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,801
  • Înscris: 14.10.2008
Dumnezeu sa-l ierte.

 djl, on 05 septembrie 2021 - 18:10, said:

Acum am comutat şi eu pe ştiri... credeam că e alarmă falsă. MaI devreme am pomenit de filmele "Liceenii", în care a jucat şi el.
R.I.P.   Posted Image   Ivan Paţaichin, un şofer de curse, Caramitru...   aşa de repede.

Eu ma uitam pe Antena 1 pentru a vedea despre Patzaichin si am vazut si asta.

#20
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!

Am mai putine mesaje si nu am scris mesaj din cauza ca am putine si am zis sa nu scriu ca imi pare ca vanez mesaje.
M-am uitat si la subiectul cu Ivan Patzaichin, am zis ca nu este pentru sufletul meu daca scriu acolo vreun mesaj ca pare sau chiar vanez mesaje.

Am citit Ion Caramitru si spre rusinea mea confundam actorul si l-am cautat pe google.
Cred ca foarte mult dintre cei care citesc "Ion Caramitru" nu stiu ca a murit Socrate.

Ironia face ca dupa ce am terminat generala am avut un dirginte ca el, carismatic, micut, avea texte de viata, parca rolul lui era sa te pregateasca pentru viata si invatai materia lui de placere.

Nu stiu ce altceva sa zic, ma tot gandesc la dirigintele ala. Ma tot intalneam cu el pe strada si imi tot zicea sa ma duc mai departe. I-am zis unde am dat mai departe si s-a dus si a vorbit cu diriginta mea.
Nu cred ca mai exista persoane sa faca asa ceva. Si imi tot aminteste de Socrate.

Edited by -ARA-, 05 September 2021 - 20:13.


#21
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 24.02.2011
R.I.P. Posted Image

#22
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,377
  • Înscris: 06.02.2008
Să-i fie țărâna ușoară!

#23
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021
Dumnezeu sa-l ierte!
Filmele din seria Liceenii,alte productii cinematografice romanesti unde a jucat, intotdeauna a dat viata personajelor, un om serios si respectat!
Odihneste-te in pace, Maestre!

Dumnezeu sa-l odihneasca si pe marele sportiv Ivan Patzaichin - un sportiv de locul 1 la multe Olimpiade, concursuri Internationale, o legenda alaturi de Nadia Comaneci, a facut cinste Romaniei prin medaliile cucerite, prin seriozitate si modestie, prin faptul ca iubea si pretuia sportul, competitiile de caiac-canoe la care participa, le castiga prin munca,talent,daruire! Un exemplu pentru generatiile prezente si cele viitoare!
Asa oameni, NU se uita, NU trebuie uitati niciodata!
Dumnezeu sa-i odihneasca in pace!
Din partea noastra, tot respectul si pretuirea! Asa Oameni, mai rar!

Edited by routerboard70, 05 September 2021 - 20:31.


#24
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Rip socrate... Vesnica pomenire

#25
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Un mare actor, vad ca multi il stiu doar din rolul secundar din Liceenii, defapt el fost actor de teatru, a condus Teatrul National de peste 15 ani.
Am fost surprins de veste mai ales ca il vazusem nu demult in "Dineu cu prosti" la National si nu parea marcat de varsta sau de vreo afectiune.

#26
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,522
  • Înscris: 18.10.2011

 FC72, on 05 septembrie 2021 - 21:52, said:

Un mare actor, vad ca multi il stiu doar din rolul secundar din Liceenii, defapt el fost actor de teatru, a condus Teatrul National de peste 15 ani.
Am fost surprins de veste mai ales ca il vazusem nu demult in "Dineu cu prosti" la National si nu parea marcat de varsta sau de vreo afectiune.
Doar ca detaliu: mi-au atras atentia spusele sotiei (de la tv); zicea ca la intoarcerea din Elvetia, de acum cca 1 luna, incepuse sa vorbeasca incoerent. La un batran, asta trimite rezonabil la un AVC. In special in lunile de stres termic, asemenea evenimente se inmultesc: https://www.google.c...vascular events Sunt mai multi factori carte contribuie la asta, dar nu intru acum in detalii.

Edited by aaaa4567, 05 September 2021 - 22:49.


#27
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
R.I.P.  maestre Socrate.

#28
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 rinaldoparaipan, on 05 septembrie 2021 - 18:19, said:

Doua decese ale unor personalitati marcante, intr-o singura zi, nu cred ca am mai avut.
D-zeu sa ii odihneasca pe amandoi.

Nici n-o sa mai vezi.
Mai sunt vreo doi in viata de talia lor si gata,s-a termint,ramanem doar cu vedetele.
Odihneasca-se in pace.

Edited by adisz, 06 September 2021 - 08:12.


#29
ALEXTheTrap22

ALEXTheTrap22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 19.04.2020
Dumnezeu să-l odihnească în pace și pe Ion Caramitru. Patzaichin și ăsta, amândoi au dispărut în aceeași zi.... Vorba unui mare celebru în viață: ,,Artiștii mor, vedetele rămân"...

@Neaceasca85 Tot la Antena 1 am văzut și eu cu Patzaichin, ieri, duminică, 5septembrie, la Observatorul de 13. Păcat de ei, vorba de mai sus este destul de adevărată"...

#30
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 vanitty, on 05 septembrie 2021 - 19:43, said:

dumnezeu sa il ierte. eu il stiu doar ca Socrate in seria liceeni si parca l-am mai prins intr-un film numit extemoral la dirigentie , tot ca socrate. Pentru mine a fost imaginea omului fin, cu umor, putin anti-sistem.. nu stiu daca in viata reala a fost sau nu asa, insa degaja un aer de om distins in orice film pe care l-am vazut cu el.

Dumnezeu sa il odihneasca..
Nu stiam eu ce e cu Socrate...

El a anuntat caderea lui Ceausescu la TV, deci a fost putin anti-sistem...

Edited by Dihorul Razboinic, 06 September 2021 - 10:58.


#31
miha90

miha90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 05.10.2010
R.I.P.  Caramitru,  Patzaichin   Portile albastre ale orasului   un alt film cu Ion Caramitru

Edited by miha90, 06 September 2021 - 16:48.


#32
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 Dihorul Razboinic, on 06 septembrie 2021 - 10:57, said:

El a anuntat caderea lui Ceausescu la TV, deci a fost putin anti-sistem...

Iar Iliescu l-a asasinat pe Ceausescu,inseamna ca Ilici era tare anti-sistem?

#33
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,827
  • Înscris: 06.11.2018

In memoriam Ion Caramitru. O săptămână dedicată regretatului actor, la Radio România Cultural


In memoriam Ion Caramitru. Radio România Cultural anunță o săptămână dedicată regretatului actor.

Va difuza o înregistrare în care Ion Caramitru și Mircea Dinescu rememorează evenimentele trăite împreună la Revoluția din decembrie 1989. Înregistrarea realizată de George Gâlea în anul 2019, la trei decenii de la acele momente.

Va putea fi ascultată vineri, 10 septembrie, de la ora 22:10.

În săptămâna dedicată lui Ion Caramitru, Ema Stere și Atila Vizauer vor programa o ediție în memoriam a emisiunii Vorba de cultură, în care Ion Caramitru povestește despre proiectele și credințele sale artistice. Programul va fi difuzat zilnic, de luni până vineri de la ora 12:00.

De asemenea, seara, după Jurnalul orei 22:00, Radio România Cultural va difuza înregistrări cu câteva dintre rolurile memorabile realizate de Ion Caramitru în studiourile Teatrului Național Radiofonic, dar și fragmente din poeziile recitate de marele actor la Radio România.

Reamintim că actorul Ion Caramitru s-a stins, duminică, la vârsta de 79 de ani. În aceeași zi s-a stins și marele sportiv Ivan Patzaichin.

https://www.paginade...amitru-20385256

In memoriam Ion Caramitru. TVR, programe speciale pentru marele actor


TVR1 difuzează filmul „Ștefan Luchian", la TVR2 revedem ediția „Mic dejun cu un campion" ce l-a avut invitat pe actor și filmul „Promisiuni", la TVR3 urmărim „Nocturne" și piesele  „Mincinosul" și „Vicarul".

Ion Caramitru, în vârstă de 79 de ani, a încetat din viață duminică, 5 septembrie 2021, la Spitalul Elias.

S-a născut pe 9 martie 1942, la București. A absolvit Institutul de Artă Teatrală și Cinematografică I.L Caragiale în 1964, an în care a și debutat pe scena Teatrului Național din București. A fost actor, regizor, președinte UNITER, director al Teatrului Național din București și politician - ministru al Culturii între anii 1996 și 2000.

O personalitate remarcabilă a scenei culturale românești cu o recunoaștere internațională fără echivoc, un om șarmant, cald, prietenos, gata oricând să lucreze în folosul breslei, un administrator cultural care a pus bun început multor proiecte cărora și astăzi le simțim efectul, un ministru al Culturii care a știut să facă din domeniul atât de sensibil al creatorilor un brand al vizibilității României, un actor care nu mai are nevoie de nicio recomandare și, nu în ultimul rând, un vector de imagine pentru schimbările țării după 1989. O personalitate complexă despre care, în aceste clipe de singurătate, vorbim, din păcate, la timpul trecut. Dar memoria sa va continua, cu siguranță, prin realizările sale ca actor și ca om al cetății.

„Ștefan Luchian”, luni, 6 septembrie, ora 22.10, la TVR 1, in memoriam Ion Caramitru

Luni seară, pe 6 septembrie, de la ora 22.10, îl revedem pe Ion Caramitru într-unul dintre rolurile care l-au lipit pentru totdeauna de sufletul românilor, ca personaj principal în drama „Ștefan Luchian” (România, 1981). Filmul biografic ce poartă numele marelui pictor român poartă semnătura regizorului Nicolae Mărgineanu, iar în distribuție, alături de Ion Caramitru, o regăsim pe Maria Ploae.

Datorită unei moșteniri consistente, care-l ferește de orice griji materiale, tânărul Luchian are parte de o viață plină de plăceri și chiar reușite profesionale. Dar, la un moment dat, visul se transformă în coșmar: averea se risipește, apar primele semne ale bolii care-l va lăsa, în final, neputincios, iubita și prietenii îl abandonează... Îi rămâne doar pictura, cea care-l va face nemuritor.

„Mic dejun cu un campion" - invitat Ion Caramitru - redifuzare programată pe TVR2, pe 6 septembrie, de la ora 18.00.

Marți, 7 septembrie, de la ora 20:10, TVR2 va difuza filmul "Promisiuni" (România, 1985), în regia Elisabetei Bostan, cu actorii Maria Ploae, Ion Caramitru, Medeea Marinescu și Mircea Diaconu în rolurile principale.

La TVR3, luni, 6 septembrie, de la ora 22.00 și miercuri, 9 septembrie, de la orele 15.00 și 23.10, puteți revedea interviul acordat de Ion Caramitru Marinei Constantinescu, la "Nocturne".

Luni, 6 septembrie, și marți, 7 septembrie, de la ora 19.00, Teatrul Național de Televiziune a programat pe TVR3 două spectacole In Memoriam Ion Caramitru: „Mincinosul", în regia Sandei Manu, și „Vicarul", în regia lui Radu Penciulescu.

Luni, 6 septembrie, de la ora 9:00, TVR1 a difuzat, tot in memoriam, ediția emisiunii „Politică și delicatețuri” în care a fost invitat actorul și regizorul Ion Caramitru.

In memoriam
Chitit să-și dea gata musafirul, Mircea Dinescu a pus la cale două feluri de plăcintă, așa cum se mănâncă la aromâni și cum făceau mama și bunica lui Caramitru.

Pentru primul fel, Dinescu a amestecat prazul cu lapte și brânză de capră și a ieșit o plăcintă „învârtoșată”, iar în compoziția celei de a doua, „vedete” sunt verdețurile de primăvară, ștevia și leurda.

„Plăcintele de acest tip erau meniurile noastre favorite, predilecte, nu se poate imagina o masă la aromâni fără pitele, cum spunem noi, cu praz, brânză, ștevie”, spunea Caramitru, care l-a învățat pe Dinescu și un cuvânt în aromână: „cârtsâcoani”, adică crocant, scârțâitor, așa cum erau plăcintele din copilăria sa.

In cramă, cei doi prieteni au savurat un pahar de vin rosé, căci plăcintei cu praz i se spune și... „moartea vinului”.

http://www.tvr.ro/in...33316.html#view

#34
painea_calda

painea_calda

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.12.2016

Quote


El a anuntat caderea lui Ceausescu la TV, deci a fost putin anti-sistem...

Atunci, în data de 22 decembrie, a fost unul dintre cei care au patruns in Televiziune, împreună cu Dinescu și alții. Caramitru a fost însă de pe atunci primul care a încercat să formeze o conducere chiar a țării. Știu că vorbele astea par mari acum și poate ridicole, dar atunci erau practic disperați, disperați și victorioși în același timp. În timp ce le spunea celor câțiva din fața Televiziunii că este necesar să găsească printre ei viitorii oameni care să conducă țara a spus următorul lucru: ” Să nu fie membri de partid !”. Acum, citind mot a mot, așa reiese, că ar fi fost anti-sistem pe acele timpuri. Însă un lucru s-a uitat, atunci era un singur partid, acela comunist, omul era vădit anti-comunist. A fost singurul dintre cei de atunci care a avut curajul să se declare anticomunist. Acum nu mi se pare aceasta un act de curaj, însă atunci era. Anti ceașcă erau mulți, adică anti-sistemului condus de Ceașcă. Dar anti-comuniștii erau greu de găsit. El a avut viziunea aceasta.

#35
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,285
  • Înscris: 23.07.2014
RIP maestre.

#36
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,752
  • Înscris: 07.04.2006
Dumnezeu să-l odihnească în pace! R.I.P.😤

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate