Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Plata se face si dupa siguranta locului de munca ?!

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,019
  • Înscris: 04.09.2018
As dori sa vad pareri si de la voi, colegul nostru de forum dexterash spune ca plata o ai si dupa siguranta locului de munca, adica cica daca o firma dispare in 3 luni, iti va da sal mai mare decat daca ai avea locul ala de munca asigurat.
Eu am zis ca plata se face dupa performanta, nu dupa siguranta locului de munca, el zice asa:

"ca una e sa te angajezi intr-o firma care poate disparea in 3 luni si alta e sa te angajezi intr-una care are asigurat viitorul pe 15 ani (vorba vine)."
Si daca patronu stie ca firma nu e stabila, doar nu e tampit sa-ti dea mai mult ca vezi doamne se gandeste la tine.

El confunda meseriile riscante cu riscul stabilitatii locului de munca.
Normal ca iei bani mai multi la meserii riscante, dar daca niv de risc e acelasi, si unde ai loc de munca asigurat si unde nu ai, plata va fi cam aceiasi zic eu.
Daca lucrezi intr-o fabrica de masini unde ai locul de munca asigurat pana la pensie, sau ca lucri intr-una unde nu sti cat ai locul ala de munca, e cam aceiasi plata in mod normal, daca peformanta ta e aceiasi.
Bine, nu ma refer ca depinde de firma plata, zic strict pe axa sigurantei locului de munca, ca nu si asta ar decide nivelul platii.

Sau ?

Edited by MinettoMatoi, 05 September 2021 - 16:10.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Cel mai misto e cand o firma dispare si salariol ala mare care ti l-a prois nu mai vine...

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
N-are nici o treaba. Foarte mulți au salarii bune la stat...

#4
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View PostMinettoMatoi, on 05 septembrie 2021 - 16:06, said:

Daca lucrezi intr-o fabrica de masini unde ai locul de munca asigurat pana la pensie, sau ca lucri intr-una unde nu sti cat ai locul ala de munca...


Ca simplu angajat, nu exista loc de munca asigurat pana la pensie, ca nu mai suntem in comunism...

Orice firma poate exista, azi, iar maine sa devina o amintire.

Edited by sylvius, 05 September 2021 - 16:41.


#5
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,019
  • Înscris: 04.09.2018
Asa e, tocmai de aia ziceam, iti da sal care e si gata, cand pica firma, afara si cu asta basta, nu-ti da mai mult ptr riscul asta, hai sa fim seriosi.

sylvius, exista loc sigur de munca si acuma la stat, politist, profesor titular, cum nu exista ? Si mai sunt.
Dar ideea este ca nu esti platit mai mult doar ca riscul sa pierzi locul e mai mare, ca asta era subiectul.

Edited by MinettoMatoi, 05 September 2021 - 16:41.


#6
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View PostMinettoMatoi, on 05 septembrie 2021 - 16:40, said:

sylvius, exista loc sigur de munca si acuma la stat, politist, profesor titular, cum nu exista ? Si mai sunt.



La stat, da - sunt mai sigure, ce-i drept.

Dar nici macar acolo n-as zice ca sunt garantate, sau batute-n cuie pe viata.



View PostMinettoMatoi, on 05 septembrie 2021 - 16:40, said:

Dar ideea este ca nu esti platit mai mult doar ca riscul sa pierzi locul e mai mare, ca asta era subiectul.

Nu, doar pentru riscul asta, nu esti, e adevarat...

Edited by sylvius, 05 September 2021 - 16:49.


#7
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

View PostMinettoMatoi, on 05 septembrie 2021 - 16:06, said:

colegul nostru de forum dexterash spune ca plata o ai si dupa siguranta locului de munca, adica cica daca o firma dispare in 3 luni, iti va da sal mai mare decat daca ai avea locul ala de munca asigurat.
Eu am zis ca plata se face dupa performanta, nu dupa siguranta locului de munca, el zice asa:

"ca una e sa te angajezi intr-o firma care poate disparea in 3 luni si alta e sa te angajezi intr-una care are asigurat viitorul pe 15 ani (vorba vine)."
Si daca patronu stie ca firma nu e stabila, doar nu e tampit sa-ti dea mai mult ca vezi doamne se gandeste la tine.


Pai din ce a zis eu am inteles invers, ca la o firma stabila ai salar mai mare iar la una instabila si nesigura, mai mic.

Edited by Phobos, 05 September 2021 - 16:49.


#8
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,019
  • Înscris: 04.09.2018
Pai nu conteaza ca firma e stabila sau nu, ca daca nu se stie ca e asa, nu iti da sal mai mare, iti da doar daca se stie, si e normal ca daca afli, o sa ceri mai mare, insa ei de la sine nu-ti dau daca nu ai aflat ca e risc mai mare la firma aia, ca doar nu or fi prosti.

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002

View Posteiffel, on 05 septembrie 2021 - 16:18, said:

Cel mai misto e cand o firma dispare si salariol ala mare care ti l-a prois nu mai vine...
Fix la asta ma gandeam si eu, cam asa merg lucrurile in ro. vechiul principiu: istetul promite…

Edited by Fane, 05 September 2021 - 17:21.


#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostMinettoMatoi, on 05 septembrie 2021 - 16:06, said:

daca o firma dispare in 3 luni, iti va da sal mai mare
Logica elementara spune ca nu iti va mai da niciun salariu.

#11
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
Nu neapărat, și îți dau un exemplu, un angajat la stat în Oradea câștigă 5000 lei net, versus salariul minim la privat.

Edited by aris86, 05 September 2021 - 17:36.


#12
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,019
  • Înscris: 04.09.2018

View PostFriskey, on 05 septembrie 2021 - 17:32, said:

Logica elementara spune ca nu iti va mai da niciun salariu.
Nu ai inteles, eu am zis ca daca se stie ca firma aia e instabila fata de altele, poate atat timp cat exista, o sa-ti dea sal  mai mare decat la alta firma mai stabila si pe acelasi post, ca sa vi la ei, dar daca nu se stie ca aia e instabila sau chiar aproape de picaj, atunci nici un patron nu iti va da mai mult, te tine cat o fi, si apoi afara.

#13
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015

View PostMinettoMatoi, on 05 septembrie 2021 - 16:06, said:

...
Sau ?

Logica asta se aplica la contractori, nu la salariati.

#14
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,634
  • Înscris: 21.06.2016
Orice loc de munca oferă un cumul de beneficii. Salariul e numai unul din ele. Mai exista și altele. Stabilitatea e cu siguranța unul din beneficii.

View PostMinettoMatoi, on 05 septembrie 2021 - 19:09, said:


Nu ai inteles, eu am zis ca daca se stie ca firma aia e instabila fata de altele, poate atat timp cat exista, o sa-ti dea sal  mai mare decat la alta firma mai stabila si pe acelasi post, ca sa vi la ei, dar daca nu se stie ca aia e instabila sau chiar aproape de picaj, atunci nici un patron nu iti va da mai mult, te tine cat o fi, si apoi afara.

Pai tu dacă ai avea doua oferte la aceeași bani, una la o firma buna și una la o firma proasta/riscanta/instabila pe care ai alege-o? E evident ca nu poate fi același salariu, nu?

#15
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 12.10.2005

View PostMinettoMatoi, on 05 septembrie 2021 - 16:06, said:

As dori sa vad pareri si de la voi, colegul nostru de forum dexterash spune ca plata o ai si dupa siguranta locului de munca, adica cica daca o firma dispare in 3 luni, iti va da sal mai mare decat daca ai avea locul ala de munca asigurat.

Cand credeam ca le-am citit pe toate... Salariul respectiv plata lunara pe care o primesti depinde exclusiv de cat de greu esti de inlocuit ca si angajat. Nu mai exista loc de munca asigurat, genul ala in care te angajezi strungar la 20 de ani si iesi tot strungar la 65-70. Ce zice colegul ala e o tampenie, nicio firma in prag de faliment (3 luni in care dispare e ori faliment ori se fuge cu ceva fonduri) nu va plati mai mult decat pretul pietei, ala pe care il iei ca angajat conform experientei si cunostintelor in domeniu.

O gramada de tampenii se vehiculeaza mai nou dar daca esti foarte bun in ce faci si nu poti fi inlocuit de ceva automatizare/AI o sa ai job pe durata nedeterminata, probabil mai mult decat ai putea duce fizic datorita acestui proces enervant de imbatranire. Sigur, nu neaparat la aceeasi firma dar nu conteaza, vorbim de siguranta jobului, nu a jobului la acelasi angajator.

#16
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Cred ca ati incurcat conceptele: nu iti "da" pentru ca da faliment in 3 luni, ci pentru ca nu gaseste oameni care sa-si asume riscul cu o companie instabila. Fie ca e vorba de startup, fie ca e vorba de una cu probleme, fie una cu o reputatie proasta. Evident, asta se intampla cand ai destule companii pe piata. Cand nu ai, pentru ca "patronii ie rai si fac profit", atunci e posibil sa nu apara aceste diferente.

#17
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,019
  • Înscris: 04.09.2018

View Postvrajitoruldinoz, on 05 septembrie 2021 - 20:39, said:

Orice loc de munca oferă un cumul de beneficii. Salariul e numai unul din ele. Mai exista și altele. Stabilitatea e cu siguranța unul din beneficii.



Pai tu dacă ai avea doua oferte la aceeași bani, una la o firma buna și una la o firma proasta/riscanta/instabila pe care ai alege-o? E evident ca nu poate fi același salariu, nu?
Eu am zis in cazul cand nu stii care din ele e mai sigura ca firma, am zis ca nu iti da patronu mai mult asa doar ca stie el ca firma lui e instabila, ca asa daca sti, clar ca alegi acolo unde e mai sigur pe aceiasi bani, sau aleg dincolo la instabil poate doar pe un sal mai mare.

dexterash, ai dreptate, ce zic eu e valabil doar daca nu se stie ca firma aia e mai nesigura, ca daca se stie e logic ca trebe sa oferi sal mai mare, dar daca nu se stie, tu ca patron nu esti prost sa dai mai mult doar ca stie el ca e instabil si se gandeste la tine.

Edited by MinettoMatoi, 06 September 2021 - 12:11.


#18
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View PostMinettoMatoi, on 05 septembrie 2021 - 16:40, said:

Asa e, tocmai de aia ziceam, iti da sal care e si gata, cand pica firma, afara si cu asta basta, nu-ti da mai mult ptr riscul asta, hai sa fim seriosi.

sylvius, exista loc sigur de munca si acuma la stat, politist, profesor titular, cum nu exista ? Si mai sunt.
Dar ideea este ca nu esti platit mai mult doar ca riscul sa pierzi locul e mai mare, ca asta era subiectul.
și când statul intră în incapacitate de plată? PAS
așa că nimic nu-i sigur

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate